Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Fanatic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 22 May 2002, 20:49   #41
StefM
Novice
 
StefM
 
Join Date: May 2002
Posts: 2
Cred ca majoritatea au uitat de la ce s-a plecat in SW: o poveste clasica transpusa intr-un viitor indepartat. Impresia mea este ca aceasta ultima productie s-a departat cel mai mult de aceasta idee. Prea multa politica, ceea ce dupa parerea mea nu prea isi are locul in asemenea basme. Multi dintre noi indragim acest film de pe vremea cand eram doar niste copii care strangeam 5 sau 10 lei sa mergem si noi la cinematograful de cartier sa vedem poveste spatiala care nu ne-o putea spune nici mama, nici bunica mai bine decat batranul Lucas. Ca am adus vorba despre el imi da impresia ca s-a cam ramolit. A copiat o gramada de lucruri in filmul asta (Al cincelea element - cu urmarirea prin oras -, Fundatia - cu planeta-oras -, Dune - cu Ghilda si celelalte si unele personaje -, Gladiatorul - cu arena de Geonosis -, Infanteria stelara - cu aramata de insecte -,etc. La crearea extraterestrilor care au creat clonele la lasat chiar bine imaginatia lui atat de bogata alte ori in ceea ce priveste diferitele forme de viata. Si zau, chiar nimeni din jurul lui Anakin nu realizeaza calea pe care a apucat-o acesta cand inca nici nu este cavaler Jedi? Doar Cancelarul incearca sa ii insamanteze unele idei de marire, ma intreb de ce, el sa fie Lord Sidious (sau cum s-o scrie ca nu prea imi aduc aminte acum). Daca nu era lupta in care sunt implicati mai multi Jedi si lupta lui Yoda (care fie vorba mai si leviteaza intr-o scena banala de dialog cu alti 2 cavaleri) cred ca as fi iesit total dezamagit de acest film, dar nu pot lasa orbit doar de atat ca sa spun ca a fost cel mai bun SW. Si apropo, Republica e in fierbere, dar noua nu ne este infatisata decat o planeta pe care se da de inteles ca ar fi stranse toate partile implicate in razmerita, si care sunt si infrante (armatele, - am priceput si eu ca nu a fost o victorie a Cavalerilor Jedi pe general), la ce bun ca Republica sa ramana la cheremul Cancelarului care nu face altceva decat sa conduca ambele parti in favoarea sa. Da' orbi mai sunt cavelerii astia. Inca din prima parte Palpatine ii joaca cum vrea el facand sa fie ales Cancelar, iar acum sa i se dea intreaga putere de decizie asupra Senatului. E cam cu ata alba treaba asta si zau, e pacat de ce a fost SW in copilaria noastra. Oare copii de acum ce inteleg din aceste noi episoade si ce din cele vechi. Dar poate restul lumii nu vrea sa isi mai aminteasca de trecut.
__________________
Stef
StefM is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2002, 23:43   #42
filmul
Novice
 
filmul
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 8
Prima impresie : bleah! Poate daca as fi avut 10-12 ani as fi fost uluit ca atunci cand am vazut seria veche, dar ...
StefM a zis bine ca e prea multa politica si filmul copiaza scene din alte filme. Nu mai vorbim de dialoguri slabe (desi probabil ca asa a fost din totdeauna SW). Iar Yoda ... ce vrajeala !!! E cel mult amuzant.
Impresionanta doar desfasurarea gigantica de trupe de la sfarsit cu toate masinariile de razboi posibile.
filmul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2002, 07:56   #43
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
povestea e complicata si in acelasi timp super subreda ca logica. sunt unele chestii pe care nu le-am inteles de fel, si pe care filmul trebuia sa le lamureasca nu sa le lase pt partea III, asta e o timpenie care s-a intimplat si la stapinul Inelelor.
Nu am inteles: Pentru cine "joaca" armata clonelor. Mai bine zis e clar ca a fost creata pt a distruge republica, dar atunci cum au luat controlul Yoda si ai sai si i-au salvat pe cavaleri cu ajutorul acestei armate create de conspiratori. Poate nu am inteles eu... Si ce rost avea sa ii trimita inati pe cavalerii Jedi in arena aia sa ii macelareasca roboteii aproape pe toti , si abia dupa aia cind nu mai supravietuiau decit personajele principale sa vina Yoda cu nava si cu clonele pe care nu se stie cum le-a luat sub control?
In plus calitatea proiectiei digitale e oribila. Preferam un film cu zgirieturi decit unul in ceatza totala, in care iti piere absolut orice chef de efecte speciale.
Mai mult lipseste cea mai de succes reteta star wars: batalia generala in spatiul cosmic, si cind ma pregateam de ea s-a terminat filmul.
Fazele cu r2 si cu c3po nu mai a absolut nici un haz, nu mai ridea nimeni cum se ridea in prima trilogie.
Singura faza super e bataia lu Yoda cu contele (sic). e normal ca yoda sa faca mai multe miscari in primul rind pt ca e cel mai bun jedi, si deci ar trebui sa aiba cel mai mare skill in lupta cu cirnatii laser, si in al doilea rind ca folosea levitatia pentru salturi. (era un mosuletz usor). third, era normal dar si spectaculos sa compenseze handicapul fizic prin stilul de lupta.
anakin e un personaj prea greu pentru filmul asta , cu psihologie complexa , din care tinarul Hayden Christensen putea scoate clar mai mult daca ar fi jucat mai bine, si s-ar fi putut afirma fara discutie. jocul lui insa e modest pentru ce propune personajul.


<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: Floydman pe 2002-05-24 09:08 ]</font>

<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: Floydman pe 2002-05-24 09:13 ]</font>
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2002, 13:02   #44
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Uite, doar asa ca sa continuam o discutie despre logica interna a unui basm (lucru care nu prea are sens), de amuzament:

Armata clonelor nu e foarte sigur din ce motiv a fost creata. Poate ca Jedi-ul care a dat comanda in secret si apoi a sters planeta din arhive a prevazut re-aparitia Sith-ilor si a construit-o preventiv pentru a ajuta Republica, sau poate ca el este de fapt Lordul Intunecat si joaca de ambele parti, pentru a starni zazania in interiorul Republicii prin confruntarea dintre cele doua armate. E un mister in momentul de fata.

Insa, daca ai observat, clonatorii (ET-ii) spun ca aceasta comanda a fost lansata in numele Consiliului Jedi si il trateaza pe Obi Wan ca reprezentatul Consilului, deci e de asteptat ca atunci cand s-a prezentat Yoda (seful Consilului) armata sa ii fie predata "la cheie", pentru ca este de fapt a lui. Nu vad care e problema aici.

Yoda pleaca sa investigheze problema cu aparitia armatei, iar Mace Windu (Samuel Jackson) pleaca cu ce Jedi poate sa adune ca sa-l ajute pe OB1. Deci erau pe drumuri diferite si interventia lui era separata de ce ajutor ar fi putut sa aduca Yoda (ajutor care nu era sigur cand va ajunge si in ce va consta - faptul ca soseste in ultimul moment si ii salveaza e doar un laitmotiv tipic basmelor hollywoodiene). Iarasi, din punctul asta de vedere nu vad care e problema.

Proiectia nu a fost digitala, ci de pe pelicula (asta doar daca nu ai fost din intamplare in State la un cinema cu proiector DLP - presupun ca nu), asa ca dezavantajele celor doua medii s-au combinat. O proiectie digitala adevarata ar fi fost o idee mai buna, insa ramane in continuare evident ca formatul de achizite digital HD e calitativ inferior.

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2002, 14:36   #45
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
Ok , sunt mai lamurit acum!
Dar oricum totul a fost intr-o ceatza enervanta, lucru care s-a intimplatsi la Gladiatorul
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2002, 17:18   #46
mark
Novice
 
mark
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 7
Sa va dau si o alta perspectiva asupra filmului.
2 verisori de 12-13 au vazut filmul cu gasca si au fost f.incantati(s-au dus si a doua oara).Atunci le-am recomandat sa
(re)vada pe video si trilogia initiala.Surpriza:i-a dezamagit.("prea putine sabii laser","ce efecte speciale slabe","de ce nu se mai bate Yoda?" etc).
Asa ca peste 10-15 ani cum va fi vazuta toata seria SW? O prima trilogie "cool",urmata de ep.4-6 care nu prea mai au nimic spectaculos?
Sau poate ca nu va fi asa.
mark is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2002, 20:52   #47
Daydream
Junior
 
Daydream
 
Join Date: May 2002
Posts: 31
Un pas, doi, trei. Intru in cinema. O data, de doua ori, de trei ori, de...

... Light goes out, incepe proiectia. Hmmm, oare m-a lasat pe mine vederea chiar atit de mult sau totusi imaginea e cam soft? La Mall, la Patria, la unde vreti voi, mai putin la Glendale pentru ca acolo inca n-am ajuns. Dar o sa se intimple si asta. Si ca tot vorbeam de proiectie, sunt curios, ce tip de proiector au la Glendale? Pentru ca am vazut mai demult un fragment de concert cu Yanni in timp ce asteptam sa inceapa nu's ce film si proiectia mi s-a parut diferita de cei 35mm cunoscuti. Plus ca un tip de acolo care probabil manipula instalatia se juca cu o telecomanda de la ceva metri distanta si asta imi da de gindit acuma ca-mi aduc aminte. In fine, nu ma pricep cine stie ce la proiectoare cinematografice, poate am inceput sa visez digital prea mult :smile:.

To Amyd: interesant ce spui, dar sunt curios cum de esti asa de sigur ca formatul de achizite digital pentru AOTC e mai slab decit pelicula de 35mm si cum ca restul ar fi doar hype...? I mean, vorbim de multi-miliardarul Lucas nu de John-Danger si camera lui de 1000$...:smile: Ideea ca proiectia digitala inregistreaza constant scoruri mai mici decit pelicula de 35mm s-ar putea sa fie la fel de bine hype... De cei 35mm nu mai ai cum sa tragi ca aia sunt de atita vreme; in domeniul digital noutatile pot sa apara peste noapte (nu si standardele, e adevarat, dar totusi...). Ce rezolutie se foloseste acum? 1920x1080 or beyond that, or not, or what? Is there a standard...? Well, rezolutia nu e totul, asa ca ce facem? Dam juma de vina si pe echipamentele de proiectie din cinema sau nu? Hmmm...

Cum e filmul? Filmul asta e ciudat, asta e. Depinde cum il privesti poti sa ajungi la diverse concluzii. Modul cum filmul incearca sa alcatuiasca un tot... mmm, merge destul de dificil, si doar pentru cineva familiar cu subiectul. Exista insa aici o problema de perceptie. Pentru ca nimeni nu mai poate sa privesca spectacolul cu ochii copilului de 7 ani, care ochi stateau sa-i sara din cap cind se uita la Imperiu... Acuma poti sa vezi filme cu sutele din varii surse, acuma oricine cu o camera de 7-800$ luata de pe Bursa poate sa fie si regizor si producator si multe altele. Si nu mai e acelasi lucru. Asa incit dindu-mi seama de asta nu pot spune decit spre propriul amuzament ca eu as fi filmat altfel anumite scene :smile:. Se putea trece de ex. peste aruncatul cu suruburi in pereti si se putea insista 5-10 secunde in plus pe expresia fetei lui Anakin cuprins de furie, remuscari, tristete si multe altele. Actorului puteau sa i se dea unele indicatii, pentru ca in mod sigur Heyden C. are talentul sa le joace. Si as fi editat filmul mai putin abrupt si mai clar cu privire la locul actiunii; asa pare putin naucitor seria cut to Tatooine, tusken raiders slaughtering, cut to Geonosis, Obi-Wan investigating. The colors are muted in the same way, no clues there. E acceasi planeta sau nu? A trebuit sa explic asta persoanei de linga mine...

In fine, la naiba cu aprecierile (prea) tehnice, Lucas mi-a gaurit buzunarul in varii locuri cu filmul asta, macar sa ma distrez uitindu-ma la el...! :smile: Si din punctul asta de vedere Lucas ne-a dat ce-am cerut. Make no mistake: THIS MOVIE IS JEDI BUSINESS! If you failed to see this don't waste time to say you saw the movie, go back to your drinks! :smile: There are apprentices, knights and Jedi masters; there are Jedi falling in love and falling into rage; there are young Jedi and wise, high-spiritual Jedi; there are Jedi fighting and Jedi dying; there are Jedi against Sith. And they use all the strenght that flows from the Force to tear apart the shroud of the dark side...!

De fapt Lucas a incercat sa ne dea prea mult...! Doua ore si un sfert au trecut fara sa stiu cind si este evident ca unele subiecte n-au mai avut unde sa fie dezvoltate. Scena temporala lucreaza aici impotriva lui Lucas. Trilogia clasica acopera o perioada mult mai ingusta in timp, fara sa determine schimbari majore de personaje. Si o paralele interesanta. Pierderea celor apropiati il impinge pe Anakin spre partea intunecata, in timp ce pentru Luke situatia e exact inversa. The son greater than his father?

Cit il priveste pe Heyden Christiensen gasesc ca prestatia lui e foarte buna. Degeaba il critica unii sau altii. E usor sa vezi partea goala a paharului. Insa sa ne gindim in cite feluri diferite ar fi putut sa o dea in bara si actorul, si echipa, si in cele din urma, inevitabil, si filmul, avind in vedere ce rol era de jucat. Sigur ca se puteau face unele chestii mai bine, anumite scene se puteau juca altfel, dar asta se cheama regie, indicatii de platou si altele, nu ma pricep, dar n-au de-a face cu actorul in sine.

Iar Yoda digital... He, he. Pur si simplu acesta este diferit si poate de aceea neasteptat pentru unii. Expresia, miscarile dar in mod special prezenta marelui maestru ...well, it rulled supreme the entire movie! Dar decit sa stau sa numar de cite ori cade sabia sa asupra lui Dooku gasesc ca e altceva mai bun de observat: diferenta de Forta necesara pentru a distruge ceva comparata cu cea utilizata pentru a indrepta/repara/construi. Usor, printre frame-uri, pentru cine are ochi sa vada, este aratat cit de usor este pentru Dooku sa prabuseasca ditamai coloana si de cita forta spirituala are nevoie Yoda (dar si cita precizie!) pentru a indeparta raul, lin, calm, serene I may say... all at once. Si mai e ceva. Cit de priceput poate sa devina cineva intr-ale fortei? "You have much to learn". Ok Dooku nu e Darth Sidious/Palpatine dar nici the average Johnny-devil. Poate ca Yoda nu se referea la puterea vizibila a descarcarilor-electrice-prin-forta cit mai mult la intelegerea acesteia, la modul de utilizare, la faptul ca LUMINA pe care o reprezinta Forta nu este ceva ce se poate demonstra si impune asupra altora...

Cit priveste problema armatei clonelor, cine e si ce vrea ea? :smile: Well, clear your mind and you'll see it. Este evident ca batalia clone vs. droizi nu s-a terminat nicicum cu o victorie. Este la fel de clar ce anume ii raporteaza Dooku lui Darth Sidious: "Razboiul a inceput!" Victorie, infringere, nu conteaza! Tot ceea ce are nevoie partea intunecata este sa fie razboi, dezordine, anarhie, no-men's-land. Asta este calea ce va justifica in ochii multora masurile ce vor conduce in final la dictatura, la Imperiu. Iar pentru a avea razboi ai nevoie de cel putin doau parti combatante... de doua armate...! You do the math.

Astfel incit mi-am permis in cele din urma sa ma bucur de filmul asta intr-un mod cit mai apropiat de privirea pustiului de 7 ani de care vorbeam mai la inceput. Si de fiecare data cind am iesit din cinematograf mi-am regasit zimbetul acela cu care imi priveam cu multi ani in urma degetele de la mina dreapta in timp ce le primbam iluzoriu spre diverse obiecte care, culmea!, tremurau usor si se miscau lin sustinute de Forta... imaginatiei mele. Si o data in plus am inteles ce este Star Wars.
Daydream is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2002, 22:04   #48
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Pe scurt:

- Glendale are doua proiectoare, un videoproiector pentru ce se arata inainte de film, adica acel concert & other stuff si un proiector de 35 mm normal cu instalatie de sunet DTS pentru proiectia de film. Btw. Glendale e singurul cinematograf din Bucuresti a carui instalatie de sunet chiar e egalizata bine - pacat ca e prea mic si prea departe...

- Sunt sigur pentru ca am vazut comparatii intre cele doua formate. Hype-ul vine din contractul gras pe care il are Lucas cu Sony pentru promovarea formatului HDCAM in varianta Cinealta (F900 + obiectiv Panavision, kitul folosit de Lucas pentru ATOC);

- HDCAM foloseste intr-adevar 1920*1080, dar:

- este compresat cu aproximativ 6 la 1, cu o compresie oarescum similara cu JPEG, deci cu pierdere;

- semnalul de luminanta e decimat de la 1920 de pixeli la 1440 de pixeli pe orizontala;

- foloseste spatiu YUV 8 bit, in loc de RGB, ca de altfel toate formatele video obisnuite;

- Lucas a filmat in 1.77:1 (16:9, care e standardul pentru HDCAM), taind din rezolutia verticala utila pentru a ajunge la formatul de 2.35:1 - deci din 1080 de linii, rezolutia verticala a scazut la sub 800.

Ca termen de comparatie, formatul de 35 mm standard are o rezolutie practica intre 2500 de linii si 3500 de linii, in functie de sensibilitate si expunere. In post-productie, se lucreaza cel mai des cu asa numitul format 2k pentru scan-urile din film (desi altii folosesc si 4k), care reprezinta o rezolutie de 2048*1564 pentru Academy Full Frame. De remarcat ca in cazul filmelor 2.35:1 anamorfotice, se foloseste toata aceasta suprafata, deci rezolutia este semnificativ mai mare.

Pe langa asta, pelicula poate captura o dinamica mult mai mare decat un CCD video, iar acuratetea culorilor e mai inalta. Fata de cei 8 biti YUV pe care ii foloseste HDCAM, filmele sunt de obicei aduse in format de lucru digital cu spatiu de culoare 16 biti RGB.

Este adevarat ca formatele digitale evolueaza de la zi la zi (Philips/Thompson au anuntat o camera HD care lucreaza in spatiu RGB 12 bit la NAB acum 2 luni, de exemplu), dar sa stii ca si filmul progreseaza, in special prin sorturile de pelicula care sunt scoase pe piata, care ofera diverse imbunatatiri, de la granulatie pana la contrast.

Insa cert este ca ILM au infruntat probleme majore la post-productie, fiind nevoie practic sa ocoleasca formatul HDCAM pentru multe dintre filmarile de efecte speciale, unde a fost nevoie sa se intregistreze pe un hard-disk separat necomprimat semnalul venit de la camera, pentru ca altfel compresia ar fi facut imposibil chroma-key-ul.

De asemenea, HDCAM in mod special nu permite efecte de slow-motion, adica nu stie sa filmeze cu mai mult de 24 de fotograme pe secunda, pe cand aparatele in folosinta curenta de filmat (Arri, par example), pot varia continuu viteza de filmare intre 1fps si 100 fps, existand aparate speciale de filmari de mare viteza care merg si cu 300-500 fps si chiar 10.000 fps pentru cele cu prisma (utile pentru filmari de explozii & stuff).

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2002, 10:14   #49
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
Amyd, ... suntem la cursuri. :eek: limbi straine... :eek:

<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: Floydman pe 2002-05-25 11:15 ]</font>
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2002, 10:59   #50
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Pai, Daydream a intrebat si nu am putut rezista... :smile:

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2002, 20:35   #51
Daydream
Junior
 
Daydream
 
Join Date: May 2002
Posts: 31
Si bine ai facut, Amyd! To learn about the Force is a long walk... Si daca lipsa de informatie o mai suplinesti cu Inet-ul, sa gasesti pe cineva sa mai si intrebi/discuti e destul de rar...
Daydream is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2002, 13:17   #52
i_matei
Veteran
 
i_matei
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 202
Ba Amyd
da ce te crezi ba asa de destept ! De unde dracu stii toate prostiile alea total inutile; te pomenesti ca te-o chema si Lucica si noi nu stim; incredibil ce om de valoare a pierdut cinematografia romaneasca, un om atat de instruit si cu atatea virtuti !!
Un mic sfat, nu o mai fa pe desteptu' ca nu ai pe cine sa impresionezi. Ai turnat toata prostia aia, care nu e deloc verificabila... doar ca sa arati ce destept esti.
i_matei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2002, 13:18   #53
snatchro
Guru
 
snatchro
 
Join Date: May 2002
Posts: 308
Send a message via MSN to snatchro Send a message via Yahoo to snatchro
Acand in vedere ca sunt fan Star Wars si un cinefil inrait, a meritat investitia.
Totusi am o mica nelamurire in legatura cu durata filmului.
Am vazut scris pe forum, daca nu ma insel, 2:15 ore, adica 135 minute.
Eu l-am vazut la Patria si a durat, cu tot cu reclama la Orange, 130 de minute (cu tot cu genericul de final).
pe IMDB.COM scrie 142 de minute.
Se pierde pelicula pe la vama? :smile:
snatchro is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2002, 23:49   #54
scorp_RSR
Junior
 
scorp_RSR
 
Join Date: Mar 2002
Location: sper ca acasa...
Posts: 42
i_matei: de aia-i forum. Ca sa se dea lumea ce vrea. k? si in plus, nu strica nicicand putintica informatie. si probabil poti sa o verifici pe net daca chiar nu ai ce face. :smile:

floydman: nu stiu sigur daca tu sau altul, sorry, dar cineva a zis ca are nelamuriri cu scenariul la Gladiator. Care ar fi alea? Sunt curios pentru ca mie nu imi vine in minte nici una.

...a draq Yoda asta. Trebuie sa faca un Space Balls nou actualizat cu un nou Yoghurt. Heh.
scorp_RSR is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2002, 12:34   #55
Poison
Veteran
 
Poison
 
Join Date: Jan 2002
Location: Bucuresti
Posts: 196
Eu am o marturisire de facut: la Atacul clonelor mi s-a intimplat o chestie care nu mi s-a mai intimplat in viata mea la un film vazut in cinema: m-am surprins la un moment dat cu mintea in alte parti, complet neatenta la ce se petrecea pe ecran... Cu alte cuvinte.... m-au pierdut, fiindca m-au plictisit ingrozitor. Inca o poveste sacrificata in favoarea efectelor speciale... Pacat! Ca sa nu mai psun ca jucau toti ca niste cizme! Nu-mi venea sa cred cind il vedeam pe Jackson recitindu-si replicile ca la montaj literar-artisitc... ! :oops: Rusinos si trist!
Poison is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2002, 12:42   #56
Poison
Veteran
 
Poison
 
Join Date: Jan 2002
Location: Bucuresti
Posts: 196
Ah, uitasem! Chiar si-a inchipuit Lucas ca n-o sa observe nimeni furaciunile flagrante din alte filme SF celebre? Propun chiar concurs pe tema asta si incep: Orasul creatorilor de clone, de la forma creaturilor pina la decoruri si desene - "The Deep" al lui Cameron. Miile de capsule cu clone - bebelusi - Matrix. Yoda zburatacind "mic da' rau!" in jurul lui Christopher Lee - Tom si Jerry, episodul cu catelul minuscul al lui Jerry, care-l facea carne de mici pe Tom! :lol: :lol:
Poison is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2002, 12:56   #57
toni
Guru
 
toni
 
Join Date: Apr 2002
Location: si cu dehashelul se ajunge greu acilea
Posts: 493
...urmarirea atentatorului prin "oras" cu nava = The 5th element...:smile:
Quote:
On 2002-05-31 13:42, Poison wrote:
Ah, uitasem! Chiar si-a inchipuit Lucas ca n-o sa observe nimeni furaciunile flagrante din alte filme SF celebre? Propun chiar concurs pe tema asta si incep: Orasul creatorilor de clone, de la forma creaturilor pina la decoruri si desene - "The Deep" al lui Cameron. Miile de capsule cu clone - bebelusi - Matrix. Yoda zburatacind "mic da' rau!" in jurul lui Christopher Lee - Tom si Jerry, episodul cu catelul minuscul al lui Jerry, care-l facea carne de mici pe Tom! :lol: :lol:
__________________
sint prea batrin pe forumul asta ca sa am rank
toni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2002, 15:20   #58
Poison
Veteran
 
Poison
 
Join Date: Jan 2002
Location: Bucuresti
Posts: 196
Corect! :grin:
Poison is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jun 2002, 15:19   #59
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
i_matei:

Prostiile alea total inutile sunt abc-ul pe care trebuie sa-l stie oricine vrea sa se apuce de cinematografie profesional in anul de gratie 2002 intr-o meserie tehnica. E ca si cum i-ai spune unui pianist ca acordurile si gamele sunt "prostii inutile. Nu numai ca sunt utile, dar pana si tu le poti verifica cu un simplu search pe Google. Daca detaliile tehnice iti trec peste cap si nu te intereseaza, nici o problema, poti sa treci peste mesajele mele. Din fericire pentru cinematografia romana, nu m-a pierdut, pentru ca slava Domnului inca lucrez in ea... Ah, felicitari totusi pentru limbaj, cu adevarat demn de un "cinefil"". :grin:

Poison&Toni:

Nu ca as vrea sa ma erijez in aparatorul lui Lucas, dar nu cred ca sunt chiar asa de furaciuni. Nu stiu daca ati observat, dar in scena consiliului senatului apar la un moment dat 3 ET-ii! Sunt sigur ca Spielberg - prietenul de o viata - nu s-a suparat. Se mai obisnuieste ca cineasti sa-si faca cu ochiul in felul acesta.

In al doilea rand, eu chiar nu am vazut o asemanare intre "The Abyss" si planeta clonatorilor. Extraterestrii din "The Abyss" erau multicolori, printre altele... Apoi, campul cu copii (care nu erau clone btw. in lumea matricii) din "The Matrix" e si el la randul lui inspirat din nenumarate alte surse, una din cele la prima mana fiind chiar picturile din seria copiilor lui H.R. Giger din "Necronomicon" si "Ein fressen fur den psychiater", iar masinile din "The 5th Element" mi-au adus intotdeauna aminte de exterioarele din "Metropolis". Nu cred ca mai exista multe idei de design complet originale, care sa nu fie la randul lor "furaciuni" dupa altceva.

Dar ca sa intru si eu in joc, Coruscant pare o copie a planetei oras imperiale Trantor din "Fundatia" lui Asimov...

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jun 2002, 20:02   #60
POWER
Novice
 
POWER
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 1
Filmul mi s-a paruta ABSOLUT MEDIOCRU.
POWER is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:53.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells