Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 26 Jun 2003, 17:01   #1
Bogie
Guru
 
Bogie
 
Join Date: Dec 2002
Posts: 630
The Quiet American

Film bun, in care Michael Caine isi arata din plin talentul. Rolul sau, cel al unui reporter englez in Vietnamul anilor '50 este destul de complex dar Caine reuseste o interpretare buna (a fost nominalizat in cele din urma la Oscar). Din pacate, Brendan Fraser ("Mumia") nu este la inaltime, prestatie fara nerv.
Scenariul este o adaptare dupa Graham Greene, interesant, dar nu e solid. Actiunea se desfasoara pe doua planuri: razboiul respectiv relatia lui Caine cu o vietnameza, nici unul nu este insa aprofundat cum trebuie. Parca si-au dorit prea mult si nu le-a iesit.
Oricum, dupa niste filme ca Matrix II, Equlibrium sau Minority report, mai mult sau mai putin stupide, un film ca asta sau precum Callas Forever reprezinta o gura de aer proaspat. Vi-l recomand incredintat fiind ca n-o sa ma injurati dupa vizionare.
__________________
My, my, my. Such a lot of guns around town and so few brains!
Bogie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jun 2003, 21:37   #2
Holden
Junior
 
Holden
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti
Posts: 51
Cel mai bun film avand la baza o scriere a lui Graham Green mi s-a parut a fi "The End of the Affair". Dar nici "The Quiet American" nu trebuie pierdut din vedere. In primul rand pentru Michael Caine si in al doilea pentru imaginea absolut remarcabila (chiar sunt curios cine s-a aflat in spatele camerei).
Fraser nu s-a ridicat la inaltimea lui Caine dar, totusi, a realizat un rol destul de complex. Nu suporta nici o comparatie cu postura aventurierului din Mumia. S-a dorit de la el interpretarea unui personaj sters (la prima vedere) si am avut impresia ca s-a achitat destul de bine de sarcina ce i-a fost pusa in carca. E un pas inainte.
A Gorzo punea accentul (in cronicutza din Dilema) si pe avertismentul politic continut de poveste. Si avea de ce. M-am lamurit de asta dupa ce am vazut filmul. Asa ca nu ma mir ca producatorii au renuntat la difuzarea lui imediat dupa 11 septembrie.
Holden is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:34.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells