Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 18 Jan 2012, 20:17   #21
loud.rocks
Guru
 
loud.rocks
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 302
Mda, din lipsa de timp nu am reusit sa postez pana acum, desi filmele le vazusem la timp. Cel care m-a impresionat cel mai tare a fost filmul lui WKW, dar dorinta de a vota a fost in principal pentru Fallen Angels (filmul care i-a mai ramas in competite), care este cel pe care mi l-am propus sa-l vad cu prima ocazie in care imi fac timp; dar uitasem ca mai e si finala mica, asa ca asta nu mai e o problema.

Vera Drake

S-a cam zis tot ce era de zis.
Principalele atu-uri ale filmului sunt acting-ul excelent al Imeldei Staunton si felul in care este prezentata diferenta dintre clasele sociale pe fondul epocii anilor '50. Cred ca asta este lucrul pe care se axeaza Leigh cel mai tare: aproape fiecare scena scoate in evidenta caracteristici proprii fiecarei clase (diferenta enorma dintre familiile unde aceasta lucra ca si menajera si cele la care practica avortul).
Un film bun, dar nu am reusit sa trec mai departe de atat. Nu m-a atins in niciun fel,
am ramas cu aceeasi stare de dinainte sa incep filmul si dupa vizionare.. De obicei nu
mi se intampla asta la filmele care unde actorii sunt cu adevarat credibili.

In ceea ce priveste Close-Up, este filmul despre care nu stiam absolut nimic si care nici nu m-a atras in mod deosebit (as fi vrut sa vad Taste of Cherry de la Kiatostami).
Multa lume critica Chungking Express penrtru ca nu are in spate o poveste extraordinara;
nici Close-Up nu are. Sunt doua filme la care nu te uiti pentru scenariu.
Close-Up se bazeaza pe prestatia lui Ali Szabien, care mi s-a parut una foarte convingatoare, mai ales in ultima parte a filmului (care in primele 50-60 de minute mi s-a parut mai degraba obositor).

Chungking Express, in schimb, se bazeaza pe felul unic in care este filmat si pe atmosfera pe care o creeaza. Este format din doua povesti simple si foarte asemanatoare, dar nu povestile in sine impresioneaza, ci felul inedit in care sunt spuse, scenele deosebit de frumoase si coloana sonora perfect aleasa.
Spre deosebire de Close-Up, acesta mi-a placut de la prima scena pana la ultima, am fost
prins in atmosfera filmului pe toata durata vizionarii, iar efectul este acelasi si la cateva zile dupa vizionare. Asta mi se pare un plus foarte important pentru un film.

Votul meu ar fi mers, deci, la Chungking Express.
loud.rocks is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 04:53.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells