Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 29 Oct 2013, 18:25   #3421
Namaste
Guru
 
Namaste
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1,240
Ma enerveaza oamenii care se plang ca n-au bani dar nu fac nici cel mai mic efort sa schimbe situatia. Ori stai cu mana-n fund, dar taci naibii din gura, ori iti cauti ceva de lucru inainte sa-i agasezi pe cei din jur cu vaicareli inutile.
Namaste is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2013, 20:30   #3422
Tyson_Kyd
Senior
 
Tyson_Kyd
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 104
Urasc sa vad zecile, sutele, chiar miile de grupulete formate in jurul meu . Pana si pe acest site vad numai grupulete si grupulete ! Parca am fii mai rau ca la gradinita , nici la mine la scoala nu e asa . Am si eu niste pretentii de la anumiti oameni, trecuti prin viata, care au ajuns la o anumita varsta . Cu cine sa semene si copii ?! Cum sunt adultii asa devin si generatiile tinere . Trebuie sa aibe si ei un exemplu ! Nu cred ca fac si nici n-am facut parte din vreun grup de persoane (exludem familia) . Ma refer la grupurile de tate pe care le vedeti pe bancile din fata unei curti pe la sate sau de pe bancile din parc . Si stau tatele si barfesc cat e ziulica de lunga . Asa se face ca o persoana ca mine care nu face parte dintr-un grup este vazuta in mii de feluri de fiecare grup in parte . Deh... fiecare grup cu gusturile si parerile lui . Am si eu prietenii mei cei mai buni, dar nu pot spune ca traiesc cu ei intr-un grup, nu stau doar cu ei si ei nu stau doar cu mine, dar sunt multe feluri de oameni . Am vazut grupuri in care daca unu isi da cu ceva in cap, toti rad si fac la fel . Daca unu' sustine ceva, toti sustin ! Cel mai antrenant este momentul in care grupurile se cearta intre ele, cel mai vizibil este aici pe site . La mine la scoala, de bine de rau am parte numai de cocalari, pipite de toate varstele si tarani . Cu astia sunt obisnuit, pe mine altii ma deranjeaza :-j . Chiar imi place sa vad taraturile de varsta mea sau si mai mici, ce se dau la persoane de varste cuprinse intre 20-40 de ani . Pentru ele portofelul sa fie, restul nu conteaza .

Last edited by Tyson_Kyd : 29 Oct 2013 at 20:49.
Tyson_Kyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Oct 2013, 13:39   #3423
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
metrorexu cu scumpirile lor cu tot
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Oct 2013, 14:07   #3424
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Magari .Ma mir ca RATB -ul inca n-a miscat de mai bine doi ani preturile si sper sa nu-i copieze prea curand pe cei de la metrou.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Oct 2013, 15:19   #3425
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
@ iiii si bremen, v-ati gandit vreodata la alternativa numita bicicleta?
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Oct 2013, 15:50   #3426
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
jumatate de primavara si vara + luna septembrie am mers la munca pe bicicleta. dar cand e frig ce faci?
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Oct 2013, 16:05   #3427
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by iiii:
jdar cand e frig ce faci?
iti pui costumul de ski pe tine. este impermeabil si izoleaza termic.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Oct 2013, 20:10   #3428
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Poate esti un mare mahar si nu vrei sa ajungi transpirat la birou.Poate esti gravid(a) sau ai probleme cu hemo.....
Bicicleta s-a intors si vrea razbunare.Acum 10 ani rolele faceau legea, dar moda e schimbatoare.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Oct 2013, 22:35   #3429
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Originally Posted by Namaste:
Ma enerveaza oamenii care se plang ca n-au bani dar nu fac nici cel mai mic efort sa schimbe situatia. Ori stai cu mana-n fund, dar taci naibii din gura, ori iti cauti ceva de lucru inainte sa-i agasezi pe cei din jur cu vaicareli inutile.

Amin.
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Nov 2013, 12:41   #3430
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by bremen1980:
Poate esti un mare mahar si nu vrei sa ajungi transpirat la birou.Poate esti gravid(a) sau ai probleme cu hemo.....
marii mahari au limuzine cu sofer. gravidele sau gravizii au concediu prenatal, iar cei care au probleme cu hemo, n-au alta varianta decat mersul pe jos.oricum n-ar suporta sa-si aseze fundul pe ceva.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Nov 2013, 13:53   #3431
aniela07
Guru
 
aniela07
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 656
Sau poate ti-e frica de caini + taximetristi bucuresteni.

Sper sa iasa lumea iar in strada daca maresc astia abonamentele. Am fantasme cu devalizarea tarabelor cu "bijuterii" din aur si argint. Sau cu spargerea afisajului de la Victoriei care e in mereu in dilema Nadiei la Montreal dupa 6 seara inspre Dristor. Sa ne apucam cu totii sa sarim barele alea de la metrou. Sa vad eu un scorseze din ala ca intervine daca sunt zeci de persoane care intra fara sa-si valideze abonamentele la orele de varf. Sa iasa mereu cu scandal si injuraturi.
aniela07 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Nov 2013, 14:12   #3432
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
daca jegosii de la conducerea metrorex pana in 2015, scumpesc abonamentul de 62 calatorii pana la 100 ron, bucuresteanul care are nevoie de metrou.... de exemplu stai in berceni, la sudului de exemplu si mergi la munca in pipera, strabati aproape tot bucuresti Nord-Sud , nu poti merge cu bicicleta sau cu taxi zilnic.
oricum la ce jeg e prin statiile metrorex, tavane inexistente, covrigarii odioase, magazine de merdenele uleioase sau de telefoane mobile... tot aduni o suma frumusica de banet,
+ sa nu mai zic ca pe ruta preciziei-anghel saligny 2 din 3 metrouri sunt de alea vechi fara burduf .
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Nov 2013, 20:55   #3433
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Sa ma plang si eu de tanara generatie , ca tot e vaicareala la moda .
Am intrat spatamana trecuta la libraria aia de la Dalles . M-am tolanait pe un fotoliu si am inceput sa rasfoiesc niste carti . Alaturi de mine s-a asezat un nene pe la 40 de ani , genul corportist . Nenea ala avea un baietel pe la 7-8 ani si a rasfoit si el cateva minute diverse carti . Ar fi stat mai mult , dar juniorul se plictisea ingrozitor . Il indemna ta-su sa se uite la cartile de copii si daca -i place ceva ,o sa-i cumpere . De unde ?? Nici mituit cu jucarii si cutii de dulciuri , nu cred ca ar fi pus mana pe vreo carte .
Ce s-a intamplat cu astia mititei de s-au nascut plictisiti ?? In ditamai libraria chiar nu gasea el o carte /album /revista care sa-l intereseze ??? Daca ar fi fost asta singurul pusti ''obosit'' asa mai zice , dar am vazut foarte multi care sunt deja loviti de sictir . Si cat ma mai milogeam eu pe langa ai mei pentru o revista , o carte
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Nov 2013, 21:43   #3434
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by bremen1980:
Ce s-a intamplat cu astia mititei de s-au nascut plictisiti ??((
nu s-au nascut plictisiti, doar au pus mana pe tastatura laptopului inainte sa invete sa mearga. cum sa fie atrasi copiii de vreo carte, cand parintii lor nu le-au citit niciodata din carti, inainte de culcare?
brem, te milogeai pentru pif? eu cred ca faceai infarct daca nu-ti primeai revista in fiecare luna.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Nov 2013, 22:39   #3435
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Care Pifuri ? Eu voiam reviste cu gagici decapotabile si masini goale .
Glumeam, dar sa stii ca cel putin tata nu prea era receptiv la mofturile mele.
Pentru el toata hartogaraia (literatura , istorie , filozofie ) e facuta de unii care nu vor sa munceasca.Munca fizica , munca utila.Stie oare Cartarescu sa schimbe o baterie la baie ?

Au si corporatistii drame ? Monitorul de la serviciu micsoreaza libidoul ? Secretara sefului ispiteste , dar nu targheteaza in afara biroului ? Cafeaua de la Strabucks se raceste daca e luata la pachet ?
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Nov 2013, 22:56   #3436
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by bremen1980:
Au si corporatistii drame ? Monitorul de la serviciu micsoreaza libidoul ? Secretara sefului ispiteste , dar nu targheteaza in afara biroului ? Cafeaua de la Strabucks se raceste daca e luata la pachet ?
astea sunt micile drame, aia mare vine cand afla de concediere.
corporatistul n-are viata roz. are rate mari la credite si doi plozi rasfatati,care trebuie dusi cu masina la gradinita, sau la lectia de pian. nevasta este plictisita de coafor, cumparaturi si aerobic. vrea un amant mai tanar cu douazeci de ani, care costa...toate astea inseamna bani.pentru care, "saracul" corporatist,trebuie sa trudeasca zi lumina. acuma, pe bune, chiar are o povara grea.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Nov 2013, 09:55   #3437
chuckyfan
Guru
 
chuckyfan
 
Join Date: Mar 2010
Location: Kiribati
Posts: 1,652
Originally Posted by rvn:
Originally Posted by bremen1980:
Ce s-a intamplat cu astia mititei de s-au nascut plictisiti ??((
nu s-au nascut plictisiti, doar au pus mana pe tastatura laptopului inainte sa invete sa mearga. cum sa fie atrasi copiii de vreo carte, cand parintii lor nu le-au citit niciodata din carti, inainte de culcare?
brem, te milogeai pentru pif? eu cred ca faceai infarct daca nu-ti primeai revista in fiecare luna.

cam așa ceva. eu eram un cititor înrăit în școala primară, după asta, luând o pauză de... 6 ani ( internet, cărțile-s plictisitoare etc ). astăzi prefer o carte în detrimentul unui film.

ON: mă enervează că nu mai manifest aceeași pasiune pentru filme care a stat cu mine până iarna trecută. sper c-o să revină cândva.
chuckyfan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Nov 2013, 10:52   #3438
MikkaelWolfganger
Guru
 
MikkaelWolfganger
 
Join Date: Aug 2011
Location: Shivering Isles
Posts: 507
Da bai, ne omoara virtualul.Asa eram si eu.Am citit foarte mult pana pe undeva pe clasa a 10-a.Dupa, pustiu si jale.Preferam sa vad un film sau sa termin un joc.Acum am ajuns sa citesc doar literatura de la facultate si poate o carte, doua pe metrou.Poate imi revin odata cu varsta.

Ma enerveaza ingrozitor:

-Times New Roman.Un fel de Divertis la fel de ciuntit de umor, dar dus in mediul virtual si placut de toata lumea.Ma depaseste.
-mesajele anti-BOR,anti-institutii bisericesti, anti-popi.Shit-uri de tipul: PF Daniel fraiereste romanii creduli pentru a se plimba in Mercedes.Aici mai intra si socatii de practicile religioase curente, care tin sa aminteasca odata pe zi cat de mult a evoluat societatea si ca de fapt ele nu isi au locul.Ba uite ca isi au locul si isi vor mai avea inca vreo 1000 de ani de acum incolo.
-vloagarii juni din Romanica....o specie de gandaci ce trebuie eradicata.Respect ca aleg sa faca ceva creativ cu timpul lor liber, dar ajung sa devina extrem de aroganti, populari si, brusc, plini de sfaturi intelepte.
-glumele idioate la adresa unor vedete adolescente.
MikkaelWolfganger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Nov 2013, 15:57   #3439
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
mie (oarecum) îmi plac times new roman. nasol e că nu sunt la curent cu noutăţile reale, ca să mă prind de glumă din prima. satira e mereu necesară, mai ales cînd avem ca figuri mondene şi ca guvernatori pe cine avem, adică nişte cîrpe. şi în ţările mai răsărite există satiră, deci nu văd de ce ne-am crede mai breji.

chestiile cu biserica şi isteria îşi vor avea locul, bineînţeles, cît timp la sarmale se înghesuie pensionari flămînzi şi oameni care aşteaptă de la cel de sus asistenţă medicală minimă. credinţa nu e numnai pupatul de moaşte, cum necredinţa nu ia mereu haina nesimţirii, ci se consideră ironic tot o formă de confesiune, aia în inexistenţa vreunei figuri antropomorfe acolo sus. MW, mai închide televizorul ăla, că-ţi înceţoşează capacitatea de nuanţare..
__________________
m
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Nov 2013, 21:16   #3440
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Ma enerveaza oamenii suparaciosi ca mimozele carora nu poti sa le zici sincer mare lucru fiindca se simt lezati...
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:14.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells