Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 22 Mar 2009, 15:33   #61
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Dulea era PARANOIC, nu "chitibusar"!
Am gäsit filmul pe net, o sä väd ce si cum.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2009, 16:13   #62
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Originally Posted by Pitbull:
Dulea era PARANOIC, nu "chitibusar"!
Am gäsit filmul pe net, o sä väd ce si cum.
super, sa-mi spui ce crezi. e scena de la sfarsit.

Last edited by Pitbull : 22 Mar 2009 at 16:45.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2009, 01:33   #63
Stalker2009
Junior
 
Stalker2009
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 47
Filmul „ Intamplari cu Alexandra ” a avut premiera in 1991 . Nu cumva regizorul Cornel Diaconu a adaugat secventa cu E.T. dupa caderea regimului comunist ?
Stalker2009 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2009, 02:04   #64
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Chiar mä întrebam... Da, ar fi posibil!
Oricum, n-am väzut nici un cadru care sä indice dacä e transmisie TV sau casetä video.
Apropo, a piece of trivia: în sediul meu de productie, la "Neînvinsä-i dragostea", pe un perete întreg era scris "Intâmpläri cu Alexandra"; rämäsese de la Diaconu, care folosise acelasi sediu (din str. G-ral Brosteanu) si aceeasi echipä de productie (a directorului Dumitru Alexe), la cele trei filme anterioare ("Niste bäieti grozavi", "De ce are vulpea coadä", si ästa).

Last edited by Pitbull : 25 Mar 2009 at 15:36.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2009, 07:33   #65
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
@Pitbull
Fie-mi permis un off topic.
Am impresia ca folosesti un editor de text "Basic". Poti schimba asta din User CP>Edit Options, selectand apoi varianta Standard. In acest caz, redactezi textul normal, apoi ii dai aspectul pe care-l doresti prin selectarea elementelor respective si aplicarea functiilor din butoanele puse la dispozitie deasupra campului. Ex: bold, italic, underline, culoare, font, marime etc.
Daca tii neaparat sa folosesti editorul simplu, atunci codurile pentru formatting nu folosesc brackets (<,>), ci paranteze drepte ([,])
Sorry de off.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2009, 14:16   #66
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Originally Posted by Pitbull:
Chiar mä întrebam... Da, ar fi posibil!
Oricum, n-am väzut nici un cadru care sä indice dacä e transmisie TV sau casetä video.
Apropo, a piece of trivia: în sediul meu de productie, la "Neînvinsä-i dragostea", pe un perete întreg era scris "Intâmpläri cu Alexandra"; rämäsese de la Diaconu, care folosise acelasi sediu (din str. G-ral Brosteanu) si aceeasi echipä de productie (a directorului Dumitru Alexe), la cele trei filme anterioare ("Niste bäieti grozavi", "De ce are vulpea coadä", si ästa).
sa inteleg ca ai vazut filmul?
daca e transmisie tv, asta inseamna ca s-a refilmat cadrul respectiv dupa revolutie, cand filmul a fost difuzat. Daca e pe video inseamna ca s-a filmat inainte si s-a adaugat scena dupa. Care situatie ti se pare mai probabila. Mie mi se pare ciudat sa fi convocat echipa ca sa refilmeze o scena care pana la urma e debila si de care s-ar fi putut lipsi.

Last edited by klein : 25 Mar 2009 at 15:38.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2009, 15:34   #67
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
N-am väzut TOT filmul, m-am uitat doar la secventa respectivä.
In nici un caz nu s-a adunat la loc echipa numai pentru atâta lucru.
Ar fi douä posibilitäti:
- l-a filmat onest înainte, sperând sä-i treacä (sau ca diversiune: anume ca sä-i ia ochii lui Dulea, care sä i-l taie, si sä-i lase altele); pac la revolutie, pac Dulea la pensie, pac lulu cenzurä!
- a filmat tot filmul "cälare pe revolutie" (la fel ca alte câteva - "Tusea si junghiul", de pildä), iar secventa asta s-a nimerit dupä.

@Judex:
Multumesc, ai avut partial dreptate.
De fapt, nu aveam profilul setat pe "Basic", ci pe "Enhanched" - de la început, când le-am încercat pe toate trei, dar nu mergeau de la administratie. Acum l-am pus pe "Standard" si da, e OK.

Last edited by Pitbull : 25 Mar 2009 at 15:40.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2009, 00:09   #68
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Originally Posted by Pitbull:
@Judex:
Multumesc, ai avut partial dreptate.
De fapt, nu aveam profilul setat pe "Basic", ci pe "Enhanched" - de la început, când le-am încercat pe toate trei, dar nu mergeau de la administratie. Acum l-am pus pe "Standard" si da, e OK.
Cu mare placere, Mihnea. Sa nu mi-o iei in nume de rau, dar nu imi place nimic din "noul val". Nici macar nu exista. Avem doi mari regizori: Nae si Nemescu. Unul dintre ei s-a dus.........................
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2009, 00:38   #69
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nu ti-o iau în nume de räu, dar (pentru tine, nu pentru altcineva), as prefera sä eviti pozitii atât de vulnerabile, prin caracterul lor extrem, ca "nu existä" - în favoarea unor atitudini critice, oricât de virulente, dar constituite totusi nuantat si argumentat.
Cineastii care "nu existä" sunt cei de categoria Nichitus, Barna, Mardare, Boros... Altfel, pânä si alde Daneliuc, Drägan, Vitanidis, Bostan, Nicolaescu, Saizescu (si atâtia ca ei), tot EXISTA / AU EXISTAT, într-un fel sau altul...
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2009, 03:53   #70
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Pit, am fost la unul dintre ei!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!111111

Man, sunt varzaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.
Mi-au dat ok. Tocmai am primit..

Originally Posted by Pitbull:
Nu ti-o iau în nume de räu, dar (pentru tine, nu pentru altcineva), as prefera sä eviti pozitii atât de vulnerabile, prin caracterul lor extrem, ca "nu existä" - în favoarea unor atitudini critice, oricât de virulente, dar constituite totusi nuantat si argumentat.
Cineastii care "nu existä" sunt cei de categoria Nichitus, Barna, Mardare, Boros... Altfel, pânä si alde Daneliuc, Drägan, Vitanidis, Bostan, Nicolaescu, Saizescu (si atâtia ca ei), tot EXISTA / AU EXISTAT, într-un fel sau altul...
Mue toti!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Last edited by Pitbull : 26 Mar 2009 at 11:28.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2009, 10:38   #71
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
si Uma Thurman se repeta ca avatar (mai are si corinka)
halebardul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2009, 11:34   #72
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by mafalda:
@ judex

NU posta mai multe mesaje unul dupa altul ca e impotriva regulamentului forumului!
I le-am unit eu.

Apropo de ultimul mesaj.
Vizionarea avea loc cu Dulea, care dicta ce sä mai tai.
Discutiile, de cele mai multe ori inutile, se puteau prelungi färä rost ore întregi. Doar realizatorii foarte puternici, cu pile la cel mai înalt nivel în Securitate sau C.C. (ca Nicolaescu), puteau "negocia" cu Dulea. Ceilalti executau virtualmente neconditionat (în pofida faptului cä tipul mima deschiderea spre dialog si avea o räbdare aparent nelimitatä).
In "Färä lumini de pozitie", de pildä, am reusit sä pästrez cele douä cadre cu trio-ul de babe tipând la fereastra vagonului, doar pentru cä l-am prins pe Dulea într-o pasä "bunä" - si cu pretul cadrului final, pe care mi l-a ciopârtit (absolut degeaba) exact unde nu trebuia.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2009, 12:07   #73
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Originally Posted by Pitbull:
I le-am unit eu.

Apropo de ultimul mesaj.
Vizionarea avea loc cu Dulea, care dicta ce sä mai tai.
Discutiile, de cele mai multe ori inutile, se puteau prelungi färä rost ore întregi. Doar realizatorii foarte puternici, cu pile la cel mai înalt nivel în Securitate sau C.C. (ca Nicolaescu), puteau "negocia" cu Dulea. Ceilalti executau virtualmente neconditionat (în pofida faptului cä tipul mima deschiderea spre dialog si avea o räbdare aparent nelimitatä).
In "Färä lumini de pozitie", de pildä, am reusit sä pästrez cele douä cadre cu trio-ul de babe tipând la fereastra vagonului, doar pentru cä l-am prins pe Dulea într-o pasä "bunä" - si cu pretul cadrului final, pe care mi l-a ciopârtit (absolut degeaba) exact unde nu trebuia.
L-ai cunoascut pe cel care a fost inaintea lui Dulea, Stefanescu? Am auzit ca el era mai maleabil. Sau mai prost nu stiu sigur. In orice caz, unii regizori au lasat impresia ca putea fi dus de nas.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2009, 12:41   #74
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
@Klein
Nu l-am cunoscut pe Stefänescu - eu am intrat în pâine abia în 1984.
Pärerea unanimä e cä era un om inteligent si rezonabil; putea fi nu "dus de nas" ci CONVINS (dacä era vorba de ceva realmente nevinovat în sens politic, si doar "interpretabil").

@Mafalda:
Absolut adevärat.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2009, 13:47   #75
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Din nou adevärat - dar aici îmi permit un comentariu dur:
Erau inapti psihic pentru meserie. Regia nu e treabä de domnisoare (nici chiar în cea mai bunä dintre lumile posibile!)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2009, 14:09   #76
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Originally Posted by Pitbull:
Din nou adevärat - dar aici îmi permit un comentariu dur:
Erau inapti psihic pentru meserie. Regia nu e treabä de domnisoare (nici chiar în cea mai bunä dintre lumile posibile!)
Nu e un comentariu dur, ci unul pertinent.

Cat despre Leana, denota ca era o femeie desteapta: intuia de unde vine pericolul.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2009, 14:17   #77
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Originally Posted by Pitbull:
@Klein
Nu l-am cunoscut pe Stefänescu - eu am intrat în pâine abia în 1984.
Pärerea unanimä e cä era un om inteligent si rezonabil; putea fi nu "dus de nas" ci CONVINS (dacä era vorba de ceva realmente nevinovat în sens politic, si doar "interpretabil").
Da, cred ca mai curand asta e impresia: ca se putea discuta. nu stiu de ce ramasesem cu ideea contrara. La un moment dat Tatos ii trateaza pe sefii din cinematografie drept prosti si usor de dus de nas iar pe ITS "figura sinistra", "killer" bla, bla.

@Mafalda: ITS nu este inlocuit dupa Mangalia. Tot Tatos povesteste ca dupa Mangalia ITS devine mai radical, schimba directorii caselor de filme, instaureaza teroarea. Cred ca Dulea ajunge la responsabil la cinemat. in primavara lui 1985.

Last edited by klein : 27 Mar 2009 at 15:21.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2009, 14:21   #78
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Sigur, înlocuirea nu s-a produs imediat - dar a fost consecinta directä a Mangaliei. (Datele precise nu le mai stiu... Pare-mi-se cä în decembrie 1984, când lucram la "Noi cei din linia întâi", Dulea venise deja.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2009, 16:08   #79
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Originally Posted by mafalda:
Pe mine ma intereseaza sa aflu niste informatii despre Suzana Gadea, fostul ministru al culturii la acea vreme. Se spune ca era o stranepoata de a lui Caragiale.
In curand, in Jurnalul National.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2009, 23:48   #80
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Ce filme traducea si dubla Irina Margareta Nistor pe vremuri? Eu nu am apucat decat filmele de dupa 89. de cele de dinainte nu imi amintesc.
Ideea mi-a venit de le interviul ei din dilema :
http://www.dilemaveche.ro/index.php?...ticol&id=10289
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:27.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells