Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 29 Aug 2010, 17:03   #261
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Welcome to Cinemagia!
Hai sä-ncercäm sä le lämurim pe rând:

"Reclama este sufletul comertului si pot spune fara doar si poate ca aceasta strategie de marketing m-a facut curioasa cu privire la acest film."
- In principiu, da. Dar valoarea acestui film e intrinsecä, obiectivä, realä - nu exacerbatä publicitar.

"Nu mi s-a parut nimic interesant"
- Regret sä constat cä drama unui tânär ajuns "pe culmile disperärii" (si, dupä toate probabilitätile, si a fratelui säu mai mic) nu ti se pare interesantä...

"situatii specifice filmelor romanesti"
- Dacä erau situatii specifice picturilor chinezesti, îti garantez cä iesea o laie. Intâmplätor, aici e vorba de un film românesc.

"reteta de succes pentru a sublinia in lume si mai mult conditia umila a Romaniei si a populatiei acesteia"
Nu. Nu e nici o retetä. E preocuparea legitimä a cineastilor pentru ränile dureroase ale României, cu conditia ei umilä. Succesul provine din calitatea profesional-artisticä a filmelor, nu din vreo "retetä". (Intâmplätor, estetica minimalistä e chiar opusä retetelor de succes ale filmelor comerciale apusene.)

"de ce producatorii romani nu se axeaza si pe niste comedii de calitate care sa ne descreteasca fruntile?"
- Fiindcä nu primesc proiecte viabile de acest gen - o, si cât si le mai doresc! Recent, Anca Puiu declara: "Vreau un scenariu de comedie inteligentä."

"Nu este suficient ca avem cu totii mii de probleme, pentru a le mai vedea expuse si in filme?"
- Dezbarä-te de aceastä mentalitate superficialä, evazionistä si iresponsabilä. Fuga de realitate e cea mai periculoasä politicä - politica strutului! Numai abordând frontal, fätis, nemilos, problemele grave ale societätii noastre, le putem rezolva. Iar filmul este unul dintre mijloacele accesibile si necesare în acest scop. Rolul de divertisment usor, de asemenea legitim si necesar, vine totusi pe locul doi...!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Aug 2010, 19:54   #262
Willy4k
Senior
 
Willy4k
 
Join Date: May 2010
Posts: 132
Thumbs up Dreptul la replica! ;))

Bine v-am gasit!
Cand am specificat ca "reclama este sufletul comertului" am vrut sa subliniez in mod clar, cat de mult ne influenteaza publicitatea si ca totodata reclama cu privire la acest film a starnit multe curiozitati, iar modul in care a fost prezentat a dat de inteles intr-un fel sau altul ca ar fi o mare productie. Si acum sa fim seriosi, acest lucru este departe de a fi adevarat.
"Nu mi s a parut nimic interesant"- aici mai degraba am vrut sa evidentiez faptul ca acest film nu aduce nimic nou, nicidecum ca nu m-a impresionat povestea protagonistului. Acest gen de subiect mai este consumat de occidentali, pentru noi reprezinta insa ceva uzual, banal. Ba chiar mai mult, tin sa precizez ca i-am apreciat mult pe cei doi actori din rolurile principale si m am bucurat foarte tare pentru faptul ca incep sa fie descoperite noi talente si sa le fie date noi sanse actorilor din generatia tanara. O bila cat se poate de alba la acest capitol!
"Reteta de succes", nu stiu daca neaparat se pune problema de "preocuparea legitimä a cineastilor pentru ränile dureroase ale României", cat de faptul ca, expunerea acestei triste realitati aduce incasari considerabile. Ceea ce este un lucru destul de bun pe de o parte, insa pe de alta ne folosim de aspectele negative ale tarii noastre, cu care ne afisam peste hotare si apoi suntem uimiti de modul in care suntem priviti din exterior. Oare Romania nu poate fi prezentata si din perspectiva ei favorabila, care sa ne faca mandrii ca suntem locuitori ai acestei tari? In masura in care mai putem fi mandrii bineinteles.....)
Cat despre "politica strutului" nu pot spune decat ca nu incearca nimeni sa fuga de realitate, ba din contra, ne luptam cu ea in fiecare zi, insa nevoia de "altceva" isi impune accentul in cinematografia noastra. Eu personal simt nevoia unui film romanesc de calitate, care sa nu ma lase sa ma dezlipesc din fata ecranului pana la final.
Sunt doar niste pareri si ma bucur foarte mult ca exista acest forum pe care le putem dezbate.
Toate cele bune!

Last edited by Willy4k : 29 Aug 2010 at 19:57.
Willy4k is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Aug 2010, 20:29   #263
vds
Veteran
 
vds
 
Join Date: May 2010
Posts: 166
Sa intelegem ca esti din categoria celor care abia asteapta sa vada un film romanesc bun si care s-au saturat de filme banale si cu avorturi, nu? Zic asta pentru ca am ras cu lacrimi acum vreo doua zile, cand o prietena mi-a zis ca ea nu se uita la filme romanesti pentru ca sunt toate proaste. Am intrebat-o de ce zice asta, cate filme romanesti recente a vazut si ea mi-a zis ca a vazut unul, "ala cu avortul", si ca nu se mai uita in viata ei la nici un film romanesc . "Buna" treaba...

Last edited by vds : 29 Aug 2010 at 20:34.
vds is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Aug 2010, 20:44   #264
Theofil88
Novice
 
Theofil88
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 2
Ei vor să fluiere și nu-i putem opri...

Nu știu cum priviți voi situația, dar eu simt că filmele românești devin standardizate. Fiecare film românesc prezintă/promovează bădărănia. În scurt timp, vom avea genul nostru de personaj în Europa, așa cum negrii și irlandezii au genul lor, cu ticurile lor. Totuși, eu cred că încercarea de a forma o tipologie românească nu își are rostul, ba e chiar periculoasă când aceasta nu este, literalmente, o realitate generală. Dau exemplul pozitiv al japonezilor: ei au reușit să își creeze un specific bazat pe cultura lor. Ticurile ajung subiect de parodie, la urma urmei. De parcă regizorii români nu s-ar zbate să facă filme ca toți artiștii, în scop terapeutic, să umple anumite neajunsuri, să cizeleze... ci se zbat să facă intrarea filmului românesc în comercialul european și mondial! Părerea mea este că și "Eu când vreau să fluier, fluier" intră în această categorie.

Last edited by Theofil88 : 29 Aug 2010 at 20:49.
Theofil88 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Aug 2010, 21:09   #265
Willy4k
Senior
 
Willy4k
 
Join Date: May 2010
Posts: 132
Originally Posted by vds:
Sa intelegem ca esti din categoria celor care abia asteapta sa vada un film romanesc bun si care s-au saturat de filme banale si cu avorturi, nu? Zic asta pentru ca am ras cu lacrimi acum vreo doua zile, cand o prietena mi-a zis ca ea nu se uita la filme romanesti pentru ca sunt toate proaste. Am intrebat-o de ce zice asta, cate filme romanesti recente a vazut si ea mi-a zis ca a vazut unul, "ala cu avortul", si ca nu se mai uita in viata ei la nici un film romanesc . "Buna" treaba...

Probabil prietena ta se referea la filmul "4 luni, 3 saptamani si 2 zile".
Mie in general imi place sa retin numele filmelor pe care le vizionez. Asa am posibilitatea sa mi dau cu parerea si mai nou sa ma contrazic cu unii dintre voi, aici pe forumul Cinemagiei.
Gasesc discutiile de pe acest forum contructive si tocmai de aceea am decis sa iau si eu parte la ele in masura in care ma pricep.
Nu sunt nici eu mare amatoare de filme romanesti, insa trebuie sa recunosc ca avem si productii care merita vizionate. Mie personal mi au placut: Filantropica si Moartea domnului Lazarescu, la sfarsitul caruia m am trezit plangand aproape!)
Cand spun ca vreau sa vad un film bun romanesc, ma refer la un alt gen de abordare, la un subiect inedit, la ceva care sa ti starneasca interesul si sa te tina cu sufletul la gura pana la sfarsit. Cam asta era ideea mea!

Last edited by Willy4k : 29 Aug 2010 at 21:11.
Willy4k is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Aug 2010, 06:20   #266
Coshava
Veteran
 
Coshava
 
Join Date: May 2006
Posts: 259
Care "răni dureroase ale României" ??
P>
P></P>
</P></P>
</P></P>
Net mult prea multă atenţie se acordă unor subiecte periferice şi cvasi-marginale ale societăţii ... </P></P>Dar na ... ţinând cont de orientarea ... "ideologică" cvasi-sorosistă a multora din "Noul Val" slabe şanse să se realizeze şi să se rezolve situaţia.
ituaţia. </P>

Last edited by Coshava : 30 Aug 2010 at 06:24.
Coshava is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Aug 2010, 08:56   #267
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Coshava:
P>
P></P>
</P></P>
</P></P>
<K //V [T]?
<><> X ##F,
\|/ ... + (_!_)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Aug 2010, 21:09   #268
Coshava
Veteran
 
Coshava
 
Join Date: May 2006
Posts: 259


Softul asta ...
Coshava is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Sep 2010, 13:17   #269
civica65
Senior
 
civica65
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 112
"Eu cand vreau sa fluier, fluier" e un film foarte bun, dar n-am reusit sa inteleg doua secvente:

1) faza cand baietii jucau fotbal, iar Silviu le ia mingea, alearga cu ea in brate, dupa care o suteaza peste gard!?!

2) faza cand se urca la volan. El statea de patru ani in puscarie, deci de la 14 ani. Atunci cum de invatase sa conduca masina? Banuiesc ca nu a facut scoala de soferi in puscarie!
civica65 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Sep 2010, 13:29   #270
vds
Veteran
 
vds
 
Join Date: May 2010
Posts: 166
1) De parca ar fi prima oara cand vedem asa ceva...
2) Cam orice golanas la varsta aia a condus cel putin odata fara permis, parerea mea.
vds is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Sep 2010, 18:27   #271
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
1) E chiar elementar: chiar și eu, care am văzut relativ puține filme îmi dau seama că gestul acela, care amintește de legenda inventării jocului de rugbi, este o metaforă și o anticipare a evadării, sau mai exact a depășirii propriei condiții prin unica posibilitate la îndemâna eroului: încălcarea regulilor.

2) Renunță. Șerban e debutant. Trece-i-o cu vederea. În film există premise mult mai absurde. Singura modalitate de a gusta filmul e să treci peste ele.
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.

Last edited by Ipu : 01 Sep 2010 at 21:04.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Sep 2010, 20:58   #272
vds
Veteran
 
vds
 
Join Date: May 2010
Posts: 166
Si eu care vroiam sa ii iau apararea...
vds is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Sep 2010, 23:27   #273
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by vds:
Si eu care vroiam sa ii iau apararea...

n-ai sanse. citeste mesajele anterioare. lupta a fost crancena. abia s-a potolit....
fluierul s-a jucat pe viata si pe moarte...
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Sep 2010, 22:54   #274
gropitse
Guru
 
gropitse
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 333
l-am auzit sambata pe Florin vorbind despre film,despre filmari , despre cum a ales el grupul format din 17 detinuti. a fost destul de modest. ceea ce am apreciat, si in acelasi timp a fost entuziast cand vorbea despre experienta avuta cu acei tineri . eu imi imaginam ca a dorit oarecum sa schimbe viata celor 17 cu care a lucrat ( pe cat de posibil, imi dau seama ca este foarte irealist), da nu a fost asa. a fost pe post de observator mai mult . ceea ce eu nu inteleg , nu inteleg neimplicarea (iarasi imho) - in sens legatura cu cei 17 strict profesionala.
la un moment dat povestea despre reactiile detinutilor din alte inchisori si a zis ca au fost destul de
pasivi/neimpresionati. reactionau in mare parte la scenele cu vioelnta si reactionau multumiti la scenele unde politistii erau umiliti/injurati etc. despre scena rapirii si evadarii au zis ca e foarte ireala, lucru recunoscut si de Florin.

cand i-am adresat intrebarea - ce regizor l-a marcat, impresionat cel mai mult ? a raspuns - Robert Bresson .

si o remarca personala, in momentul cand l-am vazut pe Mihai Constatin in film, toata drama filmului a scazut mult. imi provoaca doar emotii pozitive.

p.s. mi-am mai amintit cateva detalii.
la intrebarea despre scene improvizate a raspuns ca exista doar una, cea cu bataia in dormitoare, care defapt i-a fost facuta cadou - au vrut ei sa arate cum se trantesc. a fost si ultima scena filmata . ( din spusele regizorului nu avea intentia de a include o scena din asta, dar iata pana la urma a facut-o ).

povestea mamei in scenariu nu a fost inclusa de Florin, a aparut pe parcurs din discutiile cu copiii.

personajul lui Ursu a fost mult mai complex, si mai multe scene nu au fost incluse pentru a centra atentia pe personajul central. ( si din cate am inteles Florin intentioneaza sa mai filmeze un film cu partiiciparea celuia care la jucat pe Ursu).

Last edited by gropitse : 13 Sep 2010 at 23:15.
gropitse is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Sep 2010, 23:11   #275
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
da, e posibil ca florin serban sa se specializeze pe filme cu puscariasi.
colectia revistei "Pentru Patrie" cred ca i-ar fi foarte utila in gasirea subiectelor.
oricum, pentru studioul video al ministerului de interne ar fi un castig important.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Sep 2010, 23:20   #276
gropitse
Guru
 
gropitse
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 333
apropo , se mai gandea cineva la filmul Le Prophet cand viziona filmul?
gropitse is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Sep 2010, 23:39   #277
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Nu. Singurul lucru care le leaga este locul desfasurarii aciunii. Sa n-o dam acu-n floricele pe campii..
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Sep 2010, 00:03   #278
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by gropitse:
apropo , se mai gandea cineva la filmul Le Prophet cand viziona filmul?
Normal. Mi se pare inevitabil.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Sep 2010, 00:08   #279
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Si eu ma gandeam la Star Trek, atunci cand ma uitam la Star Sex. Deasemenea si la Matrix, cand la Matrixxx.
Nicio secunda.
Hai, poate o secunda.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Sep 2010, 00:03   #280
gropitse
Guru
 
gropitse
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 333
eh,omule,repede dai drumul cuvintelor.

iti explic de ce am pus intrebarea cu /le prophet/.
la un moment dat in timpul filmului m-am plictisit/am obosit,
si ma gandeam la alte filme cu acelasi subiect, m-am oprit la unul.
cam asta ar fi sensul. nu neaparat am instigat la comparatia celor doua filme
gropitse is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 15:12.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells