Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 20 May 2005, 06:21   #121
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Re: raspuns pentru M0n0

Originally Posted by jediklaus:
În primul rând vreau sã vã spun cã sunt neplãcut surprins cã o banalã expunere de pãreri despre un subiect anume (în cazul de faþã despre cel mai bun film SF) poate genera dialoguri aproape dure între internauþi. (..........)
No, Jedi dragä,
D-apäi mä ficior, numa' sä te preumbli tu o tzâr mai mult prin forumu' nost', s-ai sä vez' la "dialoguri aproape dure" de numa! Sä porcäieste lumea p-aci, de zâci cä ni, mintenas vinie Judecata a din Urmä! Da' nu-i bai, cä cum nie vinie, asè ne si trece, s-apäi sujem o bere, cèva, si tot pretini rämâniem. Io, taman în sara asta mèrem la on chef fain cu tätä lumea bunä din CineMajia.

Acum, läsând la o parte graiul ardelenesc (care recunosc cä deloc nu se simte în mesajul täu, si nici cel bänätenesc), simt nevoia sä-ti spun cä ai exprimat foarte bine starea aia delirantä din anii '80, pe care majoritatea preopinentilor nostri, spre a lor crutare, n-au prins-o mai deloc, sau la niste vârste mult mai putin receptive. Cä bine zici - "accidente" ca "Star Wars", care mai reusiserä sä spargä Cortina de Fier pânä la noi, multora ne-au luminat tineretile încarcerate în Iepoca de Aur. Imagineazä-ti, am väzut prostioarele "Câinele electronic" si "Un serif extraterestru"! Bud Spencer rula (imperfectul de la "rulz") pentru noi. Ce vremuri...! (In caz cä te-ntrebi, eu am numai cu unspce primäveri mai mult ca matale. )
Oricum, ar fi multe de conversat da', har Domnului, timp avem. Pânä una-alta, mai plimbä-te prin topicuri, c-o sä ai ce vedea. La Cafenea, de pildä, gäsesti teme generale de discutie (literaturä, poezie, teatru, fotografie, bancuri, artä culinarä mai nou, si fel de fel), si-o sä-ti placä si la Vreau sä stiu, si la Clasic, si la Filmul românesc... Simte-te ca acasä, si dacä-ti pune cineva piedicä (sau chiar mai räu!), nu te ofusca... Asta-i CineMagia!
A, apropo: în mileniul ästa computerizat, oamenilor nu le mai arde de mesaje lungi. Ti-o spune neica Pitbull, cä-i pätit! Bagä forficelu-n ele, si CineMagicienii te vor iubi etern! Sau, mäcar, te vor CITI!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2005, 08:20   #122
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
jediklaus, eu nu am prins decat un anisor amarat in acea perioada...si deci pentru mine era un mister in ce fel te-a influentat filmul, dar acum am inteles...mersi pentru raspuns...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2005, 01:30   #123
jediklaus
Senior
 
jediklaus
 
Join Date: May 2005
Location: arad
Posts: 78
pentru pittbull

Ora 2:27AM: Trebuie sã recunosc cã ce mi-a scris Pittbull ca rãspuns la (prea) lunga mea luare de cuvânt a venit ca un balsam. Am râs de m-am spart pânã m-am dumirit cum vine treaba cu traducerea din ardeleneºte în... româneºte. Hai, cã eºti bun, ce mai!! Oricum, este o plãcere sã conversezi cu oameni cu simþul umorului
PS: Poate cã am forþat puþin cu expresia "dialoguri dure". Sunt sigur cã, din pãcate, pot fi ºi dialoguri ºi mai ºi. Salutare ºi pe curând!!!
jediklaus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2005, 08:38   #124
Terror_IST
Guru
 
Terror_IST
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 348
"1984" 9/10 Ecranizarea superba a romanului unui vizionar, lansata chiar in anul cu pricina si avand pe John Hurt in rolul visatorului Winston Smith si pe regretatul Richard Burton in rolul tortionarului O'Brien. George Orwell si-a imaginat o lume utopica: Oceania, un totalitarism dus la extrem in care controlul asupra tuturor aspectelor vietii umane este absolut, in care se mentine o continua stare de razboi si in care propaganda, cenzura si delatiunea functioneaza perfect, deasupra tuturor tronand figura "Fratelui cel Mare" - liderul revolutiei. In esenta este prezentata lupta dintre individ si sistem, dintre un visator care inca mai spera si un mecanism care tinde la perfectiune si nu poate da gres. Data 1984 este o valoare simbolica pentru ca personajul principal nu mai are notiunea exacta a timpului, traind intr-un prezent etern. Filmul e fidel cartii publicate in 1949 (care a servit ca punct de plecare si pentru alte filme soc printre care "Brazil" al lui Terry Gilliam si mai recentul "Equilibrium") dar regizorul Michael Radford isi permire cateva retusuri (precum scena dealurilor inverzite sau scenele cu Winston copil) iar ultima parte (reeducarea lui Winston) este absolut dementiala!
__________________
And out of the darkness, the Zombie did call / True pain and suffering he brought to them all / Away ran the children to hide in their beds / For fear that the devil would chop off their heads.
Terror_IST is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2005, 22:19   #125
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
Am revazut ieri I, robot. It's a pretty decent movie!
__________________
Tis better to be brief then tedious.
Lady_Skar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2005, 00:29   #126
touchpoet
Novice
 
touchpoet
 
Join Date: May 2005
Posts: 21
Send a message via Yahoo to touchpoet
in SF e greu sa faci comparatii

Space Odissey 2001, Clockwork Orange Matrix (primul) si Star Wars sint ca si melodiile standard din jazz... dar sint sigur ca vor veni si altele curind, trebuie doar sa avem rabdare...
touchpoet is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2005, 14:34   #127
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
xXx 2 - The Next Level - cel mai sefe film ... with a lot of this :sleep: and a lot more of this: :lol:
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jun 2005, 08:28   #128
Faenor
Veteran
 
Faenor
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 178
Ce ziceti de ecranizarile dupa Dune: Filmul lui Lynch vs miniseria Scifi Channel originala plus Children of Dune? In afara de faptul ca multe concepte de baza ale lui Herbert sunt mai bine explicate in miniserie atmosfera(costume, scenografie, muzica) mi se pare mult mai reusita decat la Lynch. Minusuri evidente ale filmului de televiziune are fi accentul pus pe actiune si efectele speciale rudimentare, dar la un proiect de inceput (pentru ca se pare ca au intentia de a ecraniza mai mult din universul lui Herbert) si cu buget ca de televiziune- ce sa-i faci?-e de inteles ca au facut ce-au putut si-au tras tare pe aspecte mai comerciale fara a pierde insa-din punctul meu de vedere- esenta cartii. Children of Dune, desi realizat la numai 3 ani dupa originalul Dune face un salt valoric neasteptat si nu ma sfiesc sa-l numesc unul din filmele mele SF preferate alaturi de Al cincilea element, Brazil, Minority Report,A I, Contact, Seria Alien.
__________________
"The capacity to learn is a gift; the ability to learn is a skill; the willingness to learn is a choice"-Rebec of Ginaz
Faenor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jun 2005, 08:38   #129
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
e bine ca nu te sfiesti..
__________________
indy.to
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jun 2005, 17:31   #130
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Am discutat pe larg despre "Dune", chiar în topicul ästa, dacä nu mä-nsel. Räsfoieste putin înapoi si vezi.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jun 2005, 20:25   #131
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
inafara de odiseea spatiala 2001, recomand cu dragoste, The Hitchhikers Guide to the Universe.
unu' dintre cele mai misto SF-uri pe care le-am vazut. genial, cu un umor incredibil.
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2005, 06:28   #132
Faenor
Veteran
 
Faenor
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 178
Am rasfoit a doua oara topicul(prima a fost inainte sa postez mesajul precedent) si in afara de o mentiune fugara pe prima pagina nu am dat de nimik despre Dune. M-am uitat si pe topicurile din urma (vreo 10 pagini) si tot nimik. O discutie despre seria de filme Dune isi merita locul aici. Daca intr-adevar or fi fost mai multe mesaje se poate sa fi fost sterse pt ca nu mai exista.
__________________
"The capacity to learn is a gift; the ability to learn is a skill; the willingness to learn is a choice"-Rebec of Ginaz
Faenor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2005, 07:15   #133
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
da mah. n-ai gasit nimic pentru ca te-a indrumat rau pitbull. topicul despre dune e la "vreau sa stiu" :
http://www.cinemagia.ro/forum/viewto...?t=5853&hist=0
nu e el prea mare, da' noi il iubim
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2005, 14:57   #134
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Longshot:
da mah. n-ai gasit nimic pentru ca te-a indrumat rau pitbull. topicul despre dune e la "vreau sa stiu" :
Mea pulpa. Nu mai stiam exact.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jan 2007, 15:50   #135
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Dormea degeaba, säracu' topic.
VoilÃ*.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2007, 15:49   #136
alessandra
Junior
 
alessandra
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 25
1. 1984
2. Blade Runner
3. Brazil
4. Minority Report
5. ET
6. Contact
7. AI
8. Delicatessen

cateva dintre sf-urile mele preferate. :alien:
alessandra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2007, 16:11   #137
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
The X Files
Minority Report
Species
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2007, 16:31   #138
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Twin Peaks - restul e statistica...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2007, 17:04   #139
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Stargate-filmul, Al 5-lea element, Contact.

Dar cred ca Al 5-lea element este SF-ul meu favorit ever. Entertainment pur...
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2007, 22:11   #140
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
wow, scuze ca v-am twinpeaks-at intr-un stil prea categoric. am crezut ca e vorba de seriale, cand colo - SF-uri. nu le suport de la un timp. sorry.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 02:46.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells