Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 18 Oct 2013, 15:12   #3401
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
mă calcă pe coadă vulcanizarea faimei cuiva prin moarte. daniela gyorfi e cazul cel mai recent, dar şi mădălina manole, pe care suicidul a scos-o dintr-un anonimat prematur .. mai că te plesneşte norocul, dacă-ţi moare cineva . mecanismul ipocrit al stardomului:

__________________
m
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Oct 2013, 15:57   #3402
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
Pai sti de ce? pentru ca, atunci cand deja nu mai esti in centrul atentiei de 3-4 ani aproximativ sa zicem, nu mai canti sau nu mai joci in productii noi, atunci cand treci dincolo, presa incepe sa rascoleasca trecutul tau unde ai jucat , in ce filme, sau ce slagare ai cantat etc.

ziarele hop top baga cd-uri cu muzica ta, la ziar, doar 11.99 ron si in cazul in care ai fost actor : filmele in care ai jucat.
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Oct 2013, 18:32   #3403
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
depinde. depinde de cine si cum speculeaza momentul. depinde mult de moralitatea familiei si a celor apropiati. depinde mult de moralitatea mortului (moartei). depinde mult de ceea ce ramas ca produs artistic si cat de mult valoreaza el pe piata si cat va valora daca se face taraboi din acest moment irepetabil.
tin minte cand a murit Mihaela Runceanu, cu o luna inainte de Revolutie. putini isi mai amintesc de ea, era o cantareata extraordinara si unele melodii ale ei inca se mai canta la nunti, botezuri, paranghelii...
desigur, in 89, nu se putea face un circ mediatic din asta, dar tin minte, ca in ziua aceea, in magazinul Muzica, s-au pus in vanzare sute de discuri cu muzica ei si chiar s-au vandut ca painea calda, fiindca oamenii voiau sa aiba o ultima amintire cu ea. a fost o chestie decenta, un gest care pe mine m-a impresionat la vremea aceea.
o alta cantareata care a murit in mod tragia a fost Laura Stoica. saptamana trecuta ar fi implinit niste ani. a fost sarbatorita la emisiunea lui Mihai Morar. mi s-a parut, iarasi, un gest extraordinar de frumos si la locul lui, din partea unor colegi de breasla, care au incercat sa ne reaminteasca de ea la modul cat mai frumos cu putinta. fata asta chiar a avut ceva de spus in cariera ei, desi a avut ghinionul sa o inceapa, intr-un moment cand muzica usoara romaneasca cadea vertiginos din topuri.
Malina Olinescu- trist si tragic. o fata sensibila si inteligenta. asa mi s-a parut mereu. desigur, atunci cand nu-ti gasesti locul printre artisti, cand iti cunosti limitele si talentul si esti convins ca poti mai mult, dar cei din jur nu te inteleg, dar nici nu se obosesc sa incerce s-o faca, viata devine cosmar.
cred ca cel mai dificil moment in viata unui artist este atunci cand constientizeaza ca arta sa nu are cautare. e ca si cum exista degeaba. daca imi amintesc bine, mama ei nu s-a perindat pe usile televiziunlor ca sa ne spuna ce si cum...

Last edited by rvn : 18 Oct 2013 at 18:34.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Oct 2013, 18:38   #3404
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
si exemplele pot continua...
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Oct 2013, 21:36   #3405
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
nu le contest calitatea (deşi nici nu le ascult frecvent muzica, să pot spune ce şi cum). am spus doar că redevin vedete, inclusiv pentru publicul meloman, cînd mor sau le moare cineva. că speculează ei, că speculează alţii pe spatele lor, ideea cred că rămîne: moartea sensibilizează şi aduce profit. se pare că e cam ultimul refugiu al talentului, cum scandalul e refugiul lipsei lui.
__________________
m
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Oct 2013, 21:41   #3406
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
^ mda, bun, cu amendamentele de rigoare: nu toţi care mor şi sunt repuşi efemer pe firmament au fost talente nemaipomenite, puse în umbră de nulităţi, etc., etc.
__________________
m
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Oct 2013, 09:43   #3407
reivan
Veteran
 
reivan
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 311
Originally Posted by chuckyfan:
Astăzi am fost "full of hate".

Mă enervează hip hopul creştin. Ăsta.
După, mă enervează Cedry2k. Şi ăsta cântă ceva asemănător, dar mult mai neamuzant. Ce mă enervează la ăştia e că se comportă ca şi cum ei ar deţine adevărul absolut. Fuck Off.

Mă enervează că a dispărut din reflectoare lala band. Acum nu mai am pe cine da vina când văd ce generaţii incompetente vin după mine. Trebuie să dau vina pe tehnologia care ne învaţă să nu mai gândim. Cred că am mai spus asta cândva.


asa ca mi-am adus aminte

"Unul se mândrește cu cât e el de ateu,
Și disprețuiește pe oricine crede-n Dumnezeu,
Altul face urât să te facă să crezi,
Ar fi în stare să ți-l bage pe gât ca să-l urmezi," - Cedryk.
reivan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Oct 2013, 19:32   #3408
chuckyfan
Guru
 
chuckyfan
 
Join Date: Mar 2010
Location: Kiribati
Posts: 1,652
eu nu-s ateu. ateii fanatici sunt enervanţi. să zicem doar că nu-mi pasă de religie, zeităţi şi orice alt prieten imaginar care nu-i al meu. să existe. bravo lui. cred că se joacă cu noi cum mă joc eu gta 5.
chuckyfan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Oct 2013, 02:02   #3409
Tyson_Kyd
Senior
 
Tyson_Kyd
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 104
Originally Posted by chuckyfan:
eu nu-s ateu. ateii fanatici sunt enervanţi. să zicem doar că nu-mi pasă de religie, zeităţi şi orice alt prieten imaginar care nu-i al meu. să existe. bravo lui. cred că se joacă cu noi cum mă joc eu gta 5.
Se vede ca nu stii ce vrei, esti doar un simplu hater .
Tyson_Kyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Oct 2013, 10:44   #3410
chuckyfan
Guru
 
chuckyfan
 
Join Date: Mar 2010
Location: Kiribati
Posts: 1,652
nu ştiu ce vreau. heh, credeam că vii cu ceva mai bun.

mă enervează cei care zic că-s hater. nu e destul de evident? tre' s-o mai şi ziceţi?

şi...piticigratis din nou. despre heităreală.
http://www.piticigratis.com/2013/10/haterul/
chuckyfan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Oct 2013, 14:24   #3411
Tyson_Kyd
Senior
 
Tyson_Kyd
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 104
Originally Posted by chuckyfan:
nu ştiu ce vreau. heh, credeam că vii cu ceva mai bun.

mă enervează cei care zic că-s hater. nu e destul de evident? tre' s-o mai şi ziceţi?

şi...piticigratis din nou. despre heităreală.
http://www.piticigratis.com/2013/10/haterul/

Pai daca tu esti hater si nu stii ce inseamna, de restul lumii ce sa mai zic ?! Nu stiu daca sa rad sau sa ma minunez !! Sa rad oricum nu pot, este cel mai tampit lucru pe care l-am citit vreodata . Sa inteleg chucky ca tu esti persoana intelectuala, nenteleasa si evoluata pe langa cei 2 netoti care se joaca cu un handel ?! Intr-un fel textul are si el un mesaj, dar este deplasat de la subiect !! Un "hater" este o persoana care uraste pe toata lumea, care ii critica pe toti si se crede mai bun decat toti . Ce scrie in textul postat de tine n-are nicio legatura cu definitia cuvantului hater . Apropo... in locul tau nu m-as mandrii ca sunt un hater ! Sper ca am venit de data asta cu ceva bun pentru tine .
Tyson_Kyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Oct 2013, 16:11   #3412
reivan
Veteran
 
reivan
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 311
Originally Posted by Tyson_Kyd:
Originally Posted by chuckyfan:
nu ştiu ce vreau. heh, credeam că vii cu ceva mai bun.

mă enervează cei care zic că-s hater. nu e destul de evident? tre' s-o mai şi ziceţi?

şi...piticigratis din nou. despre heităreală.
http://www.piticigratis.com/2013/10/haterul/

Pai daca tu esti hater si nu stii ce inseamna, de restul lumii ce sa mai zic ?! Nu stiu daca sa rad sau sa ma minunez !! Sa rad oricum nu pot, este cel mai tampit lucru pe care l-am citit vreodata . Sa inteleg chucky ca tu esti persoana intelectuala, nenteleasa si evoluata pe langa cei 2 netoti care se joaca cu un handel ?! Intr-un fel textul are si el un mesaj, dar este deplasat de la subiect !! Un "hater" este o persoana care uraste pe toata lumea, care ii critica pe toti si se crede mai bun decat toti . Ce scrie in textul postat de tine n-are nicio legatura cu definitia cuvantului hater . Apropo... in locul tau nu m-as mandrii ca sunt un hater ! Sper ca am venit de data asta cu ceva bun pentru tine .

n-ai prins-o.
reivan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Oct 2013, 16:26   #3413
Tyson_Kyd
Senior
 
Tyson_Kyd
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 104
Ce trebuia sa prind ?!
Tyson_Kyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Oct 2013, 18:58   #3414
MikkaelWolfganger
Guru
 
MikkaelWolfganger
 
Join Date: Aug 2011
Location: Shivering Isles
Posts: 507
Telenovelele...pardon...serialele istorice coreene.Par sa prinda extraordinar de mult si chiar nu pricep de ce .

Plus: Am pe unu' deasupra ap. meu.De 3 zile incoace bormasina nu-i mai tace.O fi asta

Last edited by MikkaelWolfganger : 22 Oct 2013 at 19:06.
MikkaelWolfganger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Oct 2013, 09:28   #3415
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by MikkaelWolfganger:
Telenovelele...pardon...serialele istorice coreene.Par sa prinda extraordinar de mult si chiar nu pricep de ce .
Pentru ca au buget mare, actori excelenti si poveste buna (pentru o telenovela)?
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Oct 2013, 10:42   #3416
MikkaelWolfganger
Guru
 
MikkaelWolfganger
 
Join Date: Aug 2011
Location: Shivering Isles
Posts: 507
Au buget mare !Mama,eu am crezut mereu ca sunt scoase pe banda low-cost.Arata teribil de rau pentru niste telenovele cu buget mare.Tin minte o scena in care un general, isi coordona armata.Aramata alcatuita din 20 de insi, dintre care 10 erau locotentii .Actorii, nu stiu ce sa zic, au tendinta sa ii cam dea cu over-acting-ul foarte des, foarte foarte des.In privinta povestii nu te contrazic, de fapt principalul argument al profei mele de istorie din liceu(mare fana, de altfel), era ceva de genul:te invata politica, istorie si psihologie.Si nu era singura care spune asta....In fine, ma enerveaza,dar vad ca fenomenul a mai trecut, lumea s-a miscat in directia indreptata de Suleiman.
MikkaelWolfganger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Oct 2013, 11:21   #3417
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Nu stiu cifre, dar cand ma uitam (rareori), parea ca s-o cheltuit ceva pe costume, locatii etc. Actorii exagereaza pentru ca asa se face in genul asta de productii, nu pentru ca ar fi slabi.

Cat despre "politica, istorie si psihologie" care te invata, asta e o tampenie. Stiu ca multi fani au argumente de genul asta, dar daca ajungi sa inveti psihologie din telenovele, e vai de capul tau... Iar istoria de acolo e atat de dramatizata incat nu mai ramane mare lucru din ce s-o intamplat de fapt.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Oct 2013, 21:10   #3418
MikkaelWolfganger
Guru
 
MikkaelWolfganger
 
Join Date: Aug 2011
Location: Shivering Isles
Posts: 507
Well, erau ceva intrigi de palat(na ca m-am molipsit) binisor lucrate, cu tot tacamul de tradatori, patrioti, profitori, capsomani si fixisti.Mama e fana asa ca am dat si eu cu ochiul peste vreo cateva zeci de episoade.Cred totusi ca locatiile, costumele sunt reciclate de la productie la productie.

Last edited by MikkaelWolfganger : 26 Oct 2013 at 15:07.
MikkaelWolfganger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2013, 22:44   #3419
Miiku
Novice
 
Miiku
 
Join Date: Nov 2012
Location: Romania
Posts: 19
Originally Posted by Pitbull:
- nesimtitii care blocheazä scärile rulante
- interzicerea accesului cu animale în diverse locuri (magazine, mijloace de transport, parcuri, etc.)
- tonele de spam real care ne inundä zilnic cutiile de scrisori
- publicitatea agresivä
- asa-zisii atei
- homofobia (si orice alte istericale "puritane")
Ca bine zici !
Miiku is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2013, 22:46   #3420
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Forumul asta a ajuns la menopauza /andropauza.
Slabuta activitatea in ultima vreme.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:32.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells