Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 23 Sep 2011, 13:22   #141
FreakDoll
Guru
 
FreakDoll
 
Join Date: Jun 2009
Location: Craiova
Posts: 1,059
Nu stiu cum ati trait o viata in Romania, dar nu sunteti capabili sa intelegeti limba romana. Tu nu ai inteles ca m-au incercuit si pe mine de foarte multe ori haite de caini, dar nu mi-au facut nimic?
Cainii simt oamenii, e dovedit.

P.S. Nu le-am zambit fiindca n-aveam timp sa stau sa ma mai si iubeasca apoi
__________________
Why so serious?
FreakDoll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Sep 2011, 13:42   #142
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
In fine ..
__________________
--- Cand te uiti in oglinda si vezi o pata, sterge-o de pe tine, nu de pe oglinda. ---
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Sep 2011, 15:50   #143
Igor12
Veteran
 
Igor12
 
Join Date: May 2011
Posts: 218
E un fel de "bate toba la urechea surdului". Cineva nu pricepe ca daca lui nu i s-a intamplat, nu se poate intampla altora. Iar daca se intampla, e din cauza ca "ei e rai, ei are suflet negru". Ntz, ntz, uamini fara suflet. Toti cei agresati de caini, repet FARA MOTIV (doar poate avand nenorocul de a se afla atunci in calea lor), si cer sa se faca ceva in acest sens, pentru a se simti in siguranta pe strada, fara teama de a nu fi muscati din senin,is niste oameni ce provoaca greata. Cel putin asa am observat aici Am intrebat care ar fi solutia reala pentru a rezolva asta (daca tot nu suntem de acord cu eutanasierea), dar nu mi s-a raspuns. Iar chestia cu vanarea, draga FreakDoll, nu e perla, nici faza tare. Mai scoate si tu capul dintre cerceii roz si pufosi si vezi realitatea. Ia da un search si ai sa vezi ca nu indrug povesti, desi se pare ca-ti plac
Igor12 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Sep 2011, 16:14   #144
FreakDoll
Guru
 
FreakDoll
 
Join Date: Jun 2009
Location: Craiova
Posts: 1,059
Ce-mi plac replicile astea care se vor a fi argumente, dar de fapt sunt niste atacuri personale in lipsa de alt raspuns. Mai nou, orice fata care nu e de acord cu o persoana este numita pitipoanca. Cat de "destept" trebuie sa fii ca sa aduci in discutie asa ceva?? "Cerceii roz si pufosi"? Tu esti somnambula? Acum visezi de fapt? Eu ti-am explicat ceva mai sus, dar se pare ca citesti doar ce vrei. Iar solutii, draga Igor666, s-au tot dat. Peste tot, inclusiv pe forum. Daca n-ai urechi sa auzi si ochi sa vezi, nu cauta vinovati unde nu sunt.

Quote:
Toti cei agresati de caini, repet FARA MOTIV (doar poate avand nenorocul de a se afla atunci in calea lor), si cer sa se faca ceva in acest sens, pentru a se simti in siguranta pe strada, fara teama de a nu fi muscati din senin,is niste oameni ce provoaca greata. Cel putin asa am observat aici

Nu am zis asa ceva. Vezi ca citesti doar ce iti convine? Am zis ca mi-este scarba de oamenii care sustin ideea ca toti cainii trebuie eutanasiati. Eu nu am zis ca este anormal sa va doriti sa se rezolve aceasta problema, dar nu aceasta este solutia. Desigur ca imi doresc sa nu mai fie caini pe strada, pentru binele tuturor. Dar nu sunt inumana ca altii.
__________________
Why so serious?

Last edited by FreakDoll : 23 Sep 2011 at 16:32.
FreakDoll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Sep 2011, 16:35   #145
Igor12
Veteran
 
Igor12
 
Join Date: May 2011
Posts: 218
Cerceii roz si pufosi i-am asociat cu ideea de naivitate, dar daca tu preferi alta asociere..e alegerea ta. Si nu mai am chef sa ma cert cu tine. Nu-ti doresc decat sa te iubeasca in continuare cainii si sa nu te muste niciodata. Atat iti mai cer..zi-mi si mie de unde ai ajuns la asocierea de Igor666 cand nick-ul meu e altul? ( si am sa raman in ignoranta si somnambulismul meu). Si poate intre timp invat si sa citesc
Igor12 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Sep 2011, 16:38   #146
FreakDoll
Guru
 
FreakDoll
 
Join Date: Jun 2009
Location: Craiova
Posts: 1,059
Din moment ce tu ti-ai permis sa faci asemenea asocieri, mi-am permis si eu sa adaug acel numar nickname-ului tau. Eu nu m-am certat cu tine. Am incercat sa iti explic ceva. Ti-am raspuns cum mi-ai "vorbit" si tu. Nu consider ca sunt naiva. Din contra.

Eu nu inteleg de ce nu v-ati adunat si voi laolalta cu oamenii care au facut mitinguri de-a lungul timpului pentru a nu fi eutanasiati maidanezii, dar pentru a lua masuri care sa-i favorizeze si pe ei, si pe voi? Doar faceti scandal pe forumuri si instigati oamenii la violenta. Dar nu cred ca ati participat vreodata la un miting care sa sustina o solutie umana si nu crima. Sa stiti ca in Franta umbla soriceii pe jos prin parcuri si intr-un numar foarte mare si nu se streseaza nimeni din cauza lor. E adevarat ca nu sunt maidanezi pe strazi. Dar tarile civilizate nu apeleaza la astfel de masuri.
__________________
Why so serious?

Last edited by FreakDoll : 23 Sep 2011 at 16:46.
FreakDoll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Sep 2011, 16:58   #147
Igor12
Veteran
 
Igor12
 
Join Date: May 2011
Posts: 218
Esti prea inflexibila in gandire uneori. Si gandeste-te ca un om muscat de caini nu are cum sa se uite cu indiferenta la sutele de maidanezi fara stapan ce misuna pe strazi. Clar ii va fi frica de ei. Insa tu sari si ii cataloghezi ca oameni fara suflet, "ca doar nu degeaba au fost muscati". Te-ai gandit macar o clipa ca s-ar putea sa te inseli? Sau ca acei oameni incearca sa-si proteze copiii de agresivitatea cainilor? Majoritatea maidanezilor is nascuti pe strazi, nu prea cunosc vorba buna si singurele lor preocupari sunt procurarea hranei si apararea teritoriului de unde isi procura hrana, devenind foarte agresivi cand simt si cel mai mic semn ce cred ei ca ar putea atenta la ce e al lor. Deci nu ai cum sa stii cum vor reactiona. Nu e vorba de a fi inuman, nimeni nu-si doreste sa moara toti, nici nu stiu daca se pune problema in felul asta. Insa clar trebuie muuult rariti. Iar solutiile oferite de asa-zisele adaposturi pt caini, adoptiile, sterilizarea...s-a vazut deja ca nu sunt viabile, nu au efectul ce ar trebui sa il aiba. In aceste conditii, ce facem? Long live za dog?
Igor12 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Sep 2011, 17:19   #148
FreakDoll
Guru
 
FreakDoll
 
Join Date: Jun 2009
Location: Craiova
Posts: 1,059
Nu cred ca sunt inflexibila in gandire. Insa, in acest caz, s-a pus problema ori da, ori ba. Ori omoram, ori nu.
Am mai spus odata ca exista si caini agresivi asa cum exista si criminali, si violatori, etc. Am mai spus asta de nu stiu cate ori. Dar, repet, tu citesti si citezi doar ce iti convine.
Nu au efectul pe care ar trebui sa il aiba fiindca, de multe ori, cainii aparent sterilizati nici macar nu sunt sterilizati. Cunosc foarte multe cazuri in care cainii purtau acei cercei, dar, de fapt, nu erau castrati. Iar hingherii stiau exact in ce zona sunt acei caini si nr-ul lor de identificare fiindca veneau si ii prindeau iar doar ca sa mai treaca cateva sterilizari pe foaie si sa mai scoata niste bani. Adaposturile pentru caini nu functioneaza pentru ca nu sunt fonduri pentru a le intretine. Adaposturile pentru caini care exista la ora actuala in Romania sunt intretinute din banii oamenilor de la asociatiile pentru animale si din banii altora care mai doneaza una, alta din cand in cand. Adoptiile. Nu cred ca mai are rost sa discutam despre acest lucru. Eu am caine si e maidanez. L-am luat de pe strada. Am mai convins si alti oameni sa mai adopte anumiti caini care erau vai de mama lor. Dar nu se rezolva nimic cu asta fiindca, in cartierul meu, saptamanal sau o data la 2 saptamani, vine o masina plina cu caini de la tara si-i descarca pe-aici. Initial, nu-mi explicam cum de apar atatia caini noi atat de des. Dar, voila! Plus ca exista foarte multi "destepti" care-si lasa cainii din curte sa plece pe-afara cand sunt in calduri.
Ideea este ca daca voi, care nu va mai doriti caini pe strazi, si noi, cei care iubim animalele si nu vrem sa permitem sa fie omorate de niste barbari, de parca am fi in secolul 15, am dona lunar 1 ron, s-ar strange destui bani pentru a intretine adaposturile pentru caini. Dar, cum noi nu suntem un popor civilizat, nu ne putem gandi la o solutie umana, ci sustinem crima.
__________________
Why so serious?
FreakDoll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Sep 2011, 17:33   #149
Igor12
Veteran
 
Igor12
 
Join Date: May 2011
Posts: 218
Ne gandim la solutii umane, insa sunt un fel de lupta cu morile de vant, in timp ce cainii se inmultesc in continuare. Clar e vorba de mentalitatea romanului ca popor, de iresponsabilitatea lui de a avea grija de un animal, de a nu constientiza ce presupune asta.. Si iti spun sincer, acele donatii de care spui..inseamna un gest foarte frumos dar din pacate irealizabil. Si nu o spun din pesimism, ci din motive reale. La mine in oras a fost construit un adapost (prin implicarea unor iubitori de animale, elevi de la scolile din oras, a mea, a colegilor mei, cu mari eforturi si sacrificii). Ce s-a intamplat cu el? Banii primiti pentru hrana, medicamente, ingijirea cainilor bolnavi, etc (bani proveniti si din donatii ale copiilor in mare parte, unii dintre ei avand grija de caini in timpul lor liber) au fost folositi in scopuri personale de ingrijitori, cainii fiind lasati sa moara de foame, ajungand sa se manance intre ei. Si nu e un caz singular. Si atunci, iti mai vine sa sponsorizezi alte asemenea actiuni? Toti se declara de buna credinta pana la proba contrarie. Nu militez pentru crima, ci doar pentru disparitia cainilor de pe strazi.
Igor12 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Sep 2011, 17:44   #150
FreakDoll
Guru
 
FreakDoll
 
Join Date: Jun 2009
Location: Craiova
Posts: 1,059
Da. Stiu ca sunt si cazuri de genul asta, dar nu trebuie sa generalizam. Asociatia din orasul meu, cea pe care o cunosc eu, este serioasa si chiar s-a umplut de datorii vindecand caini bolnavi, sterilizand si tot asa. Solutii exista, dar romanii nu le vor accepta din diverse motive. Intotdeauna va fi mai simplu sa dam in cap. La propriu.
__________________
Why so serious?
FreakDoll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Sep 2011, 18:44   #151
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
Originally Posted by FreakDoll:

Ideea este ca daca voi, care nu va mai doriti caini pe strazi, si noi, cei care iubim animalele
Te rog sa nu ai senzatia ca se exclud reciproc. Eu iubesc animalele foarte mult, dar in acelasi timp sustin ca numarul cainilor de pe strazi si pericolul pe care il reprezinta prin violenta ori bolile lor sunt o serioasa problema. Nu militez pentru uciderea lor ci pentru solutille pe termen lung.
Gradul scazut de implicare al cetatenilor provine in mare parte din neincrederea in autoritati, recunosc ca si eu am avut o prima reactie asemanatoare cu cea a lui Igor12 gandindu-ma la serioziitatea celor care ar intra in posesia banilor. Bucurestenii cel putin sunt destul de disperati sa se rezolve cumva problema si eu cred ca ar da o mana de ajutor daca ar sti ca o dau cu folos. Chiar tu povesteai mai sus diverse "manarii" facute in acest sens si mai stiu si eu cate ceva. In plus chiar cred ca daca lucrurile ar merge mai putin corupt si mai mult civilizat ar fi fost de ani buni rezolvata toata treaba, dar deh.. noi romanii trebuie sa ramanem cu ceva ani in urma...

Trebuie sa iti spun ca am ras copios la treaba cu soriceii din parcurile franceze si la piscatura oarecum fondata pe care ti-a aplicat-o Igor12 cu cerceii.
__________________
--- Cand te uiti in oglinda si vezi o pata, sterge-o de pe tine, nu de pe oglinda. ---

Last edited by copila_satanista : 23 Sep 2011 at 18:48.
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Sep 2011, 21:27   #152
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Acum vreo 30 de minute a lovit unul cu un Jeep un caine pe strada.L-a dus pe trotuar si a plecat ca oricum nu mai avea ce sa-i faca pentru ca murise.Dupa 15 minute a venit o nenorocita care n-a fost in stare nici macar sa-l mute ca sa-si parcheze masina asa ca a parcat-o deasupra lui.Daca il calca chiar ca ma duceam sa-i zic de maica-sa ceva.Chiar si asa am tipat la ea de peste strada ca n-a fost in stare sa-l mute jumatate de metru mai incolo ca sa-si parcheze masina.Se uita ca proasta la noi de parca nu facuse nimic.Adevaratele animale oamenii sunt.In gluma asta de tara numai ignoranti si inculti iau decizii,de aia am ajuns vai de noi.Plangeti ca va latra cainii,vorba aia,se uita la om...
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Sep 2011, 21:50   #153
FreakDoll
Guru
 
FreakDoll
 
Join Date: Jun 2009
Location: Craiova
Posts: 1,059
Da, ce sa zici si tu copila_satanista. Eu zic sa te duci putin prin Franta si sa nu te mai amuzi fara rost, ca nu-ti sta bine. Piscatura? Aoleu! Ce m-a durut!! Nu a facut aceasta asociere din cauza "naivitatii" mele, ci din cauza pozei mele, sa fim seriosi. Dar multumesc lui Dumnezeu ca stiu ce inseamna o oja, un ruj, nu umblu dezmatata si fara sa am habar ce inseamna sa fii o fata ingrijita si cocheta. Mai nou, asta inseamna pitipoanca, iar persoanele fara argumente incearca sa se lege de aceste lucruri.

Acum, on-topic, Kriss_Kringle, te mai mira? Despre asta este vorba.
O persoana care, chipurile, iubeste animalele, nu ar sustine niciodata aceasta idee de a eutanasia maidanezii, ci ar incerca sa gaseasca alte solutii, sau, macar, sa participe la diferite actiuni care urmaresc rezolvarea problemei nu prin crima, nu doar sa se planga si sa dea din gura. Nedreapta e viata asta. Of, of, of!
__________________
Why so serious?
FreakDoll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Sep 2011, 22:32   #154
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Cunosc pe cineva care are acasa la tara o droaie de pisici si caini de toate felurile (in total vreo 30) adunati de pe strazile Bucurestiului.

In multe tari europene nu prea vezi caini vagabonzi pe strazi.

Pana la urma astia mai halesc carne de caine in China ?

Oare cati oameni au fost muscati / ucisi de caini domestici scapati de stapan de sub control ?

Sa fie eutanasia asta metoda cea mai buna ? Da, daca nu esti in stare sa controlezi acest fenomen al cainilor vagabonzi. Da, daca nu vrei altceva decat sa scapi cat mai repede si mai ieftin de ceva de care tot tu esti responsabil.

Cei care sustineti eutanasierea (din varii motive) nu faceti altceva decat sa dati mana cu niste autoritati impotente care sunt vinovate de situatia actuala si care isi folosesc creierul mai putin decat maidanezii de pe strazi.

E vreo problema cu adaposturile de animale ?

Oare cat o sa mai treaca pana o sa cerem eutanasierea cersetorilor de pe strazi ? Si ei mai musca uneori, nu-i asa ?
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Sep 2011, 22:49   #155
FreakDoll
Guru
 
FreakDoll
 
Join Date: Jun 2009
Location: Craiova
Posts: 1,059
Originally Posted by Cinemania:
Pana la urma astia mai halesc carne de caine in China ?
Da. Cine spune ca nu este asa, minte. Mi-a povestit un prieten care a fost in China ca sunt locuri in care te poti uita la ei si iti poti alege cainele din care vrei sa mananci. Mie nu-mi vine sa cred asa ceva.
Am mai auzit mai demult ca faceau astia trafic cu maidanezi. Ii trimiteau la chinezi. Suna cam fantasmagoric. Nu stiu daca asta este adevarat.
Dar s-a dovedit ca existau nenorociti care-i jupuiau de vii. Au gasit un container cu caini jupuiti, aruncati unul peste celalalt, iar unii dintre ei inca mai traiau. Este ingrozitor asa ceva. Nu-mi vine sa cred ca exista oameni capabili sa faca asta!!

Originally Posted by Cinemania:
E vreo problema cu adaposturile de animale ?
La ce te referi? S-au enumerat cateva probleme in ceea ce priveste adaposturile de animale.

Am uitat sa precizez ca "doctorii" care sterilizeaza cainii de pe strazi sunt niste iresponsabili fara suflet. Nu-si dau interesul cand fac aceasta procedura, iar, dupa cateva zile, vezi caini pe strazi cu operatia deschisa, sau care in timp, din aceasta cauza, fac apa la stomac si mor.
A primit o asociatie pentru animale mai multe plangeri in legatura cu un loc in care, chipurile, se sterilizau maidanezii. Cand s-au dus acolo au gasit caini tinuti sa moara de foame. Dormeau in propriile excremente, pe care le si mancau, de altfel. Unu nu mai avea ochi de la bataile aplicate de adevaratele animale de acolo - oamenii.
Deci, exista nenumarate probleme. Dar, daca e vorba despre animale, nu conteaza fiindca ele sunt animale si pot fi batute, maltratate, omorate.
__________________
Why so serious?

Last edited by FreakDoll : 23 Sep 2011 at 22:57.
FreakDoll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Sep 2011, 22:59   #156
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Ca-i mananca, asta e, tine de cultura lor culinara. Sunt si alte animale care sunt sacrificate in scopuri nutritive.

Da' sa-i jupui de vii e alta treaba.
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Sep 2011, 23:00   #157
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by FreakDoll:
Mi-a povestit un prieten care a fost in China ca sunt locuri in care te poti uita la ei si iti poti alege cainele din care vrei sa mananci. Mie nu-mi vine sa cred asa ceva.

Dar daca-i vorba de pasari, porci, vite, ovine iti vine sa crezi? Cu se sunt mai presus cainii decat celelalte animale?
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Sep 2011, 23:00   #158
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by FreakDoll:
Originally Posted by Cinemania:
E vreo problema cu adaposturile de animale ?
La ce te referi? S-au enumerat cateva probleme in ceea ce priveste adaposturile de animale.

Ma refeream la folosirea de adaposturi de animale in locul eutanasierii.
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Sep 2011, 23:07   #159
FreakDoll
Guru
 
FreakDoll
 
Join Date: Jun 2009
Location: Craiova
Posts: 1,059
Liviu, nu inteleg de ce imi pui o asemenea intrebare din moment ce eu n-am zis nimic in acest sens. Topicul acesta se numeste "Miting anti-eutanasie" si se refera strict la caini. Nu ti se pare normal sa vorbesc si eu tot despre ei? Dar, daca tot m-ai intrebat, eu nu mai mananc carne, deci am aceeasi parere si cand vine vorba despre ele.

Originally Posted by Cinemania:
Ma refeream la folosirea de adaposturi de animale in locul eutanasierii.

Asa ar fi ideal, nu? Dar vezi ca nu se acorda fonduri pentru aceste adaposturi si nici oamenii nu sunt dispusi sa dea macar 1 ron pe luna, din diverse motive, unele deja amintite. Momentan, adaposturile de animale de la mine din oras, de care am eu habar, doar trateaza caini bolnavi, dar doar pana se vindeca pentru ca mereu apar altii care au nevoie de ajutor si nu exista nici spatiu si nici resurse financiare.
__________________
Why so serious?

Last edited by FreakDoll : 23 Sep 2011 at 23:10.
FreakDoll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Sep 2011, 23:14   #160
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Intrebarea lui Liviu are, totusi, sens.

Stau amu si ma intreb cum am privi lucrurile daca si la noi cainii ar fi comestibili...m-am pus de unu' singur pe ganduri
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:57.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells