Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 31 Oct 2008, 13:45   #121
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Apropo de gäuri (mesajul täu anterior); am generalizat doar, folosind exemplele date de tine tot asa, la nivel generic...
Apropo de S.F.: problemele identificate de tine fäceau obiectul multor dezbateri în cenaclurile Solaris si Prospectart, anii 1986-1990. Intr-adevär, existä multe viziuni partiale (în ambele sensuri: incomplete, si pärtinitoare) asupra S.F.-ului - raportate fie la diversele subgenuri pe care le mentionezi (space-opera, time-travel, distopia, etc...), fie la propriile conceptii ale unora si ale altora asupra genului (cam aici s-ar înscrie si eroarea lui Cinemania de a nu considera S.F. "A Clockwork Orange" - desi e surprinzätoare; filmul e una dintre marile capodopere ale genului, S.F. 100%). Practic, S.F.-ul e definit de un anumit mod de a specula logic asupra realitätii (anticiparea e doar un exemplu foarte popular), care se poate dezvolta în foarte multe directii si contexte. Ceea ce, într-adevär, duce la liste impresionante de titluri.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Nov 2008, 20:43   #122
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
eXistenz este SF si ti-l recomand cu multa caldura....
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Nov 2008, 21:59   #123
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by Bogdan.Andro:
La Forbidden Planet când am vãzut posterul ala cu femeia goalã ºi starring Leslie Nielsen, am zis cã Pitbull l-a rãtãcit pe acolo ...

nu l-a ratacit...filmul chiar merita...Leslie nu a jucat doar in parodii
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Nov 2008, 22:49   #124
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
No love for Serenity?
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Nov 2008, 16:39   #125
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
in curand
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Nov 2008, 16:54   #126
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Scanners (1981) - Scanners...nu-mi aduc aminte sa fi fost tradus la noi...poate ma insel totusi

Slaughterhouse-Five (1972) - Abatorul 5

The Andromeda Strain (1971) - Germenul Andromeda

The Incredible Shrinking Man (1957) - habar n-am

The Last Combat (1983) - idem

The Thing (1982 !?) - Creatura

Westworld (1973) - Westworld
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Nov 2008, 17:02   #127
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
"The Thing" = "Creatura"
"The Time Machine" = "Masina timpului"
"Time After Time" = "Masina timpului"
"Back to the Future" - I, II, III = "Inapoi în viitor"
"Frankenstein"
"Stalker" = "Cäläuza"
"Planet of the Apes" = "Planeta maimutelor"
"1984"
"Spaceballs" = "Bätälia stelelor" (ete vacs!)
"The Day the Earth Stood Still" = "Ziua în care Pämântul s=a oprit"
"Forbidden Planet" = "Planeta interzisä"
"The Andromeda Strain" = "Germenul Andromeda"
"Westworld" = "Westworld" / "Lumea Vestului"
"Soylent Green" = "Hrana verde" / "Produsul verde"
"Rollerball"
"Dune"
"Close Encounters of the Third Kind" = "Intâlniri de gradul trei"
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Nov 2008, 19:06   #128
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Evident cä între genuri existä întotdeauna suprapuneri mai mici sau mai mari.
Dacä tot am fost cu SF-ul, acum hai cu horror-ul, cä-s tangente.
Pe urmä, ar merge si fantasticul - desi, de retinut, are topic separat, aici, aproape.
Apropo, în fiecare numär din "Cinemagia" avem câte o "Analizä de gen", care trece în revistä cele mai importante titluri, comentate succint. Pânä acum am avut "Thriller", "Actiune", "Fantastic", "Mituri si lumi imaginare". Cu ocazia asta, mi-ai dat o idee - pe cele din numerele trecute, le voi posta si aici.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Nov 2008, 20:52   #129
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Dawn of the Dead
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Nov 2008, 20:56   #130
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Si Night nu...? :?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Nov 2008, 21:12   #131
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
As baga si "Alien" si "The Thing" la sectiunea horror.Ar mai fi "Friday the 13th" "Frankenstein" " Rosemary's Baby" "The Omen" " Night of the Living Dead" desigur (tot ce e cu "of the Dead" e bun) "The Birds" "The Haunting" si momentan nu`mi mai vine niciunu` in minte.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Nov 2008, 21:28   #132
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
ca in orice alt genre si horror-ul contine elemente din alte genuri: drama, comedie, Sci-Fi etc.

cum horror-ul a trebuit si el sa inceapa de undeva, acesta isi are radacinile in scurt-metrajele lui Georges Melies, care obisnuia sa introduca elemente care vizau groaza fiind primul care a creat acel sentiment de friica si oroare caracteristic genului horror...
eu aici as incepe

de aici mai departe au aparut o serie de filme horror prin care genul s-a ramificat

deci din vremuri stravechi:

- Cabinetul Dr. Caligari, din 1920, o capodopera a expresionismului german
- tot aici se inscriu Golem (de Wegener) si Nosferatu (Murnau)

apoi Dr. Jekyll si Mr. Hyde...atat varianta lui Robertson din '20 (cred ca e primul film 'serios' despre abominabilul doctor Henry Jekyll), cat si cea a lui Mamoulian din 1931 merita...

desigur Dracula ('31) in viziunea lui Tod Browning, al doilea film de referinta inspirat din celebrul 'vampir'

apoi vine Dreyer cu al sau Vampyr din 1932

Cocosatul de la Notre Dame ('23), Fantoma de la opera ('25) si Frankenstein-ul lui Whale din 1931 - primele filme horror-drama, care merita...desigur, si cateva din remake-urile care au urmat sunt de vazut

si cum ar putea lipsi dragii de 'zombies'?!

de la White Zombie ('32), I Walked with a Zombie ('43) a lui Tourneur
:love: , trecand prin Plan 9 from Outer Space, The Last Man on Earth ('64) cu un Vincent Price de neuitat, pana la legendarul Night of the Living Dead (urmat de Dawn of the Dead), si Children Shouldn't Play with Dead Things ('72), marca Bob Clark, precum si infamul Zombi 2 ('79), al unuia din greii genului, Lucio Fulci, mortii umblatori si cautatori de carne umana isi merita si ei locul de frunte pe scena groazei

I'll be back...from the dead
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Nov 2008, 23:49   #133
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Sa nu uitam nici de Guinea Pig.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Nov 2008, 00:07   #134
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
am discutat cu oameni de peste tot din lume. toata lumea a vazut Candyman si toata lumea il considera foarte scary...
este clar un film de referinta....

eu as mai propune si The Ring..
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Nov 2008, 00:26   #135
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by ricutza:
am discutat cu oameni de peste tot din lume. toata lumea a vazut Candyman si toata lumea il considera foarte scary...
este clar un film de referinta....

eu as mai propune si The Ring..

total de acord legat de Candyman...una din ecranizarile foarte bune dupa o scriitura Clive Barker
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Nov 2008, 07:24   #136
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
A tale of two sisters (Janghwa, Hongryeon)
Kaidan
The ring (Ringu)
Cure (Kyua)
Audition (Ôdishon)
Spider forest (Geomi sup)
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Nov 2008, 09:40   #137
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by Twinsen:
A tale of two sisters (Janghwa, Hongryeon)
Kaidan
The ring (Ringu)
Cure (Kyua)
Audition (Ôdishon)
Spider forest (Geomi sup)

..din seria Asia Extrema

intr-adevar merita vazute si cateva din horror-urile asiatice (cele japoneze cu precadere)...mai mereu au la baza povesti de razbunare (cu fantome si spirite rele, of course) presarate cu elemente de mitologie populara...violenta grafica e la ea acasa

Kaidan (kwaidan=poveste cu fantome), cel regizat de Kobayashi desigur, la fel si celelalte patru mentionate mai sus merita cu varf si indesate

apoi:
The Ghost of Yotsuya ('59)
jigoku ('60)
Onibaba ('64)
SF-istele Godzila ('54) si Curse of the Mushroom People ('63)
inceputurile 'exploit-ului': Moju ('69) si deja amintitul si smintitul Guinea Pig

la cele moderne amintite as mai adauga si One Missed Call (Miike)
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Nov 2008, 18:22   #138
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Cu siguranta este vorba despre "Ringu" si nu de varianta americana a filmului.Eu as baga "Guinea Pig" ca un intreg.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Nov 2008, 18:37   #139
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by Bogdan.Andro:
Ricutza a zis The ring. Care: 1) The Ring din 1927 de Hitchcock; 2) The ring din 1952; 3) The ring din 2002.

Faptul ca a pus Ringu in paranteza trebuia sa lamureasca problema...

Alte titluri: Poltergeist,Halloween, A Nightmare on Elm Street, The Black Cat, Peeping Tom,Trilogia Evil Dead, The Fly (ambele), Videodrome ("The Network" gone bad ),Les Diaboliques,King Kong (Cel vechi ), Alien,Aliens, The Unknown (Unul dintre cele mai bune filme mute facute vreodata), The Dead Zone (Ce ironic ca Walken vorbeste in film chiar despre legenda din Sleepy Hollow!). Si apropo de Sleepy Hollow, cred ca putem pune si Sleepy Hollow si Sweeney Todd in lista,desi ambele sunt un amestec la care se adauga si nitel comedie neagra si au over-the-top old fashion gore - e mai mult entertainment decat violenta.Ah da....si Jaws...de cand ma stiu am o teama de rechini,asa ca filmul a pus paie pe foc .Si dintre filmele mai actuale, [Rec] e destul de ok.Sigur, s-a mai facut asta inainte,dar merita credit pentru scenele intense si infricosatoare.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Nov 2008, 18:41   #140
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by Bogdan.Andro:
Originally Posted by redmen:
Sa nu uitam nici de Guinea Pig.
Dar se referã la o serie de filme sau la un singur film. Guinea Pig nu este o serie de mai multe filme japoneze de groazã. Care din ele ?

e o serie, insa dupa ce o sa vezi unul din ele probabil o sa-ti ajunga

Originally Posted by Bogdan.Andro:
Ricutza a zis The ring. Care: 1) The Ring din 1927 de Hitchcock; 2) The ring din 1952; 3) The ring din 2002.

Ringu lui Nakata din '98

Originally Posted by Bogdan.Andro:
Din cinematografia orientului extrem asiatic pare cã provin multe filme. Eu nu prea ºtiu decât The ring, The eye ºi One missed call. Dar vãd cã japonezii par a avea o predilecþie pentru horror. Sunt absolut sigur cã existã ºi alte filme japoneze de gen mai valoroase decât cele 3 menþionate anterior.

pai am mentionat eu cateva
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 13:44.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells