Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 23 Jun 2010, 15:04   #101
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Iartä-mä, dragule, nu e nimic personal - dar dacä tu consideri cä "vorbeai serios", înseamnä cä ai mari probleme cu simtul realitätii...
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2010, 15:11   #102
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
ca vorbim de realitate, comedia bulgara mission london trece de 343.000 de bilete vandute exclusiv in bulgaria. O tara cu 7 milioane de locuitori, ceea ce inseamna ca un bulgar din 20 a vazut filmul la cinema.
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2010, 16:04   #103
tumbas
Novice
 
tumbas
 
Join Date: May 2010
Posts: 18
Originally Posted by StefanDo:
ca vorbim de realitate, comedia bulgara mission london trece de 343.000 de bilete vandute exclusiv in bulgaria. O tara cu 7 milioane de locuitori, ceea ce inseamna ca un bulgar din 20 a vazut filmul la cinema.

Si in Romania, din 20 milioane, ar veni pe putin 2 milioane, Numai daca s-ar deschide cinematografe în toate orasele cu peste 100000 loc, gen Suceava etc.
tumbas is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2010, 16:07   #104
tumbas
Novice
 
tumbas
 
Join Date: May 2010
Posts: 18
Originally Posted by Pitbull:
Iartä-mä, dragule, nu e nimic personal - dar dacä tu consideri cä "vorbeai serios", înseamnä cä ai mari probleme cu simtul realitätii...


Pai tu spuneai k cunosti un miliardar care ar fi gata sa investeasca intr-un film de succes. Cu banul pregatit, intr-un an e gata filmul. Nu mai trebuie sa astepti sesiunea CNC, care iar finanteaza filmele despre comunisti, avorturi etc.
tumbas is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2010, 16:23   #105
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
tumbass, eu sunt milionaru'. posteaza un sinopsis aici sa vedem despre ce e vorba. da', trebe sa bagam un avort mic, asa, pentru culoarea locala.
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2010, 16:33   #106
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by tumbas:
Originally Posted by Pitbull:
Iartä-mä, dragule, nu e nimic personal - dar dacä tu consideri cä "vorbeai serios", înseamnä cä ai mari probleme cu simtul realitätii...


Pai tu spuneai k cunosti un miliardar care ar fi gata sa investeasca intr-un film de succes. Cu banul pregatit, intr-un an e gata filmul. Nu mai trebuie sa astepti sesiunea CNC, care iar finanteaza filmele despre comunisti, avorturi etc.

Copile,
R u on sumthin?

L.E.
Vä rog sä reveniti on-topic.
Uitati-vä ce scrie sus: e vorba de concursul C.N.C. 2010.
Dacä mai continuä aiurelile si bancurile proaste, le trimit în bloc la "Offtopic Asylum"
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jun 2010, 09:16   #107
tumbas
Novice
 
tumbas
 
Join Date: May 2010
Posts: 18
Originally Posted by djinjis:
tumbass, eu sunt milionaru'. posteaza un sinopsis aici sa vedem despre ce e vorba. da', trebe sa bagam un avort mic, asa, pentru culoarea locala.


Eu vorbeam serios. Bine, vad ca nu mai am voie sa vorbesc despre asta pe aici. Daca este cineva cu adevarat interesat de proiect sa scrie pe aici. Numai bine
tumbas is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jun 2010, 15:07   #108
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
ca sa fie cineva interesat trebuie sa-l faci tu sa fie interesat, nu sa te astepti tu sa se intereseze el pur si simplu. la palmaresul tau nu cred ca o sa te caute cineva. gaseste un loc unde sa-ti arati marfa, probabil pe la atelier.
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jul 2010, 17:24   #109
danielcozma230
Novice
 
danielcozma230
 
Join Date: Sep 2006
Location: Timisoara
Posts: 17
Send a message via Yahoo to danielcozma230
Thumbs down Filme la KG

Originally Posted by djinjis:
ca sa fie cineva interesat trebuie sa-l faci tu sa fie interesat, nu sa te astepti tu sa se intereseze el pur si simplu. la palmaresul tau nu cred ca o sa te caute cineva. gaseste un loc unde sa-ti arati marfa, probabil pe la atelier.


De ce esti asa rautacios.
La urma urmei are dreptate. Majoritatea filmelor romanesti sunt proaste, lipsite de actiune.
Un film romanesc = 10 minute filmat pe "buda" - 10 min. curatat arma - 10.min. privit in gol - 30 min. palavrageala fara sens.

Eu cand vreau sa fluier fluier - m-a dezamagit
Aurora - o mare prostie
4,2,1 - ideea parea ok - dar multa palavrageala fara rost - dezamagitor
Moartea domnului Lazarescu - o ora si ceva pierdute in cinema fara rost
..........................
Sunt filme pe care multi le lauda - dar adevarata valoare o vezi prin NUMARUL de bilete cumparate la cinema - SUB ORICE CRITICA - de ce? Pentru ca sunt o pierdere de timp.

Last edited by danielcozma230 : 03 Jul 2010 at 17:26.
danielcozma230 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jul 2010, 17:32   #110
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
E clar, n-ai nici o treabä cu filmul.
Pa si pu - la cine n-are (...nici o treabä cu filmul).
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jul 2010, 22:22   #111
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Originally Posted by Pitbull:
E clar, n-ai nici o treabä cu filmul.
Pa si pu - la cine n-are (...nici o treabä cu filmul).
adica un om care plateste bilete la cinema n-are voie sa-si exprime parerea despre ceea ce vede? n-are voie sa spuna ca e dezamagit?
si cum adica n-are nici o treaba cu filmul? n-a zis nimeni ca e doctor in critica de film, dar de vreme ce da niste bani ceva treaba eu zic ca are..
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jul 2010, 22:26   #112
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Hai, mä Ricutzel, eu stiu cä ai un suflet de aur, da' prea te faci mama tuturor ränitilor*...
________________________
* - Eufemism cu rimä (n.Pb.)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jul 2010, 12:51   #113
danielcozma230
Novice
 
danielcozma230
 
Join Date: Sep 2006
Location: Timisoara
Posts: 17
Send a message via Yahoo to danielcozma230
Talking Am dreptul sa am o parere!

Originally Posted by Pitbull:
E clar, n-ai nici o treabä cu filmul.
Pa si pu - la cine n-are (...nici o treabä cu filmul).


Am terminat Sectia Multimedia in 2005.
Unul din lucrurile care mi se spuneau de catre profesorul de " Productie Audio Video" cand voiam sa fac un proiect, un filmulet pentru acea materie:
- Nu se poate!
- E prea mult de lucru!
- Nu avem oameni suficienti! .....

Poate nu am nici o treaba cu filmul (cu filmul romanesc prost facut) - poate vreau sa vad un film cu mai multa "miscare"- dar cred ca oricine are dreptul sa-si dea cu parerea indiferent daca are sau nu treaba cu filmul.
Atata timp cat vad o reclama, un trailer la film si cat platesc un ban pe biletul de cinema am dreptul sa-mi spun parerea sa zic ca acel film a fost bun sau a fost o porcarie.!


- De ce exista FORUM?
Raspuns:
- Pentru a aduna cat mai multe pareri !!!!!!!!!!!
- Pentru ca oricine " care are sau nu are treba cu filmul" sa-si spuna parerea.
danielcozma230 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jul 2010, 14:18   #114
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Existä anumite limite. Nu poti pretinde respect, dacä "pärerile" tale sunt cä gäina e mamifer, si asteroidul, aperitiv.
"Dreptul ca oricine sä-si spunä pärerea", acest populism gregar, include si riscul de a ti se spune adevärul despre emitentii unor asemenea "päreri".
Ai dreptate - de-asta existä FORUM.
(Ca sä se alegä grâul de neghinä.)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jul 2010, 09:00   #115
danielcozma230
Novice
 
danielcozma230
 
Join Date: Sep 2006
Location: Timisoara
Posts: 17
Send a message via Yahoo to danielcozma230
Bine ca esti tu critic de film.

Sa inteleg ca tu apartii partii cu "neghinä" si totul ti se pare super in filmele romanesti, ca orice porcarie de film e o " capodopera artistica"?
Mai uita-te si prin salile de cinema sa vezi cati oameni sunt de aceeasi parere cu tine si se duc sa vada aceste " capodopere " fata de acele filme americane in care actiunea e actiune si comedia e comedie.

Citez => "Dreptul ca oricine sä-si spunä pärerea", acest populism gregar, include si riscul de a ti se spune adevärul despre emitentii unor asemenea "päreri". <==

Se pare ca adevarul doare - Ar fi cazul sa termini cu acest "=> populism gregar <=" si sa accepti realitatea din salile de cinema, poate asa o sa vezi care e adevarata valoare a filmelor romanesti.

Nu spun ca toate filmele romanesti din ultima perioada sunt proaste, spun ca sunt mult mai slabe decat multe alte filme iar unele din ele sunt o adevarata dezamagire.
danielcozma230 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jul 2010, 09:08   #116
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Asa cum filmele unora precum Bergman, Kubrick, Kurosawa, Tarkovsky, Fellini, Hitchcock, Ford, Godard, Truffaut, De Sica, Antonioni si multi alti clasici, precum si Trier, Haneke, Lynch, Kar-Wai si multi alti contemporani, sunt tot mult mai slabe (sau ar fi in cazul clasicilor, desi la vremea lor, in cazul unora, spectatorii probabil chiar veneau la cinema, dar noi vorbim despre spectatorul actual) decat cele cu multi spectatori in sala, nu? Wake up, calitatea nu se masoara in spectatori in sala de cinema. Daca vrei sa aduci un argument, adu legat de calitate, ala are relevanta...
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jul 2010, 10:31   #117
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
domnu' cozma, ai nevoie de o precizare

cel mai vizionat film romanesc la cinema in ultimul deceniu este garcea si oltenii

hai acum sa vorbim de salile de cinema pline si "calitate"

dar nu aici, ca suntem FOARTE off-topic
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jul 2010, 09:57   #118
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
nu avem ceva, ceva stiri sub protectia anonimatului din culisele cnc?
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jul 2010, 10:27   #119
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
nu
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jul 2010, 12:47   #120
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Originally Posted by StefanDo:
domnu' cozma, ai nevoie de o precizare

cel mai vizionat film romanesc la cinema in ultimul deceniu este garcea si oltenii

hai acum sa vorbim de salile de cinema pline si "calitate"

dar nu aici, ca suntem FOARTE off-topic

problema e ca nu e vorba doar de calitate vs cantitate. scriu post-ul asta in timp ce ma uit la So You Think You can Dance. Ma uit la niste dansatori extraordinar de talentati care desi apreciati de juriu, nu sunt votati de public. Cum probabil va dati seama, exista in acelasi concurs dansatori mai putin dotati tehnic dar care reusesc sa transmita mult mai multe emotii si sunt de aceea extrem de populari. Spre deosebire de noi, spre deosebire de critica din Romania, si poate si spre deosebire de CNC, juriul din emisiunea asta chiar isi pune intrebarea: "ok, tu ca dansator extrordinar de dotat de ce nu esti totusi apreciat", si chiar incearca sa dea raspunsuri cu care eu ca spectator sunt chiar de acord. Pentru ca si eu ca spectator (fara experienta in domeniu) gasesc ca e mai interesant sa ma uit la cineva care comunica cu mine si care exprima niste emotii, decat la cineva care executa totul ca la carte dar nu transmite nimic.

Revenind acum la film, poate ca totusi Garcea si Oltenii ar merita un pic mai multa atentie si consideratie. E foarte usor sa zici "a fost placut de prostime, de mase", dar sincer cred ca e vorba de mai mult de atat. E ceva in personajele alea care reuseste sa comunice cu publicul, sa trezeasca emotii si mi se pare ca asta e totusi important. Murch pune emotia pe primul plan, si sunt total de acord cu el.

Pe de alta parte, este la fel de evident (si spun asta cu parere de rau), ca in filmele noului val romanesc lipseste totusi aceasta emotie. Sunt extraordinare ca si constructie, ca si idei, dar nu ma fac sa ma uit la ele din nou, nu am imagini care sa-mi ramana in cap, si din cauza asta eu nu as respins cu atata usurinta ca Pitbull, parerile lui danielcozma.
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:48.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells