Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 02 Dec 2002, 23:47   #21
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Crydead, daca esti sigur si stii din intamplare si de unde au fost "imprumutate" respectivele imagini, spune-mi and things will happen. :grin:

Cum au preluat imaginile? Macar au avut minimul bun-simt sa copieze un pozitiv, sau le-au filmat din proiectie? Sau - *gasp* - le-au luat de pe vreun VHS/DVD?

Chiar sunt curios. :smile:

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Dec 2002, 07:49   #22
calexandru
Novice
 
calexandru
 
Join Date: Nov 2002
Posts: 17
Esti intr-adevar singura careia i-a placut filmul.Sincer te intreb,ce ti-a placut?Ce putea sa imi placa?Iar muzica?Infecta!!!Nu stiu daca ai observat si faptul ca la un moment dat ei vorbeau in engleza si noi ii auzeam in romana.Dar,stupoare,noi suntem romani.Ce noroc pe noi ca beneficiem de titrare.
Cum sa iti placa filmul asta?Argumenteaza te rog.
calexandru is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2002, 10:01   #23
crydead
Guru
 
crydead
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 940
Din ce stiu eu respectivele imagini au fost obtinute prin filmarea unui TV.
crydead is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2002, 17:41   #24
calexandru
Novice
 
calexandru
 
Join Date: Nov 2002
Posts: 17
Nu vreau sa imi inchipui e caraghiosi au fost cand filmau ecranul televizorului
calexandru is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Dec 2002, 13:30   #25
crydead
Guru
 
crydead
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 940
E timpul pentru un nou concurs!!!!! Ce onorariu credeti ca a primit directorul de imagine???
Informatie ajutatoare: nu e vorba despre o cifra deosebita, cam asa se plateste in general!
Marele premiu al concurrrsului nostru: O LEGITIMATIE DE ACCES NELIMITAT LA DRACUUUUULA!!!!!!!!!!!!!!
crydead is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Dec 2002, 23:19   #26
Danny
Guru
 
Danny
 
Join Date: Nov 2001
Location: six feet under
Posts: 983
Send a message via ICQ to Danny Send a message via Yahoo to Danny
Quote:
On 2002-12-05 14:30, crydead wrote:
Marele premiu al concurrrsului nostru: O LEGITIMATIE DE ACCES NELIMITAT LA DRACUUUUULA!!!!!!!!!!!!!!

Pai nu asta a primit si el? :lol:
Danny is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2002, 17:35   #27
co2
Novice
 
co2
 
Join Date: Dec 2002
Posts: 15
Ce scrieti voi ?! Nu mi se pare asa de prost cum scrieti voi. Poveste are , interpretare are ( atat cat pot interpreta ai nostrii actori), coloana sonora are ( depinde in ce cinematograf ati ascultat voi !!!A, poate nu sunteti obisnuiti cu efectele pe sunet la filmele romanesti), chestia cu Nicu Covaci e o mare porcarie ! Omul si-a luat banul cerut , si-a dat acordul la toate modificarile facute de american si dupa aia a inceput sa mormaie ! Cine il cunoaste pe Covaci stie ca am dreptate.
co2 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2002, 17:44   #28
co2
Novice
 
co2
 
Join Date: Dec 2002
Posts: 15
Am uitat sa va explic cum e cu stock-shot-urile ! Ele sunt cumparate din SUA !!! Sa stiti ca sunt multe banci de imagini ( ca asa se cheama ) nu doar 2-3. Si daca tot puteti verifica , intrebare lansata pentru un concurs imaginar : " De la ce banaca de imagini au luat imaginile ? " Oricum nu sunt piratate , cum scrieti voi ( asta demonstreaza ca nu prea stiti cu ce se mananca) si nici de pe un TV nu au fost luate. Ele au fost gonflate la Lab. Kodak din Bucuresti.Atata stiu ei sa faca - atat au facut.
Mai baieti si fete mai intrebati si voi in jurul vostru !
Aia vorbeau in engleza desi noi in sala am auzit romaneste - ca asa s-a impus ! Versiunea din strainatate va fi engleza cu engleza. Apropos am auzit ca vor sa-l ia americanii la targul de la LAX.
co2 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Dec 2002, 17:33   #29
panucci
Novice
 
panucci
 
Join Date: Dec 2002
Posts: 3
Quote:
On 2002-11-29 22:34, calexandru wrote:
Hello,

Filantropica a fost chiar reusit insa Occident m-a cam dezamagit.Bine ca nu am fost si la Turnul din Pisa :smile:
Insa cu toata nemultumirea mea cred ca o sa merg sa vad Furia.cred ca o un mix de copie intre Fast & Furious si altceva.Pare interesant.
Daca si cu asta ma pacalesc jur ca nu mai merg la un film romanesc o perioada.
Oricum sa nu renuntati la ideea de a va sfatui bine prietenii sa nu mearga la Vlad.
Intrebati-i pe cei patiti!!!
imi pare rau ca nu ti-am ascultat sfatul si m-am dus la film. dar.....curios.Mie mi-a placut si nu mi se par strigatele disperate de a nu merge lumea la film sa fie luate in seama de altii. Gusturile nu se discuta, dar tin sa-ti spun ca eu ma .... in gustul tau. Iti dau un sfat: vezi ca sunt telenovele bune pt tine la tv si Romtelecomul s-a scumpit si nu cred ca vrei sa platesti enorm o factura, doar pentru a-ti etala prostia pe un site unde crezi ca toata lumea e proasta si poti sa jignesti pe cine vrei. Incearca sa ai putin respect si bun simt pentru ce fac altii, ca nu cred ca tu, in orice bransa ai lucra, esti un model pentru altii si nu cred ca este cineva invidios pe IQ-ul tau.
panucci is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Dec 2002, 17:46   #30
panucci
Novice
 
panucci
 
Join Date: Dec 2002
Posts: 3
Quote:
On 2002-12-04 18:41, calexandru wrote:
Nu vreau sa imi inchipui e caraghiosi au fost cand filmau ecranul televizorului
Eu nu-mi inchipui cat de.....poti sa fi. Pt tine ca sa te luminez, acele imagini care tu crezi ca au fost filmate de pe tv, se numesc stock shot-uri si le poate cumpara oricine care are bani sa plateasca. Ti-as recomanda sa nu te mai dai mare ca tu le sti pe toate ca din pacate pt tine...prostia se vede cu ochiul liber si multi pot s-o recunoasca.
panucci is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Dec 2002, 18:01   #31
panucci
Novice
 
panucci
 
Join Date: Dec 2002
Posts: 3
Quote:
On 2002-12-04 11:01, crydead wrote:
Din ce stiu eu respectivele imagini au fost obtinute prin filmarea unui TV.

Vad ca tu le sti pe toate. Dar sti ce nu inteleg eu? Cum de ai curaj sa-ti etalezi cu atata nonsalanta prostia de care dai dovada? Poti castiga oricand un concurs al prostilor, m-am lamurit de chestia asta, asa ca nu e nevoie sa mai debitezi si alte prostii ca sa se convinga si altii. O stim cu totii, asa ca lasa-ne, scuteste-ne. Nu mai avem nevoie si de alte ineptii din partea ta. Iti urez mult noroc la concursul prostilor care se va desfasura cat de curand. Sper sa nu fi tot tu organizatorul ca nu vreau sa creada lumea ca l-ai castigat prin alte metode decat cele reale.Bafta!
panucci is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Dec 2002, 21:53   #32
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
poate imi explici si mie in ce constau aberatiile lui crydead...nu de alta dar eu nu am acces la toate lucrurile din spatele culiselor pe care se pare ca le cunoasteti voi...
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Dec 2002, 22:48   #33
Danny
Guru
 
Danny
 
Join Date: Nov 2001
Location: six feet under
Posts: 983
Send a message via ICQ to Danny Send a message via Yahoo to Danny
Eu unul nu am vazut filmul asa ca nu pot sa ma pronunt.
Insa nu cred ca trebuie sa incepeti sa va ....
Este unul dintre putinele forum-uri in care se discuta decent..si ar fi bine sa ramana asa.
Danny is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Dec 2002, 23:12   #34
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Eu nu inteleg de unde apar aplaudacii astia care se inregistreaza pe forum numai pentru a lauda un anumit film romanesc (Vlad, Nekro, etc.) si a injura pe cei care l-au criticat ca apoi sa dispara la fel de rapid in neant. Daca faceti parte din echipa filmului respectiv, pai spuneti asa, mates, nu e nevoie sa va ascundeti dupa degete. Nu va ia nimeni capul (putem cel mult sa radem de voi).

Co2, am spus ca sunt 2-3 companii mari. Sunt sute si mii mai mici, specializate mai mult sau mai putin pe anumite domenii (material de arhiva, nature shots, whatever). Cat despre cadrele din Vlad, bazandu-ma pe ce am vazut in trailer, par sa fie de la Getty Images. Dupa aliasingul care apare in imagine, probabil ca nu s-au cumparat copii dupa negativ, ci s-a ales varianta uprezzing-ului de pe video (care nu se face in Romania - Kodak Cinelabs Bucuresti preia comanda si o trimite in afara pentru executie).

Cum de obicei pentru folosirea in filmele pentru marele ecran stock footage-ul nu se vinde royalty free ci rights managed, daca e totul in ordine din partea producatorilor lui Vlad, atunci nu vad de ce sa nu recunoasteti de unde le-ati luat, ca sa putem verifica ce fel de contract ati negociat... :grin:

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Dec 2002, 23:25   #35
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Amyd are dreptate in ceea ce priveste userii-de-un-mesaj...nici mie nu mi se pare corect sa vina sa acuze alti useri fideli cinemagiei fara macar sa aduca niste argumente solide...
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Dec 2002, 23:27   #36
Danny
Guru
 
Danny
 
Join Date: Nov 2001
Location: six feet under
Posts: 983
Send a message via ICQ to Danny Send a message via Yahoo to Danny
Pai e mai usor sa incepi sa-l .....
Danny is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2002, 00:00   #37
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
mie nu prea imi place sa am astfel de reactii!
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2002, 10:29   #38
calexandru
Novice
 
calexandru
 
Join Date: Nov 2002
Posts: 17
Hello,
Acest hello e pentru toti oamenii normali la cap care au citit in viata lor o carte si care au o educatie,nicidecum pentru cei care au un vocabular limitat la cateva cuvinte(si alea din spatele blocului).
Subiectul forumului era destul de clar(cred eu).Aici lumea e nemultumita de ceva.Aici imi exprim nemultumirea: eu am platit bani pe care mai bine ii dadeam de pomana decat sa intre in buzunarele unora care nu sunt in stare sa creeze si vor doar sa pacaleasca.
Sper ca nu o sa fii la concursul nostru de prostie pentru ca o sa radem de tine si mai tare decat o facem acum
calexandru is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2002, 10:39   #39
calexandru
Novice
 
calexandru
 
Join Date: Nov 2002
Posts: 17
'Incearca sa ai putin respect si bun simt pentru ce fac altii ' spui tu.
Eu as vrea sa te intreb:dar acesti 'altii' au avut respect pentru noi cu aceasta bataie de joc de film?
Ar mai bi o problema.Multa lume face ceva doar ca sa 'se afle in treaba'.Asta nu e munca cinstita si nu trebuie respectata-sa stii si tu in viata ca sa iti fie mai usor sa te descurci(poate mai usor decat sa injuri).


<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: calexandru pe 2002-12-09 11:46 ]</font>

<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: calexandru pe 2002-12-09 11:52 ]</font>
calexandru is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2002, 11:22   #40
crydead
Guru
 
crydead
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 940
PANUCCI: acele imagini care tu crezi ca au fost filmate de pe tv, se numesc stock shot-uri si le poate cumpara oricine care are bani sa plateasca.

CO2: Oricum nu sunt piratate , cum scrieti voi ( asta demonstreaza ca nu prea stiti cu ce se mananca) si nici de pe un TV nu au fost luate. Ele au fost gonflate la Lab. Kodak din Bucuresti.

Voi ziceti ca ati cumparat respectivele imagini in format video si le-ati gonflat la Kodak Bucuresti unde, asa cum zice si Amyd, nu exista aparatura necesara.

Eu cred ca ati cumparat respectivele imagini in format video, ati dat play si aþi filmat un televizor/monitor.

Daca voi aveti dreptate, filmul ramane unul prost.
Daca eu am dreptate, filmul ramane unul prost, realizat de niste nulitaþi care au gasit in productia de cinema o metoda simpla de a se imbogaþi.

crydead is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 03:56.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells