Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 28 May 2010, 11:13   #201
hellsteed
Cavaler de Veste Buna
 
hellsteed
 
Join Date: Jan 2007
Location: Nicosia
Posts: 1,251
Windom , toate astea cam duc la frustrari si refulari.
__________________
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine
hellsteed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2010, 11:17   #202
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Sarcina muncii, cred ca e mai mult despre a te simti util, a avea un scop. Adica nu se refera neaparat la un job.
Dar celelalte doua, sociala, si iubire, chiar sunt optionale. Calugarii, de exemplu. Se descurca bine-mersi masturbandu-se toata viata (mai ales aia Shaolin).
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2010, 11:19   #203
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Pai da, poti sa te eschivezi de la care vrei tu, dar devii nefunctional. Zic ca de la sarcina muncii nu te poti eschiva: chiar daca esti putred de bogat ceva ceva tot faci. Te implici in munca de caritate sau te apuci de MBA-uri prin Elvetia sau iti faci casa de parfumuri - e tot o munca. De la sarcina sociala iar nu te poti eschiva - niste parinit sau niste vecini tot ai, niste colegi sau niste rude. Iubirea in schimb permite eschiva - cand muncim extrem de mult, sau cand ne e teama de esec sau etc.

Calugarii traiesc tot intr-o comunitate. Sau te referi la pustnici? ok, se pot eschiva dar devin inutili social si viata merge inainte fara ei oricum. Si nu sunt un exemplu sau un ideal pt mine sau pt tine.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2010, 11:21   #204
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
Eu zic ca fiecare jongleaza cu ele cum poate si cum simte. Interesant de zis este ca niciodata nu reusesti sa fii pe deplin multumit pe toate cele 3 planuri in acelasi timp. Automat excelarea pe un plan le trage pe celelalte 2 in jos.
__________________
--- Cand te uiti in oglinda si vezi o pata, sterge-o de pe tine, nu de pe oglinda. ---
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2010, 11:23   #205
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Da, dar un dezechilibru foarte mare in una din sarcini le poate dezechilibra pe toate celelalte. evident ca noi, oamenii de rand jonglam cu ele de asa natura incat media aritmetica e una peste alta, satisfacatoare. Fiecare din sarcini devine insa cruciala pt un om cu probleme. Adica altfel spus cineva cu probleme grave are dezechilibre in una sau mai multe din cele 3 sarcini.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2010, 11:31   #206
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Cool

Fraaaaateee, da'ce exprimări şi "analize", pe-aici! Într-adevăr de... coşmar diurn în direct. Brrrr...!
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2010, 11:32   #207
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Ei, snobisme de doi lei, nu iti pierde vremea cu ele!
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2010, 11:43   #208
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Originally Posted by illotempore2002:
Ei, snobisme de doi lei, nu iti pierde vremea cu ele!
Nu ştiam că există şi snobisme mai scumpe, inculta de mine!
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2010, 11:44   #209
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Well, read more....
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2010, 17:35   #210
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Daca tot se face un fel de group therapy aici, as vrea si eu sa cer niste lamuriri.
Mi se intampla aproape intodeauna cand atipesc fara sa vreau (studiind in pat de exemplu sau cand sunt racita si ma doare capul) sa am vise cu un continut oarecare si sa-mi dau seama foarte repede ca visez si sa vreau sa ma trezesc, dar sa nu pot. Si ajung sa ma fortez sa ma trezesc si sa cred ca sunt treaza si de fapt sa ma trezesc tot in acelas vis care se repeta in acelas mod de mai multe ori, ca o caseta stricata! Cred ca sunt cele mai frustrante momente pe care le pot trai in somn. Dupa nu stiu cate incercari esuate ajung sa am crampe musculare, pentru ca incerc sa ma urnesc, dar am corpul paralizat (sleep paralysis?). Si cand reusesc sa ma trezesc in sfarsit am o migrena de toata frumusetea si amorteala in maini si in picioare, ugh. Am ajuns sa evit pe cat posibil sa atipesc.

Si am mai avut un vis destul de disturbing relativ recent, visam ca dormeam in patul meu cu prietenul meu langa mine, doar ca in vis stiam ca el e de fapt mort, inecat in fecale ( ) si m-am trezit foarte ingrozita si l-am zgaltait pana s-a trezit si el.

Last edited by miercuri : 28 May 2010 at 20:30.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2010, 20:12   #211
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Se pare ca raspunsurile le ai in chiar relatarea ta. Cel mai probabil, tocmai pt ca nu vroiai sa dormi (iar starea de visare e cea care te facea sa realizezi constient ca ai adormit), incerci sa te trezesti normal ca e dificil sa te trezesti cand te-a luat toropeala. Faptul ca spui despre vis ca are un continut oarecare arata ca nu visul e problema aici ci faptul ca atipesti si tu nu vrei asta, pt ca ai,sa zicem, de invatzat. despre migrena pot sa zic ca in psiho-somatica ea este efectul frustrarilor acumulate - iar tu spui ca te simti extrem de frustrata ca nu te poti trezi si tot visezi. La fel cum si durerile de stomac sunt somatizari pt agresivitatea neexprimata si retinuta. Totusi, parca e prea mult sa te ia durerile de cap doar pt ca ti-e somn si nu vrei asta.

Visul cu prietenul tau - aveti vreun power struggle in timpul zilei, in relatie? Sunteti in competitie, sunteti foarte orgoliosi sau personalitati foarte puternice amandoi, care se ciocnesc?
__________________
Get your face out of my face, you are blocking the view....I'd like to get to know the other side of you....How can I, how can I, how can I dream of you when you're always with me....everyday, everyday, everyday by my side...
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2010, 20:56   #212
Amantul_Taciturn
Senior
 
Amantul_Taciturn
 
Join Date: Jun 2009
Location: Castalia
Posts: 96
Am ajuns la andropauza visarii, nu prea mai visez deloc (la propriu si la figurat).
__________________
Nous etions une bande de desesperes au coeur des Balkans.
Amantul_Taciturn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2010, 15:46   #213
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Un vis ciuadat avut in urma cu doi ani :eram la o emisiune gen ''Cine stie cistiga'' si prezentatori erau ;Tăriceanu si Andreea Berecleanu (sau Muraru ) .Astia doi ma bagau pe mine intrun dispozitiv care semana cu o capsula de criogenizare cu multe beculete ca la un de pinball.La inceput senzatia era placuta ,racoroasa dar apoi simteam ca ma scufund intrun lichid foarte rece .Parea ca eram scufundat intro gelatina transparenta rece ca azotul lichid.Simteam ca daca nu reusesc sa ies de acolo voi aluneca in alt vis si muri.Eram perfect constient ca visez si daca nu ma trezesc o sa mor. Nu puteam sa ma trag singur afara fiind in situatia baronului de Munchausen care incerca sa iasa din mlastina tragindu-se de păr.Nu stiu cum de am reusit sa ma trezesc dar eram transpirat fleasca (era o seara fierbinte de vara ) si aveam o frica teribila in mine.Simteam ca era cineva in casa care vrea sa-mi faca rau si abia m-am tirit pina la bucatarie dupa niste apa. Horror nene.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2010, 21:25   #214
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Bremen, ce m-a amuzat visul tau

se incadreaza in paradigma freudiana - din cauza caldurii de afara visezi ca e racoare, frig, apa rece etc. Precum copilul despre care povesteste F. ca a visat ca a mancat un cos intreg de cirese, intrucat in timpul zilei precedente bunica-sa nu l-a lasat sa manance ciresele cumparate.
__________________
Get your face out of my face, you are blocking the view....I'd like to get to know the other side of you....How can I, how can I, how can I dream of you when you're always with me....everyday, everyday, everyday by my side...
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2010, 02:32   #215
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Auzi, Girafel, dar visul meu?
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2010, 13:47   #216
flori0304
Veteran
 
flori0304
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 216
eu visez numai "final destination",de ma trezesc plangand ca aia dupa ce au avut viziunile...
flori0304 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2010, 14:13   #217
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Originally Posted by Judex:
Auzi, Girafel, dar visul meu?

Nu-mi bat capul cu visele tale pt simplul motiv ca suspectez extrem de multa minciuna in ele, ca de altfel in aproape tot ce zici tu. Nu imi pierd vremea cu lucruri care nu exista.
__________________
Get your face out of my face, you are blocking the view....I'd like to get to know the other side of you....How can I, how can I, how can I dream of you when you're always with me....everyday, everyday, everyday by my side...
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2010, 16:15   #218
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Se numeste fantezie.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2010, 16:56   #219
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Cool

Originally Posted by illotempore2002:
Originally Posted by Judex:
Auzi, Girafel, dar visul meu?

Nu-mi bat capul cu visele tale pt simplul motiv ca suspectez extrem de multa minciuna in ele, ca de altfel in aproape tot ce zici tu. Nu imi pierd vremea cu lucruri care nu exista.
Adică eu merit, sau ce?!
Asta tb. trecută la nefericiri.
Totuşi, oare de ce n-oi cădea şi io "cu tronc" unui om normal, cu bun-simţ, cu umor, cult, tolerant, frumos şi bogat sufleteşte?!

PS: nu am visat nimic; faptul că văd (citesc) urât e un coşmar perpetuu.

PS1: Windom - nu vrei să facem schimb?!
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2010, 20:49   #220
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Dragomara cauta conflict cu orice pretz, dar nu am sa-i dau asta pt ca daca m-as lua de ea ar avea ocazia sa oracaie pe aici si sa spuna din nou, a mia oara; eu sunt ok, lumea inconjuratoare este de vina!
__________________
Get your face out of my face, you are blocking the view....I'd like to get to know the other side of you....How can I, how can I, how can I dream of you when you're always with me....everyday, everyday, everyday by my side...
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 03:16.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells