Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 08 Oct 2005, 21:50   #401
GhitzaCartitza
Guru
 
GhitzaCartitza
 
Join Date: Apr 2005
Location: BUCURESTI
Posts: 716
Send a message via Yahoo to GhitzaCartitza
Vin. Aduc CD la schimb ca vreau neaparat sa am filmul.
__________________
I play to win
GhitzaCartitza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Oct 2005, 22:09   #402
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
vin
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Oct 2005, 00:54   #403
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Am aranjat cu Ricutza, ne întâlnim la 17:45 la metrou la Universitate, si va sta cu noi pânä la 18:45 (la 19:15 trebuie sä fie altundeva), Deci, vä rugäm, nu întârziati!!!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Oct 2005, 02:30   #404
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
vin dacã nu plouã ca duminica trecutã
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Oct 2005, 14:54   #405
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Se respinge. Vii ORICUM, pentru cä Marcel Uscat numea Casa Creatorilor "un cotet de gäini BLEGE", nu de "gäini PLOUATE"!
(Pentru outsideri: asta-i replicä din film; creatorii aveau si ei denigratorii lor.)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2005, 13:22   #406
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
hai, pitt, acu' da raportul.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2005, 14:40   #407
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Päi raportul nu e foarte spectaculos, e mai mult "tehnic".
In fine, voilÃ*:

Prezenti:
Silver_Boy
Cartman
Vera
(prietena lui Cartman)
Sebastian (prieten al lui Silver_Boy)
Cornel
Dana
(prietena lui Cornel)
Ricutza
I.M.M.
GhitzaCartitza
Leonard
Pitbull


S-a comentat filmul. Cele mai multe discutii s-au orientat în jurul distantei parcurse de la scenariu pânä la produsul finit si, în general, mäsurii în care episodul filmat reprezintä scenariul original. Ca scenaristi, Silver_Boy si mai ales Cartman au senzatia cä filmul s-a îndepärtat cam mult de intentiile initiale, mai ales din cauza conditiilor practice de realizare, care au impus diverse modificäri si ajustäri, dar si prin procesul de evolutie implicat în contributia regiei. In rest, toatä lumea a fost de acord cä solutiile gäsite pentru eliminarea neajunsurilor au fost inventive si creatoare. Personal, pe baza experientei mele profesionale, pot afirma cä, fie si fäcând abstractie de aceastä laturä, filmul se remarcä printr-o mare fidelitate fatä de scenariu. De regulä, în majoritatea cazurilor unor filme nu de autori (cu regisor si scenarist diferiti), modificärile survenite sunt mult mai numeroase, ample si profunde.
Pe baza acestor date, s-a stabilit componenta si conceptia pachetului-ofertä pentru televiziuni, astfel încât atât materialele existente (film si documentatie), cât si potentialul de fond al proiectului, sä fie prezentate cât mai avantajos.
In prezent, se desfäsoarä urmätoarele lucräri:
- ultimele retusuri de montaj si sunet (inclusiv definitivatea genericului);
- finalizarea documentatiei.
Speräm ca în cursul acestei säptämâni totul sä fie gata pentru prezentarea la Tudor Giurgiu.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Oct 2005, 16:41   #408
Cartman
Junior
 
Cartman
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 32
pastarnac
__________________
"Gentlemen, you can't fight here... This is the War Room" (Dr. Strangelove)
Cartman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Oct 2005, 04:14   #409
Bagheera
Senior
 
Bagheera
 
Join Date: Jun 2003
Location: Bucuresti
Posts: 126
sper ca pitbull sa fi remediat defectul care multora le-ar fi parut "f.f. urat" la orice ora din zi si din noapte! ma bazez pe frumusetea gesturilor de care numai el e in stare in remedierea micii defectiuni de generic de final. nu de alta, dar nu as vrea sa... mai ales pe vreun hub, dub, dcc, ++. daca pitbull citeste mesajul, eu ii astept raspunsul la orice ora din zi si din noapte; joaca cu ( sa-mi fie scuzata cacofonia, dar nu am rezistat ispitei) numele altuia e o joaca de copii mari. a! parafrazand un moderator: nu astept raspuns aici, ci pe cai ocolite, cum ar fi cele private care ne scutesc de balacareala in public.
Bagheera is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Oct 2005, 13:17   #410
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
S-a remediat.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Oct 2005, 14:38   #411
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
s-o fi remediat acum, dar varianta pe care o rãspîndeºte Cartman pe dc e cea cu genericul iniþial. trebuia retrasã aît oficial cît ºi neoficial de pe piaþã
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Oct 2005, 15:11   #412
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
oficial/ neoficial de pe piata? piata cui?
si pitbull sper ca s-a tinut de cuvant si nu mi-a trecut numele pe generic... or did he?
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Oct 2005, 15:43   #413
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
.@pitbull-abia azi am demarat lucrarile la generic("a fost" niste probleme la faculta)-adica schite dupa personaje-mai multe variante de desen-or sa ajunga, impreuna cu scenariul genericului(cam mult spus scenariu, cum ne-am priceput asa l-am facut ) cam intr-o saptamana jumate.
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Oct 2005, 15:44   #414
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Bäi, parc-ati înnebunit cu totii cu genericul ästa! Aveti genericitä acutä, cronicä, sau alte boli generice?

1) Cartman nu "räspândeste" nici o variantä pe dc++ ! Nu face decât sä le-o ofere MEMBRILOR ECHIPEI, clar? Cititi-i mai atent posturile!
2) Incetati sä mai discutati public asemenea detalii, nu vedeti cä duc la confuzii si furtuni în pahare cu apä? Mai existä si m.p. pe lumea asta.
(Apropo, la orice film în faza de lucru functioneazä un protocol nescris: problemele de distributie, remuneratie, participare de orice fel, generic, etc., se discutä NUMAI în cadrul restrâns al echipei, cel mult împreunä cu cei implicati - nu se trâmbiteazä peste tot. Ceea ce cititi prin presä despre câte un film în lucru este sau aprobat, sau leaking out.)
3) Jay, te-a apucat si pe tine??? Terminä cu prostiile! Când ti-am cerut numele exact la telefon, am spus clar: PENTRU GENERIC! Acum inventezi cä ti-am "promis" cä nu te trec?
4) Raptore, e OK. Le asteptäm. O datä cu räspunsul, îti vom trimite si textul pentru genericul de animatie, care va fi IDENTIC cu cel al genericului neanimat actual.

Si GATA CU GENERICUL ASTA NENOROCIT, c-a-nceput sä mi se aplece! I-am dat Ricutzei instructiunile pentru toate modificärile solicitate, le-a aplicat, genericul aratä asa cum s-a stabilit de comun acord la ultima sedintä de echipä. Closed subject!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Oct 2005, 15:58   #415
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
Ti-am dat numele dar te-am rugat sa nu ma treci pentru ca am motive foarte intemeiate... anyway... daca nu ai facut-o te rog sa o faci acuma... deci ricutza... te rog scria altceva acolo...
in plus nu vreau sa ne certam... asa ca sper sa ma intelegeti... punct
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Oct 2005, 16:11   #416
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
E clar - a-nnebunit lumea! :huh:
Jay, iei legätura cu Ricutza (m.p., telefon, email - cum vrei), si-i spui ce nume sä treacä acolo (un pseudonim, orice). CEVA trebuie sä treacä, pentru cä nu se poate omite un interpret (mai ales cä genericul final are castul nominal, cu numele actorilor si cele ale personajelor).
Ricutza, DACA SE MAI POATE, introdu schimbarea cerutä de Jay. Dacä e prea târziu, asa-i trebuie, cä n-a spus clar si la timp.
Si, din acest moment, NU SE MAI FACE NICI O ALTA SCHIMBARE LA GENERIC. In caz cä nu stiti, modificärile astea nu sunt deloc simple, înlocuirea unui singur nume cere destule operatiuni, care iau timp, iar Ricutza mai are si alte treburi, nu doar sä se tinä dupä ifosele unora si ale altora.
Orice alte obiectii NU SE MAI FAC AICI (am sä le moderez de mama focului!), ci mi se trimit prin E-MAIL, S.M.S. sau TELEFON (nu prin m.p.).
Gata!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Oct 2005, 16:38   #417
Cartman
Junior
 
Cartman
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 32
sfecla
__________________
"Gentlemen, you can't fight here... This is the War Room" (Dr. Strangelove)
Cartman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Oct 2005, 20:46   #418
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
azi sunt binedispusa asa ca profitati! in afara de modificarile pe care mi le-a scris Pitbull pe o hartiuta la intalnirea de duminica, vreau sa stiu exact ce modificari sa mai fac.
asa ca puneti mana si dati-mi un mesaj privat pana cel tarziu maine la ora 21:00 si spuneti-mi exact ce vreti sa scot si daca mai vreti sau nu sa inlocuiesc cu ceva...vreau sa am eu clar de la voi numele pe care trebuie sa le schimb...
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Oct 2005, 21:03   #419
silver_boy
Guru
 
silver_boy
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 893
loooooooooooooooooooooooooooooooool
o vazui pe IMM la carcotasi pre-luata de la (d)emisiunea ciao darwin
cantand "lelitza ioana"
:w00t: :w00t: :w00t: :w00t: :w00t: :w00t:

(back to the topic)

Luni will be the D day.
__________________
Beauty is in the eye of the beer holder
silver_boy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Oct 2005, 21:52   #420
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
bai artistilor, ca un observator plin de afectiune ce sunt, mi se pare ca vreti sa schimbati titlul filmului in "ferma (...) creatorilor". incetati sa mai dezvaluiti detalii de pe platourile de filmare & culisele acestei superproductii... nu bulversati publicul, lasati-ne sa receptam OPERA in "virginitatea" sa artistica, fara aluviuni & alte "revelatii" de productie...

doamne, cata rabdare are Pitbull! eu as fi spanzurat vreo 4 si asi fi batut vreo 20. bine ca nu m-am implicat. dar ma implic postproductie.
daca OPERA nu ma insulta grav in plan artistic, ofer un premiu pt cea mai buna prestatie din acest film (regizor, scenarist, actor, operator, montaj...) premiul va fi fatalmente subiectiv, dar consistent. nu se primesc contestatii...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 13:37.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells