Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 11 Jan 2015, 20:48   #3761
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
apropo, un film care trebuie urmarit:
Cartoonists - Foot Soldiers Of Democracy

https://www.youtube.com/watch?v=jWvaoKggAlA
__________________
Comme au cinema

Last edited by Mercutio : 11 Jan 2015 at 20:57.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2015, 17:11   #3762
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
Ion Cristoiu: Solidarizarea cu cei de la Charlie Hebdo, o imbecilitate moțată. Nu există libertate de expresie absolută

Nu sunt un follower al lui, dar e totusi jurnalist de ceva vreme... poate unul dintre cei mai vechi in bransa.

tot articolul aici: http://www.b1.ro/stiri/eveniment/ion...ta-100437.html
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2015, 11:59   #3763
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Am luat-o și eu pe arătură cu teroriștii ăștia . Ieri citeam un articol în care un oficial francez susținea lupta împotriva terorismul și jihadismului . În loc de jihadism , eu citisem jidanism .
Cred că o pauză de la acest subiect ar fi binevenită .


Nu mă supără că-mi înfundă ăștia cutia poștală cu tot felul de pliante și oferte , dar unele parcă sar calu'
În perioada Crăciunului am avut parte un pliant mai șugubăt . O invitație la un club de swingers cu oferte speciale pentru ''sfanta noapte dintre ani '' .Revelionul venea totuși cu o discriminare pe față - bărbații plăteau 400 lei , în timp ce femeile erau taxate cu doar 100 lei . Să consume un bărbat de 4 ori mai mult ????

Asta a fost partea cu Eros , dar acum câteva zile am primit oferte și de la Thanatos . Un pliant cu oferte de la o firmă de pompe funebre . După distracție , vine plata .
Înțeleg că nu putem scăpa (nici) demoarte , dar lăsați-ne să ne tragem un pic sufletul . Abia a început anul .

Nu știu ce ofertă o să primesc de 1 iunie , probabil de la vreo clinică de fertilitate .
Ofertați-mă , fraților !




bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2015, 13:18   #3764
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Azi dmineata imi zicea un coleg crestin, ca daca Charlie Hebdo ar fi publicat caricaturi in care sa-si bata joc de Holocaust sau de homosexuali, ar fi primit cu siguranta amenzi sau chiar puscarie. Apropo de "libertatea de expresie"...
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2015, 14:14   #3765
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Lumea s-a cam oprit dar voi care vreti sa va impuneti punctul de vedere, ii tot defilati cadavrul o data la cateva posturi, doar, doar...

Ideea de la Charlie Hebdo si ce spusese unul dintre caricaturisti era sa faca islamismul la fel de superfluu si inofensiv ca si crestinismul. In primul rand trebuie luat in considerare ca ei nu caricaturizeaza niste oameni, ci un set de idei, idei ce stau la baza filosofiei asteia. Holocaustul si homosexualitate nu sunt idei sau filosofii. Deci nu inteleg de ce nu o lasati balta cu chestiile astea. Sau inainte sa le postati sa ganditi un pic mai adancit.
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2015, 16:13   #3766
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
Originally Posted by Twinsen:
Azi dmineata imi zicea un coleg crestin, ca daca Charlie Hebdo ar fi publicat caricaturi in care sa-si bata joc de Holocaust sau de homosexuali, ar fi primit cu siguranta amenzi sau chiar puscarie. Apropo de "libertatea de expresie"...
extraordinara remarca Twins. Pana aici nu m-am gandit. Chiar, daca faceau misto de masacrul evreilor si isi bateau joc de el... Cred ca erau desfiintati public. Asa, musulmani, religie, un mod de viata pentru 1,62 miliarde de suflete... Nimica toata!

Cat priveste "lasatul balta", IN NUMELE LIBERTATII DE EXPRIMARE CEREM SA VORBIM DESPRE CE VREM! Nu faraimaginatie? Parca despre asta era vorba? Ca nu tac cainii cand vor caii. Sau acest indemn al tau de a termina este o amenintare voalata? Ai permis de port arma?

Bremen, apopo de postul tau, doar talon de pensie iti mai trebuie si om esti! Auzi tu, 75 de modele... Lux!
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2015, 16:44   #3767
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Sa mai explic inca o data care e diferenta dintre un fapt istoric si o ideologie? Sau s-o las balta?

Da ce? Parca am nevoie de permis de port arma... Voi, in mod clar, v-o cautati cu lumanarea.
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2015, 21:46   #3768
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by faraimaginatie:
Ideea de la Charlie Hebdo si ce spusese unul dintre caricaturisti era sa faca islamismul la fel de superfluu si inofensiv ca si crestinismul.
This is the funniest post so far this year on Cinemagia. Really.
Originally Posted by faraimaginatie:
In primul rand trebuie luat in considerare ca ei nu caricaturizeaza niste oameni, ci un set de idei, idei ce stau la baza filosofiei asteia. Holocaustul si homosexualitate nu sunt idei sau filosofii.
Oh, acum am inteles, poti face misto de ce e mai sfant pentru oameni, dar nu de oameni. Makes a lot of sense. Chiar sfortandu-ne din greu sa adoptam ideea asta sucita, Holocaustul si homosexualitatea nu sunt "oameni". Deci, nefiind oameni putem face misto de ele. Oops, stai ca nu! Ca nu mai avem voie sa facem misto nici de evenimente istorice si nici de sexualitate. Dar libertatea de expresie e ff importanta!!
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2015, 22:13   #3769
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Tu oricum nu stii sa-ti susti un punct de vedere decat facand misto. Deci nu stiu de ce ma mai complic. Ti-as arata eu vreo 2-3 posturi care-s mai funny decat ala al meu. (care, amuzant sau nu e adevarat) dar nu ma mai obosesc.

Vorba cuiva, va mai intrebati de ce le e lehamite unora sa mai posteze pe forumul asta.

La revedere.
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2015, 22:21   #3770
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355


O mică paranteză -mă enervează problemele tehnice ale acestui forum.Am scris săptămâna asta două mesaje şi când au foast mâncate atunci când le-am postat .În plus , de multe ori nu te poţi autentifica .Numai mie mi s-au întâmplat chestiile astea ?
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2015, 23:19   #3771
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Daca dureaza mult sa scrii un mesaj poti sa devii delogat si risti sa pierzi mesajul. La orice mesaj lung e bine sa-i dai copy inainte de a-l posta. Totusi unele browsere iti permit sa recuperezi mesajul cand dai back. Cu autentificarea in schimb nu am avut probleme.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2015, 23:23   #3772
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
Originally Posted by faraimaginatie:
Tu oricum nu stii sa-ti susti un punct de vedere decat facand misto. Deci nu stiu de ce ma mai complic. Ti-as arata eu vreo 2-3 posturi care-s mai funny decat ala al meu. (care, amuzant sau nu e adevarat) dar nu ma mai obosesc.

Vorba cuiva, va mai intrebati de ce le e lehamite unora sa mai posteze pe forumul asta.

La revedere.

Uite asta da, e inervant. Forumisti care atunci cand nu li se da dreptate fug. De ce? Nu ti-a spus nimeni nimic personal. Ba mai mult tu ai adaugat unele tente ofensatoare gen "nu ma mai chinui sa va explic", "tu nu stii sa argumentezi". Noi am vorbit strict la post si la punctele exprimate. Ca acele calicaturi nu se luau de oameni, ca nu vad de ce am lasa-o balta, nicidecum nu ti-a spus nimeni ca nu esti capabila sa intelegi sau lucruri de genul asta. Cu parere de rau pentru supararea ta, dar efectiv te-ai suparat pentru ca nu am vrut sa impartasim parerea ta.
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2015, 23:37   #3773
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
uite, asta chiar e ofensator:

Caricaturist Charlie Hebdo: Vomitam pe toti cei care spun dintr-o data ca sunt prietenii nostri

Nu e normal sa spui asa ceva. E normal ca atunci cand e o tragedie, lumea sa se ralieze intr-un mod sentimental, empatic, in jurul victimelor si sa incerce sa le sustina, ajute, etc. Daca auzi de x persoana ca a suferit nu stiu ce tragedie si acest lucru te sensibilizeaza, te atinge sufleteste, poate incerci sa spui si o vorba buna sau chiar sa ajuti si atunci sa vina acea persoana si sa iti spuna ce vomita pe tine.... ca pana atunci nu stiai de existenta ei, acu te intereseaza... Normal ca acum te intereseaza!

Si cel mai tare ma deranjeaza pentru ca, desi nu sunt deacord cu instigarea ce a proferat-o publicatia ani la randul, dezaprob total acest mod de a reactiona a celor ofensati. Deci, intr-un fel si eu sunt Charlie.


Ideea ca Papa si Regina Elisabeta a II-a a Marii Britanii si-au aratat sustinerea fata de revista "ma face sa rad", a declarat Bernard (Willem) Holtrop, potrivit The New York Daily News.

"Vomitam pe toate aceste persoane care spun dintr-o data ca sunt prietenii nostri", a mai afirmat Willem, pentru cotidianul olandez Volkskrant.


urat din partea lui....

articol complet aici: http://www.ziare.com/international/a...nostri-1342628
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2015, 23:55   #3774
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Stai putin.... Nu e nevoie sa-ti para rau pentru supararea mea. Supararea mea e doar datorita caracterului meu usor vulcanic si faptului ca Twinsen are un stil aparte de a-si argumenta punctele de vedere, cu ironii si mistouri ieftine. Ori discutam despre ceva, ori facem misto... Alaturarea astora mi se pare lasitate.

In alta ordine de idei, faptul ca eu am spus ca nu ma chinui sa mai explic nu a fost un atac la persoana. Incerc sa inteleg punctul vostru de vedere dar in momentul in care-l bagati pe gat dupa ce discutia a fost incheiata sau il argumentati cu hahaha-uri, da, cred ca am tot dreptul sa spun ca e inutil sa ma mai chinui. Si imi pastrez afirmatia cum ca Twinsen nu stie sa argumenteze fara sa jigneasca intr-un fel sau altul, chiar daca voalat. Nu vad cum ala e atac la persoana.
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2015, 12:48   #3775
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
ei vezi?! Asta e un argument. Probabil ca asa cum esti tu vulcanica, poate Twins e un temperament flegmatic. Adica nu poate, sigur e
Legat de tema incheiata, doar discutia dintre mine si Mercutio s-a incheiat. Cat timp apar stiri noi, nu vad de ce ne-am face ca nu le vedem. De ce ne-am ascunde de ele. Cum e acea declaratie a batranului ala senil (parerea mea, nu sariti), care a inceput sa jigneasca in stanga si in dreapta. Dar sunt sigur ca acele donatii de un milion si ceva, nu o sa le vomite. Nu am vazut niciunde ca spune ca face ceva pe cecuri.

Iar argumentul adus de Twins in discutie, desi nu ii apartine , cred ca este unul dintre cele mai destepte puncte de vedere pe care le-am auzit ridicate in tema de fata. Libertatea de exprimare absoluta, nu e atat de absoluta... nici chiar pentru Charlie... Asta e sigur. Plus ca oamenii erau implicati politic si faceau campanie in ziar cum singuri recunosc, pentru partidul de stanga al frantei.

Dar, in fine, ma bucur ca nu te-ai lasat dusa de val si ne-ai parasit. In fond, asta e farmecul unui forum, unde acum userii s-au sedimentat. Sa fie polemica, discutii, contradictii, funnnnn

Ps. tu te plangi de Twins? Sa vezi tu ce ti-o furi parinteste daca o derajezi pe rvn ... Si nu trebuie sa te sfortezi prea tare ca imediat o incasezi... Dar e fun!

Last edited by alali : 16 Jan 2015 at 12:51.
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2015, 13:12   #3776
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
pana una alta, alt atac terorist in franta!
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2015, 14:16   #3777
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
? despre ce e vorba?
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2015, 14:21   #3778
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
alta luare de ostateci.
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2015, 15:40   #3779
aniela07
Guru
 
aniela07
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 656
Asta cica era un terorist amoureux, nu religieux. Fiecare cu ticneala lui... Pe asta l-a suparat Schopenhauer.
aniela07 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2015, 09:21   #3780
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
bine ca s-a predat , dar cum media a relatat si dezinformat , se intelege total gresit!
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:21.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells