Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 06 Jun 2002, 22:45   #1
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
trebuie sa recunosc ca pe tot parcursul acestui film, am avut senzatia ca stiu ceea ce urmeaza sa se intample si ca pot sa intuiesc finalul. Probabil ca acest s-a datorat faptului ca povestea o mai vazusem in multe alte filme, evident sub alte forme:acelasi lant de crime, acelasi politist care reuseste sa intuiasca modul de gandire al criminalului,aceleasi piste gresite pe care merge toata lumea numai eroul nostru nu...formula (zic eu!) clasica!
ceea ce am refuzat eu sa vad pana la sfarsitul filmului este ca "the Pledge" este diferit...
nici imaginile care se suprapuneau si care se dublau, nici personajele care mai erau mult mai reale, nici muzica... nimic nu reusea sa ma abata de la scenariul pe care fara sa vreau, mi-l construisem. Finalul a fost elementul care m-a determinat sa accept ca integrasem gresit acest film intr-o categorie in care nu apartinea.
eu incerc sa va determin sa vedeti filmul, fara sa distrug nimic din atmosfera lui dar am impresia ca din acest motiv m-am exprimat prea vag...
mie mi-a pacut foarte mult...mi-a placut cum a jucat Jack Nicholson...mi s-a parut ca nu a avut un rol tipic si m-a bucurat foarte mult, pentru ca mi s-a reconfirmat valoarea acestui actor...
Benicio del Toro si Vanessa Redgrave au avut niste roluri scurte, dar interpretate genial...
muzica a fost compusa si de Hans Zimmer si acest lucru evident, se vede...
am auzit cateva comentarii legate de scenariu...exista intr-adevar anumite momente care nu aduc cu formula clasica(adica sunt cam departe de realitate)dar sunt nesemnificative dupa parerea mea...
astept sa vad cum vi s-a parut si voua!
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2002, 13:06   #2
Poison
Veteran
 
Poison
 
Join Date: Jan 2002
Location: Bucuresti
Posts: 196
Da' faptu' ca era regizat de Sean Penn nu ti-a dat nici un "hint" ca nu e un film-cliseu?

<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: Poison pe 2002-06-07 14:08 ]</font>
Poison is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2002, 22:44   #3
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Sean Penn mi-a dat multe 'hint'-uri...dar daca omul se incapataneaza sa nu le vada...
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2002, 20:28   #4
i_matei
Veteran
 
i_matei
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 202
Filmul mi s-a parut ingrozitor de plictisitor. Efectiv la un momentat ma uitam la ceas din 10 in 10 min, pentru ca efectiv nu se intampla absolut nimic.
O lalaiala, totala care pe deasupra se termina si penibil. Pacat de Jack Nicholoson, nu merita un asemenea film. Cu ce o sa imi ramana in memorie filmul asta? Cu faptul ca pe timpul lui se face o campanie ascunsa obsesiva contra fumatului. Jack Nicholson apare mai mereu cu o sapca penibila cu semnul "nu fumati"; in plus de asta cred ca de cel putin 4-5 ori in film se fac referiri de genul: "va rog nu fumati aici", "stii ca nu iti face bine fumatul", "tigarile o sa iti distruga plamanii" etc; la un moment dat devine chiar enervant.
De regia lui Sean Penn ce sa zic? Baiatu' mai are o groaza de invatat din tainele acestei meseri, si din start are o bila neagra pentru "capodopera" numita The Pledge.
Sincer imi pare rau de Jack Nicholson, un actor atat de mare, nu merita un astfel apus de cariera...
i_matei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2002, 23:51   #5
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
mie mi se pare perfect rolul asta pentru Jack Nicholson...perfect pentru apusul carierei lui...am mai spus cred, ca ma obisnuisem ca personajele interpretate de el, sa fie puternice...lucru care nu se mai verifica in The Pledge...mie imi place foarte mult chestia asta, pentru ca ma enerveaza sa vad ca un actor bun,incepe sa aiba roluri tipice...ma enerveaza sa vad limite intr-un actor(si nu numai...si in regizor, si in compozitor)...si incepusem sa vad limite in Jack Nicholson...adica puteai sa regaseti multe asemanari in personajele interpretate de el...
cat despre propaganda anti-tutun...nu am remarcat-o...ma uitam la film, ascultam muzica...recunosc ca ce scria pe sapca lui Jack Nicholson, ma interesa prea putin atata timp cat spunea ce spunea...
iar Sean Penn mi se pare un regizor care intr-adevar are ceva de spus...are o individualitate...poate ca inca mai are de lucrat in domeniul asta...poate ca mai are nevoie de experienta...dar deja mi se pare ca a depasit multi "monstrii sacrii" ai cinematografiei!
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Sep 2002, 13:05   #6
camelia
Novice
 
camelia
 
Join Date: Sep 2002
Posts: 1
Am vazut "The Pledge" si mi s-a parut plin de clisee. De fapt, e un fel de a spune ca l-am vazut, pentru ca am plecat dupa vreo ora. Am inteles ca pe unii i-a impresionat finalul filmului. As vrea sa stiu amanunte, cum s-a terminat si ce a fost misto in dezvaluirea misterelor (si daca realizarea filmului s-a remarcat macar in final).
Multumesc.
camelia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Sep 2002, 21:49   #7
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
da...asta e si ideea....filmul este construit numai din clisee...si ai impresia ca stii cum se va termina dar finalul este extrem de socant...
as prefera totusi sa nu fac public acest final, asa ca daca vrei sa-l aflii, trimite-mi un mesaj privat sau un e-mail.
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Sep 2002, 01:50   #8
Arhanghell
Veteran
 
Arhanghell
 
Join Date: Dec 2001
Location: somewhere in the heart of me
Posts: 188
Send a message via MSN to Arhanghell Send a message via Yahoo to Arhanghell
draga mea camelia,vrei sa stii cam multe pentru o persoana care a plecat dupa o ora.
Nu suport oamenii care fac din astea !
Cat despre celalalt care zicea ca se uita din 10 in 10 minute la ceas...sunt si eu curios cam cati ani ai avea !
(numai prostii spui) iar daca ai avea sub 14 ai avea macar o scuza...
Arhanghell is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jun 2003, 10:36   #9
sorcerer
Junior
 
sorcerer
 
Join Date: Jun 2003
Location: Suceava
Posts: 38
Send a message via Yahoo to sorcerer
The Pledge

Nu merita vazut! Va pierdeti timpul...

1/2 (*) / (*) (*) (*) (*) (*)
sorcerer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jun 2003, 16:28   #10
i_matei
Veteran
 
i_matei
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 202
pentru Arhanghell

eu nu te-am jignit facand afirmatii despre persoana ta, nici cand te afisai cu niste "perle" de te durea capul... Inainte de a mai face comentarii incearca sa te gandesti sa ii respecti si pe ceilalti ce scriu aici...
Pana atunci du-te si delecteaza-te cu la "Parteneri neobisnuiti"... e un film care in mod clar va fi pe gustul si pe masura capacitatilor tale extraordinare de analiza :wink:
i_matei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 03:11.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells