Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 20 May 2013, 23:12   #1
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Sisters of the Gion vs. Almanac of Fall vs. Antonio das Mortes

Meci: (C5. Kenji Mizoguchi) Sisters of the Gion vs. (C6. Bela Tarr) Almanac of Fall vs (C6. Glauber Rocha) Antonio das Mortes

Rezultat: -

Perioada de votare: 20 mai 2013 - 7 iulie 2013

Link-uri utile:

Turneu regizori (Editia 3) - Reguli / Rezultate

Turneu - Idei / Discutii / Nelamuriri

Turneu - Idei / Discutii / Nelamuriri

Last edited by Liviu- : 27 Jun 2013 at 18:46.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2013, 13:37   #2
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Nu stiu voi, dar eu nu gasesc filmul lui Mizozughi Help?
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jun 2013, 01:59   #3
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Sisters of the Gion
Inca un Mizoguchi care m-a surpins intr-un mod placut. Personajele lui feminine sunt extrem de interesante, I have to say. Iar personajele masculine sunt destul de spineless si graviteaza cumva in jurul femeilor. Povestea e una simpluta, doua surori din districtul de geishe Gion incearca sa supravietuiasca si sa se adapteze la o societate care le marginalizeaza dar, in acelasi timp, nu le ofera nicio portita de iesire. Metodele lor de supravietuire sunt total opuse dar, egale in fata esecului. Sunt condamnate inca de la inceput. Am si zis, nicio portita de iesire. Umekichi, sora cea mare, trecuta de prima tinerete si, deci, fara prea mare succes in profesie, incearca sa-si construiasca viata pe princiiple traditionale invechite Accepta cu usurinta limitele socuetatii in care traieste, barbatul e superior si trebuie respectat. Omocha, din contra, mai tanara si cu viziuni mai largi, considera ca barbatii sunt egoisti si merita folositi pentru ca ei, la randul lor, isi folosesc puterea data de societate pentru a exploata femeile. Ideea e ca ambele metode se dovedesc a duce la acelasi rezultat. Nu sunt sigura 100% ca nu-i cunosc opera lui Mizoguchi dar am impresia ca e o condamnare a unei societati care incearca sa pastreze niste traditii perimate, care nu mai merg mana-n mana cu ideile unei lumi intr-un continuu progres. All in all mi s-a parut un film interesant chiar daca, pe alocuri putin boring.

Almanac of Fall
Adevarul ca am fost foarte etuziasmata sa-l vad pe asta si cred ca mi-am cladit asteptari putin cam mari. Nu ca nu mi-ar fi placut dar cred ca ma asteptam la mult mai mult. Filmul mi s-a parut ca are "calitatea" aia usor artificiala de spectacol jucat pentru public. Aproape ca o piesa de teatru. In special momentele alea de scandal. M-au cam ciufulit asa, mi s-a parut prea multa telenovela in scenele alea. Interiorul apartamentului foarte sufocant mi-a adus aminte de Petra von Kant a lui Fassy. Si personajele mi s-au parut usor nesuferite if I`m honest. Am retinut cateva aspecte, totusi. In primul rand cromatica filmului, un joc perpetuu intre cald si rece, verde-albastrui si rosu-portocaliu. Mi s-a parut ca optiunea asta cromatica mereu in antiteza a creat un efect fantastic. In plus, unghiurile de filmare ale lui Tarr...s-a bagat cu camera aia peste tot. Deasura personajelor, dedesubtul lor, in stanga, in dreapta, fata, spate. Peste tot omeneste posibil. Ah, si-am retinut o replica a mamei care suna cam asa (parafrazez ca nu mai retin exact) "Intotdeauna am trait cu impresia ca momentul actual e doar o tranzitie si, dupa urmeaza viata". Doar ca drama e ca viata nu mai incepe pentru niciunul din personajele alea. Sunt niste pioni intr-o permanenta tranzitie.

Antonio das Mortes
Sweet mother of Jesus ce plictisitor a fost filmul asta! L-am vazut in vreo 3 zile ca efectiv n-am avut rabdare sa stau in fata ecranului. Needless to say, cum l-am vazut fragmentat, n-am prins mare lucru din el. Aveam, la un moment dat, impresia ca ma uit ca mata-n calendar. La inceput am fost putin indusa in eroare ca nu prea mi-am dat seama care cu care pe-acolo. Pana la scena cu lupta intre Antonio si santo guerrero ala la care nu-i mai retin numele a fost cat de cat ok. Si pe urma au inceput sa cante oamenii aia si sa bage Rocha tot felul de metafore si alegorii pe-acolo ca m-a pierdut total. Vorba unuia de pe mubi, western on lsd. Eu as zice Musical western on lsd da no... Cre` ca filmul ii despre cum o omorat Sf Gheorghe dragonul, da nu-s sigura. Imi aduc aminte ca Black God mi-a placut...dar cred ca mi-am luat portia de Rocha cu varf si indesat. No more.

Votez cu Tarr pentru ca vreau sa ma uit la Satantango si nu am gasit 7 ore libere s-o fac pana acuma. Um...si probabil e si filmul care mi-a placut cel mai mult din runda asta. Desi e cam umar la umar cu Mizoguchi
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jun 2013, 08:58   #4
Namaste
Guru
 
Namaste
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1,240
C, iti admir abnegatia. Ar trebui sa existe un premiu special pentru perseverenta.
Namaste is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jun 2013, 11:09   #5
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Mi-e jena cand vad topicurile astea goale.... Iar dac-am zis c-o fac, ma tin de cuvant. Plus ca, daca tot le vad... Poate primesc prajitura aia de dincolo ca premiu
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jun 2013, 13:00   #6
Namaste
Guru
 
Namaste
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1,240
S-a facut!
Namaste is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jun 2013, 16:24   #7
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
1. Fossils were the only thing that made sense to me in this fucked-up world.

2. M-am mai uitat si eu la filme din turneu. Altman (7/10, sa zicem) si Denis (cred ca e preferatul meu din tot ce-a facut Denis, a crescut de la film la film fata asta - nu obiectiv-cronologic, in cazul experimentarilor mele cu ea), dar n-am nimic de zis. Am vazut si filmul lui Tarr (le-am vazut pe toate de Tarr - asta e singurul sau film color, btw) prin decembrie, dar... la fel.

3. De fapt inca ceva: "All men have the same defect: they wait to live, for they have not the courage of each instant.Why not invest enough passion in each moment to make it an eternity?" -- Cioran (in legatura cu: "Intotdeauna am trait cu impresia ca momentul actual e doar o tranzitie si, dupa urmeaza viata". Doar ca drama e ca viata nu mai incepe pentru niciunul din personajele alea. Sunt niste pioni intr-o permanenta tranzitie.

Last edited by Federico : 20 Jun 2013 at 16:31.
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 07:37.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells