Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 05 Sep 2010, 22:08   #1
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
"The American"

Deci e George Clooney, probabil cel mai bun actor al momentului și avem vreo 2 ore cu el pe ecran.

Mie mi-a plăcut, e oarecum plăcut să vezi că nu toate filmele cu spioni sunt de acțiune, e mai degrabă observarea unui caracter. Iar George Clooney joacă foarte bine și culmea fără prea multe vorbe, poate transmite emoții doar prin gesturi și priviri, e cu adevărat o plăcere să-l urmărești.

Desigur filmul trebuia să se termine și să se întâmple ceva la final, ceea ce n-a fost tocmai satisfăcător, dar per ansamblu un film bun.

Repet să nu e încă unul din filmele gen Bourne sau Bond, și n-ar trebui să considerați că e încă unul din acele filme de acțiune fără minte cum ar indica unele trailere.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Sep 2010, 13:16   #2
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
unde l-ai si vazut ? (don't say CAM)
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Sep 2010, 13:37   #3
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Rulează în avanpremieră încă de vineri.
Eu l-am văzut aici sâmbătă seara.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Sep 2010, 13:42   #4
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
oh shit asa patesti cand subestimezi viteza distribuitorilor romani.
copii, nu faceti ca mine !
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Sep 2010, 19:07   #5
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Nu l-am vazut dar... George Clooney cel mai bun actor al momentului?

Cred in "Sarcasm" si-n "Ironie"... nu ma judeca.
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Sep 2010, 21:18   #6
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Altul mai bun nu știu. Mă refer la ultimii 2-3 ani cu Sus, în aer un film fantastic, dar și Fantasticul domn Fox, Citește și arde sau Michael Clayton.

Îmi plac și mie sarcasmul și ironiile (desigur în cazul în care nu se iau de ceva la care țin cu adevărat) Dar desigur poți să fi sarcastic sau ironic la adresa lui Clooney, dar nu te aștepta ca să iau în serios ca argumente sarcasmul sau ironia.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Sep 2010, 21:37   #7
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Clooney e un actor tare, intr-adevar, dar n-as da ca exemplu Up in the Air. As zice Michael Clayton, O Brother, Where Art Thou?, Syriana; omul a demonstrat ca nu-i just another pretty face...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Sep 2010, 21:43   #8
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
+ un bun regizor (Good Night, and Good Luck, Confessions of a Dangerous Mind).
Putini is cei ce reusesc pe ambele planuri.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Sep 2010, 13:29   #9
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Originally Posted by sergiuseling:
Îmi plac și mie sarcasmul și ironiile (desigur în cazul în care nu se iau de ceva la care țin cu adevărat) Dar desigur poți să fi sarcastic sau ironic la adresa lui Clooney, dar nu te aștepta ca să iau în serios ca argumente sarcasmul sau ironia.

Stai linistit. Sarcasmul si Ironia nu erau referitoare la Clooney. Clooney este un actor bun, care si-a depasit "conditia", care a reusit, dupa cum s-a mentionat mai sus, pe ambele planuri si pe care-l apreciez si ca om sau fiinta umana. Problema e ca nu-l vad ca fiind "cel mai bun" actor... si asta in nici o perioada de timp, limitata sau nu.
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Sep 2010, 20:16   #10
psihologu
Senior
 
psihologu
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 100
un film mai slabut mai bine zis un film al rabdarii, monoton si umplut cu multe peisaje din Italia. In lipsa de altceva pentru fanii lui G. Clooney pot spune ca poate fii vazut macar odata. Slabut de tot, pentru G Clooney care duce in spate tot filmul fara prea multe dialoguri.
psihologu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Sep 2010, 14:22   #11
SMC
Guru
 
SMC
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 491
Personal,cred ca-i cel mai bun film pe care l-am vazut anul acesta,dupa "Thirst" si "Das weisse band" - raportandu-ma desigur,la ceea ce ne impun distribuitorii spre consum,in circuitul cinematografic romanesc.

E "filmul unui fotograf",scaldat in ecleraje si trairi(la nivel de incadratura),dar care pierde printr-un final triumfal-sentimentaloid,insinuat inca de pe la jumatatea filmului.Oricum,face cinste unor filme ca ale lui S.Leone,S.Pekinpah si (de ce nu!),R.Polanski.
Mie mi-a placut enorm si ,as indrazni sa spun,ca a fost la un pas de CAPODOPERA.Dovada a faptului ca nimic nu-i perfect,sau,mai bine zis,totul e imperfect.
SMC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2010, 01:01   #12
robbiex2
Guru
 
robbiex2
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 340
la un pas de CAPODOPERA ??? hai meh...ce naiba ?
l-as cataloga drept un Hitman low buget cu scenariul facut de un batran fost fotograf sau ceva de genul...
cat despre G. Clooney ?? el isi joaca bine rolul, el salveaza filmul, pentru el se duce lumea la film.Filmul in sine este slab...chiar slab !! incepusem sa ma uit din 5 in 5 minute la ceas, totul se intampla atat de leeeeeeeeent.
Bine acum depinde si de varsta, nu ?? tin minte ca pe la 12-14 ani, american pie mi se parea cel mai bun film in fine....respect parerea tuturor insa, hai sa fim realisti....
SMC, daca The American este pentru tine la un pas de CAPODOPERA, atunci marile filme unde le mai clasezi ??? sau alea sunt de 7-8 ?(stii bine marile filme, nu mai are rost sa dau nume)
robbiex2 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Oct 2010, 08:37   #13
SMC
Guru
 
SMC
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 491
Gandeste-te asa...
Ceea ce pentru tine e "film mare",pentru mine poate fi mediocru,submediocru,infim,inutil,indiferent de eloogiile de care,poate,s-a bucurat de-a lungul timpului.
Fie el si de 10,in calificativele tale.
SMC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2010, 00:13   #14
R_Afc
Veteran
 
R_Afc
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 151
Cel mai prost film al anului. Ceva mai plictisitor, nu cred ca am vazut de multa vreme. Gasesc mai interesanta, numararea scaunelor din sala. Nu cred ca George Clooney, si-a vazut proiectul integral.
__________________
“I'm not used to feeling like I belong where I am.”

Last edited by R_Afc : 10 Oct 2010 at 00:19.
R_Afc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Nov 2010, 13:40   #15
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Planurile-secventa ale lui Corbijn (fotograf la baza) si muzica lui Herbert Grönemeyer sunt cam singurele elemente ce despart acest film de malitiosul termen americanoid "euro-snore". No, really, I like slow films (but with a hook).

nota: 7 / 10 (mediocru spre bun)
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Nov 2010, 16:55   #16
AlexanderCage
Novice
 
AlexanderCage
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 10
As fi rau daca as zice ca a fost mai plictisitor decat "Politist, adjectiv", dar hai sa zicem sa se situeaza undeva pe acolo.

Din alea doua ore, o ora jumatate l-am vazut pe Clooney vorbind la telefon, mergand cu masina, facand arme, mancand sau vorbind cu un preot. In celelalte 25 de minute l-am vazut tot pe Clooney facand sex cu o prostituata. Trebuie sa recunosc, destul de detaliate treburile astea, probabil n-aveau idei si trebuia lungit cumva filmul...

In ultimele 5 minute am vazut ceva actiune, da, slaba actiune.
AlexanderCage is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Nov 2010, 11:09   #17
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
Mi s-a parut comica ideea de a plasa cate o melodie pe ici pe colo care sa faca referire la "american", wtf?!?
__________________
--- Cand te uiti in oglinda si vezi o pata, sterge-o de pe tine, nu de pe oglinda. ---

Last edited by copila_satanista : 29 Nov 2010 at 11:31.
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Nov 2010, 11:29   #18
FreakDoll
Guru
 
FreakDoll
 
Join Date: Jun 2009
Location: Craiova
Posts: 1,059
Banuiam eu ca e foooarte plictisitor.De aceea nici n'am tragere de inima sa'l vad.Hmmm
__________________
Why so serious?
FreakDoll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Nov 2010, 11:41   #19
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
E de lasat pentru atunci cand nu vrei sa-ti bati mult capul si nu ai ceva prea bun de vazut... destul de sec in idei, dar are si cate ceva pe ici pe colo. Finalul cred ca salveaza cel mai bine totul. Plictisitor ... dap, slow motion. Marea greseala este discrepanta dintre senzatia pe care o da, cum ca ar fi cu ceva actiune si stilul molcom pe care il are defapt. Daca ar fi fost dat rolul principal unui actor de un nivel slab ar fi fost dezastru.
__________________
--- Cand te uiti in oglinda si vezi o pata, sterge-o de pe tine, nu de pe oglinda. ---
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2010, 09:28   #20
R_Afc
Veteran
 
R_Afc
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 151
Originally Posted by copila_satanista:
Mi s-a parut comica ideea de a plasa cate o melodie pe ici pe colo care sa faca referire la "american", wtf?!?
Ca sa-ti dai seama cat de american e filmul si sa nu-i uiti titlul
__________________
“I'm not used to feeling like I belong where I am.”
R_Afc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 13:08.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells