Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 22 Apr 2010, 08:18   #1
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
"The Fourth Kind"

Close(r) encounters of the fourth kind...

This movie is spooky... E un fel de Paranormal Activity cu extratereştri. În buna tradiţie BWP legată de strategia de marketing, filmul vine cu bagajul „realităţii” în spate, propunîndu-ne un alt „fake documentary”, despre evenimentele stranii ce se presupune că ar fi avut loc în orăşelul Nome din Alaska în anul 2000. Se pare că, începînd de prin anii 30, un mare număr de persoane au dispărut fără urmă, numeroasele anchete ale FBI-ului legate de aceste dispariţii stranii rămînînd fără rezultat. Milla Jovovich o interpretează pe Abbey Tyler, psiholog, martor al uciderii propriului soţ de către un personaj misterios, în propriul dormitor. Abbey, „personajul real” apare, de asemenea în film, în binecunoscutele, de acum, „real footages”, ce alternează permanent cu secvenţele de ficţiune, pe toată durata filmului. Aceste „secvenţe reale”, ce înfăţişează şedinţele de hipnoză pe care Abbey le ţine cu victimele evenimentelor stranii, au darul de a-ţi da fiori, semănînd mai mult cu nişte exorcisme decît cu şedinţe de hipnoză.
Filmul şchiopătează în unele locuri, fură de la Twin Peaks bufniţa, ca întruchipare a fenomenelor paranormale, există anumite goluri şi incongruenţe în scenariu, Milla nu se prea pricepe la acting, oricît s-ar strădui, cu toate acestea, The Fourth Kind reuşeşte să te ţină în priză, mizînd, la fel ca Paranormal Activity, pe frica de necunoscut. Aceasta nu e materializată, îţi dai însă seama de amploarea ei din reacţiile personajelor.
În plus, cireaşa de pe tort, „adevărata” Abbey arată ca după o şedinţă de exorcism eşuată...
Abbey.jpg
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Apr 2010, 12:28   #2
ooo333
Guru
 
ooo333
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 473
Nu l-am vazut dar un prieten mia spus ca mi-l recomanda ca e foarte bun !
ooo333 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Apr 2010, 12:41   #3
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
Are intr-adevar o atmosfera "psihotica" si este destul de bun. Milla este departe de a fi o actrita de exceptie dp parerea mea, dar a fost destul de ok... Nu imi place deloc totusi noul "trend" de a creea senzatia ca filmul este inspirat din realitate doar pentru a intensifica feelingurile
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 May 2010, 21:58   #4
Ammelie
Junior
 
Ammelie
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 40
Interesanta ideea pe care vrea sa mearga filmul, dar totusi preaaa multe scapari in scenariu...
Ammelie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 May 2010, 22:55   #5
RomaniaMare
Guru
 
RomaniaMare
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 619
The fourth kind l-am privit cu 2 saptamini in urma.Pot sa spun ca a fost primul,si singurul,film la care am inghetat de frica si de asteptare a ce va urma.Pe colegul de camera l-a apucat inima si a trebuit sa oprim filmul pentru 15 min
Mi s-a parut 2 clase peste Paranormal Activity.Aici senzatia de realitate a fost mult mai pronuntata.
RomaniaMare is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 May 2010, 09:07   #6
foxyroxy
Veteran
 
foxyroxy
 
Join Date: Feb 2010
Location: Dreamland
Posts: 199
Eu l-am vazut mai demult.Intr-adevar a fost un pic spooky dar nu pot spune ca mi-a placut.
foxyroxy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2010, 11:11   #7
horney1
Junior
 
horney1
 
Join Date: Jul 2006
Location: Arad
Posts: 40
inainte sa ma uit la film am vazut ca tipa asta ii actrita mio stricat tot filmu Charlotte Milchard
__________________
It's howdy doody time kiddies, the bad man is here!" - Caleb (Blood II)
horney1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:36.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells