Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 12 May 2012, 16:06   #41
charles
Guru
 
charles
 
Join Date: Sep 2009
Location: Ἀρκαδία
Posts: 542
"Decorul din Matrix...nici o legatura cu lumea reala?"
ba da, spatiul. pana ti-o trimite Gorzo, iti cumpar eu una. doar asa de amuzament personal.

"Plec la sala... azi am umeri cu brate."
Chiar voiam sa-ti sugerez.

"pînă şi noţiunea de libertate nu e aceeaşi niciodată"
true. dar hai sa nu facem aici offtopicuri.

Last edited by charles : 12 May 2012 at 16:09.
charles is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 May 2012, 16:10   #42
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
bine, nu-i bai să revenim.
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 May 2012, 19:15   #43
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
Mda, mersi. Pana una alta plangeti bah, moare filmul, a spus-o Gorzo.
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 May 2012, 13:32   #44
SMC
Guru
 
SMC
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 491
cartea lui gorzo tre' privita ca prima lucrare de amploare din filmologia romineasca, care trateaza teoria de film. dincolo de suchianu (care a 'incercat' teoretizari ale mizanscenei, in citeva volume, din anii '70 si '80 - invocindu-l indirect dar pueril pe bazin), volumul sau ridica o stacheta peste care nu vad prea multi filmologi romani sarind...
e o teza (de doctorat), care avanseaza intr-o autocunoastere, pasionala si riguroasa, implicit o mai-buna-intelegere-a-ceea-ce-autorul-a-studiat. (pozitie recurenta si la cronicarii de la unatc, in 'film menu', carora gorzo le este profesor...) cu toate acestea, ea nu este destinata cititorului roman de carti de critica - oriciti or mai fi si astia! - ci poate fi lesne citita ca o contributie la polemicile internationale ce trateaza teoria de film. norocul lui gorzo ar trebui sa conste in traducerea cartii sale in alte limbi - ceea ce, de fapt, probabil il si intereseaza... 'avant-polemici' si 'irosiri analitice' is de prisos aici, mai ales ca se bat cimpii...
de altfel, nici un 'succes de casa' nu cred ca-l intereseaza!...
SMC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 May 2012, 14:36   #45
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
cîmpii s-au bătut exclusiv pe ce a fost accesibil pe cinemagia. limita asta a fost conştientizată mai demult, cam cînd a început irosirea.
autocunoaşterea înseamnă implicit ceea-ce-autorul-a-studiat? interesant.

Last edited by Malombra : 14 May 2012 at 14:38.
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2012, 18:15   #46
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
A fost careva, pana la urma?
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2012, 19:02   #47
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
a fost. autorul. dacă şi-a luat povara autocunoaşterii asupra sa, de ce să nu-şi fi luat şi autointerogarea, care trebuie să i se pară floare la ureche? că-s înrudite, ba chiar succesive.
*glumă nevinovată*
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2012, 03:30   #48
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
gorzo nu scrie rau, are momentele lui, cel putin comparat cu altii de pe la noi. c ma deranjeaza la el e idolatria oarba fata de minimalism, toate-s capodopere pentru el. e adevarat ca minimalismul a pus filmul romanesc pe harta, situatie de nesperat pentru critici, ca mai pot sa scoata si ei capul in lume, sa mai emita vre-o pretentie si ei acolo, sa se dea intelectuali. Si sa ciordesti teoriile lui Bazin, iti trebuie o pozitie cat de cat...
am citit critica de film insa, unde simteai obiectivitatea pana la ultima virgula, alt nivel...
cronicile lui suta la suta superlative sunt dezgustatoare si false.
imi place cand demoleaza cate un film
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw

Last edited by djinjis : 16 May 2012 at 03:33.
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2012, 05:41   #49
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
dar de ce "lucruri care nu pot fi spuse altfel"? (asta mi-aduce aminte de tirada nasului din cyrano:
http://dardel.info/Textes/Cyrano.html)
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2012, 08:37   #50
charles
Guru
 
charles
 
Join Date: Sep 2009
Location: Ἀρκαδία
Posts: 542
Originally Posted by djinjis:
gorzo nu scrie rau, are momentele lui, cel putin comparat cu altii de pe la noi. c ma deranjeaza la el e idolatria oarba fata de minimalism, toate-s capodopere pentru el. e adevarat ca minimalismul a pus filmul romanesc pe harta, situatie de nesperat pentru critici, ca mai pot sa scoata si ei capul in lume, sa mai emita vre-o pretentie si ei acolo, sa se dea intelectuali. Si sa ciordesti teoriile lui Bazin, iti trebuie o pozitie cat de cat...
am citit critica de film insa, unde simteai obiectivitatea pana la ultima virgula, alt nivel...
cronicile lui suta la suta superlative sunt dezgustatoare si false.
imi place cand demoleaza cate un film

așa zi tăticu! de fapt asta-ti era piatra la rinichi! "minimalismul".
idolatrie oarba zici? pai tocmai ti-a demonstrat prin prezenta carte exact opusul.
propunerea lui e argumentată, ceea ce e mai mult decat pot spune de tipul ăsta. iar o astfel de lucrare a picat la țanc, în măsura în care "noul val" (fie bun, fie rău) nu mai poate fi ignorat, denaturat sau "dezmembrat"(cum spuneai chiar tu mai sus), apelând doar la cuvinte dispersate de tip "minimalist".

hai sa-ti mai dau un citat (mai curând ajung eu să transcriu toata cartea aici, decat s-o citesti tu):

"[...] unii dintre spectatorii care vad Politist, Adjectiv al lui CP raman cu impresia ca eroul si sotia lui nu se inteleg, nu comunica. Il vad pe erou venind acasa de la serviciu si servindu-si singur de mancare in bucatarie, in timp ce sotia sa asculta muzica in alta camera, si ideea e gata: relatie disfunctionala, necomunicare. Dar ideea asta nu e deloc implicita in realitatea pe care ne-o arata P.: in viata reala nici cel mai fericit cuplu nu sta toata ziua bot in bot. Limbajul cinematografic oficial este cel care ne-a invatat sa vedem lipsa de comunicare intr-o scena de viata conjugala perfect neconcludenta in privinta asta. Intr-adevar, in multe filme mainstream asa ar fi: imaginea [...] ar fi, probabil, pusa in slujba unei idei: necomunicarea. Dar (dupa cum ar trebui sa fie clar pana in acest punct) Politist, adjectiv nu e genul acela de film, nu vorbeste acel limbaj. Problema este ca, pentru multi spectatori, limbajul acela este Limbajul Unic."

Last edited by charles : 16 May 2012 at 08:40.
charles is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2012, 15:18   #51
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
am gasit pe liternet si un fragment din partea a doua a cartii:
http://atelier.liternet.ro/articol/1...se-altfel.html

"Unde anume ar localiza Cristi Puiu acea esenţă a cinemaului? Am înţeles deja (din termenii în care respinge expresionismul) că nu în apartenenţa sa la categoria artelor spectacolului (alături de teatru). Şi nici în faptul că ar fi o artă narativă: "Nu cred că funcţia cinematografului este [aceea] de a suprapune imagini pe poveşti. Nu cred asta. Cred că asta este o viziune extrem de primitivă."9 Şi nici în faptul că ar fi o artă picturală: "Mi-a spus cineva că filmele mele nu seamănă cu picturile. Păi, pentru că nu sunt idiot. Dacă eram idiot, semănau. Şi dacă eram bijutier, trebuiau să semene cu o bijuterie, sau ce? Mă interesează să speculez specificitatea domeniului."

credeam ca e ceva mai nou. nici vorba. iarasi ii unge tartina lui Puiu pana la dezgust.
aceleasi chestii de prin interviuri in care Puiu afirma ca e interesat de specificitatea cinemaului (what a phony). specificitatea cinemalui consta in miscari de camera si montaj, elemente aproape nule in filmele lui.

Last edited by Mercutio : 16 May 2012 at 15:36.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2012, 15:58   #52
charles
Guru
 
charles
 
Join Date: Sep 2009
Location: Ἀρκαδία
Posts: 542
specificitatea cinemalui consta in miscari de camera si montaj, elemente aproape nule in filmele lui.

de ce reduci inutil mediul cinematografic la mijloacele de obtinere a lui? si cei de la TRV1 se folosesc de camere si montaje, da' n-ai sa prea vezi cinematografie pe acolo. camera si montajul servesc unui scop. ei, scopul ala tine de mediul cinematografic. iar cinemaul nu poate, nu trebuie si nu este doar suma elementelor constitutive. cazi in dogmatism.

mai bine lasai primul citat.
charles is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2012, 16:02   #53
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
Se marita Veta

Nush pe cine a interesat vreodata relatie dintre cei doi, sau ce a mai povestit vecina la coafor... Ideea din fragmentul postat de tine e interesanta, dar nerealizabila. Nu tin minte exact filmul, dar ipotetic, daca eu ca regizor arat un cuplu ce se comporta distant si nu ofer nici un fel de indicii ca de fapt nu e asa, spectatorul nu are de unde sa viseze ce-mi trece mie pe sub basca. Eu am alta teorie: nevasta-sa era de fapt un ucigas in serie care se folosea de politistul adjectiv pentru acoperire. ea era atat de abila ca nici regizorul si scenaristul n u si-au dat seama cine era ea de fapt. si gargara poate sa a continua...
Daca nu se dau indicii nu e "un alt limbaj" ci e non limbaj, iar daca se dau totusi indicii atunci e "acelasi limbaj".
Concluzia e ca orice s-a urmarit cu chestia asta, nu intereseaza pe nimeni, doar pe Gorzo care are ocazia sa bata campii despre un nou limbaj si un nou val pe care sta el calare. (iar ideea de "nou val" e si ea cam uzata si reciclata, nu noi am inventat minimalismul, sa fie clar)
Minimalismul nostru e un pas inainte fata de ce se facea la noi, iar succesul international la critica, (si doar la critica) este imbucurator. Ce ma deranjeaza pe mine e minimalismul perfect, fara pata si fara prihana, propovaduit de saracii astia care au pretentia sa ma las eu mintit in fata.
Daca o sa-mi cada cartea in mana, o s-o citesc, precizez, nu am de gand sa o cumpar. Am mai citit o carte a lui Gorzo, o selectie de cronici si am gasit-o cam subtire.
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2012, 16:35   #54
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by charles:
specificitatea cinemalui consta in miscari de camera si montaj, elemente aproape nule in filmele lui.

de ce reduci inutil mediul cinematografic la mijloacele de obtinere a lui? si cei de la TRV1 se folosesc de camere si montaje, da' n-ai sa prea vezi cinematografie pe acolo. camera si montajul servesc unui scop. ei, scopul ala tine de mediul cinematografic. iar cinemaul nu poate, nu trebuie si nu este doar suma elementelor constitutive. cazi in dogmatism.

mai bine lasai primul citat.
am afirmat eu ca cinemaul e doar suma elementelor constitutive?
dar spune tu ce e specific cinematografic in filmele lui Puiu?
cum transmite el pur cinematic idei si semnficatii atata timp cat se lipseste de montaj si de miscarile de camera?
ah, scuze, are miscari de camera, tremuraturi si mici recadraje. altceva?
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2012, 16:52   #55
charles
Guru
 
charles
 
Join Date: Sep 2009
Location: Ἀρκαδία
Posts: 542
Originally Posted by Mercutio:
am afirmat eu ca cinemaul e doar suma elementelor constitutive?
Originally Posted by Mercutio:
specificitatea cinemalui consta in miscari de camera si montaj.
charles is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2012, 17:08   #56
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
nu inteleg ce-ai inteles. ideea era urmatoarea: specificitatea cinemaului sau ceea ce il distinge, daca vrei, de celelalte arte - si vorbim de mijloace de expresie, pentru ca era vorba in citatul de mai sus de un autor si creatiile lui - sunt montajul si miscarile de camera.
mizanscena provine din teatru, "imaginea" din fotografie, iar sunet si muzica avem si la radio.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2012, 17:54   #57
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Mercutio:
mizanscena provine din teatru, "imaginea" din fotografie, iar sunet si muzica avem si la radio.

Ca tot le-ai adus in discutie, prin ce iese in evidenta Puiu in ceea ce priveste elementele astea?
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2012, 18:00   #58
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
dupa mine nici cu astea nu iese in evidenta. sa vorbeasca apologetii
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2012, 19:11   #59
Presedintele
Banned
 
Presedintele
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 495
Originally Posted by djinjis:
Am mai citit o carte a lui Gorzo, o selectie de cronici si am gasit-o cam subtire.
Se spune c-ar fi scos ceva gen texte alese din 7seri/24FUN. Aia e?
Presedintele is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2012, 19:21   #60
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
"O lucrare de maestru, A fost odată în Anatolia al lui Nuri Bilge Ceylan (care închide Festivalul Filmului European din Bucureşti, pe 13 mai) este (ca şi Aurora al lui Cristi Puiu, pentru care regizorul turc şi-a exprimat, de altfel, admiraţia)[...]"

Devine extrem de enervant cu Cristi Puiu al lui. De altfel Anatolia e cu mult peste Aurora, dar presupun ca asta nu e de discutat aici.

LE: Nu e din carte, dar am dat acum peste cronica si cum discutia e despre Gorzo...
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:36.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells