Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 08 Mar 2010, 10:33   #1
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
"Edge of Darkness"

Nu l-am mai vazut pe Mel Gibson de vreo 7 ani. Viata sa profesionala a avut de suferit de pe urma scandalului betiei anti-semite. Omul indragit de toata America, idolul femeilor, aparatorul crestinismului, a ajuns un paria al societatii din cauza a trei cuvinte magice spuse in stare de ebrietate: fuck the jews. Si de aici pana la compararea sa cu Hitler nu a fost decat un pas... un pas tampit, exagerat si absurd, dar un pas.


I love me the smell of fresh killed jews in the mornin'.


Cum putea sa revina Gibson? In nici un caz cu roluri de bad ass ca in Lethal Weapon, Braveheart, Mad Max sau Maverick. Astea l-ar fi aruncat in ridicol.
- So how about something like one movie i did before, Conspiracy Theory, one man against the government, only you know, darker and more edgy.
- That's a Bingo, Mel! Darker and edgy is in vogue now.
- I think we should call it Edge of Darkness.
- Oh my god, you're a fucking genius, Mel!
- I know. Give me some of that blow. Fuck, i hate the jews!

Serios insa, filmul e o adaptare a unui serial britanic de acum 25 de ani, pe care acelasi Martin Campbell l-a regizat. Si Mel face o treaba excelenta. E un rol dificil, si se poate vedea chiar si ochiometric, fara prea multa cultura cinematografica, ca e un actor monstru sacru care poate duce un film de unul singur. Vedem aici un Gibson imbatranit, resemnat, sincer cu sine insusi, si parca si cu publicul.
Despre film, numai de bine. Un thriller politic foarte bun, surprinzator nu neaparat prin scenariu, pentru ca e destul de clar de la inceput care e conspiratia, ci prin abordare. Nu e acel personaj obsedat de conspiratii, un introvertit ca-n Conspiracy Theory, ci un om normal, aruncat intr-un razboi al intereselor. Un politist ce ajunge sa investigheze gunoiul guvernamental nu dintr-o dorinta eroica de dreptate, sau dintr-un simt exacerbat al democratiei, ci pentru ca fiica sa a fost ucisa. Tot ce se intampla pare incredibil, dar nu imposibil. Spectatorul simte ca ce vede pe ecran nu e o conspiratie absurda, ci una plauzibila.
Suspansul e gradual, si are mereu o rezolvare brusca si brutala. Insa nu e un film presarat cu violenta. Sunt practic 3-4 scene care tin bine filmul, cu cadre de violenta socanta, instantanee, neasteptata, ce te face sa tresari din scaun, si care nu tine decat cateva secunde. Insa impactul e maxim.
Per total, destinatia e previzibila, dar calatoria nu.
Nota mea: 8/10.
Recomandare: See it.
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2010, 11:47   #2
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Mi-a facut placere sa ma uit la Edge of Darkness, desi nu e nicidecum o capodopera. M-a socat putin cand am vazut cat de batran a ajuns Mel Gibson, dar pentru film este omul potrivit, intr-un rol care ii este croit.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2010, 17:44   #3
RomaniaMare
Guru
 
RomaniaMare
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 619
Dezamagirea anului 2010! Foarte slab!
RomaniaMare is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2010, 22:44   #4
bogdan0125
Guru
 
bogdan0125
 
Join Date: Jul 2009
Location: Constanta
Posts: 453
Nu mi s-a parut chiar foarte slab. Mi-a placut cum a derulat actiunea, dar nu si finalul, care mi s-a parut ca este dintr-un alt film. Vi-l recomand doar pentru primele 90-100 de minute.
__________________
Nobody is perfect. I am Nobody.

A gresi este omeneste, dar a da vina pe altul este si mai omeneste.
bogdan0125 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Apr 2010, 21:03   #5
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
hai sa fim seriosi, Edge of Darkness nici macar nu se compara nici cu Lethal Weapon si nici cu Conspiracy Theory.
E o combinatie nereusita intre Pelican Brief si No Country For Old Men. De la un anumit punct incolo iti dai sema ca personajele nu au alt scop decat sa se omoare reciproc.
Iar Mel Gibson nu arata decat batran si atat.
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2010, 22:24   #6
RomaniaMare
Guru
 
RomaniaMare
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 619
Originally Posted by ricutza:
hai sa fim seriosi, Edge of Darkness nici macar nu se compara nici cu Lethal Weapon si nici cu Conspiracy Theory.
E o combinatie nereusita intre Pelican Brief si No Country For Old Men. De la un anumit punct incolo iti dai sema ca personajele nu au alt scop decat sa se omoare reciproc.
Iar Mel Gibson nu arata decat batran si atat.
+1
RomaniaMare is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2010, 00:08   #7
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Originally Posted by RomaniaMare:
+1

Trolling.
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2010, 14:00   #8
Sagi
Junior
 
Sagi
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 46
E un film pe care n-am rezistat sa-l termin de vazut...e cel mai previzibil film vazut de mine ever
Pacat de Mel ca a avut un rol ce i se potriveste, dar ce poti face cand filmul e nasol ?

Mi-e greu sa cred ca va aparea anul asta un film mai slab...
__________________
Life is like a coin, you can spend it on anything, but you can spend it once.
Sagi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Apr 2010, 09:49   #9
paul1ca
Junior
 
paul1ca
 
Join Date: Jan 2010
Location: Ploiesti,Impala 67
Posts: 41
Send a message via Yahoo to paul1ca
Mie mi-a placut foarte mult filmul .
__________________
YOU SHALL NOT PASS
paul1ca is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 May 2010, 00:01   #10
RomaniaMare
Guru
 
RomaniaMare
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 619
Originally Posted by Sagi:
E un film pe care n-am rezistat sa-l termin de vazut...e cel mai previzibil film vazut de mine ever
Pacat de Mel ca a avut un rol ce i se potriveste, dar ce poti face cand filmul e nasol ?

Mi-e greu sa cred ca va aparea anul asta un film mai slab...
Ai exprimat exact ceea ce gîndesc și eu despre acest film: previzibil și fără substanță și formă.
RomaniaMare is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 May 2010, 02:41   #11
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Serios? 3 posturi in care sa spui acelasi lucru? Uber-trolling!
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 May 2010, 04:10   #12
RomaniaMare
Guru
 
RomaniaMare
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 619
Originally Posted by marius_em:
Serios? 3 posturi in care sa spui acelasi lucru? Uber-trolling!
Uber-trolling ??? Ideea e că binedispun atfel de comentarii care ilustrează valoarea acestui film și anume .
Văd că ai un cinism acid la fel ca personajul din avatarul tău.Salut.
RomaniaMare is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:00.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells