Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 14 Aug 2011, 11:39   #121
loud.rocks
Guru
 
loud.rocks
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 302
Am mai putea incerca ceva, desi nu stiu daca ar ajuta foarte mult, dar sunt curios sa vad ce zic si ceilalti.

Sa lasam perioada de votare deschisa la fiecare duel pana la incheierea rundei. Si astfel au ocazia sa voteze si cei care sunt plecati in concediu, sau alti useri care nu reusesc sa intre pe forum in acea perioada de o saptamana.
loud.rocks is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Aug 2011, 14:02   #122
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Nu cred ca ar fi o idee buna din urmatoarele motive:
- Vor fi useri care nu vor urmari partidele saptamanii, in ideea ca "las' ca le vad saptamana viitoare si votez atunci'. Evident ca saptamana viitoare vor fi alte chestii si pana la urma nu se mai uita deloc.
- Meciuri mai controversate de saptamana trecuta sau cele dinainte vor atrage userii noi sau veniti din concediu, in detrimentul celor din saptamana curenta, care ar putea ramane neglijate.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Aug 2011, 14:14   #123
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Pe langa ce a zis Twinsen adaug si faptul ca nu ar fi corect. La unele meciuri sa poti vota peste o luna, iar la altele 1-2 saptamani. Votul se accepta doar pe o perioada fixa, o saptamana pentru fiecare meci. Discutiile, pe de alta parte, pot continua la nesfarsit.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Sep 2011, 15:03   #124
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Preiau mesajul aici:

Originally Posted by Windom:
Originally Posted by Mercutio:
La mine e 9.51pm.
E logic sa se ia votul in considerare, urnele se inchid la 0.00.

Originally Posted by Federico:
O sa votez cu grecul dar revin alta data si cu o explicatie.
Fiind vorba de tine, te credem pe cuvint, no explanations needed.

3-3?

Grrr, ma pui intr-o situatie naspa, sa fac deja primul compromis. Si daca il fac pe primul deschid poarta pentru altele. Insa... cum nu exista miza pentru previziuni si cum balanta nu ar inclina spre o anumita parte, ci ar insemna egalitate, sunt dispus sa accept lucrul asta, desi e vorba de doua voturi. Pana la urma vrem sa vedem cat mai multe filme bune, asa ca daca n-are nimeni vreo ceva impotriva o sa-l consider inca in competitie pe grec.

Si daca fac lucrul asta intr-o parte la 2 voturi, nu pot ignora mesajul privat al lui anaemona prin care mi-a spus ca nu a reusit sa intre pana la 12, dar ca ar fi vrut sa voteze cu Iwai. Iar mesajul ei a fost trimis cu o ora si ceva inaintea votului dat de Mercutio. Nu cred ca-i cazul sa arat dovada, dar daca se cere ma supun

Daca cineva nu-i de acord cu modificarile... speak now or forever hold your peace Am sa trag la sorti mai pe seara filmele participante in caz ca nu sunt proteste.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Sep 2011, 00:49   #125
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Dupa ce am tras la sorti (abia atunci) mi-am dat seama de un lucru. Totusi, nu e exagerat sa fie 4 filme intr-un singur meci? Cine mai voteaza cand trebuie sa vezi 8 ore de film intr-o singura saptamana? La care se mai adauga si celalalt meci... As vrea sa aud niste pareri.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Sep 2011, 01:16   #126
loud.rocks
Guru
 
loud.rocks
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 302
Eu abia am reusit sa vad Calendar duminica seara... (Asta fiind prima saptamana de vot in care nu am fost in concediu). Deci unul singur din cele 4 filme de saptamana asta. Iar comentariul o sa-l las pe maine sau alta zi, e prea tarziu acum.

Nu ma deranjeaza sa fie cat mai multe filme inscrise, dar nu stiu la cate dueluri voi putea vedea filmele la timp.
loud.rocks is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Sep 2011, 02:04   #127
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Liviu, daca tii minte, la inceput vroiai sa fie 8 filme pe saptamina (4 meciuri). In practica s-a constatat ca multora le e greu sa vada si patru, uneori si doua.

Propunerea mea e ca la runda a doua, fiind deja mai multe meciuri cu mai mult de 2 regizori, sa se faca doar un meci pe saptamina.

Nu stiu daca le convine si altora, eu o sa continui sa vad filme in ritmul meu Problema e ca unele filme vreau sa le revad, vreau sa am filmul proaspat in memorie. Ca sa revad 2046 va trebui sa revad si celelalte 2 filme dinaintea lui, la fel Ivan cel groaznic, doar n-o sa-l vad doar pe 2, trebuie sa-l vad pe 1 prima data, iar astea 2 filme deja sint pe lista mea de citiva ani Oricum, that's just me m-a luat scrisul pe dinainte.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Sep 2011, 07:23   #128
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Nothing else to do around here, so no worries in my case. The more the better, bring them on.
In alta ordine de idei, de ce Ivan 2 si nu 1?
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Sep 2011, 08:26   #129
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by anaemona:
Propunerea mea e ca la runda a doua, fiind deja mai multe meciuri cu mai mult de 2 regizori, sa se faca doar un meci pe saptamina. .
Ideea ar trebui sa fie sa avem 3-4 filme pe saptamana. Deci daca in runda urmatoare avem un meci cu 4 regizori, atunci sa ramana doar meciul acela, pe cand daca avem meciuri normale, cu doi regizori atunci putem sa tinem doua meciuri.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Sep 2011, 08:59   #130
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
4 filme pe saptamana nu sunt multe pentru cine se afla in vacanta si n-are alte preocupari.
din cate observ, cei care participam la discutii (inclusiv eu), suntem persoane ocupate. intr-adevar, atunci cand serviciul iti ocupa cel putin 8 ore pe zi, dupa care serile pot fi afectate si de alte probleme personale care pot interveni neasteptat, este lesne de inteles ca efortul fiecaruia dintre noi este destul de mare pentru a tine ritmul cu desfasurarea turneului.
pe de alta parte, nu este obligatoriu sa votam in ambele meciuri, nu? important este ca discutiile sa ramana deschise..
sunt de acord cu micile compromisuri care se pot face din cauza diferentei de fus orar si apreciez in mod deosebit participarea Anaemonei si a lui Mercutio.chiar daca sunt 7 ore care-i despart de Romania, merita apreciat efortul lor.pana la urma, conteaza implicarea cat mai multor useri care au ceva de spus despre filme, decat cronometrajul,fiindca miza turneului nu este Cupa Campionilor Europeni,ci capatarea unei cat mai mari experiente cinefile.
eu pot face fata celor 4 filme,desi mi-e greu,recunosc,dar daca ceilalti au alta optiune, ma raliez.decat sa se blocheze turneul, mai bine sa se desfasoare mai lent, desi 2 filme pe saptamana ar insemna prelungirea lui exagerat de mult...
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Sep 2011, 09:21   #131
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Problema cand sunt asa multe filme intr-un singur meci e ca va scadea si numarul de voturi si implicit vor creste sansele sa fie alta egalitate.

La 2046 nu e nevoie sa vezi In the mood for love inainte si cu atat mai putin Days of being wild. La Ivan asa a cazut. Am vrut initial sa pun partea 1, dar ma gandeam ca pot fi diferente intre parti, una sa fie mai buna decat alta, si n-ar fi corect fata de alti regizori. Problema asta mai e la Ray Satyajit, daca trece de runda asta si participa cu unul din filmele trilogiei sale.

Cred ca o sa accept variana cu o saptamana separata doar pentru acel meci, dar e foarte posibil ca apoi sa fie o runda intreaga cu doar 2 filme, depinzind si de alte asemenea egalitati.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Sep 2011, 09:40   #132
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by Liviu-:
Cred ca o sa accept variana cu o saptamana separata doar pentru acel meci, dar e foarte posibil ca apoi sa fie o runda intreaga cu doar 2 filme, depinzind si de alte asemenea egalitati.
Pai nu are de ce sa fie o saptamana cu doar doua filme. Practic se alege numarul de filme pe saptamana, adica 3-4. Daca avem egalitati, atunci se joaca un singur meci (de 3-4 filme). Daca nu, atunci doua meciuri (fiecare de 2 filme).
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Sep 2011, 09:42   #133
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Pai odata ce imparti doua meciuri e normal sa fie cate unul pe saptamana. Unul e cu 3/4 filme, iar celalalt cu 2. Asta daca nu e un numar par de egaltiati per total. Dar vedem noi cum facem. Adaug si cele doua filme pe care le-am selectat mai devreme si o sa fie doar meciul respectiv intr-o saptamana.

Last edited by Liviu- : 06 Sep 2011 at 09:44.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Sep 2011, 00:16   #134
loud.rocks
Guru
 
loud.rocks
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 302
Un link de download va rog frumos pentru urmatoarele filme:

La ceremonie
Bad Timing
Ivan Groznyy 1
Ivan Groznyy 2
Topkapi

Prin pm daca nu se poate aici. Multumesc mult!


// Rezolvat. Multumesc!

Last edited by loud.rocks : 08 Sep 2011 at 13:18.
loud.rocks is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Sep 2011, 16:28   #135
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
A reuşit cineva să facă rost de "The big Knife?"... Şi dacă da, de unde (de preferabil dacă se poate o sursă puţin mai rapidă, adică să nu vină chiar într-o săptămână)?
Mulţumesc anticipat!

L.E. no need anymore. Mulţumesc frumos!
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.

Last edited by dragonfly_drk : 10 Sep 2011 at 19:19.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Sep 2011, 14:25   #136
loud.rocks
Guru
 
loud.rocks
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 302
Topkapi (1964) pe MGM la 22:40 si The Sweet Hereafter (1997) pe Movies24 la 20:00 !!
loud.rocks is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Sep 2011, 14:16   #137
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by Liviu-:
PS: Atentie ca in runda curenta e vorba de partea a doua din Ivan Grozny, deci ar fi de vazut inainte si prima parte. Votul se va acorda, desigur, doar in functie de partea a doua.
Eu zic ca in cazul asta logic ar fi fost sa incepem cu prima parte si sa nu se recurga la tragere la sorti pentru IG. Uneori, exceptiile sint necesare...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Sep 2011, 17:47   #138
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Eu ma gandeam ca uneori e o diferenta destul de mare intre partile unui film si astfel n-ar fi corect din moment ce calitatea ar fi principalul atribut de vot. In afara de cazul asta mai este trilogia lui Satyajit Ray in aceeasi situatie. Sa mai auzim si alte pareri...

PS: Mut mesajele astea doua in celalat topic.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Sep 2011, 16:32   #139
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Am vazut ca a scazut destul de mult activitatea in cadrul turneului si as vrea un feedback in sensul asta. E vorba de modul in care se desfasoara turneul, de filme, de probleme cu timpul etc ? De exemplu eu nu prea am avut timp in ultimele 2-3 saptamani. As vrea si un feedback din partea celor care au participat la selectie, dar putin sau deloc in turneu.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Sep 2011, 16:43   #140
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
E inevitabil sa apara un setback. E greu sa vezi atatea filme la rand si sa-ti pastrezi entuziasmul intact. Bine, nu e cazul meu, eu n-am participat mai des din lipsa de timp pt vizionare dar daca as fi vazut fiecare film din meciurile de pana acum, mai mult ca sigur ca as fi simtit nevoia sa iau o pauza de filme.

A propos: ce s-a intamplat cu omudindulap ? Parca nu l-am vazut la meciuri.

LE: In plus sistemul de calificare actual pare putin "depasit de situatie". In turul urmator vor fi multe meciuri cu 3-4 filme, ceea ce e cam greu de keep up with.

As propune pt sezonul urmator un sistem de tip "Campionat Mondial": 16 regizori, 4 grupe, meciuri fiecare cu fiecare in grupe, se califica primii 2 din grupa, conteaza golaverajul plus alte criterii de departajare care sa elimine meciurile cu mai mult de 2 participanti, dispare situatia neplacuta de a elimina regizori buni dupa doar un meci, etc. O sa detaliez la momentul respectiv daca va fi cazul

Last edited by Chambord : 29 Sep 2011 at 16:49.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:43.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells