Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Filme la TV

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 05 Mar 2012, 15:36   #681
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Federico:
Game of Thrones (10 minute)

Doar atat? De ce?
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2012, 22:00   #682
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Ma plictisea.

Originally Posted by sergiuseling:
Eu sunt de acord [...] în ce privește cultura TV, că e departe de cea a lungmetrajelor.

Apropo, nu suntem singurii. Am dat peste asta dupa ce mi-am zis c-am terminat-o definitv cu serialele (s-ar putea totusi sa mai incerc si "Six Feet Under" candva anul asta) dar uite ce zicea recent si Steve McQueene: I think cinema has a responsibility. You’ve got HBO and AMC doing whatever they’re doing, but cinema has another way of doing things, which can actually be closer to how we live today than any nine-part series on television

http://www.salon.com/topic/shame/
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2012, 18:08   #683
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Originally Posted by Federico:
Originally Posted by Kriss_Kringle:
Pai zi-ne care-s serialele alea gretos de bine cotate care le-ai vazut,nu mai fii si tu asa de secretos.
Breaking Bad (l-am vazut pe tot)
Arrested Development (tot)
Homeland (doua episoade)
Game of Thrones (10 minute)

huh? Ce-s astea?

Daca tot vrei sa te uiti la seriale, macar incearca si tu unele mai adevarate. Uite-te si tu la Prison Break, la House MD.

ps. + familia bundy

Last edited by danonino : 08 Mar 2012 at 18:13.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2012, 18:12   #684
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Prison break de la sezonul 2 incolo o ia pe cai nebanuite.Conspiratii,mai multe evadari,invieri si alte plot device-uri de 2 lei.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2012, 18:19   #685
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
N-as spune. Si sezonul 2 e foarte bun, aproape la fel de bun ca primul. Nu mi se pare nimic imposibil in plot, in toata conspiratia de-acolo.
De la sezonul 3 incolo, serialul devine mai slab. Primele doua serii raman absolut minunate si creeaza o dependenta comparabila cu heroina luata intravenos in creier.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2012, 08:21   #686
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by danonino:

huh? Ce-s astea?

Daca tot vrei sa te uiti la seriale, macar incearca si tu unele mai adevarate. Uite-te si tu la Prison Break, la House MD.

ps. + familia bundy

Doar unele dintre cele mai bine cotate seriale de pe IMDb. Cum trebuia sa-mi dau seama care sunt alea adevarate?

ps: not sure if serious... dar eu la familia bundy nu m-as uita nici batut. Am vazut la un moment dat cateva fractiuni de secunda accidental si abia am scapat cu viata de acolo.
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2012, 08:43   #687
Pepper
Guru
 
Pepper
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 856
Ai incercat The Wire sau Band of Brothers? mie astea mi s-au parut adevarate, nu m-au lasat sa ma plictisesc de ele ca netrebnicul de House...
__________________
"Life would be so wonderful if we only knew what to do with it"- G.G.
Pepper is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2012, 08:55   #688
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Band of Brothers e primul serial/mini-serie pe care l-am incercat dupa ani buni de la Lost si Desperate Housewives pe care le-am urmarit cand eram mic si cretin, si eram inca scutit de prejudecati negative fata de seriale. A fost un dezastru. Nu in sine. In sine a fost doar o mediocritate, dar socul impresiei de suprareputare aproape m-a rapus.

The Wire - am vrut sa-l incerc in perioada asta recenta de care am pomenit dar dupa experienta cu cele 4 sus-mentionate mi-am pierdut aproape definitiv speranta in potentialul - scuzati cuvantul -aprioric al serialelor. Am vazut vreo 3 minute din el, totusi. Cred ca a fost cam mult sa-i cer sa ma convinga asa rapid, nu? Dar nu mai aveam rabdare.
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2012, 08:59   #689
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Sau Oz sau The Sopranos - best of the best - parerea mea. Dintre cele scrise de tine - merita Six Feet Under - cu totul altceva; similar poate fi si True Blood de acelasi producator, dar nu cred ca l-ar gusta oricine fiindca exista acum curentul anti-vampir... a, sau Boardwalk Empire.
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2012, 09:12   #690
Pepper
Guru
 
Pepper
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 856
The Wire m-a prins d'abia dupa al 6lea episod, practic sunt mai rezistenta decat tine, Fed. Cat despre BoB...it's all heart, man suprareputare, auzi 8-| ai atins cumva nirvana in materie de seriale si toate ti se pare junk acum?tztztztz
__________________
"Life would be so wonderful if we only knew what to do with it"- G.G.
Pepper is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2012, 09:20   #691
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by Pepper:
ai atins cumva nirvana in materie de seriale si toate ti se pare junk acum?tztztztz
Nu in materie de seriale, nu in comparatie cu alte seriale, eu la seriale nu ma pricep. Eu l-am raportat la ce gasesc eu in cinema.


Originally Posted by MariaMona:
Sau Oz sau The Sopranos - best of the best - parerea mea. Dintre cele scrise de tine - merita Six Feet Under - cu totul altceva; similar poate fi si True Blood de acelasi producator, dar nu cred ca l-ar gusta oricine fiindca exista acum curentul anti-vampir... a, sau Boardwalk Empire.

The Sopranos a avut aceeasi soarta cu The Wire. La fel, auzisem de el, si luasem cateva episoade sa testez terenul. Dar efectiv mi-am pierdut toata rabdarea dupa Breaking Bad. (si celelalte, dar intr-o masura mai mica).

LE: Yay, 900 de mesaje. Tre sa fac o pauza sa savurez momentul.

LE1:
Quote:
Have you considered ADHD?

What the fuck is that shit?

LE2:
Originally Posted by Namaste:
Have you considered ADHD?

Fuck shit fuck shit, please spune-mi ca-i un titlul de film, si nu ce cred eu acum.
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”

Last edited by Federico : 09 Mar 2012 at 09:30.
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2012, 09:22   #692
Namaste
Guru
 
Namaste
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1,240
Have you considered ADHD?
Namaste is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2012, 13:44   #693
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Nu cred ca-i un titlu de film

PS: The Wire is the shit. Stiu ca altii nu-s de acord, dar pentru mine e cu o clasa peste toate celelalte seriale pe care le-am vazut, printre care Oz, Sopranos(nu le-am terminat, dar am trecut de jumatate), Breaking Bad (am vazut aproape 2 sezoane), Game of Thrones (care mi s-a parut chiar foarte captivant si abia astept sa inceapa sez 2). Nu mai zic de-alde House sau Prison Break. House poate fi misto, dar nici in cel mai misto moment nu se ridica la nivelul altor seriale de pe aici. Prison Break e extraordinar de captivant in primul sezon, ramane misto in al doilea, dar pica groaznic in al treilea. Al patrulea nici nu l-am vazut pana la sfarsit... era pur si simplu mult prea slab.

Dar ar trebui sa stii cum merge treaba cu serialele. In filme actiunea e mult mai concentrata, dar pana si acolo trebuie sa astepti ceva uneori ca sa aiba vreo relevanta povestea. Asa e si la seriale, doar ca e posibil sa mergi si mai mult ca sa vezi in ce directie vrea sa mearga.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2012, 13:47   #694
Namaste
Guru
 
Namaste
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1,240
Originally Posted by Federico:

LE1:
Quote:
Have you considered ADHD?

What the fuck is that shit?

LE2:
Originally Posted by Namaste:
Have you considered ADHD?

Fuck shit fuck shit, please spune-mi ca-i un titlul de film, si nu ce cred eu acum.

Q.e.d.?
Namaste is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2012, 14:11   #695
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
La sezonul 4 din Prison Break am vazut doar primul episod si o dadeau mult prea tare pe conspiratii si cutia Pandorei dupa care am renuntat.
House n-am vazut decat pe la tv cate juma' de episod din cand in cand.
Federico,prea repede renunti omule la un serial,3 minute,1 episod,3 episoade,ce-s astea?Daca n-ai rabdare sa te uiti la mai multe episoade n-o sa prinzi niciodata ce-i bun din el si mai bine renunti la ideea asta pentru ca te autosabotezi daca judeci dupa doar cateva minute sau un episod.Esti ca aia care vin la cinema si intra la filmul care are cel mai misto poster.
Apropo,nu mai compara serialele cu filmele,pentru ca nu stai 2 ore in fata ecranului in care ti se baga informatie pe gat cu polonicul,se face treptat totul,deci trebuie rabdare.Unele incep mai greu,altele din primul episod.
Din ce ai spus pana acum pari sa nu ai rabdare pentru seriale asa ca mai bine te lasi sau incerci miniserii.In cazul in care o vei face atunci iti recomand Luther
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2012, 18:04   #696
Pepper
Guru
 
Pepper
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 856
Kriss, mersi ca mi-ai amintit de Luther mai am ultimele 4 episoade de vazut; am uitat complet de el dupa primul minisezon. And 'fcourse il recomand si eu! is curioasa cate secunde va rezista Fed la asta
__________________
"Life would be so wonderful if we only knew what to do with it"- G.G.
Pepper is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2012, 20:12   #697
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Cu placere.
Apropo,s-a confirmat ca o sa apara si sezonul 3 care va fi alcatuit din 4 episoade de cate 1 ora fiecare.
Idris Elba is the shit and Ruth Wilson is a twisted adorable redhead.
Ar trebui sa incepem cu pariurile sa vedem cat rezista Federico la el.Place your bets!
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2012, 21:32   #698
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by Liviu-:
PS: The Wire is the shit. Stiu ca altii nu-s de acord
Cine nu-i de acord? Eu am vazut cam pe toate gardurile pe The Wire pus in fruntea topurilor.
La BrBa te-ai oprit dupa doua sezoane, sau inca-l mai frecventezi?

Originally Posted by Liviu-:
Dar ar trebui sa stii cum merge treaba cu serialele. In filme actiunea e mult mai concentrata, dar pana si acolo trebuie sa astepti ceva uneori ca sa aiba vreo relevanta povestea. Asa e si la seriale, doar ca e posibil sa mergi si mai mult ca sa vezi in ce directie vrea sa mearga.
Nu stiu daca nu-i pe dos treaba cu concentratia. Serialul chiar daca, in ansamblu, se lalaie pe 50 de ore el e impartit in episoade care abia fac cat juma' de film obisnuit. Si fiecare episod chiar daca are un puternic rol de treapta, za, dinspre ceva catre altceva, el tot tre sa fie intr-o minima masura inchis in sine. Oricum, pe mine nu ce si cat se-ntampla ma deranjeaza (imi plac le nabunie minimalistii romani de ex) ci mai mult cum. In principiu totul se reduce la problema realismului. Personajele mi se par subtire construite psihologic (si jucate) si nu ma conving. Desi Heisenberg si Hank din BrBa au cateva momente admirabile, chiar demne de un film bun.


Originally Posted by Kriss_Kringle:
Federico,prea repede renunti omule la un serial,3 minute,1 episod,3 episoade,ce-s astea?Daca n-ai rabdare sa te uiti la mai multe episoade n-o sa prinzi niciodata ce-i bun din el si mai bine renunti la ideea asta pentru ca te autosabotezi daca judeci dupa doar cateva minute sau un episod.Esti ca aia care vin la cinema si intra la filmul care are cel mai misto poster.
Apropo,nu mai compara serialele cu filmele,pentru ca nu stai 2 ore in fata ecranului in care ti se baga informatie pe gat cu polonicul,se face treptat totul,deci trebuie rabdare.Unele incep mai greu,altele din primul episod.
Din ce ai spus pana acum pari sa nu ai rabdare pentru seriale asa ca mai bine te lasi sau incerci miniserii.In cazul in care o vei face atunci iti recomand Luther
3 minute? Am precizat deja ca pe BrBa l-am vazut pan la capat, nu? Si pe Arrested Development. (Plus ca am mai vazut acum vreun an si ceva Twin Peaks si Band of Brothers tot integral chiar daca nu-mi placeau mai deloc. ) Aici e baza deciziei mele privitoare la seriale, nu in alea 3 minute. Cand am trecut la Homeland si GOT si restul zarurile erau deja aruncate, oricum n-aveam de gand sa continui decat daca avea loc o minune.
Serialele se pot compara cu filmele (ale in care NU ti se baga informatie pe gat cu polonicul lol, filmele sunt de 100 de ori mai "asezate", mai tardigrade - de-aia serialele sunt 100 de ori mai accesibile si poate casca gura la ele orice filistin sau cocalar. No offense, nu vreau sa spun ca toti fanii serialelor apartin acestei multimi, sa fie clar). Apelul la rabdare e complet nelalocul lui daca vorbesti din perspectiva ritmului si a debitului de informatie explicita, dat fiind faptul ca Haneke e unul din cineastii mei favoriti, sau Elephant unul din filmele favorite, sau ca am vazut filme minimaliste de 3-4-5 ore in one sitting.

Originally Posted by Namaste:

Q.e.d.?

Namaste, don't fuck with me, son.
Ca te pun sa intri cu mine la un film extrem-minimalist de 5-6 ore si vedem care cedeaza primul...
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2012, 03:03   #699
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by Federico:
.
La BrBa te-ai oprit dupa doua sezoane, sau inca-l mai frecventezi?
Hellooo???

The fuck?!...
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2012, 08:13   #700
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Sorry, ma tot iau cu alte lucruri... nu-l mai frecventez. Am patit acelasi lucru ca si cu Oz &The Sopranos, seriale cu care am intrat in sesiune si dupa ce s-a terminat sesiunea mi-am gasit alte lucruri de facut. Toate mi-au placut, poate mai mult Oz si Sopranos, dar pur si simplu nu le-am mai reluat. Si sincer mai degraba as revedea The Wire, ceea ce probabil o sa fac, dar in vacanta de vara ca sa ma pot uita linistit.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 09:34.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells