Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 09 Oct 2015, 09:55   #1
yigru_zeltil
Novice
 
yigru_zeltil
 
Join Date: Oct 2015
Posts: 3
Film experimental și artă video

Vorbeam luna trecută cu un amic care a ajuns la Regie... îmi spunea că e și el deranjat de relativa monotonie din filmul românesc actual și că ar vrea să facă niște filme „altfel”. Și am ajuns și la subiectul „dureros” al cinematografiei din perioada comunistă. I-am spus că doar prin câțiva descurcăreți din zona artelor vizuale au putut exista niște tentative de film experimental.

Spre surprinderea mea, n-a auzit de grupul „kinema ikon” sau de Geta Brătescu, Ion Grigorescu ori Wanda Mihuleac. I-am zis să întrebe pe la MNAC și pe la ce arhive are el acces... Spre rușinea mea, nu știam că scurt-metrajele celor de la „kinema ikon” există deja pe YouTube și că, de exemplu, a fost postat recent o parte din „house pARTy” (un performance colectiv care a avut loc cu puțin timp înainte de Revoluție). Din păcate, o mare parte din scurt-metrajele artiștilor nu sunt proiectate decât sporadic, uneori la expozițiile temporare MNAC sau la alte evenimente, timp în care alți artiști video ai perioadei din alte țări sunt în arhiva Ubu Film, îi poți vedea on-line oricând (chiar dacă la o calitate redusă).

Mă întreb dacă mai sunt pe-aici și alții interesați realmente de nișa asta (a filmelor experimentale/de video art de la noi... dinainte de și după 1989), din moment ce există acum BIEFF. (Mă gândeam că sunt o excepție, dar am mai întâlnit și alți amatori de așa ceva care n-au făcut artele vizuale sau regia.) Ce ziceți?
yigru_zeltil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2015, 14:43   #2
alexandru_zepciuc
Novice
 
alexandru_zepciuc
 
Join Date: Dec 2013
Posts: 1
Originally Posted by yigru_zeltil:
Vorbeam luna trecută cu un amic care a ajuns la Regie...

Frumos!

Cateva linkuri despre care vorbesti cu atata entuziasm? - unii dintre noi nu stim a folosi internetul atat de... eficient
alexandru_zepciuc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Oct 2015, 20:57   #3
yigru_zeltil
Novice
 
yigru_zeltil
 
Join Date: Oct 2015
Posts: 3
Originally Posted by alexandru_zepciuc:
Originally Posted by yigru_zeltil:
Vorbeam luna trecută cu un amic care a ajuns la Regie...

Frumos!

Cateva linkuri despre care vorbesti cu atata entuziasm? - unii dintre noi nu stim a folosi internetul atat de... eficient



kinema ikon
house pARTy
(un clip în care apare parțial „Box” de Ion Grigorescu)
fragment din „Mâinile” de Geta Brătescu
7 lucrări de artă video de Mircea Cantor

(Diferența dintre filmul experimental și așa-numita artă „video” este că lucrările din ultima categorie sunt adeseori concepute pentru a rula în buclă. Dacă nu ai mai văzut astfel de filme până acum, ți-as recomanda să cauți câte ceva din ce au făcut regizorii de avangardă și neoavangardă (de la dadaiști ca Man Ray și Max Richter până la gruparea Fluxus și mișcarea „structural film”), artiștii conceptuali din anii '60 până astăzi... Multe dintre filme pot fi vizionate în arhiva on-line UbuFilm sau pe YouTube. „Emak Bakia” a lui Man Ray și „Window Water Baby Moving” de Brakhage ar fi două exemple relativ accesibile.)

Last edited by yigru_zeltil : 12 Oct 2015 at 21:16.
yigru_zeltil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Dec 2015, 16:47   #4
misu_mihaiu
Novice
 
misu_mihaiu
 
Join Date: Dec 2015
Posts: 1
salutare,
sunt nou pe aici
ce filme experimentale vedeti voi?
cred ca am o gramada despre care as putea vorbi
m ar interesa mai degraba unde mai pot vedea (public) filme de autor, de arta, istorice, de dragoste
cu stima si bucurie
Mihai
misu_mihaiu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 23:03.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells