Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 30 Sep 2011, 03:09   #1
FreakDoll
Guru
 
FreakDoll
 
Join Date: Jun 2009
Location: Craiova
Posts: 1,059
Contagion



De-abia astept sa vad filmul! O sa ma duc azi la cinema sa-l vizionez. Chiar am chef de un film nou care sa trateze un subiect de genul asta. Sper sa fie, macar, bunicel daca nu bun.

Nu stiu daca numai mie mi se intampla asta, dar fata lui Paltrow de pe posterul filmului, ma duce cu gandul la Tilda Swinton.

Deci, o sa revin mai incolo un pic cu o parere despre film.
__________________
Why so serious?
FreakDoll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Sep 2011, 10:05   #2
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
L-am văzut și eu și din păcate pot spune că m-a cam dezamăgit.

Filmul chiar e tensionat, chiar se poate să te cuprindă frica să nu cumva contactezi și tu ceva. Nu m-ar mira să provoace multă lume să se teamă de viruși în mod excesiv ori să nu-și mai atingă fața cu mâna de atât de multe ori.

Dar parcă nu merge nicăieri, sau mai rău știi în ce direcție se îndreaptă filmul. Iar personajele prea multe fiind nu sunt prezentate într-un mod în care să-mi pese de vreunul, toate sunt personaje secundare care nu ies cu nimic în evidență. Panica și frica sunt în mod evident personajele principale. Și deși par credibile și chiar dacă am tot văzut pe la știri că unele lucruri de gen se întâmplă în cazuri de panică, tot mi s-au părut exagerate și necredibile. (ce să zic am încredere în oameni că sunt mai civilizați și raționali decât sunt în film)
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Sep 2011, 19:27   #3
FreakDoll
Guru
 
FreakDoll
 
Join Date: Jun 2009
Location: Craiova
Posts: 1,059
Totul e rau cand se termina cu bine!

Cu o asemenea distributie si un subiect des tratat in filme, dar care inca mentine viu interesul spectatorului, Contagion se anunta un film cel putin interesant, daca nu bun.

Am avut senzatia ca vad un documentar si nu recomand acest film paranoicilor, ipohondrilor, etc. fiindca se va juca cu mintea lor.

In urma cu o luna, aproximativ, aflam din diverse articole de pe internet cum o sa ne lase cu gura cascata moartea personajului interpretat de Paltrow. Chiar citeam ca se transforma in nu stiu ce, nu stiu cum, bla, bla. Vrajeala!

Asta este, de fapt, intriga filmului - momentul in care Beth (Paltrow) moare. Urmeaza si alti oameni si chiar si fiul acesteia. Desi nu era fiul lui natural, ma asteptam sa vad o reactie pe chipul lui Thomas (Damon). Totusi, murisera doua fiinte care faceau parte din familia lui. Am trecut, insa, cu vederea. M-am gandit ca nu toate persoanele isi exteriorizeaza sentimentele in situatii grele, iar un soc de genul asta provoaca tot felul de reactii - vezi scena in care doctorul il anunta ca sotia sa a murit, iar el il intreaba cand poate sa vorbeasca cu ea.

Neverosimil mi s-a parut faptul ca cercetatorii, doctorii, oamenii care aveau habar de ce se intampla, intr-o oarecare masura la inceput, dar care observau pe zi ce trece cat de repede se raspandea virusul, nu-si luau nici o masura de protectie, mergeau pe strazi ca si cum nu ar exista nici un pericol. Cum sa faci asa ceva?!

Am zis ca am avut senzatia ca urmaresc un documentar deoarece nu exista scene care sa impresioneze macar putin ochiul spectatorului, ori care sa creasca intensitatea intamplarilor de pana atunci, care sa aduca ceva nou si dinamic care sa ii ofere filmului o anumita sustinere.

Cum s-a mai spus, distributia filmului beneficiaza de cateva nume mari, dar nu aduc un plus filmului, din contra. Probabil dupa 3 zile nici nu-ti vei mai aminti ce rol a avut fiecare, daca a murit sau nu si tot asa. Sunt slab conturate, nu impresioneaza cu nimic, nu straluceste nici unul: Jude Law ce iese putin mai mult in evidenta cu al sau personaj, Kate Winslet a fost si ea in film, dar nu prea, de Marion ce sa mai zic..., Fishburne a lucrat si el cu ce a putut, Paltrow, probabil, e castigatoarea.
__________________
Why so serious?
FreakDoll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Sep 2011, 19:46   #4
Cristina_
Guru
 
Cristina_
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 753
Vreau sa il scot de pe net.Este ceva ca Outbreak cel cu Dustin Hoffman?
Cristina_ is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Oct 2011, 20:09   #5
FreakDoll
Guru
 
FreakDoll
 
Join Date: Jun 2009
Location: Craiova
Posts: 1,059
Nu am vazut filmul asta (sau cel putin nu mi-l mai amintesc), dar vad ca un virus sta la baza povestii. Din ce am citit, epidemia nu ia aceeasi amploare in Outbreak, dar face parte din categoria de filme care trateaza un subiect de genul.

Deci, o sa te duci sa-l vezi la cinema, nu??
Cinemagia nu incurajeaza pirateria
__________________
Why so serious?
FreakDoll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Oct 2011, 21:01   #6
BenPC
Senior
 
BenPC
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 133
Originally Posted by FreakDoll:
...
Am zis ca am avut senzatia ca urmaresc un documentar deoarece nu exista scene care sa impresioneze macar putin ochiul spectatorului, ori care sa creasca intensitatea intamplarilor de pana atunci, care sa aduca ceva nou si dinamic care sa ii ofere filmului o anumita sustinere.

Cum s-a mai spus, distributia filmului beneficiaza de cateva nume mari, dar nu aduc un plus filmului, din contra. Probabil dupa 3 zile nici nu-ti vei mai aminti ce rol a avut fiecare, daca a murit sau nu si tot asa. Sunt slab conturate, nu impresioneaza cu nimic, nu straluceste nici unul: Jude Law ce iese putin mai mult in evidenta cu al sau personaj, Kate Winslet a fost si ea in film, dar nu prea, de Marion ce sa mai zic..., Fishburne a lucrat si el cu ce a putut, Paltrow, probabil, e castigatoarea.

daca nu sunt scene care sa impresioneze ochiul spectatorului nu prea merita vazut in cinema, nu ? ca am rabdare pana .. apare pe DVD

te-ai hotarat ce nota ii dai ?
BenPC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Oct 2011, 21:27   #7
FreakDoll
Guru
 
FreakDoll
 
Join Date: Jun 2009
Location: Craiova
Posts: 1,059
Ahahaha, asa sa faci!!
M-am hotarat in momentul in care am scris comentariul, dar am omis sa mai precizez si pe forum -> 5.
__________________
Why so serious?
FreakDoll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Oct 2011, 00:38   #8
BenPC
Senior
 
BenPC
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 133
5 .. slabut, probabil o sa-mi placa mai mult pt ca sunt pe exact pe target-ul filmului .. paranoic si ipohondril
BenPC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2011, 06:17   #9
contlacinemagicieni
Senior
 
contlacinemagicieni
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 88
In toate filmele din genul caruia-i apartine Contagion, marea batalie se da pe gasirea raspunsului la intrebarea: "Care-i cel mai rezistent parazit? Bacteria? Virusul? Viermele intestinal?"
Raspunsul ba vine din jungla, ba vine pe o piatra adusa de pe luna, ba scapa dintr-un laborator ultrasecret etc. De asta data, Burns il gaseste in intalnirea intamplatoare dintre o umbrela si o masina de cusut pe o masa de operatie - alias - sinteza dintre niste secvente de la liliac cu unele de la porc.
8/10
Mi-a disparut herpesul, asa ca
contlacinemagicieni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 03:19.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells