Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 26 Oct 2010, 13:14   #441
mcatalin
Novice
 
mcatalin
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 3
Tacerea Mieilor - Thomas Harris. O lectura placuta, iar momentele de suspans parca mai intense decat in film.

Am inceput si Dragonul Rosu si sper sa gasesc si Hannibal sa fie seria completa.
mcatalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2010, 20:39   #442
mcatalin
Novice
 
mcatalin
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 3
Am terminat si Dragonul Rosu (Thomas Harris) - recomand cu caldura - personal mi se pare parca chiar mai buna decat Tacerea Mieilor.
mcatalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Nov 2010, 11:29   #443
mazette
Junior
 
mazette
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 49
Amanta engleza- Marguerite Duras
mazette is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Nov 2010, 12:24   #444
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
David Mitchell - Black Swan Green, absolut superba
Arnon Grunberg - Nesuferitele zile de luni, un piuc superficiala dar foarte amuzanta
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Nov 2010, 10:43   #445
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Clifford Simak ''City'' -o serie de nuvele care istorisesc decaderea rasei umane .Povestirile sunt istorisite de caini .Pentru ei chiar existenta rasei umane tine mai mult de legenda .
Scrisa in anii'40 City face parte din perioada de aur a literaturii s.f.



An editor's preface notes that after each telling of the legend the pups ask many questions:

"What is Man?" they'll ask.
Or perhaps: "What is a city?"
Or: "What is a war?
There is no positive answer to any of these questions."
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2010, 11:47   #446
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Philip Roth - Complexul lui Portnoy. Roth e un Woody Allen cu coaie. Love at first book...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2010, 11:59   #447
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Recomand si Viata mea de barbat, de acelasi autor.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2010, 18:00   #448
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Originally Posted by Windom:
Philip Roth - Complexul lui Portnoy. Roth e un Woody Allen cu coaie. Love at first book...

Acum citeva zile ALS posta pe liternet si indemna poporul sa-l citeasca pe Proust.Aseara pe la miezul noptii frecam frecventele radioului si am dat peste o emisiune (in reluare) la care era invitat Marius Chivu.Se discuta despre carti ,filme ,muzici s.a. Chivu il punea pe primul loc in topul scriitorilor pe Marcel Proust si ii mai mentionata printre favoriti pe Roth ,Updike si Mailer . Saptamina trecuta tocmai am citit ''Fugi,Iepure '' de Updike .Azi te vad pe tine cu Roth .Ne baga oare astia ceva in sucuri ????
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2010, 18:45   #449
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Pendulam intre Roth si Consulul Onorific a lui Greene. Am tras o gura de BemBem si am optat pentru primul. Acum ma ocup de al doilea.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2010, 19:16   #450
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Win, iti recomand si Doctor Fischer of Geneva or The bomb party, nu stiu daca e tradusa in romaneste, dar e o carticica de numai vreo 100 de pagini, analiza psihologica la maxim si rasturnari de situatie pina in ultimul moment, in stilul atit captivant al lui Greene.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2010, 19:20   #451
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by Windom:
Philip Roth - Complexul lui Portnoy. Roth e un Woody Allen cu coaie. Love at first book...
Aw, Portnoy ma bucur c-ai citit-o, one of the funniest I've come across. Nu tot Roth-ul e la nivelul asta insa, cel putin in ultima vreme scoate anual cate un roman cam insipid de maxim 200 de pagini ca un fel de reminder pentru Academia Suedeza ca he's long overdue...
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2010, 19:47   #452
Rapture
Guru
 
Rapture
 
Join Date: Jun 2009
Location: Bacau
Posts: 973
Send a message via Yahoo to Rapture
La Tiganci - Mircea Eliade
Invitatie la Esafod - Vladimir Nabokov

...si acum citesc Toba de Tinichea - Gunter Grass
Rapture is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Nov 2010, 15:13   #453
jansic
Guru
 
jansic
 
Join Date: Mar 2010
Location: Bright Side of the Moon
Posts: 1,026
Drumul cenusii- Augustin Buzura

Incantator modul in care descrie, evalueaza, critica, analizeaza femeia. Asta m-a acaparat inca de la inceput, apoi a fost constructia personajelor inzestrate cu o constiinciozitate dureroasa. O carte reflexiva, minutioasa, impunatoare prin ideile transmise care curg firesc si te trimit la (auto)analiza. Geniala.
jansic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Nov 2010, 19:10   #454
andreiu7z
Guru
 
andreiu7z
 
Join Date: Jun 2009
Location: DeUndeVreau
Posts: 551
"O istorie a lumii în 6 pahare" - Tom Standage. O carte-documentar interesantă în care sunt expuse detaliat istoriile băuturilor, aici mă refer la bere, vin, cafea și Cola.
__________________
"My own mind is my own church" - Thomas Paine
andreiu7z is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Nov 2010, 20:25   #455
mcatalin
Novice
 
mcatalin
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 3
1984 - George Orwell. Nu cred ca mai are nevoie de prezentare - absolut superba.
mcatalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2010, 12:24   #456
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Originally Posted by mcatalin:
1984 - George Orwell. Nu cred ca mai are nevoie de prezentare - absolut superba.

Subrscriu!

Am citit cele doua romane ale lui Khaled Hosseini "Vanatorii de zmeie" si "Splendida cetate a celor 100 de sori". M-au cutremurat si m-au emotionat la extrem. La primul roman am plans in hohote, citeam in timp ce plangeam cu suspine. N-am mai plans asa de la 16 ani cand am citit Mizerabilii. Concluzia mea dupa ce am citit cele doua carti: si eu care credeam ca e nasol in Romania...
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2010, 13:13   #457
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by jansic:
Drumul cenusii- Augustin Buzura
.

De Buzura am citit si eu "Orgolii" si mi-a placut mult. Oameni si conflicte "real life".
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2010, 13:44   #458
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Originally Posted by mcatalin:
1984 - George Orwell. Nu cred ca mai are nevoie de prezentare - absolut superba.

asta citesc acum...
e foarte ciudat ca ma apucasem de cartea asta acum vreo cativa ani, si dintr-un motiv ciudat n-am terminat-o, ma apucasem sa vad si filmul la un momentdat si tot asa nu-mi aduc aminte sa-l fi terminat de vazut...si nu pot sa-mi dau seama de ce.

dar acum m-am hotarat sa reiau cartea si dupa ce o termin, voi revedea si filmul...
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2010, 18:05   #459
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Originally Posted by mcatalin:
1984 - George Orwell. Nu cred ca mai are nevoie de prezentare - absolut superba.

Aleg oricand ''Noi'' de Zamiatin in fata lui Orwell si a cartii lui Huxley ''Minunata lume de maine''.Chestie de gust

Windom mi-ai facut pofta de P.Roth si am gasit ''Pastorala americana'' la biblioteca.O citesc in romana si cand ma dor okii o ascult in format audio citita de Ron Silver.O carte foarte buna care-mi aminteste de cartea lui Saul Bellow ''Darul lui Humboldt ''
http://thepiratebay.org/torrent/5851082
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2010, 19:27   #460
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by bremen1980:
Windom mi-ai facut pofta de P.Roth si am gasit ''Pastorala americana'' la biblioteca.O citesc in romana si cand ma dor okii o ascult in format audio citita de Ron Silver.O carte foarte buna care-mi aminteste de cartea lui Saul Bellow ''Darul lui Humboldt ''
http://thepiratebay.org/torrent/5851082

Cam in cit timp dai gata o carte? Intreb pentru ca spuneai ca te dor ochii la un moment dat si ma gindeam ca ai obiceiul de a incheia socotelile cu cartea respectiva intr-o "sedinta" sau doua. Si eu am problema asta, daca citesc mai mult de 2 ore incontinuu, incep sau ochii sau capul sa protesteze. La mine depinde si de momentul zilei (seara citesc cel mai bine). Dar, in general, imi place sa savurez o carte, sa nu o termin prea repede. Astfel ma pot familiariza cu personajele si cu lumea respectiva and that's pretty cool. In ceea ce priveste cartile in format audio, nu m-au prins. Nu ma pot concentra, ma plictisesc repede ori adorm. Am incercat sa ascult The Portrait of Dorian Gray dar am cedat pe la jumatate.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 15:36.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells