Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Forum > Condica de sugestii si reclamatii

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 09 Jul 2010, 10:05   #921
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Ba se transforma, ca i-au spus lui vocile.
Judex is offline   sendpm.gif
Old 12 Jul 2010, 08:23   #922
tumbas
Novice
 
tumbas
 
Join Date: May 2010
Posts: 18
Originally Posted by djinjis:
ca sa fie cineva interesat trebuie sa-l faci tu sa fie interesat, nu sa te astepti tu sa se intereseze el pur si simplu. la palmaresul tau nu cred ca o sa te caute cineva. gaseste un loc unde sa-ti arati marfa, probabil pe la atelier.

Crezi ca nu m-am interesat? Crezi ca nu am fost pe la casele de productie de filme din Romania? Toti asteapta sesiunea cnc si ca astfel de filme nu se pot face in Romania. Unde crezi ca ar trebui sa ma interesez? Acum imi dau si eu seama, e imposibil in Romania sa se faca filme de genul celor americane. Atunci nu-mi ramane decat sa muncesc un an pt ami strange bani de un bilet de avion cu destinatia SUA. Pai daca in Romania nu se pot face filme....
tumbas is offline   sendpm.gif
Old 12 Jul 2010, 08:26   #923
tumbas
Novice
 
tumbas
 
Join Date: May 2010
Posts: 18
Originally Posted by danielcozma230:
Originally Posted by djinjis:
ca sa fie cineva interesat trebuie sa-l faci tu sa fie interesat, nu sa te astepti tu sa se intereseze el pur si simplu. la palmaresul tau nu cred ca o sa te caute cineva. gaseste un loc unde sa-ti arati marfa, probabil pe la atelier.


De ce esti asa rautacios.
La urma urmei are dreptate. Majoritatea filmelor romanesti sunt proaste, lipsite de actiune.
Un film romanesc = 10 minute filmat pe "buda" - 10 min. curatat arma - 10.min. privit in gol - 30 min. palavrageala fara sens.

Eu cand vreau sa fluier fluier - m-a dezamagit
Aurora - o mare prostie
4,2,1 - ideea parea ok - dar multa palavrageala fara rost - dezamagitor
Moartea domnului Lazarescu - o ora si ceva pierdute in cinema fara rost
..........................
Sunt filme pe care multi le lauda - dar adevarata valoare o vezi prin NUMARUL de bilete cumparate la cinema - SUB ORICE CRITICA - de ce? Pentru ca sunt o pierdere de timp.


E corect tot ce ai spus. Asta am incercat sa spun si eu. Conteaza nr spectatorilor care vin la un film. Un film nu trebuie facut pentru a se uita doar echipa de productie la el. Ma bucur ca exista persoane de aceeasi parere cu mine. Va multumesc tuturor celor care mi-au luat apararea. Asta le-am zis si eu: Haideti dom'le sa facem filme adevarate.
tumbas is offline   sendpm.gif
Old 12 Jul 2010, 08:30   #924
tumbas
Novice
 
tumbas
 
Join Date: May 2010
Posts: 18
Originally Posted by ricutza:
Originally Posted by Pitbull:
E clar, n-ai nici o treabä cu filmul.
Pa si pu - la cine n-are (...nici o treabä cu filmul).
adica un om care plateste bilete la cinema n-are voie sa-si exprime parerea despre ceea ce vede? n-are voie sa spuna ca e dezamagit?
si cum adica n-are nici o treaba cu filmul? n-a zis nimeni ca e doctor in critica de film, dar de vreme ce da niste bani ceva treaba eu zic ca are..

Corect. Se incalca dreptul la libera exprimare. Am o intrebare pt toti acesti critici de film. Ma, voi ce credeti ca conteaza, parerea a 20 de critici sau parerea a 10 milioane de persoane care se uita la un film? Credeti ca noi nu stim ce este un film bun? Un film bun este cel care place spectatorilor. Un film bun este un film la care razi de te prapadesti sau unul la care plangi pentru ca te-a marcat.
tumbas is offline   sendpm.gif
Old 12 Jul 2010, 08:33   #925
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nu te lua dupä spusele lui Daniel Cozma. Alea desconsiderate de el SUNT filme adevärate, da' nu s-a prins.
Uitä de aiureala cu "filmele americane". Ce, n-ai minte? Cum sä facem noi asa ceva, e ca si cum i-ai cere unui negru din Ghana sä construiascä sänii, sau unui eskimos sä-ti prepare o salatä de banane, mango si ananas.
Gândeste-te la filme bune, adecvate cinematografiei noastre.
Cele insultate de Cozma sunt foarte bune, ca dovadä cä se pot face si la noi, dar nu încerca sä le imiti. Nu asa se lucreazä, emulând sau pastisând. Exprimä-te pe tine însuti.
Si nu te mai gândi la numärul de spectatori, ca toti ageamiii, neavenitii si pansatii. Trebuie sä ai în vedere NUMAI CEEA CE AI TU DE SPUS CU FILMELE TALE. Altfel, pa.
Pitbull is offline   sendpm.gif
Old 12 Jul 2010, 08:34   #926
tumbas
Novice
 
tumbas
 
Join Date: May 2010
Posts: 18
Originally Posted by StefanDo:
domnu' cozma, ai nevoie de o precizare

cel mai vizionat film romanesc la cinema in ultimul deceniu este garcea si oltenii

hai acum sa vorbim de salile de cinema pline si "calitate"

dar nu aici, ca suntem FOARTE off-topic


Corect. Garcea si oltenii merita toate aplauzale. Este primul film modern romanesc. Se cunoaste insa de la o posta ca regizorul este american.
Haideti dom'le sa facem filme adevarate si sa lasam prostiile despre comunism, avorturi, politica etc.

P.S Ma scuzati ca am dat droaie de mesaje aici, dar eu nu am acces la internet acasa.pa. numai bine.
tumbas is offline   sendpm.gif
Old 12 Jul 2010, 08:39   #927
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by tumbas:
Garcea si oltenii merita toate aplauzale. Este primul film modern romanesc. Se cunoaste insa de la o posta ca regizorul este american.
Haideti dom'le sa facem filme adevarate si sa lasam prostiile despre comunism, avorturi, politica etc.

P.S Ma scuzati ca am dat droaie de mesaje aici, dar eu nu am acces la internet acasa.pa. numai bine.
Droaia de mesaje o scuzäm.
Droaia de tâmpenii cocäläresc-manelistice din ele... hai, s-o scuzäm si pe aia. Are rostul ei - sä ne reaminteascä halul de degradare în care a ajuns nivelul intelectual, cultural, cerebral în genere, din România. Roadem o felie de lämâie si ne trece.
Scuze pentru mesajul rezonabil de mai sus - crezusem cä am cu cine vorbi, da' mi-a trecut.

Deci, pa. De tot, dacä se poate.
Pitbull is offline   sendpm.gif
Old 15 Jul 2010, 00:12   #928
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Nota nr. 3, din 15 iulie 2010:
„Marţi seară, în jurul orelor 22,...” (clichează pentru continuare)
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.
Ipu is offline   sendpm.gif
Old 15 Jul 2010, 01:00   #929
catalinpetrescu
Junior
 
catalinpetrescu
 
Join Date: Nov 2002
Location: Coruscant
Posts: 67
Send a message via ICQ to catalinpetrescu
Ohh mr pitbull crede ca sintem pe la gradinitia si daca n-am pus caciula la a, si am mancat litere m-a cearta si ma duc la colt, nope, from now on regarding pitbull i will communicate only in english, in this way he will have difficult time following (days) eventual text mistakes. So mr Pitbull you consider yourself a cult person, maybe an erudit, ok, but being cult is not being intelligent, is like being a space monkey who memorize considerable more information than a zoo monkey in order to exist, but will never discover fire.
Instead of fighting justifyng your occupation, being a film critic (which is not a profession) you poke me with various text mistakes, very shaky reaction
__________________
"Guns blazing"
catalinpetrescu is offline   sendpm.gif
Old 15 Jul 2010, 01:06   #930
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Auleo, da' ästa-i dislexic si-n englezä...!
Nu se mai poate. La Azil cu el!
Pitbull is offline   sendpm.gif
Old 15 Jul 2010, 06:10   #931
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
poate ai vrea tu sa dezvolti teoria celor doua emisfere, sudica si nordica, despre care vorbeste maestrul, dar despre care habar n-are si a refluxului de informatie ingurgitate care de fapt nu esti tu. promit sa nu rad decat dupa ce ai terminat ce ai de spus.
interesant ca in patru min de teorie spune "habar n-am" de... patru ori, si "nu stiu" de trei ori. Oare asta este o concluzie care provine din informatia inmagazinata sau este "redecodata" intr-un dialog intre cele doua emisfere habar n-am?
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   sendpm.gif
Old 18 Jul 2010, 12:36   #932
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
Pacat ca nu am timp in perioada asta.

Am putea incepe cu scena din hartia va fi albastra.

in fata tab-ului se afla un soldat al armatei romane, ud din cap pana in picioare. Afara senin. Cu o fata trista se cazneste sa-si stoarca hainele, efort cam fara rezultat. El strange totusi constiincios uniforma, bucata cu bucata. Subit, doua pungi cu apa il iau din plin. Cu apa curgand siroaie pe fata el izbucneste: "Pastele mamii voastre de bucuresteni imputiti" Ura ii schimonoseste fata. Smulge automatul de pe umar si incepe sa descarce rafale inspre blocul de langa el. Colegii lui tresar de pe unde se afla si incep si ei sa traga, in toate directiile. Ca intr-un joc de domino focuri de arma izbucnesc in tot mai multe zone ale orasului.

cut to

Prim plan cu un ofiter, tocmai se opreste din izbit cu sabia. Acesta zbiara: "Chemati si minerii"
(ca sa stiti si voi cum a inceput revolutia din '89)

Alta scena. Intr-o camera de hotel, venite ca una dintre ele sa avorteze, doua hoarce, respectiv foarte urate. Viarel aka Domnu' Bebe(sursa imdb) da sa-si tine discursul din inertie cand ceva, probabil instinctul de conservare il opreste. Viarel: "Draga fata, pentru tine avortul e gratis."

cut to

Viarel tasneste afara din camera urmat de hoarca nr.2. Hoarca:"Dar totusi, am dori sa va aratam recunostinta..." Viarel zbiara deznadajduit "Dar nu e nevoie, va asigur" Arunca o privire rapida spre lift si se decide, o zbugheste pe scari in jos. Apare si hoarca nr.1 cu priviri flamande/hulpave. Cele doua raman in hol privind inciudate in urma "binefacatorului..."
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   sendpm.gif
Old 18 Jul 2010, 12:39   #933
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
si bineinteles, Lascarescu care prins intr-o partida de poker pe coridorul spitalului urla la asistente sa il lase in pace ca nu se misca de acolo.
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   sendpm.gif
Old 18 Jul 2010, 12:51   #934
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Multumim.

Q.E.D.

Asta e nivelul de "parodie" la care visezi, Keppy?
Bibilicul täu a oferit dovada vie.
Succes în viatä si pe gârlä, copii!
Aici se face FILM, nu zoaie puturoase.

Hai, la azil!
(As fi sters, da' ästa face crize, cä-si crede ineptiile poleite cu aurul geniului.)
Pitbull is offline   sendpm.gif
Old 23 Jul 2010, 10:32   #935
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Îmi propusesem să nu mai postez asemenea prostii decât o dată pe lună, ca să întrețin rubrica pentru alți doritori care ar fi interesați să posteze, dar titlul notei ăsteia m-a dat pe spate. De unde le-or scoate?

Așadar, Nota nr. 4, din 23 iulie 2010.
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.
Ipu is offline   sendpm.gif
Old 27 Jul 2010, 22:40   #936
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
brava, aici la colici video e dishtractzie. de A bias astept sa bag o recenzie pe care doar dimineata sa apucati s-o stergeti. cu puiu (cotcodaaaac) de c nu I mai pus comedie reusita cam pla C sa ma distrez si cu ala?
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   sendpm.gif
Old 03 Aug 2010, 14:45   #937
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Cand e vorba de femei ca tine, rvn, pline de tupeu si care aduc argumente fiscale, e normal sa fii timid sau chiar sa respingi. In limbaj cinematografic se numesc cocalarese.
Judex is offline   sendpm.gif
Old 03 Aug 2010, 16:04   #938
hellsteed
Cavaler de Veste Buna
 
hellsteed
 
Join Date: Jan 2007
Location: Nicosia
Posts: 1,251
Carnatarese. * .... da asta e alta poveste

Nota: *Afirmatia nu e menita a te jigni rvn. Mi-a adus aminte de trimitirea pe care o face Mihail Drumes la povestea lui Gib Mihaescu, in romanul sau Invitatie la vals.
__________________
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine
hellsteed is offline   sendpm.gif
Old 03 Aug 2010, 19:41   #939
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by Judex:
Cand e vorba de femei ca tine, rvn, pline de tupeu si care aduc argumente fiscale, e normal sa fii timid sau chiar sa respingi. In limbaj cinematografic se numesc cocalarese.

la asemenea invective spuse in "limbaj cinematografic", nici nu ma obosesc sa raspund.
hei, jude, duetul se mentine si aici? ca sa stiu...
rvn is offline   sendpm.gif
Old 03 Aug 2010, 19:46   #940
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Hwy, Rec:
http://www.youtube.com/watch?v=9sUmw...eature=related
Judex is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 23:11.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells