Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Forum > Condica de sugestii si reclamatii

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 21 Nov 2009, 16:09   #1
AnnLaura
Novice
 
AnnLaura
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1
Angry Discriminare sau nu ?!?

Am si eu o intrebare care am tot pus-o dar nu am primit nic un raspuns....Ce nu inteleg eu e dc doamne nu apare New moon si in Brasov?!!! Adica e un oras mare si cunoscut! E pur si simplu strigator la cer ca nu apare si la noi New moon! Pus si simplu mi se pare ca suntem discriminati....In caz ca stiti sau aveti vreo banuiala....avem si noi sanse sa il vedem? Nu neaparat in 27 noiembrie dam macar dupa o saptamana....Sper sa nu apar adupa 2-3 luni si la noi.....E chiar discriminare
AnnLaura is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Nov 2009, 16:26   #2
Laurafcd
Junior
 
Laurafcd
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 63
Aoleu, deci nu pot sa inteleg cum acest film a reusit sa isterizeze o intreaga generatie!
Laurafcd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Nov 2009, 16:27   #3
Rapture
Guru
 
Rapture
 
Join Date: Jun 2009
Location: Bacau
Posts: 973
Send a message via Yahoo to Rapture
^ head up! nu e chiar intreaga...
Rapture is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Nov 2009, 16:29   #4
zpetryn
Novice
 
zpetryn
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 5
sa vedeti ce bataie e pe trackere )
zpetryn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Nov 2009, 16:38   #5
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Talking

Originally Posted by Laurafcd:
Aoleu, deci nu pot sa inteleg cum acest film a reusit sa isterizeze o intreaga generatie!

ehh, trebuie să vezi şi partea bună, cunosc o adolescentă a cărei singură carte citită din plăcere şi pe nerăsuflate a fost unul dintre volumele seriei ăsteia.
inutil să mai spun că m-am luat cu mâinile de păr când am văzut că biblioteca orăşenească (oops, comunală) a dat câteva milioane bune pe cărţi de genul ăsta, "or fi ele comerciale, dar dacă asta se cere, asta am comandat" a opinat doamna bibliotecară.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Nov 2009, 16:47   #6
Laurafcd
Junior
 
Laurafcd
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 63
Bai, daca citesti cartea poate ca e mai ok. Asa cum mi se pare mai ok si sa citesti Harry Potter sau Stapanul Inelelor decat sa te uiti la filme. Nu stiu, dar cartile oricum te mai cultiva un pic. Dar nu pricep cum poti sa fii atat de obsedat de un film cu vampiri, care mai este si foarte prost. Si cum sa-ti taie rasuflarea un handralau cu sprancene stufoase (Robert Pattinson) si deja sa fie declarat de revista People (parca) cel mai frumos barbat. Deci nu mai pot cu Twilight. Intru si eu pe 3 site-uri cu stiri de la Hollywood si zilnic apar fel de fel de tampenii despre actorii din Twilight. Ba ca aia doi sunt impreuna, ba ca nu sunt... La un moment dat, se oprise timpul in loc ca vezi dom'le, declarase fatuca din rolu' pricipal ca ea de fapt e lesbiana.
Laurafcd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Nov 2009, 16:59   #7
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Talking


nu ştiu ce să zic, însă tipa despre care vb mai are un pic şi împlineşte 20 de ani.
am văzut, absolut din întâmplare, butonând telecomanda, câteva secvenţe din acest serial.
cât despre cititul cărţii nu cred că poate fi vorba, m-a întristat enorm modul în care se cheltuiesc banii Bibliotecii. etc.

oricum, genul ăsta de hăndrălăi le-o plăcea adolescentelor contemporane, mai ştii?!
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Nov 2009, 17:18   #8
not.Who.you.think
Novice
 
not.Who.you.think
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 23
Originally Posted by Laurafcd:
Bai, daca citesti cartea poate ca e mai ok. Asa cum mi se pare mai ok si sa citesti Harry Potter sau Stapanul Inelelor decat sa te uiti la filme. Nu stiu, dar cartile oricum te mai cultiva un pic. Dar nu pricep cum poti sa fii atat de obsedat de un film cu vampiri, care mai este si foarte prost.

Prin ceea ce ai spus se vede ca faci parte dintr-o generatie mai "invechita" Poate ca din punct de vedere al dezvoltarii imaginatiei ar fi fost mai bine o lectura a LOTR sau Harry Potter, insa in ziua de azi asimilarea informatiei se face muuult mai rapid. Partea melancolica din mine tinde sa-ti dea dreptate insa ecranizarea trilogiei LOTR si primele 3 H.P. imi zic clar sa te contrazic. Au fost filme bine foarte bine realizate.
In vederea filmelor de "groaza" de azi iti dau perfecta dreptate. Se creeaza un interes mult prea mare pentru aceste filme fata de calitatea pe care o au.
Personal de la Elm street Nightmare adica dupa 90 nu cred ca au mai existat filme horror bune. Poate cateva sclipiri insa si acelea au fost mai mult axate pe partea psihologica decat pe horror.
not.Who.you.think is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Nov 2009, 17:26   #9
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
AnnLaura, cred ca raspunsul la intrebarea ta e unul foarte simplu. Din cate vad cinematograful din Brasov se numeste "Bulevard". Daca te vei uita la numele cinematografelor din celelalte orase vei vedea ca "Cinema City" este singurul (cu o exceptie in Cluj) care prezinta filmul in afara capitalei, cel putin in acest moment. Deci problema e mai mult decat sigur legata de fondurile cinematografului din orasul tau, nu de vreun fel de discrimare. Pur si simplu nu-si permit un astfel de film atat de rapid.

In alta ordine de idei sunt in cea mai mare parte de acord cu mai tot ce s-a zis in acest topic...
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Nov 2009, 17:43   #10
Rapture
Guru
 
Rapture
 
Join Date: Jun 2009
Location: Bacau
Posts: 973
Send a message via Yahoo to Rapture
^^ Un exemplu bun de ecranizare a unei carti este One Flew Over The Cuckoo's Nest, care e reusit, zic eu.
Rapture is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Nov 2009, 18:00   #11
Laurafcd
Junior
 
Laurafcd
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 63
@not.Who.you.think: Da, e adevarat, sunt mai de moda veche, desi am doar 20 de ani. Mie personal genul asta de filme nu-mi plac. Adica sunt ok pentru pustii de 14-15 ani. Dar mi se pare ridicol ca o persoana de peste 25-30 de ani sa se uite la Harry Potter. Cu LOTR e alta treaba. Nici nu am vazut nici o parte cap-coada asa ca prefer sa nu ma pronunt. In legatura cu horror-urile ai mare dreptate. Ce se fac acum nu mai sunt filme care sa te sperie, sa te tina in suspans. Sunt previzibile si EXTREM de scarboase. Si se bazeaza cam pe aceleasi idei. Am auzit de "Drag me to hell" ca ar fi mai bunicel, dar inca nu am avut ocazia sa-l vad.

@Dragomara: Nu, nu cred ca le plac genul asta... Pur si simplu s-au "indragostit" de personaj. Un baiat cu fatza mai vanata asa . Sa inteleg ca fanteziile pustoaicelor sunt invadate de vampiri si fel de fel de creaturi macabre? Nu ti se pare putin ciudat?
Laurafcd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Nov 2009, 18:16   #12
not.Who.you.think
Novice
 
not.Who.you.think
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 23
Multi inainte! sunt pe aproape rau insa tre sa recunoastem ca suntem deja invechiti ... pentru cei care gusta "new moon" sau hannah montana.
Cat despre Drag me ot hell mi s-a parut decent insa nu bun... O recomandare a unui film horror insa mai mult thriller este Identity .. parca 2003 e cu ray liotta. Mi s-a parut unul dintre cele mai bune al acestei decade. Alaturi as mai recomanda si Hide and seek.
La faza cu Harry Potter as vrea sa te contrazic, deoarece sunt de parere ca chiar daca filmul se adreseaza pe segment de under 21 as prefera sa ajung la varsta mai matura de peste 30 si sa urmaresc in continuare cu mult interes filme de aventuri gen under 21
not.Who.you.think is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Nov 2009, 18:23   #13
Rapture
Guru
 
Rapture
 
Join Date: Jun 2009
Location: Bacau
Posts: 973
Send a message via Yahoo to Rapture
Problema e ca voi generalizati. Intr-adevar, sunt o multime de fete de varsta mea nebune dupa acest "fenomen" insa mie nu-mi place de nicio culoare. Pe langa faptu' ca filmu' in sine e prost si ilogic, actorii stau la fel de prost cu jucatu'. Si totusi, urasc faptu' ca este atat de adorat filmul asta, acest film nu mi se pare firesc nici macar pentru cei de 14 ani.
Rapture is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Nov 2009, 23:09   #14
Nobody777
Senior
 
Nobody777
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 91
The Twilight Saga: New Moon a incasat in jur $72.7 (estimat) de milioane de dolari in prima zi lansare in cinematografele din SUA ,distrugand asfel recordul inregistrat detinut de The Dark Knight $67.2 de millione. :-


The Twilight Saga: New Moon e un film pe care va invit sa nu il ratati pentru ca este mult prea prost
Nobody777 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Nov 2009, 23:19   #15
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Originally Posted by Laurafcd:
un handralau cu sprancene stufoase (Robert Pattinson)

Ce tare ai fost!

E chiar asa e mare isteria? Si e chiar asa de proasta trilogia asta? N-am vazut nimic din ea pana acum. Am auzit ca s-a lansat al doilea film, New Moon, dar am si uitat cum se numea primul.

LOTR si Harry Potter mi-au placut. Am citit si cartile lui Tolkien, sunt un deliciu.

Useritei care lauda rapiditatea comunicarii de azi si care, daca tacea, filosof ramanea: aici nu e vorba de comunicare, ci de luminare. Degeaba primesti informatii in doua ore si nu evoluezi deloc, mai bine 'proceseaza'-le doua saptamani, vei fi mai castigata.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.

Last edited by corinka : 21 Nov 2009 at 23:24.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Nov 2009, 12:24   #16
Ilila
Tinkerbell
 
Ilila
 
Join Date: Dec 2003
Location: Iasi
Posts: 1,120
Send a message via Yahoo to Ilila
Originally Posted by Nobody777:
The Twilight Saga: New Moon e un film pe care va invit sa nu il ratati pentru ca este mult prea prost

De acord
Ilila is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Nov 2009, 12:48   #17
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
AnnLaura, nu e discriminare, e PROTECTIE si RESPECT!
Brasovul e un oras renumit pentru nivelul säu de civilizatie si culturä. Ar fi indecent ca distribuitorii sä-l trateze ca pe o ladä de gunoi, obligându-l sä înghitä toate dejectiile.
http://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?p=1479626
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:45.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells