Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 01 Apr 2008, 16:41   #241
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by Pitbull:
Hai sä te deblochez eu: meserias "prin atitudine" e atuncea când ai un radar valoric care nu dä gres aproape niciodatä - iar procentajul de bile-n tintä ale lui Andrei mä face sä-l accept ca atare.

DC, PT K VERDICTELE LUI COINCID CU ALE TALE?

Ba chiar mai mult decât atât: sub jongleriile si cascadoriile lui stilistice, pe care tu le acuzai la un moment dat ca fiind prea literaturizante, întrezäresc totusi un aparat analitic foarte precis si riguros.

L-AS PREFERA APLIKT LA CINEMA CU 'C' MARE, NU LA TOT FELU D FILMULETE KRE IES IN RETEAUA CURENTA D DIFUZARE...
DEOCAMDATA (IMI PARE RAU), EU NU VAD DECIT IDIOSINCRAZII (VEZI RESPINGEREA FILMELOR LUI TARANTINO, VON TRIER ETC - SI, IN GENERAL, A TOT C INSEAMNA AVANGARDA SAU EXPERIMENT) SERVITE D UN GUST DESTUL D CONVENTIONAL.

Per ansamblu, îl plasez SI din acest punct de vedere cu mult peste urmätorul câstigätor, apropo de care îi multumesc lui Rocky pentru gândul cel atât de bun, dar îl întreb: crezi cä meritä flegmele pe care-ai sä le iei pentru mine, dacä se nimereste sä citeascä ce-ai scris careva din zona mocofan-morganaticä?
Revenind on topic. Si eu cred cä exagerezi, Rocky. Desi în principiu ai dreptate când spui cä succesul de public se cumpärä (în sens onest si legitim) cu bani grasi, nu cu bugete minimalisme, totusi ar fi fals sä privim ecuatia în unghiul pe care i-l aplici tu. La minimalism nu s-a ajuns dintr-un fel de "zgârcenie" (sau chiar mai räu, cum se abereazä într-un topic vecin unde A.L.S. n-are ce face si-si pierde vremea räspunzând în vânt), ci ca un rezultat firesc al incapacitätilor noastre financiare si tehnice de-acum câtiva ani. Slavä Domnului cä am avut niste creiere capabile ca pânä si säräcia s-o sublimeze în mare artä! Din acelasi motiv, îndräznesc sä sper cä dezideratul formulat de tine se va rezolva automat si natural: în paralel cu iesirea industriei cinematografice românesti din mizeria materialä recentä, minimalistii vor evolua si ei, interior, spre un nou palier estetic.

KREVASAZIK MINIMALISMU E ASHA, UN FEL D 'BOALA A COPILARIEI' IN FILMU ROMANESC... FACETI FILME 'MARI', MAI BAIETI, K SA ZICEM SI NOI DSPR VOI K ATI 'CRESCUT', V-ATI 'MATURIZAT' - NU?

Cum spuneam anul trecut într-o analizä: marele merit al minimalismului nu e valid "în sine", ci prin faptul cä a curätat locul de reziduurile ultimei dino-generatii, dând totodatä kickstartul adeväratului talent cinematografic românesc.

ASTA E UN FEL DE-A SPUNE K FILMELE LOR SINT D KKO, DAR FAPTU K AU IESIT P ECRANE A SERVIT K VIDANJOR...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2008, 18:18   #242
rocky
Veteran
 
rocky
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 222
Ei, uite nu stiam ca nu-i place Trier, dar a crescut si mai mult in ochii mei! Nici mie nu-mi place, il detest sincer, mi se pare un om destept si nesimtit. Foarte nasol genul. Dar asta e parerea mea, poti sa o ignori.

Mi-am dat seama si eu ca din graba am putut lasa sa se inteleaga ca nu apreciez valoarea filmelor foarte recente. Ba le apreciez, pe urmatoarele: California dreamin', Hirtia va fi albastra, Moartea domnului Lazarescu, A fost sau n-a fost, 432. Pe al lui nae inca nu l-am vazut, dar il voi vedea.

Nu am zis ca ele nu sint misto si ca nu vor ramine in istoria cinema-ului cu note mari. Ba vor ramine. Eu m-am referit la faptul ca sint deocamdata putine, si ca avem nevoie de mai multe, de genuri diferite.

Cred ca pentru cristi mungiu (pentru care nu am nici un pic de invidie, daca la mine te-ai referit) este un moment important, cind trebuie sa se hotarasca incotro se duce. Nu il bulversati facindu-l sa rateze poate propriul drum. Sustineti-l, dar nu-l sufocati. Lasati omul sa stea sa cugete singur, sa nu se simta obligat fata de criticii care l-au laudat sa mearga pe acelasi drum, drum care poate nu ii este propriu. Eu cred ca 432 este un accident in cariera lui, unul foarte fericit, foarte benefic. Dar cred ca el doreste sa faca altceva. Asta e parerea mea, lasati-l sa decida singur ce si cum. Si, daca mai sint chestii care scirtiie, nu-i spuneti : lasa, ca tu esti artist, spuneti-i-le deschis, ca sa fie mai atent. Asa nu-l ajutati cu nimic.
rocky is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2008, 18:36   #243
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by rocky:
Ei, uite nu stiam ca nu-i place Trier, dar a crescut si mai mult in ochii mei! Nici mie nu-mi place, il detest sincer, mi se pare un om destept si nesimtit. Foarte nasol genul. Dar asta e parerea mea, poti sa o ignori.

eh vezi, asta e probl si cu amicu gorzo: il antipatizeaza profund - & sincer - p von trier, nu's dc (da pot sa banuiesc: nu e 'umanist' blabla).
da vezi tu, antipatia /detestarea/ etc nu sint bune conducatoare d obiectivitate critik! dk esti critic, mai usor cu umorile. dzeu (sau dracu) stie k am si eu, destule, da-ncerc sa l tin in friu: imi dau seama k nu tot ce nu-mi place mie este prost! incerc sa nu sar calu - adik sa dau, sa zicem, lu 'kill bill' aceeasi cotatie k 'ticaloshilor' sau 'azucenei' cum a facut gorzo. sau sa afirm k fellini nu e interesant decit pina la 'la dolce vita' (!) :shock: ... ink mai sper k sint teribilisme d tinerete & k o sa renunte - cu timpu - la asemenea enormitati.
asta nu ma face sa-mi skimb parerea dspr el (nici in rau, nici in bine); 'conflictu' meu cu el este un fel d 'batalie canonik': lui ii place un anumit tip d cinema (clasic sau neoclasic), mie altu (mai modern); el da d pamint cu tarantinii & von trierii kre-l 'enerveaza', eu incerc sa privesc cit pot d obiectiv 'clinteastwoozii' kre ma plictisesc; el vd cinema-ul mai aproape d literatura, eu mai aproape d artele vizuale... a.s.o.

cit priveste 'cazu mungiu' - stai linistit, nu 'pune botu' asha usor la c zic unii sau altii e un tip puternic, ekilibrat kre stie bine c vrea. dincolo d succes (kre trece), are probl mult mai complikte leg d forma filmelor sale viitoare - iar astea sint strict personale: sa-l lasam sa si l rezolve singur - e capabil!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2008, 18:56   #244
rocky
Veteran
 
rocky
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 222
Oka. Incerc si eu sa ma obiectivez cit pot, dar sa stii ca si tu mai ai de lucrat !
Eu cred ca trier ma enerveaza fiindca e un meserias care se da artist, fiindca a vazut si el ca merge mai bine asa. Am tot respectul pentru stiinta lui de a obtine efecte matematic calculate, dar mi se pare mult prea rece, de laborator. Dar ca meserias, jos palaria.

Muntean a ajuns atit de greu in liga 1 fiindca era prea mese, si lumea nu vedea artistul.
La puiu a fost mai usor, ca i-a pacalit, au crezut ca e doar un artist, si cind colo era si supermese!

Si mai cred si ca oricine dintre cei care fac film pot azi sa faca un film pe gustul tau, si miine unul pe gustul meu! Si poimiine unul pe gustul amindurora.
Nu e deloc exclus, o idee se preteaza la o anume expresie, alta la alta.
rocky is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2008, 19:32   #245
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
aoleo, mai draga, pai dk nici von trier nu e artist... esti sigur k descrierea nu e pt eastwood?
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2008, 19:34   #246
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
Originally Posted by rocky:
Am tot respectul pentru stiinta lui de a obtine efecte matematic calculate, dar mi se pare mult prea rece, de laborator. Dar ca meserias, jos palaria.
gresesti. in cele spuse de tine e vorba de STIL
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2008, 20:13   #247
Mister Movie
Junior
 
Mister Movie
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 70
alex, nimeni nu ii poate cere unui artist sa urmeze gustul publicului, si nici nu discut despre filme pe gustul publicului, ci despre clisee care au devenit obositoare pentru cinematografia romaneasca. au trecut totusi atatia ani de la revolutie. chiar nu se mai gasesc si alte subiecte? bergman, fellini nu urmeaza gustul publicului, dar nici nu i-am vazut cu filme atat de incrancenate. nu cred ca Persona e un film despre sistemul medical suedez. probabil ca pe mana lui cristi puiu ar fi fost.
Mister Movie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2008, 20:47   #248
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
inteleg c spui, dar crede-ma k nici 'mdl' NU este un film dspr sistemu medical ro!
cre k totu s trage d la ideea asta stupida cum k filmele minimaliste ar fi (semi-)documentare... nu au NIMIC de-a face cu documentaru - dimpotriva!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2008, 22:30   #249
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Alex Leo Serban:
DC, PT K VERDICTELE LUI COINCID CU ALE TALE?
Nu. Dimpotrivä. Asa ceva mi s-ar pärea plicticos si steril. (Iar tu STII cä, structural si temperamental, simt si gândesc asa. Foarte recent am avut o controversä pe tema asta - apropo de a avea mereu dreptate sau a mai si gresi uneori - pe care tu ai finalizat-o cu un echivalent al lui "we agree to disagree", fäcând un rapel si la aspectul temperamentului.)
Apropo: despre "Restul e täcere", e public faptul cä opiniile noastre nu coincid - el aduleazä, tu critici, eu stau la miljoc.
Originally Posted by Alex Leo Serban:
L-AS PREFERA APLIKT LA CINEMA CU 'C' MARE, NU LA TOT FELU D FILMULETE KRE IES IN RETEAUA CURENTA D DIFUZARE...
Cronicile despre alea i le ignor. Uneori i le citesc en passant, alteori nici mäcar.
Originally Posted by Alex Leo Serban:
DEOCAMDATA (IMI PARE RAU), EU NU VAD DECIT IDIOSINCRAZII (VEZI RESPINGEREA FILMELOR LUI TARANTINO, VON TRIER ETC - SI, IN GENERAL, A TOT C INSEAMNA AVANGARDA SAU EXPERIMENT) SERVITE D UN GUST DESTUL D CONVENTIONAL.
Q.E.D.!!! Eu îi iubesc si admir pe Tarantino si Von Trier! Deci, îl laud si-l respect CU TOATE CA ne contrazicem în puncte importante!
Originally Posted by Alex Leo Serban:
KREVASAZIK MINIMALISMU E ASHA, UN FEL D 'BOALA A COPILARIEI' IN FILMU ROMANESC... FACETI FILME 'MARI', MAI BAIETI, K SA ZICEM SI NOI DSPR VOI K ATI 'CRESCUT', V-ATI 'MATURIZAT' - NU?
(...)
ASTA E UN FEL DE-A SPUNE K FILMELE LOR SINT D KKO, DAR FAPTU K AU IESIT P ECRANE A SERVIT K VIDANJOR...
Aici esti CHIAR über-chichiricios! Amândoi suntem filo-minimalisti, da' tu vrei ca opiniile noastre sä coincidä pânä la nivelul celor mai infime detalii si nuante! Dacä eu ajung pe alte cäi la aceleasi concluzii cu ale tale - gata, nu se pune!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Apr 2008, 05:38   #250
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by Pitbull:
Nu. Dimpotrivä. Asa ceva mi s-ar pärea plicticos si steril. (Iar tu STII cä, structural si temperamental, simt si gândesc asa. Foarte recent am avut o controversä pe tema asta - apropo de a avea mereu dreptate sau a mai si gresi uneori - pe care tu ai finalizat-o cu un echivalent al lui "we agree to disagree", fäcând un rapel si la aspectul temperamentului.)
Apropo: despre "Restul e täcere", e public faptul cä opiniile noastre nu coincid - el aduleazä, tu critici, eu stau la miljoc.

AH DA?? EU CREDEAM K EU 'STAU LA MIJLOC'!? :? TU AI FOST MAI CURIND FAVORABIL FILMULUI, IAR DK CITEAI C E P TOPICU 'RESTULUI' AI FI AFLAT K EXISTA 2 (DOI) CRONICARI KRE AU SCARMANAT SERIOS FILMU LU NAE - SI AIA SINT ANK GRADINARIU & VALERIAN SAVA; EU NU! DOAMNE FERESTE SA CRITIC EU - N-AR SEMANA CU C AM SCRIS DSPR FILM...

Cronicile despre alea i le ignor. Uneori i le citesc en passant, alteori nici mäcar.

PAI, SI ATUNCI LA KRE 'MARI' (K TOT E CUVINTU-FETIS AL MULTORA - DEZVALUIND O OBSESIE PSIHANALIZABILA...) CRONICI ALE LUI T REFERI? SI LA KRE INTUITII ORIGINALE (AS IN 'ORIGINAL INSIGHTS') IN LEG CU OPERELE UNOR MARI CINEASTI?

Q.E.D.!!! Eu îi iubesc si admir pe Tarantino si Von Trier! Deci, îl laud si-l respect CU TOATE CA ne contrazicem în puncte importante!

DA, PT K - TI-AM MAI SPUS - VOI, ASTIA, UNATECISTII, AVETI ASHA, UN 'ESPRIT DE CORPS', P KRE IL INTELEG, DA NU MI-AS DORI SA-L AM NICI MORT... :lol:
EU ZIC K TOCMAI ACELE 'PCTE IMPORTANTE' SINT ESENTIALE! CINVA KRE INSISTA IN A SUSTINE K VON TRIER NU E ARTIST, IAR GREENAWAY N-ARE VALOARE ('VERDICTU' ASTA FIIND REZULTATU UNOR UMORI) NU ESTE, DIN PDV-U MEU, UN F BUN 'RADAR'; POATE FI UN CRONICAR INGENIOS, CU PRIZA LA CITITORI, POATE SCRIE BINE, ETC ETC, DAR - VBA LU COSASHU - NU STAI D VBA CU CINVA KRE-TI SPUNE K MOLIERE E VAX...
CUM SCRIAM MAI SUS: INK MAI CRED K - LA EL - E VBA DSPR O 'FAZA D CRESTERE'; DEOCAMDATA, PREFER SA NU-L IAU IN SERIOS (KIT K MA IRITA ADESEORI - MAI NOU, CU O SENTENTIOZITATE KRE N-ARE NIMIC AUTO-IRONIC!)

Aici esti CHIAR über-chichiricios! Amândoi suntem filo-minimalisti, da' tu vrei ca opiniile noastre sä coincidä pânä la nivelul celor mai infime detalii si nuante! Dacä eu ajung pe alte cäi la aceleasi concluzii cu ale tale - gata, nu se pune!

NU AM FACUT DECIT SA TRAG CONCLUZIA (LOGIK) KRE S IMPUNEA LA C AI SCRIS KIAR TU...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Apr 2008, 09:33   #251
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Bine. :sleep:
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Apr 2008, 11:02   #252
Mister Movie
Junior
 
Mister Movie
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 70
@alex: 'mdl' are ca idee distrugerea unui personaj de catre un sistem inuman, nu un simplu eseu pe tema mortii, sau a umilintei pe care o aduce moartea si boala. vorbim de un om zdrobit de sistem. e un film genial care ar fi meritat si un oscar dar povestea cu 'sistemul ticalosit' incepe sa devina un cliseu. in persona nu intalnim 'sistemul ticalosit'. la noi orice film e despre 'sistemul ticalosit', orice fel de sistem ticalosit. ok, noul val nu e o colectie de documentare, dar angajarea asta in lupta cu morile de vant incepe sa devina patetica.
Mister Movie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Apr 2008, 11:59   #253
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
este un pct d vdr
dar continui sa cred k c este mai bun (= mai emotionant) in 'mdl' n-are lg cu 'sistemul' (sau sistemele), ci cu viata & moartea...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Apr 2008, 14:50   #254
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Putin pe langa subiect si imi cer scuze pentru asta :

Quote:
Geanta, confecþionatã din piele de bovinã, va cuprinde pixuri, agende ºi un DVD cu filmul «432» al lui Mungiu

http://www.click.ro/Vedete/iata-serv...-de-mihai-albu
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Apr 2008, 15:20   #255
rocky
Veteran
 
rocky
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 222
E perfect. Da' cred ca mai trebuia sa contina si un ou incondeiat, o copie la scara de breloc a columnei lui traian, o poza inramata cu nadia, o racheta de tenis in miniatura, o figurina cu o specie de pasare din delta distrusa de vecinii nostri cei dragi, un pachet cu carti de joc cu instructiuni de alba-neagra, o caseta video cu procesul sotilor c., un abonament pe viata la casa poporului, o sticluta de tzuica batrina, o casoleta cu sarmale, niste poale in briu, un smiley cu poza lui iliescu si alte citeva articolase demne de a ne reprezenta peste atlantic ! :lol:
rocky is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Apr 2008, 15:51   #256
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Rockule, mä ucizi! :lol:
Un lucru n-am înteles: poalele alea-n brâu sunt la propriu (o fotä cu poalele räsfrânte-n propriu-i brâu, preferabil cu suport cu tot - deci un fel de «L'Origine du monde» de Courbet), sau la culinar (adicä pläcintute/pläcintele/pläcintici)?
Altfel, trebuie sä recunosc: ideea de a le da "432"-ul îmi place; mä-ntreb numai câti/care dintre ei se vor osteni sä-l si vadä.
Gata, stiu! Sä includä pe DVD si un link la forumul cinemagia, cu invitatia sä-si facä user la noi! Asa, vom afla imediat ci...
:oops: Ups... Troppo tardo...
Sä fii geniu asincron... frustrantä stare... Are ceva din blestemul Casandrei...
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Apr 2008, 16:01   #257
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
@ rocky :lol: excelent!! nu uita de Dracula.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Apr 2008, 17:04   #258
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
... si nicio manea?! RUSHINE!! :lol:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Apr 2008, 17:14   #259
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
nu cred ca maneaua face parte din cliseele despre Romania. nu inca.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Apr 2008, 17:32   #260
rocky
Veteran
 
rocky
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 222
Am uitat de un cd cu tipa aia de cenaclul flacara cintind, tatiana nu stiu cum, citeva imagini cu paunescu la tvr recitind alea cu ardealul. Apoi, sala repetind ca hipnotizata.
Bineinteles, poanta cu bursucul (toma caragiu et co), neaparat faza cu verbul a fi si vanghelie, revelionul lui everac (il mai tineti minte?), citeva imagini cu BD, faza cu tricolorul nostru X3 la sidney, andreea marin aratind spre poarta surprizelor, mihaela radulescu vorbind despre cit de frumoase sint moldovencele, in frunte cu ea, constantinescu intrebindu-l pe iliescu daca crede in Dumnezeu, ciinele care a fugit mai tare ca masinile de curse la raliul din centru, un deal de la copsa mica, bucurenci indemnindu-ne sa iubim ecologia, tariceanu cu piciorul in ghips, becali intrind in studio fara ciorapi...
rocky is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:09.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells