Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 07 May 2012, 18:30   #1
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Lansare: "Lucruri care nu pot fi spuse altfel", de Andrei Gorzo

Cartea-eseu "Lucruri care nu pot fi spuse altfel", de Andrei Gorzo, va fi lansată luni, 14 mai, de la ora 18.30, la Clubul Ţăranului Român (Şoseaua Kiseleff nr.3), sub egida Editurii Humanitas. Lansarea se va face sub forma unei dezbateri despre cinematografia română din ultimii ani, la care vor vorbi conf. dr. Sorin Botoşeneanu (decan UNATC), criticul de film Andrei Rus şi Andrei Gorzo.

Cu nota explicativă "Un mod de a gândi cinemaul, de la André Bazin la Cristi Puiu", cartea "Lucruri care nu pot fi spuse altfel" îşi propune să poziţioneze noul cinematograf românesc în contextul unei istorii a gândirii despre cinema.

Cititorii Cinemagia vor parcurge în exclusivitate un fragment din "Lucruri care nu pot fi spuse altfel" marţi, 8 mai, prin amabilitatea autorului cărţii şi a Editurii Humanitas.

"Prima parte a acestei lucrări îşi propune să identifice şi să aducă la zi instrumentarul analitic cel mai adecvat noului cinema românesc", explică Gorzo structura cărţii. "E vorba despre sesizarea conexiunii vitale dintre estetica baziniană şi estetica noului cinematograf românesc (NCR)". Iar în partea a doua cititorii vor găsi o "analiză care încearcă să treacă dincolo de conceptele prea generale (minimalism, realism, mizerabilism) în care se blochează adesea discuţiile despre NCR".

Asumându-şi non-paternitatea ideii prin care există o conexiune "vitală" între estetica baziniană şi estetica noului cinematograf românesc, Andrei Gorzo este primul critic de filmcare o explorează în amănunt.
__________________
I am not lucky, I am good...

Last edited by Gloria : 16 Nov 2012 at 17:37.
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 May 2012, 22:02   #2
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Cititi fragmentul din Lucruri care nu pot fi spuse altfel, cartea-eseu a lui Andrei Gorzo, in exclusivitate pe Cinemagia!


Luni seara, pe 14 mai, ne vedem la lansare? Trei forumisti care vor participa la eveniment, punand intrebari invitatilor lui Andrei Gorzo, vor primi cate o carte cadou!
__________________
I am not lucky, I am good...

Last edited by Gloria : 11 May 2012 at 10:51.
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 May 2012, 22:20   #3
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
Am inceput sa citesc cartea si nu pot sa spun decat ca este fascinanta.Foarte complexa,face trimiteri la multe alte carti scrise de alti critici aproape pe fiecare pagina.O recomand cu caldura.
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 May 2012, 11:40   #4
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
"eseul lui Hoberman1 începe cu o invocare a lui André Bazin. (Cum altfel putea să în ceapă?)"

Nush', da poate puteai sa incepi tu alcumva, cacam seamana...

"Mitul cinematografului total e aspiraţia către împlinire, către desăvârşire pe care filmul o poartă în el de când a fost inventat."

Cu alte cuvinte, la curbe shinele troznesc...

"Potrivit lui Bazin, fiecare inovaţie tehnologică – sunetul, culoarea, 3D-ul – aduce cinematograful mai aproape de desăvârşire."

Fals, 3d-ul nu intra in categoria asta. Productia de filme 3d a inregistrat un regres tocmai pentru ca inovatia asta de balci nu a avut rezultatul scontat. Aduce un plus doar in anumite conditii, mai ales la animatii.

"A apărut imaginea digitală, care a rupt legătura indexică dintre fotografie şi lume."

De fotografie digitala ai auzit?

„tot ceea ce e chimic şi fotografic dispare în ceea ce este electronic şi digital“

?!?!?!?!?

"prezintă nu doar simptomele acelei anxietăţi obiective, consecinţă a posibilei (iminentei?) dispariţii a bazei fotografice a medium-ului, "

"filmul fotografic muribund"

Nouazeci la suta dintre cei ce folosesc imaginea digitala se screm de zor sa imite look-ul de tip pelicula. Aspectul de film nici vorba sa dispara sau sa fie muribund.

"căruia Hoberman îi dă numele de New Realness este blockbuster-ul Războiul lumilor/ War of the Worlds (2005), „primul film hollywoodian care a ale gorizat atacul de la 11 septembrie“, transformându-l într-un „Jihad cosmic“ dezlănţuit de marţieni, care iniţial lovesc un oraş din New Jersey, situat chiar de cealaltă parte a Golfului New York, vizavi de porţiunea din Manhattan pe care altădată se înălţau Turnurile. "

Vizavi, ha? Ce conexiune subtila... Cre ca chiar Wells a gorilizat atacul de pe 11 supt. avand el o premonitie...

"comedia neagră a lui Cristi Puiu, Moartea domnului Lăzărescu"

vezi' de treaba, bah, comedie prin gura...

14 mai, de la ora 18.30, la Clubul Ţăranului Român (Şoseaua Kissmyess)
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw

Last edited by djinjis : 10 May 2012 at 20:39.
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 May 2012, 12:28   #5
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Luni, 14 mai, de la orele 18.30, la Clubul Ţăranului din Bucureşti, Andrei Gorzo îşi lansează cea mai recentă carte "Lucruri care nu pot fi spuse altfel".
Trei forumisti Cinemagia care vor participa la eveniment si vor pune intrebari cinemagice vor fi premiati cu cate un exemplar din "Lucruri care nu pot fi spuse altfel".

Cine se inscrie?
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 May 2012, 13:17   #6
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
aș vrea eu , dar stau departe.

Cât despre cinematograf, „istoria acestuia a fost [absorbită în] istoria animaţiei“: de-acum se putea face cinema „fără a mai pune vreun obiect real în faţa camerei, ca să nu mai spunem că se putea face cinema fără cameră“.

e vorba de opțiune. nu toți fac așa.

În legătură cu Jurassic Park (1993) şi Războiul stelelor – Ameninţarea fantomei (1999), două indicatoare importante ale noii direcţii,

unul din motivele pentru care nu cred că voi citi cartea sunt exemplele din filme la care eu nu cred că mă voi uita vreodată. mersi internetului care, într-o epocă de expansiune digitală, îmi permite să mă uit la lopushansky, schroeter și monteiro și să ignor autosugestionismul apocaliptic al lui hoberman.
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 May 2012, 15:01   #7
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Si eu as veni. Ce sunt alea intrebari cinemagice?
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 May 2012, 17:52   #8
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
De exemplu:
"dlea Gorzu', e adevarat ca va scrietz textele uitandu-va-n oglinda?"
sau
"C parere are J. Hoberman despre influenta lui masiva asupra descrierilor dvs despre opera lui?"
sau
"C parere aveti despre modificarea notei explicative in: "Un mod de a gândi cinemaul, de la Michilangelo la Cristi Puiu"?
sau
"Credeti ca exista o conexiune intre michi maus, donald ratoiu si cristi puiu?" cam asa ca aia dintre war of the worlds si seven eleven?
sau
"Ce semnifucatie are faptul ca va lansati cartea la muzeul taraqnului?" Considerati aces tact o taraneala?"
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 May 2012, 18:30   #9
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
-Influenta lui Marin Preda in opera lui Bergman a fost minimalizata ??

-A scapat oare cu adevarat Mastroianni de nimfomana din La Notte ??

-Cine a furat starterele de la neoanele din L'eclisse ??

- Carpati fuma Bill Murray in Coffee and Cigarettes ??

-Cat ciubuc a facut Robert De Niro in Taxi Driver masluind aparatul de taxat ???

-E adevarat ca filmul Planeta maimutelor a fost filmat la Eforie Sud fiind sponsorizat din fondul clasei colectat de la pionierii nostri ???

-Printre paunii din Cismigiu se afla si ala din Amarcord ???
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 May 2012, 18:44   #10
Presedintele
Banned
 
Presedintele
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 495
Hai, las-o, Bremen, ca are dreptate Djindjis. Gorzo e o facatura piaristica. Punct.
Presedintele is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 May 2012, 22:38   #11
charles
Guru
 
charles
 
Join Date: Sep 2009
Location: Ἀρκαδία
Posts: 542
mai mr. prezident, nu vrei tu sa ne spui cum se numeste cartea aia scrisa de tine? da' aia care, in maniera soljenițin, circula in exemplare batute la masina de scris (ca na, doar tu nu esti o curva piaristica)!

mai lasati-o in pastele ma'sii cu chestiile astea> CTP-ul e bou, Gorzu e traseist, ALS era cum era!
charles is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 May 2012, 22:57   #12
charles
Guru
 
charles
 
Join Date: Sep 2009
Location: Ἀρκαδία
Posts: 542
@ malombra : aș vrea eu , dar stau departe!
departe? nu ziceai pe undeva ca esti prin Timisoara?

si te rog eu, n-o da si tu in mintea lui djinjis han asta! cartea nu sta in citatele date mai sus.
charles is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 May 2012, 23:04   #13
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
scuzati-mi ignoranta, ce inseamna piaristica, ca nu exista in Dex?
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 May 2012, 23:15   #14
charles
Guru
 
charles
 
Join Date: Sep 2009
Location: Ἀρκαδία
Posts: 542
romanizarea de la PR.

Last edited by charles : 11 May 2012 at 23:17.
charles is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 May 2012, 23:50   #15
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
tre' sa-mi spui si ce inseamna PR, ca n-am auzit nici de asta.
ce vrei, sunt de moda veche, n-am facebook si nu citesc bloguri.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 May 2012, 23:57   #16
charles
Guru
 
charles
 
Join Date: Sep 2009
Location: Ἀρκαδία
Posts: 542
Public Relations.
charles is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 May 2012, 00:03   #17
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
ok, am inteles. PR, nu RP. merci!
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 May 2012, 00:09   #18
Presedintele
Banned
 
Presedintele
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 495
Io-s din aia despre care scrie Gorzo. Na!
Iar cineva de pe-aici chiar are ceva scris de mine care "circula" la nivel de manuscris Bine, spre sa nu circule efectiv, ca ar fi chiar de domeniul penalului...
So, Charles, simmer down, please!
Presedintele is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 May 2012, 00:51   #19
charles
Guru
 
charles
 
Join Date: Sep 2009
Location: Ἀρκαδία
Posts: 542
noh, ce sa zic, succes cu el! sa se concretizeze in ceva mai mult decat un manuscris! asta in caz ca nu ai zis doar la bășcău. in fine, totusi nu-i prea sanatos dispretul asta fata de munca unor oameni. ca pana la urma indiferent de ce ai zice, alea doua carti (de Gorzo vb) nu-s niste penalitati infecte.
charles is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 May 2012, 04:47   #20
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
Banuiesc ca nu sta cartea in citatele de mai sus, totusi, nu e ciudat, ca tocmai asta a fost ales ca fragment reprezentativ? Oricum nu sunt impresionat de loc, diletantismul e in floare.
Am atins acolo niste chestii concrete, daca esti in stare sa oferi vreo explicatie, as fi foarte curios...
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw

Last edited by djinjis : 12 May 2012 at 04:53.
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:08.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells