Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 20 Jan 2005, 02:00   #1
Ariman
Novice
 
Ariman
 
Join Date: Jan 2005
Location: Ubicuicity
Posts: 9
finding neverland

cred ca J. Depp a inceput sa se axeze pe filme fantastice
Ariman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2005, 03:25   #2
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Re: finding neverland

Originally Posted by Ariman:
cred ca J. Depp a inceput sa se axeze pe filme fantastice
filmul am auzit ca este o drama foarte buna shi reushita ... shi ma bag sa-l vad shi eu azi ... discutam mai incolo ...
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2005, 07:38   #3
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
johnny depp face filme fantastice de 10 ani dar nu stiu de unde ti se pare tie finding neverland film fantastic.tu l-ai vazut?ai idee despre ce e vorba?
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2005, 10:14   #4
Holden
Junior
 
Holden
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti
Posts: 51
Finding Neverland nu este nici pe departe un film fantastic, confuzia provenind doar din prezentarea in trailer a unor secvente care dau viata imaginarului lui J. M Barrie, creatorul lui Peter Pan.
Cred ca nu are rost sa precizez ca si de data aceasta Johnny Depp este convingator, rolul de scriitor-copil potrivindu-i-se de minune.
Holden is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2005, 14:56   #5
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
cheesy hollywood bull-shit... ceva de genu':"frate, noi, miramax, ce dracu' sa mai facem sa luam si anu' asta un oscar? reciclam putzin din shakespeare in love si-l facem mai drama. ii luam si pe kate si johny, ca se dau prin filme bune in ultima vreme si-n plus academia tine minte ca au mai fost nominalizati si n-au luat, poate-poate inscriem ceva."
de vazut pt fanii "wanna'-be-urilor" gen big fish & shit.
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2005, 17:48   #6
Ariman
Novice
 
Ariman
 
Join Date: Jan 2005
Location: Ubicuicity
Posts: 9
Recunosc ca nu am vazut filmul. A fost doar o sugestie de discutie. M-am bazat, asa cum bine a intuit cineva, doar pe un trailer vizionat. Discutia e, asadar, decshisa!
Ariman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2005, 18:32   #7
Ariman
Novice
 
Ariman
 
Join Date: Jan 2005
Location: Ubicuicity
Posts: 9
prin fantastic m-am referit in primul rand la fantezie. nu stiu unde ar putea fi incadrate asemenea filme - poate la imagistica -, oricum cred ca merita vazut, macar ptr. distributie, desi si subiectul e unul tentant. Astept, asadar parerile celor care vor fi avut onoarea sa-l vada!
Cat despre fantezie, am luat in seama Charlie and the chocolate factory sau filmul de animatie Tim Burton's Corpse Bride. Sunt totusi filme ce se adreseaza cu precadere copiilor, desi nici eu nu m-as da alaturi sa le vad. Dar, cred ca mai bine sa vorbesc dupa ce le voi fi vazut!
Ariman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2005, 19:58   #8
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
pt tipu care a zis ceva mai sus in leg cu oscare.
vehiculul principal al lui miramax pt oscare anul asta e aviator nu finding neverland.ma indoiesc ca au sperat la mult cu finding neverland care e micut si ca buget si ca grandoare.de altfel de vreo 5-6 ani incoace miramax se bazeaza pe cate un epic masiv care sa rupa gura academiei (uneori merge alteori nu merge)
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2005, 23:36   #9
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
Originally Posted by Longshot:
oscare

....

o scare, doua scare.
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2005, 01:57   #10
bellhop
Guru
 
bellhop
 
Join Date: Feb 2004
Location: The Natural City
Posts: 491
mai slab decît mã asteptam, dar emotionant totusi; transpare însã izul comercial;

mã asteptam la mai multã vioiciune de la Depp în rolul ãsta, chiar si pentru decorul londonez sobru; cînd de fapt el apare ca un scriitoras stresat de nevastã-sa..; drama lui familialã interpusã cu povestea lui Peter Pan nu are o elaborare sau sens; apoi între el si mãmica Kate Winslet nu se întîmplã nimic pînã la urmã, ceea ce nu e bine pentru bioritm; scenariul slab, ideea de hai sã ne imaginãm cã evadãm în Neverland devine redundantã..faza cu piesa de teatru repetatã pentru ea acasã ... yeah, whatever; cel mai veridic personaj din film e pustiul cel mic, modelul lui Peter pan, chiar dacã e cam nervos uneori..

Miramaxu probabil cã a mizat pe amîndouã filmele initial ca vehicule pt. Oscar, nestiind care va iesi mai bun, acum e clar cã tot lobby-ul se îndreaptã spre Aviator..;

o simplã comparatie: în timp ce DiCaprio are un accent texan impecabil în Aviator, Depp îsi stîlceste limba îngrozitor vrînd sã sune si el cockney, uneori zici cã e rus.. :hmm:
__________________
A little less conversation
bellhop is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2005, 08:00   #11
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
nu sunt sigur, dar cockney nu e accent de suburbie londoneza sau ceva?(stiu ca michael caine il folosea in alfie) stie cineva exact?
j.m. barrie era scotian deci cred ca depp pur si simplu vrea sa sune scotian.mie mi s-a parut ca nu ii iese asa de rau dar nici sean connery nu e
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jan 2005, 08:07   #12
bellhop
Guru
 
bellhop
 
Join Date: Feb 2004
Location: The Natural City
Posts: 491
Originally Posted by Longshot:
nu sunt sigur, dar cockney nu e accent de suburbie londoneza sau ceva?(stiu ca michael caine il folosea in alfie) stie cineva exact?
j.m. barrie era scotian deci cred ca depp pur si simplu vrea sa sune scotian.mie mi s-a parut ca nu ii iese asa de rau dar nici sean connery nu e

ai dreptate, autorul era scottish, de-aia sunã asa jibrish. engleza lui johnny; da' actiunea are loc la Londra, m-a furat peisajul si-am zis cockney ;

daca tot era scotian, puteau sa-i dea rolul lui Ewan McGregor;
__________________
A little less conversation
bellhop is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jan 2005, 12:55   #13
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Mie filmul mi s-a parut mult prea tare... avand in vedere k numai jeguri am vazut in ultima vreme. Are de toate ptr totzi. Asha ceva nu poate fi considerat film mediocru sau "just" OK.
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:29.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells