Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 28 Oct 2012, 22:45   #1
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Turneul Forumistilor: loud.rocks ne propune Spoorloos

Film: Spoorloos

Propus de: loud.rocks

Perioada de votare: 29 octombrie 2012 - 4 noiembrie 2012

Oricine vede filmul poate vota fie Thumbs up fie Thumbs down, cu conditia sa comenteze alegerea. Pentru Thumbs down e suficienta vizionarea primelor 60 de minute.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Nov 2012, 23:01   #2
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Sporloos e un film ok in genul sau, dar nu a reusit sa ma atraga. Principala problema o am cu personajele, am petrecut prea putin timp cu Saske si intr-un mod prea generic ca sa o cunosc si sa-mi pese cu adevarat ce se intampla cu ea. Caracterizarea lui Raymond e superficiala si facuta intr-un stil oarecum de divertisment, care s-ar potrivi mai degraba intr-un whodunit. Dar aici stim deja! Si astfel filmul nu are miza pentru mine, neavand nici suficient mister, nici personaje puternice sau profunde.

Thumbs down
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Nov 2012, 11:04   #3
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Pe mine chiar m-a tinut filmul asta in priza pana la sfarsit .Banuiam ca o sa se intample ceva urat dar parca eram hipnotizat asemenea eroului si ma lasam cufundat in acest mâl gretos si negricios.
O asemenea senzatie am avut-o si cand am vazut Oslo 31 august sau cand am citit Suferintele tanarului Werther . Pare o mioritica imbratisare a unui destin tragic Miorita n-a murit /In Spoorloos s-a travestit .

De la mine niste degete sus .
Remake-ul e slab rau .
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Nov 2012, 13:31   #4
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
O fi ceva cu destinul tragic, dar in Oslo 31 august aveai motive sa-ti pese de personaj, care beneficia de una din cele mai profunde caracterizari pe care le-am vazut in cinema. Aici nu e cazul.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Nov 2012, 15:28   #5
Igor12
Veteran
 
Igor12
 
Join Date: May 2011
Posts: 218
Un film cu actiune destul de lenta fara a fi, insa, plictisitoare. Simti cum ceva insinuant si insidios te pandeste aproape dupa fiecare cadru. Contribuie, cred, si incertitudinea crescanda a lui Rex Hoffman, incertitudine ce il macina. Ajungi sa iti pui si tu aceeasi intrebare : ce e mai rau? sa nu stii,sa te indoiesti mereu, sa fabrici scenarii care mai de care mai abracadabrante, sa te agati de speranta ca poate totul va fi bine ? sau sa stii adevarul oricat de crud ar fi? Mi-au placut cadrele lungi, atat de inocente si inofensive in aparenta dar spooky totusi. Un film al carui final mi-a lasat o stare de gol, tristete si disperare, usor inexplicabila.


Thumbs Up
Igor12 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Nov 2012, 22:18   #6
urban_legend
Novice
 
urban_legend
 
Join Date: May 2011
Posts: 17
sper ca nu se supara nimeni daca-mi dau si eu cu parerea pe aici.

dupa titlu, ma asteptam sa fie vorba de ceva film erotic de arta nemtesc de prin anii '70, . well, n-a fost sa fie. si, uite asa, spargand un intreg pachet de seminte, m-am tot intrebat de-a lungul si de-a latul disparitiei de ce l-au pus pe blondul ala sa fie personaj negativ, e atat de incolor, inodor, insipid, atat de banal si mecanic in jocul sau de "villain", incat mi-a fost imposibil sa accept ca-i in stare sa faca ce-a facut. si de aici rezulta ca am vazut mare parte din film complet lipsit de vreo implicare emotionala. in plus, in loc sa ne povesteasca blondu' cum a facut-o, poate ca trebuia insistat pe relatia dintre el si desteptul celalalt, ca nu pare deloc tensiune intre ei, nici sare, incarcatura psihologica, piper, mai nimic, decat undeva mult prea mult spre sfarsitul filmului.

nu stiu cum e remake-ul, unii zic c-ar fi mai bun, chestia e ca are acelasi regizor, ceea ce inseamna ca sunt sanse mici sa mai pierd vremea cu el in viitor.

i-am dat 5/10....pentru idee. sau, cu alte cuvinte, thumbs down.
urban_legend is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Nov 2012, 22:46   #7
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Originally Posted by urban_legend:
de ce l-au pus pe blondul ala sa fie personaj negativ, e atat de incolor, inodor, insipid, atat de banal si mecanic in jocul sau de "villain", incat mi-a fost imposibil sa accept ca-i in stare sa faca ce-a facut.

De ce ti-e imposibil sa accepti ?Trebuia sa se manifeste ca un nebun ca sa te convinga ca e un ucigas?Tu crezi ca astia umbla pe strada cu tricouri pe care scrie killer cu sange si semne pe frunte cu 666 ca sa-si dea lumea seama ca au luat una sau mai multe vieti?
Tocmai lucrurile care le-ai mentionat ar trebui sa-ti raspunda la intrebare pentru ca a fost portretizat destul de realist individul tocmai prin meticulozitatea,rutina si refuzul de a iesi in evidenta cu ceva.


Nu pot sa zic ca m-a impresionat prea tare filmul dar curiozitatea si nelinistea lui Rex de a afla ce s-a intamplat cu iubita lui dupa atatia ani,m-au facut sa simpatizez cu personajul sau si sa-l consider si naiv in acelasi timp pentru ca a intrat in jocul pervers al lui Raymond.

As fi vrut sa scriu mai multe dar nu mai imi este proaspat in minte filmul,tinand cont ca l-am vazut acum vreo 2 ani,asa ca nu stiu daca Twinsen imi va accepta votul dar pentru orice eventualitate ii dau thumbs up.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Nov 2012, 09:43   #8
urban_legend
Novice
 
urban_legend
 
Join Date: May 2011
Posts: 17
Originally Posted by Kriss_Kringle:
De ce ti-e imposibil sa accepti ?Trebuia sa se manifeste ca un nebun ca sa te convinga ca e un ucigas?Tu crezi ca astia umbla pe strada cu tricouri pe care scrie killer cu sange si semne pe frunte cu 666 ca sa-si dea lumea seama ca au luat una sau mai multe vieti?

a fost portretizat destul de realist individul tocmai prin meticulozitatea,rutina si refuzul de a iesi in evidenta cu ceva.

nu stiu dac-ai inteles, dar pe mine m-a deranjat actorul si jocul sau actricesc, pentru ca rolul e ala care e, de om capabil sa depaseasca acea limita pe care majoritatea oamenilor, normali, n-o depasesc. ei bine, in cazul asta, ca sa inteleg eu poate merge atat de departe, incat sa ia viata cuiva, nu cred ca-s suficiente meticulozitatea, rutina si refuzul de a iesi in evidenta cu ceva, trebuia sa vina si el cu ceva de-acasa, de la scoala de actorie.
si poate ca nu-i neaparat vina lui, ci a regizorului, ca n-a stiut sa mi-l puna in valoare, ca sa-mi placa mie, cum ar veni...
deci, in concluzie, nu m-a convins.
urban_legend is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Nov 2012, 17:24   #9
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Speram sa am mai mult timp sa scriu despre film astazi, dar nu imi voi permite decat cateva randuri.

Imi place "Spoorloos" pentru ca este un film cu serial killer in care nu exista un detectiv borderline care se pune in pielea ucigasului, nici un joc de-a soarecele si pisica intre criminal si victima. Personajele din "Spoorloos" par sa isi acceptebenevol rolurile pe care le au de jucat in mica drama care este pusa aici in scena. Bernard-Pierre Donnadieun este, in mod special, eficient in rolul celui mai aparent blajin psihopat din istoria filmului. Regizorul George Sluizer se joaca cu conventiile thrillerului si cu structura cinematografica, construind un film cu o naratiune complexa (dar nu ne-inteligibila), cu elipse, salturi in timp, secvente reluate din alte unghiuri si doua deznodaminte identice. Ultimul cadru cristalizeaza principala stare de spirit pe care filmul vrea sa o induca - angoasa creata de suspiciunea ca exista ceva cu adevarat nelinistitor dincolo de aparentele calme.

THUMBS UP
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Nov 2012, 23:10   #10
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Final de vot

Thumbs up: 4
Thumbs down: 2
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Nov 2012, 23:00   #11
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Extraordinar realizat portretul killerului, foarte realist, la fel si interpretarea. Daca ati citit despre adevaratii serial killers, ca Ted Bundy de exemplu (au fost publicate chiar si interviuri cu el), v-ati dat seama, desigur, cat de apropiat de realitate e profilul lui Raymond. Aceleasi trasaturi: foarte inteligent, sociabil, dar cu o rotita care nu functioneaza la cutia cu idei. Anume ii lipseste simtul moral. I se pare ca sa ucizi un om e ceva cat se poate de normal si banal. Scenariul, de asemenea, foarte bun. Totusi, parca ii lipseste ceva filmului. Nu stiu exact ce. Poate un ritm mai alert. Cred ca nici actorul in rolul lui Rex nu e prea convingator. Iar personajul mi s-a parut prea slab ca si caracter in raport cu Raymond. N-am inteles o chestie. Ati observat ca filmul incepe si se termina cu imaginea celebrei insecte numita Calugarita, aceea care isi haleste masculul dupa sex? Care o fi legatura cu povestea?
__________________
Comme au cinema

Last edited by Mercutio : 05 Nov 2012 at 23:04.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Nov 2012, 23:24   #12
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,622
Inca nu am vazut tot filmul, insa si pe mine Raymond m-a dus instantaneu cu gandul la Bundy. De altfel cred ca e o asemnare intentionata, si Bundy se folosea de trucul cu mana pusa in ghips pentru a-si racola victimele. Si amandoi au un "aspect fizic placut" 8-|
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Nov 2012, 13:25   #13
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Am rezistat vreo 75 de minute la el. E naspa. Neinteresant. M-a enervat cel mai mult cum au ramificat povestea la un punct, bagand in scena asa, fara niciund dumnezeu de liant integrator, planul narativ al - din cate am inteles - sociopatului criminal.
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:30.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells