Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 13 Dec 2003, 20:33   #1
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
Revelatii cinematografice personale 2003

Jocul e asa: in acest topic puneti voi dragi cinemagi,tot ce v-a miscat, tot ce vi s-a parut iesit din comun, tot ce v-a surprins placut in cinema si s-a intamplat in anul de gratie 2003. nu are legatura cu :" cel mai bun film pe care l-am vazut anul asta" sau "cel mai bun actor al anului , dupa parerea mea". nimic de acest gen. repet, trebuie sa fie o chestie care tine de film si care vi s-a revelat in acest an. (oate fi o pelicula din 1928 poate fi un actor al anului 1973, poate fi un scenariu din 2002, etc)

Descoperirile lui floydman pe 2003:

Joel Schumacher (regie) si Larry Cohen (scenariu) pentru "Phone boot"
Supersimpatica Audrey Tatou pentru "Amelie" si "Dumnezeu e mare eu sunt mica" prin care am observat ca pentru Franta cinema-ul nu a murit inca
The Others - cel mai bun thriller facut la hollywood in ultimii 10 ani
Dragos Bucur si Dorina Chiriac (cel mai shock duet actoricesc) pentru Furia.
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Dec 2003, 09:06   #2
TLD
Spirit of the System
 
TLD
 
Join Date: May 2003
Location: bucuresti
Posts: 2,200
Subscriu la cabina telefonica, care mi s-a parut cel mai bun film al inceputului de an. La capitolul ce mai e romanesc prin cinema, din pacate nu preau au fost filme care sa mearga la sufletelu meu... Si din punctul meu de vedere sosirea celui de-al patrulea film al lui tarantino in .ro a fost ceva deosebit. Altceva nu ma trazneste pe moment, poate the ring (dak a fost pe la noi in 2003 ), care chiar m-a tinut in scaun pana la final, astept inca sequelul si prequelul...
TLD is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Dec 2003, 10:47   #3
Ilila
Tinkerbell
 
Ilila
 
Join Date: Dec 2003
Location: Iasi
Posts: 1,120
Send a message via Yahoo to Ilila
In anul 2003 am descoperit Cinemagia cu tot felul de informatii 8)... m-au cucerit Nemo si toate personajele acestui desen animat, Amelie, jocul lui Johnny Depp in rol de pirat ETC! ... pentru mine a fost un an mult prea plin ca sa-mi amintesc si prima jumatate a acestui an!
Ilila is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Dec 2003, 11:26   #4
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Colin Farrell a fost o revelatie dupa alta, ajungand pana la apocalipsa (asta tot in legatura cu "Phone Booth", intr-adevar un film mult mai bun decat ma asteptam).

Pentru mine, un eveniment special a fost "Gerry", de Gus Van Sant, cu Matt Damon si Casey Affleck, vazut la TIFF in primavara. Un asa film, o asemenea realizare si lipsa dialogurilor, eclipsate de imaginile extraordinare, uneori cadre de cinci minute si mai mult, asta m-a facut sa mai am incredere in cinema (desi "Gerry" e un film independent, care probabil nu a avut o influenta prea mare)
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Dec 2003, 09:43   #5
Ping
Veteran
 
Ping
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 160
Actori :

- Naomi Watts, pe care am vazut-o in Mulhalland drive (anul asta) si --- The ring. De mult nu am mai fost imptresinat in asemenea fel de performanta unui actor.

Nr. 2, Amanda Peet, pe care am vazut-o in Identity

Filme :

- Cidade de deus, absolut senzational
- Finding nemo, nu povestea ci realizarea. Nu am vazut ultimile desene animate realizate pe calculator gen Toy story sau Monster Inc si am ramas uluit de ce se poate face cu cutiuta asta. Ma intreb ce vor face peste 15-20 ani, probabil se va scana fata actorilor si restul se va realiza pe calculator. Actorii vor "juca" numai in piese de teatru ?
Ping is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jan 2004, 18:39   #6
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
cele mai mari relevatii: descoperirea a doi regizori geniali: Daren Aronofsky si Lukas Moodysson
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jan 2004, 19:06   #7
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Darren Aronofsky, filmele spaniole(Hable, Y tu), Pixar, Jack Gyllenhaal.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Feb 2004, 23:49   #8
Stalker
Novice
 
Stalker
 
Join Date: Jan 2004
Location: Zone
Posts: 4
Send a message via ICQ to Stalker

"Obsesiile" numite Lars von Trier si Lukas Moodysson.
Stalker is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2004, 14:44   #9
Holden
Junior
 
Holden
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti
Posts: 51
Revelatiile au fost intr-atat de numeroase incat mi-e tare frica sa nu omit o buna parte din ele.
De inceput voi incepe cu Kieslowski si toate filmografia sa din perioada '87-'94. Aici intra Decalogul (magistral concertat, fara dubiu cea mai insolita miniserie realizata vreodata pentru televiziune), trilogia Blue-Blanc-Rouge, Viata dubla a Veronicii si versiunile extended pentru ep 5 si 6 din acelasi Decalog (A short story about love / murder).
The Others - revelatia numita Amenabar
Habla con Ella - un Almodovar surprinzator beneficiind de un casting de zile mari si o imagine pe masura
Pe celelalte doar o sa la enumar desi ar fi o groaza de spus: Lilja 4-ever, Lucia si sexul, Ultimul tango la Paris, "Sex, lies and videotapes", The Hours, Intacto, City of God etc
Holden is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2004, 19:54   #10
raven88
Senior
 
raven88
 
Join Date: Jul 2002
Location: Bangkok
Posts: 138
la mine revelatia se numeste Richard Linklater pentru school of rock. stiu ca nu a rulat in 2003. but it was produced in anul de gratie... anyways, excelent filmul, excelent soundtrackul... nu cred ca mi s-a mai intamplat vreodata sa stau in sala pana se termina distributia. chiar daca nu e un film de oscar, a reusit sa ma destinda. It was funny - ceva ce filmele din ziua de azi nu mai stiu sa o faca, in the smart way i mean
__________________
In the shadows of future passed
The magician longs to see
One chants out between two worlds:
Fire walk with me!
raven88 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2004, 20:59   #11
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
pt mine revelatia cea mai mare a fost christopher nolan. i-am vazut 2 filme anul trecut: 'memento' (prin aprilie) si 'insomnia' (vara). pe darren aronofski il descoperisei mai demult, cu 'requiem for a dream'.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Feb 2004, 13:28   #12
nookie
Senior
 
nookie
 
Join Date: Feb 2004
Location: any place
Posts: 104
Send a message via Yahoo to nookie
mi-e mi-au placut acu' un an Johnny Depp in "Once upon a time"... l-a lasat in umbra pe Banderas.
Ca new entry/ new seen au fost poate Scarlett Johansson si Audrey Tautou.
nookie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:29.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells