Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 31 May 2010, 17:46   #141
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by Chambord:
Cat despre turcaletzii care vad ca va plac la totzi, aia au fost puscarie rau ! Niste linkinparci / limbizkeri wannabes, genul de formatie tribut la care ne ingramadeam in fata scenei, in liceu, la zilele Orasului, ca sa ne batzaim "headbanging".

Gagica din Germania nu stia sa cante in nici o limba (in engleza nici atat) si avea o piesa interesanta dar pe care am mai auzit-o pe undeva. Posibil vreo chestie din aia optzecista, pe care o punea tata la magnetofon cand eram mic.
1. Pai da, turcii erau un fel de Linkin Park otomani, dar erau ok in zbenguiala lor
2. Piesa nemtoaicei imi aduce a Chairlift - Bruises - inceputul

Danezii plagiau cu gratie din The Police, dar mi s-a parut de departe cea mai catchy.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2010, 18:23   #142
Krakatau
Novice
 
Krakatau
 
Join Date: May 2010
Posts: 3
La o inspectie mai atenta as zice ca preferatele mele au fost Azerbaidjan si Ucraina.
Krakatau is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2010, 18:42   #143
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Deși e posibil să mă trădeze memoria și astfel să mă înșel în privința câtorva melodii, aș împărți piesele participante în următoarele grupe (în cadrul fiecărei grupe enumerarea fiind în ordine alfabetică):

1. Bijuterii componistice: Albania, Armenia, Elveția, Israel, Lituania, Macedonia, Olanda, România, Serbia, Slovacia, Slovenia, Spania.

2. (Preferințele personale în aceste vremuri grele) Piese care te „scoală din boală” (sau din criză) - mângâiere și medicament pentru cei deprimați: Albania, Armenia, Bulgaria, Franța, Islanda, Marea Britanie, Moldova, Serbia.

3. Chiciuri în fond, dar piese bune și cu mesaj, din care:
a) de reținut: Belarus, Croația, Danemarca, Estonia, Finlanda, Grecia, Letonia, Norvegia, Rusia, Suedia, Turcia, Ucraina;
b) melodii terne, imposibil de reținut: Bosnia și Herțegovina, Polonia, Portugalia.

4. „Spioni americani”: Azerbaijan, Belgia, Cipru, Georgia, Irlanda, Malta.

5. Piese pe care publicul Eurovisionului le merită (Culmea și Triumful Stupidității): Germania. (Pentru cine nu a văzut spectacolul, să precizăm că această ultimă piesă a câștigat primul loc cu o diferență enormă.)
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.

Last edited by Ipu : 31 May 2010 at 18:45.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2010, 20:50   #144
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Originally Posted by Chambord:

Acum 13453 ani, pe o insula dintr-un ocean care astazi nu mai egzista, s-a nascut un spirit rau, numit Bwandfqwjdf (just call him Bob, alrite ?) care avea drept unic scop distrugerea forumui Cinemagia. Bine, o sa spuneti, dar pe vremea aia nu era cinemagia. Corect, dar Bob stia ca va aparea la un moment dat si atunci trebuia distrusa. Acest spirit s-a incarnat pe rand in tot felul de useri malefici gen PK, Halebardul, eu, etc (nu pot da toate numele, unii sunt inca activi si lucreaza la realizarea maretului Scop aka nu au fost prinsi inca) si a incercat subminarea forumului din interior. Dar gratie vigilentei viteazului cavaler al dreptatii Muistah J, toti au fost identificati si adusi in fata justitiei (inclusiv eu acum) ... Dar nu va bucurati, you fools, caci chiar daca noi am fost invinsi Bob va continua sa intre in unul (sau chiar in mai multzi deodata) din voi (da ! poate chiar in tine fraiere ! nu sta si te uita k prostu), pana cand, intr-un moment prielnic va infige pumnalul in inima cinemagia.

THE END

Mai, Bob asta n-o fi ala din Twin Peaks?!
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jun 2010, 04:59   #145
sinaxis
Junior
 
sinaxis
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 32
Ukraina a fost the best, Georgia cea mai tare (la propriu) voce, Armenia cea mai tare (stone) sau cea mai inalta (1.96), aaa, mai pe scurt: faina fata! Mie mi-au placut comentatorii (Pe Miron l-am iertat de multe pacate). Mi-au placut si spartanii de greci, coregrafia ff buna. Per ansamblu, vreo 3 ore pierdute relativ. Oricum, Eva e o jolina chiar mai faina ca originalul si nici melodia nu e rea. Se infige in memorie si te pomenesti fredonandu-o toata ziua. Cu imagine color
__________________
Kirie eleison!
sinaxis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jun 2010, 06:06   #146
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Nu pota sa inteleg aprecierea pentru Serbia, una din cele mai proaste piese trimise de orice tara fost-yugoslava in muuulti ani. Doar pentru ca e compusa de Bregovic nu garanteaza neaparat calitate, avand in vedere ca Bregovic se ramoleste pe zi ce trece (asa cam ca Bono. Bono scrie versuri ca "Put on sexy boots", Brego: "Beograd Beograd, ja bez obraza"). Piesa a fost din categoria pe care o prietena o numeste 'kafka balkan' - adica ceva absurdidate balkanica de nereprodus. Iar interpretul e cea mai ne-sarba creatura din cate puteau gasi.

Iar alte alte chestii pe care Ipu le numeste bijuterii componistice (Lituania!!! Slovenia!!! Olanda!!! O___O ), nu stiu, nu stiu, ma fac sa ma intreb daca Ipu a ascultat vreodata o bijuterie componistica...

Last edited by miercuri : 01 Jun 2010 at 06:11.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jun 2010, 07:52   #147
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Originally Posted by miercuri:
Nu pota sa inteleg aprecierea pentru Serbia, una din cele mai proaste piese trimise de orice tara fost-yugoslava in muuulti ani. Doar pentru ca e compusa de Bregovic nu garanteaza neaparat calitate, avand in vedere ca Bregovic se ramoleste pe zi ce trece (asa cam ca Bono. Bono scrie versuri ca "Put on sexy boots", Brego: "Beograd Beograd, ja bez obraza"). Piesa a fost din categoria pe care o prietena o numeste 'kafka balkan' - adica ceva absurdidate balkanica de nereprodus. Iar interpretul e cea mai ne-sarba creatura din cate puteau gasi.

Cred că gre..., că te în..., că ți se pare. Mie mi s-a lipit de inimă și de timpan cu mult înainte de a știi cine a compus-o sau cum arată interpretul. Nu știu la ce te așteptai în 3 minute, dar energia pe care o degajă, bucuria de a trăi pe care o transmite, melodicitatea și ruperile de ritm geniale ale bătrânului Goran i-au mișcat pe cei care mai simt omenește. Și mai e ceva. Piesa asta, asemeni melodiei Armeniei, i-a emoționat pe cei care trăiesc departe de casă. Dacă ești încă în România n-ai cum să-nțelegi.

Să fie maestrul Goran? Sau mai degrabă maestrul Miki, în rolul lui?

Originally Posted by miercuri:
Iar alte alte chestii pe care Ipu le numeste bijuterii componistice (Lituania!!! Slovenia!!! Olanda!!! O___O ), nu stiu, nu stiu, ma fac sa ma intreb daca Ipu a ascultat vreodata o bijuterie componistica...

Bine, bine! Dacă nu-ți plac sau îți par simple sau ridicole, lasă-le. Recunosc că sunt cele mai forțate alegeri din clasificarea de mai sus. În cazul ultimelor două, există și bariera lingvistică. Dacă ar fi după mine, versurile pieselor (chiar și cele din engleză) ar trebui, din respect pentru dreptul tuturor europenilor de a se exprima și (de cealaltă parte a rampei) de a înțelege mesajul transmis, subtitrate obligatoriu.
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.

Last edited by Ipu : 01 Jun 2010 at 07:55.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jun 2010, 09:43   #148
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Originally Posted by miercuri:
Nu pota sa inteleg aprecierea pentru Serbia, una din cele mai proaste piese trimise de orice tara fost-yugoslava in muuulti ani. Doar pentru ca e compusa de Bregovic nu garanteaza neaparat calitate, avand in vedere ca Bregovic se ramoleste pe zi ce trece (asa cam ca Bono. Bono scrie versuri ca "Put on sexy boots", Brego: "Beograd Beograd, ja bez obraza"). Piesa a fost din categoria pe care o prietena o numeste 'kafka balkan' - adica ceva absurdidate balkanica de nereprodus. Iar interpretul e cea mai ne-sarba creatura din cate puteau gasi.
..

De-acord ca nu e cea mai buna piesa semnata Bregovic, de-acord si ca interpretul a fost şui, dar voce avea. Oricum, e clar ca gusturile muzicale sunt diferite în funcţie de persoană. Mie mi-a plăcut melodia Serbiei (fie că am alte gusturi, fie că am slăbiciune pentru sârbi în general, fiind din Timişoara şi crescând cu muzică pop-rock sârbească). Concluzia mea: "Beauty is in the ears of the beholder".
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jun 2010, 09:44   #149
shadowofnight
Guru
 
shadowofnight
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 587
Mie mi se pare ca melodia Serbiei a emanat...nu stiu, disperare. In special la partea cu 'Come on'. Daca a fost o piesa care a degajat ceva energie aia a fost Franta, desi...aoleu ce piesa!

PS. Mi-am amintit de spokesperson-ul din nu stiu ce tara care a dat 12 puncte Serbiei, dar 'without the haircut' .
__________________
As is a tale, so is life: not how long it is, but how good it is, is what matters.
shadowofnight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2010, 20:06   #150
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Alte subiecte in afara de iubire nu mai gasesc compozitorii, textierii?
"iubirea" e tratata extrem de superficial si chiar pueril.


"Love, love, withou you" asta e tot ce am inteles din melodia castigatoare, care un kitsch maxim.
Fata aia e descentrata. Ce era bataila aia cretina? Praf rau melodia. Au pus un refren in care aparea love de 7 ori si asta a fost tot. Oribil.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2010, 19:23   #151
sinaxis
Junior
 
sinaxis
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 32
Ca tot fu azi aniversarea lui Jolie. Ii dam o dedicatie: http://www.youtube.com/watch?v=buGOZ...ayer_embedded#!
__________________
Kirie eleison!
sinaxis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2010, 19:19   #152
iondindeal
Junior
 
iondindeal
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 35
mie mi`a placut Ucraina
iondindeal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Sep 2010, 23:11   #153
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Cea mai downloadata piesa care a castigat concursul Eurovision:
http://life.hotnews.ro/stiri-showbiz...nder-rybak.htm
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Sep 2010, 02:38   #154
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Speaking of, azi am aflat ca moldoveaul cu saxofonul de la Eurovision de anul asta, a devenit un internet phenomenon. Good for him.
Epic Sax Guy
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Sep 2010, 16:38   #155
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Epic Sax Guy Sux. And he's more gay than epic.
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Sep 2010, 21:41   #156
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
He may suck but he is epic.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Sep 2010, 23:12   #157
FreakDoll
Guru
 
FreakDoll
 
Join Date: Jun 2009
Location: Craiova
Posts: 1,059
Păzea!!În 2011 câştigăm Eurovisionul după spusele lui Carmen Hara . Deci e clar!!Sigur ieşim pe locul 20 .
__________________
Why so serious?
FreakDoll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Sep 2010, 23:23   #158
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Ar fi logic sa castigam in 2011. In 2012 se joaca finala Europa League la Bucuresti. Adica avem stadion. Adica facem si Eurovision pe stadionul ala.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Sep 2010, 23:32   #159
FreakDoll
Guru
 
FreakDoll
 
Join Date: Jun 2009
Location: Craiova
Posts: 1,059
Majoritatea oamenilor - dacă nu chiar toţi - implicaţi în fenomenul ăsta spun că nu se ridică stadionul nostru la înălţimea locurilor în care a fost organizat Eurovisionul până acum . Plus că nu am avea fondurile necesare . Adică e posibil ca festivalul Mamaia să se fi organizat pentru ultima oară anul acesta tocmai din această cauză . Mi'e greu să cred . Mi se pare imposibil .
__________________
Why so serious?
FreakDoll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Sep 2010, 23:53   #160
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986

Si Sala Palatului ar fi ok. Si Romexpo. Ba si roata dezafectata din Herastrau sau Muzeul Satului.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:58.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells