Go Back   Cinemagia Forum > Poll-uri. De la A la Z

View Poll Results: Carui film i-ati da premiul Oscar pentru "cel mai bun film" ?
The Lives of a Bengal Lancer (1935) 0 0%
Ruggles of Red Gap (1935) 0 0%
Les Misérables (1935) 0 0%
The Informer (1935) 0 0%
The Personal History, Adventures, Experience, & Observation of David Copperfield the Younger (1935) 0 0%
Top Hat (1935) 2 66.67%
Mutiny on the Bounty (1935) 1 33.33%
A Midsummer Night's Dream (1935) 0 0%
Alice Adams (1935) 0 0%
Captain Blood (1935) 0 0%
Voters: 3. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 05 Dec 2017, 15:07   #1
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Premiile Oscar 1936 - "Cel mai bun film"

Premiile Oscar 1936

Celelalte 2 filme din totalul de 12 filme nominalizate, ce nu au intrat in acest quiz:
Naughty Marietta (1935)
Broadway Melody of 1936 (1935)

BACK | NEXT
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.

Last edited by Cretzulynne : 01 Sep 2018 at 11:44.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2017, 12:34   #2
Qube86
Senior
 
Qube86
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 137
Eu merg cu ''Mutiny on the Bounty'' pentru simplul fapt ca e singurul din lista asta despre am oarece habar...
Tin minte ca am vizionat o mare parte din el acum vreo cativa ani pe TCM, MGM sau ceva de genul asta si chiar daca e un film foarte vechi, a reusit totusi sa-mi capteze atentia...
Motivul pentru care nu am reusit sa-l vad pana la capat nu a tinut de mine !
M-am documentat intre timp si....din ce am gasit se pare ca el a si fost marele castigator in acel an la premiile Oscar !
Qube86 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2017, 13:31   #3
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Originally Posted by Qube86:
Eu merg cu ''Mutiny on the Bounty'' pentru simplul fapt ca e singurul din lista asta despre am oarece habar...
Tin minte ca am vizionat o mare parte din el acum vreo cativa ani pe TCM, MGM sau ceva de genul asta si chiar daca e un film foarte vechi, a reusit totusi sa-mi capteze atentia...
Motivul pentru care nu am reusit sa-l vad pana la capat nu a tinut de mine !
M-am documentat intre timp si....din ce am gasit se pare ca el a si fost marele castigator in acel an la premiile Oscar !

Dear Qube:

Daca erai in 1936, ce ai fi votat ?
Daca ai fost in 2017, cum si ce ai votat ? Ai votat La La Land, fiindca ai auzit ca e cel mai bun ? Sau ai votat filmul care ai considerat tu ca merita statueta ?

Celalalt aspect al acesti poll: sa rezulte castigatorul Oscarurilor 1936, in opinia cinemagicienilor.
Daca rezultatul acestui poll coincide cu castigatorul din 1936, atunci e corect. Daca nu, asta denota ca si parerile s-au schimbat si, dupa atata vreme, vedem mai bine cine MERITA cu adevarat. In anii '36, au fost alte moduri de a gandi, alta febra, alta mancare de peste...

Asta incercam sa facem aici: sa vedem daca difera parerile.
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.

Last edited by Cretzulynne : 06 Dec 2017 at 13:35.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2017, 16:41   #4
Qube86
Senior
 
Qube86
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 137
Dear Cretzulynne:

De acord cu tine !
Nu stiu ce as fi votat in 1936 si probabil ca nici tu nu stii ce ai fi votat daca ai fi trait in acele vremuri !
Am votat singurul film pe care am reusit sa-l vizionez (chiar daca partial) si despre care am avut habar din aceste optiuni !
Spun eu ca merita mai mult decat celelalte sa castige Oscar-ul ?!
Nope...e doar singura mea optiune despre care am stiut ceva !
Parerile clar vor fi diferite...indiferent de timpuri, de subiectul in cauza etc.
Nu am votat niciodata filme despre care nu am avut habar sau despre care (doar) am auzit ca ar merita sa fie votate !

Acum...traind in aceste timpuri si fiind la curent (cat de cat) cu lansarile cinematografice din ultimii ani, am reusit sa vizionez toate optiunile propuse pentru Oscar pe 2017 !
Pentru mine (crezi sau nu), marele castigator nu a fost ''La La Land'' sau ''Moonlight''...ci ''Manchester by the Sea'' !

Last edited by Qube86 : 06 Dec 2017 at 16:43.
Qube86 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2017, 17:01   #5
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Originally Posted by Qube86:
Dear Cretzulynne:

De acord cu tine !
Nu stiu ce as fi votat in 1936 si probabil ca nici tu nu stii ce ai fi votat daca ai fi trait in acele vremuri !
Am votat singurul film pe care am reusit sa-l vizionez (chiar daca partial) si despre care am avut habar din aceste optiuni !
Spun eu ca merita mai mult decat celelalte sa castige Oscar-ul ?!
Nope...e doar singura mea optiune despre care am stiut ceva !
Parerile clar vor fi diferite...indiferent de timpuri, de subiectul in cauza etc.
Nu am votat niciodata filme despre care nu am avut habar sau despre care (doar) am auzit ca ar merita sa fie votate !

Acum...traind in aceste timpuri si fiind la curent (cat de cat) cu lansarile cinematografice din ultimii ani, am reusit sa vizionez toate optiunile propuse pentru Oscar pe 2017 !
Pentru mine (crezi sau nu), marele castigator nu a fost ''La La Land'' sau ''Moonlight''...ci ''Manchester by the Sea'' !

Ma refeream la faptul ca am vazut toate optiunile pentru a putea vota... Chiar si de-as fi fost in '36, sau in 2017, la fel as fi procedat.
Da, am vazut toate aceste filme. Iti recomand sa votezi doar acolo unde ai vazut filmele.
Unde nu, vezi-le si apoi revii la poll.
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:26.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells