Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 21 Dec 2011, 13:05   #1
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Filme de sarbatori... NOT!

Iata neaua se asterne usor, afara e frig si a venit momentul sa ne adunam in fata televizorului pentru un usor, relaxant, family-friendly Christmas movie... NOT!!

Rare Exports: A Christmas Tale - Mos Craciun a fost ingropat timp de secole sub un ghetar intr-un munte, dar acum a fost eliberat accidental de o corporatie care facea foraje in zona. In curand sute de reni sunt gasiti sfasiati in apropierea muntelui. Tu ai fost bun sau rau? Amestecul de umor sec/neagru delicios, actiune si horror din Rare Exports e antidotul perfect la dulcegariile cu care suntem bombardati de Cracium. Pana la urma Mos Craciun locuieste in Finlanda, asa ca cine ar fi mai potriviti decat finlandezii sa faca un film despre adevarata lui fire?

The Great Yokai War - Ganditi-va la The Great Yokai War ca si cand ai incerca mancare chinezeasca in loc de sarmale. Yokai sunt creaturi fantastice din mitologia japoneza, iar in filmul asta Takashi Miike arata ce poate sa faca atunci cand are un buget mare la dispozitie. Tema e clasica pentru genul fantasy, un baiat care ajunge sa joace un rol important intr-o lupta epica, dar stilul e departe de cel hollywoodian. Inventivitatea designurilor, actorii excelenti si placerea pura de a se juca a lui Miike merita vazute.

Spider Forest - Asta e un film pentru cei hard-core, care vor sa sufere si de sarbatori. Spider Forest e o impletire unica de horror/thriller si drama psihologica. La fel ca personajul principal plutim mereu la granita intre vis si constient, in cautarea unui sens care pare aproape, dar eludeaza mereu. Dincolo de scenele dure si intense razbate o sensibilitate profund umana a regizorului Il-gon Song, castigator in 1999 a Marelui Premiu a Juriului la Cannes.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Dec 2011, 13:09   #2
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Rare exports mi s-a parut dezamagitor.Sa vad mosnegi care alearga in curu' gol prin zapada nu e ideea mea de horror,mai ales unul despre Santa.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Dec 2011, 13:17   #3
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Mie mi s-a parut ca mosii aia erau destul de creepy, dar Rare Exports nu e un horror (cu exceptia a cateva scene), e o comedie neagra.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Dec 2011, 15:13   #4
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Twinsen, om iubitor de viata si frumos, nu ma asteptam din partea ta la un asemenea topic. DAR, daca tot te-ai incumetat, multam fain pt Spider Forest. N-am mai auzit de el pina acum si, at first look, arata/suna foarte bine...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Dec 2011, 17:11   #5
SMC
Guru
 
SMC
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 491
In "Rare Exports", personajele isi spun pe nume ori de cite ori se adreseaza unu' altuia.
M-am spart de ris numa' la asta.
Si e cretin rau filmu'!
SMC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Dec 2011, 19:26   #6
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by Windom:
multam fain pt Spider Forest. N-am mai auzit de el pina acum si, at first look, arata/suna foarte bine...
E in top ten-ul meu all-time. O cronica foarte buna i-au facut-o cei de la Koreanfilm (link), din care citez:

Spider Forest is, beneath its surface dressing as a vaguely supernatural mystery-thriller, an exploration of one man's profound grief and inability to come to terms with his failings in life. In this sense, and also in tone and aesthetic sensibility, it is highly reminiscent of the works of Eastern European and Russian masters, especially Andrei Tarkovsky and Krysztof Kieslowski.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Dec 2011, 21:01   #7
chuckyfan
Guru
 
chuckyfan
 
Join Date: Mar 2010
Location: Kiribati
Posts: 1,652
Si mexicanii le au la facut filme cu Mos Craciun

Santa Claus . Nu stiu cum i-ai putea arata copilului asa ceva
chuckyfan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Dec 2011, 14:03   #8
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Christmas in August - Atunci cand nu esti sigur daca vei mai trai pana in decembrie, fiecare zi e Craciun. Un fotograf profesionist afla ca sufera de o boala grava, ceea ce nu-l impiedica sa se indragosteasca de o fata. Jin-ho Hur transforma un material care se preta la melodrama ieftina, intr-o poveste delicata si patrunzatoare despre dragoste si mortalitatea fiecaruia dintre noi.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Dec 2011, 14:29   #9
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Cred ca si "L.A. Confidential" ar merge o tura in perioada asta. Foarte frumos surprinde spiritul craciunului scena in care Bud urmareste un scandal domestic prin ferestrele masinii sale si respectiv casei betivanului care-si abuzeaza nevasta, si decide sa ia atitudine, apropiidnu-se de casa, smulgand instalatiile cu reni si luminite de pe acoperis cu un hurducait cutremurator in loc de sonerie, iar cand proprietarul il intampina, intai verbal, la care primeste o replica mistocareasca dickensiana, si apoi fizic (foarte precar din pacate pentru el ), la care primeste cativa genunchi in cap si-n burta, tavalit si busit un pic pe peluza si prin veranda si apoi priponit cu catuse in fata casei . Foarte frumos.
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Dec 2011, 18:06   #10
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Originally Posted by chuckyfan:
Si mexicanii le au la facut filme cu Mos Craciun

Santa Claus . Nu stiu cum i-ai putea arata copilului asa ceva

Filmul asta este obligatoriu de vazut .O pasare rara cu penaj strident .
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Dec 2011, 11:23   #11
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Kisses - Prin opozitie cu Home Alone, ar putea fi numit si Outside Alone. In ajunul Craciunului, un baiat si o fata fug de acasa si petrec o noapte palpitanta singuri pe strazile din Dublin. Reuseste sa transpuna in lumea moderna traditia basmelor vechi, in care vrajitoarea chiar manca copii. Familiile sunt abuzive, pedofili pandesc prin ganguri, dar cu toate astea Kisses e feel-good in cel mai bun sens al cuvantului, demonstrand ca lumina se vede cel mai bine in intuneric. Cred ca e primul film irlandez care il vad si sunt impresionat.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Dec 2011, 12:29   #12
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Kisses a fost acum cateva luni la tv,mai exact pe TVR 2 daca-mi aduc aminte si am prins putin din el de la jumatate dupa care am schimbat si l-am notat pe lista ca sa pot sa-l vad cap coada.Bine ca mi-ai adus aminte de el,ca sa-l iau.Apropo de filme irlandeze,vezi The Guard cu Brendan Gleeson si Don Cheadle.Una din cele mai bune comedii ale anului,daca nu cea mai buna dupa parerea mea.Beneficiaza de un umor irlandez autentic,foarte caustic si un Brendan Gleeson pus pe panarama mare.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Dec 2011, 19:45   #13
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
eu urmaresc cateva filme de vincente minnelli. imi place de sarbatori sa vad filme in care toata lumea rade, canta si danseaza. in technicolor.
cred ca fiecare are nevoie de putin technicolor de sarbatori.

Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Dec 2011, 20:25   #14
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Si eu m-am uitat recent la "Meet Me in St. Louis". Un fursec de film. Mi-a placut.
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Dec 2011, 20:44   #15
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Fratilor, dupa cum sugereaza si titlul, asta nu e thread de filme tehnicolor de sarbatori. Aici se scrie despre filme neobisnuite, originale, exotice, independente sau irlandeze care au de preferinta vreo legatura cu sarbatorile, desi nu e neaparat necesar. Ideea e tocmai de a EVITA "the Christmas spirit", cel putin in acceptiunea sa comuna.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Dec 2011, 21:21   #16
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Eu stiam, faceam doar o paranteza la postul lui Mercutio.

Dar na: Eyes Wide Shut.
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Dec 2011, 21:27   #17
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by Twinsen:
Fratilor, dupa cum sugereaza si titlul, asta nu e thread de filme tehnicolor de sarbatori. Aici se scrie despre filme neobisnuite, originale, exotice, independente sau irlandeze care au de preferinta vreo legatura cu sarbatorile, desi nu e neaparat necesar. Ideea e tocmai de a EVITA "the Christmas spirit", cel putin in acceptiunea sa comuna.
eu gasesc ca un american la paris e cat se poate de original, exotic si neobisnuit. mai ales in comparatie cu cinemaul actual. l-ai vazut?
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Dec 2011, 21:33   #18
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by Mercutio:
eu gasesc ca un american la paris e cat se poate de original, exotic si neobisnuit. mai ales in comparatie cu cinemaul actual. l-ai vazut?
Nu l-am vazut. Poate ne spui mai multe despre ce il face deosebit.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Dec 2011, 21:46   #19
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by Twinsen:
Originally Posted by Mercutio:
eu gasesc ca un american la paris e cat se poate de original, exotic si neobisnuit. mai ales in comparatie cu cinemaul actual. l-ai vazut?
Nu l-am vazut. Poate ne spui mai multe despre ce il face deosebit.

mizanscena, muzica, dansul, picioarele lui Leslie Caron . asa ceva nu se mai produce de vreo 50 de ani. deci ramane ceva unic.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Dec 2011, 16:41   #20
cosmin742000
Guru
 
cosmin742000
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,555
Originally Posted by Twinsen:
Iata neaua se asterne usor, afara e frig si a venit momentul sa ne adunam in fata televizorului pentru un usor, relaxant, family-friendly Christmas movie... NOT!!

Rare Exports: A Christmas Tale - Mos Craciun a fost ingropat timp de secole sub un ghetar intr-un munte, dar acum a fost eliberat accidental de o corporatie care facea foraje in zona. In curand sute de reni sunt gasiti sfasiati in apropierea muntelui. Tu ai fost bun sau rau? Amestecul de umor sec/neagru delicios, actiune si horror din Rare Exports e antidotul perfect la dulcegariile cu care suntem bombardati de Cracium. Pana la urma Mos Craciun locuieste in Finlanda, asa ca cine ar fi mai potriviti decat finlandezii sa faca un film despre adevarata lui fire?

The Great Yokai War - Ganditi-va la The Great Yokai War ca si cand ai incerca mancare chinezeasca in loc de sarmale. Yokai sunt creaturi fantastice din mitologia japoneza, iar in filmul asta Takashi Miike arata ce poate sa faca atunci cand are un buget mare la dispozitie. Tema e clasica pentru genul fantasy, un baiat care ajunge sa joace un rol important intr-o lupta epica, dar stilul e departe de cel hollywoodian. Inventivitatea designurilor, actorii excelenti si placerea pura de a se juca a lui Miike merita vazute.

Spider Forest - Asta e un film pentru cei hard-core, care vor sa sufere si de sarbatori. Spider Forest e o impletire unica de horror/thriller si drama psihologica. La fel ca personajul principal plutim mereu la granita intre vis si constient, in cautarea unui sens care pare aproape, dar eludeaza mereu. Dincolo de scenele dure si intense razbate o sensibilitate profund umana a regizorului Il-gon Song, castigator in 1999 a Marelui Premiu a Juriului la Cannes.

In primul rand unde ninge , ca la Focsani au inflorit toti pomii?Apoi din cele 3 filme recomandate am vazut doar Spider Forest , un film horror/thriller si atat , destul de slab in nota obisnuitaa horrorurilor asiatice..Dincolo de scenele nu prea dure si deloc intense nu razbate niciio sensibilitate asta e insa clar.
cosmin742000 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:00.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells