Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 19 May 2010, 15:14   #81
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
Sunt diferite circumstante in care rabzi. Eu rabd pentru ca am un caracter puternic si stiu ca sunt anumite dati in care nu are rost (nici pentru mine nici pentru cei din jur) sa ma vait. Cu siguranta nu ma las calcata in picioare si nu rabd atunci cand nu se merita. Deci sa nu confundam cele doua cazuri.
__________________
--- Cand te uiti in oglinda si vezi o pata, sterge-o de pe tine, nu de pe oglinda. ---

Last edited by copila_satanista : 19 May 2010 at 15:19.
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2010, 15:15   #82
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
eu as defini mult mai clar,copila...
viciul nu tine cont de nivelul de educatie al fiecarui individ..
alcoolic este si intelectualul si analfabetul in aceeasi masura,zic eu..
dar cauza capatarii viciului e diferita...
primul bea de suparare si pe urma de neajunsuri,al doilea, in primul rand de saracie si pe urma din cauza neimplinirilor personale...
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2010, 15:16   #83
flori0304
Veteran
 
flori0304
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 216
Originally Posted by marius_em:
Femeile vad mai multe culori decat barbatii, aud mai bine, sunt mai putin rezistente la durere (cu exceptia sarcinii), vorbesc mai mult (ca-si folosesc ambele parti din creier, spre deosebire de barbati care intr-o conversatie folosesc doar emisfera dominanta), se imbata mai repede (barbatii au mai multa apa in corp cu care sa dilueze), si conduc mai prost (se orienteaza in spatiu bidimensional, au nevoie de repere, spre deosebire de barbati, care se orienteaza in spatiul tridimensional, dupa directie, stanga-dreapta, sus-jos, nord-sud). It's science.

http://www.cracked.com/article_18529...-are-true.html

Sa nu se inteleaga ca iau partea cuiva. Eu urasc pe toata lumea, fara sa discriminez.

poate ai vrut sa spui "cu exceptia nasterii",nu "cu exceptia sarcinii"
niste studii au aratat ca un barbat nu poate suporta durerile nasterii(moare)

si,de acord cu tine in legatura cu sofatul.....e jalnica femeia
flori0304 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2010, 15:17   #84
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
@ rvn sau pur si simplu dintr-o nevoie pura de a avea un viciu (e si asta prin genele noastre)
__________________
--- Cand te uiti in oglinda si vezi o pata, sterge-o de pe tine, nu de pe oglinda. ---
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2010, 15:17   #85
Lucy_Butler
Junior
 
Lucy_Butler
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 27
Originally Posted by abureala:
ca muzica lui Mozart nu te face mai inteligent
Pentru a asculta Mozart e necesar un anumit grad de inteligenta preexistent, ori cel putin un mediu de viata unde inteligenta sa predomine cat de cat. Mozart nu te face mai inteligent, in schimb a asculta Mozart presupune inteligenta. Eventual, studiind muzica lui Mozart devii mai inteligent.
Lucy_Butler is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2010, 15:19   #86
abureala
Guru
 
abureala
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 366
Bine atunci, pe tine o sa te numim "exceptia de la regula", pentru ca ai un caracter puternic. Dar restul femeilor, si slava Domnului, sunt o gramada, care nu au coloana vertebrala ?

Lucy, remarca aia nu e inventata de mine, chiar e rezultatul unui studiu
abureala is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2010, 15:27   #87
flori0304
Veteran
 
flori0304
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 216
Originally Posted by Judex:
Nu-mi place de romance. Cand vor fi niste doamne, mai vorbim.

poate am deveni si noi niste doamne daca si voi ati fi niste domni
flori0304 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2010, 15:28   #88
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
femeile au fost abrutizate de cand lumea si pamantul...
poate din cauza asta,cu timpul,au invatat de rabde din acel instict de conservare de care aminteam..
cate femei nu isi vand trupul din cauze care tin strict de supravietuire decat de placere?
cate femei nu fac asta fiindca au un copil sau mai multi de crescut?
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2010, 15:32   #89
flori0304
Veteran
 
flori0304
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 216
Femeile sunt dădacele barbatilor în copilărie, tovarăşele barbatilor în vremea maturităţii, sprijinul barbatilor la bătrâneţe, consolarea barbatilor în nenorociri şi victimele barbatilor în toate timpurile.
flori0304 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2010, 15:33   #90
Lucy_Butler
Junior
 
Lucy_Butler
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 27
Originally Posted by abureala:
Bine atunci, pe tine o sa te numim "exceptia de la regula", pentru ca ai un caracter puternic. Dar restul femeilor, si slava Domnului, sunt o gramada, care nu au coloana vertebrala ?

Lucy, remarca aia nu e inventata de mine, chiar e rezultatul unui studiu
1. Nu e nevoie sa ma botezati, multumesc frumos.
2. "Caracter puternic" pentru ca imi place Mozart?
3. Ce legatura are coloana vertebrala cu Mozart?
Lucy_Butler is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2010, 15:36   #91
abureala
Guru
 
abureala
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 366
flori, foarte poetic ai spus`o dar nu toate femeile ia in serios sintagma "la bine si la rau". am prieteni care au intampinat greutati, de cele mai multe ori materiale, si li s`a spus PA.

sunt convins ca o sa gasiti o modalitate sa rastalmaciti ce am spus si sa intoarceti roata dar asta este exemplu concret si restu` sunt outsideri. nu o batea, nu ii aducea injurii, o trata cu respect.

au intervenit astrele si el a ales o uscatura materialista in gradina cu boboci ?
abureala is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2010, 15:39   #92
abureala
Guru
 
abureala
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 366
Lucy, ceea ce ai selectat tu ca fiind spusele mele, nu iti erau adresate tie, vb cu copila_satanista, prin urmare, nu am cum sa`ti raspund la intrebari. Tie ti`am spus doar ca ala cu Mozart era un studiu !
abureala is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2010, 15:39   #93
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
abureala asa este.. sunt multe femei care rabda suferinta (psihica si/sau fizica) provocata de soti, rude, sefi etc. Asta pentru ca ele nu au fie inteligenta, fie educatia, fie curajul necesar de a ocoli abuzuri. Asta dupa cate stim toti este o problema mare, intalnita si la noi in tara in cazuri prea multe. Este un subiect destul de complex.

Barbatii nu ajung in asemenea cazuri cand vine vorba de violenta fizica pentru ca sunt mai inzestrati de la natura cu forta si cu instinctul de bataiosi. Dar daca ne gandim la nivel psihic sunt o gramada de barbati care se complac in situatii de abuz emotional. Cazurile ce tin de violenta fizica sunt mai usor vizibile si automat par mai dramatice, de aceea sunt si mai des evidentiate.

Se mai pune si problema ca femeile lupta mai mult pentru copiii lor sau pentru diferite alte persoane/lucruri la care tin, avand capacitatea de a face sacrificii mult mai mari decat barbatii. Acest lucru le face sa para mai slabe. Normal ca ti se pare mai slaba o femeie care indura tot felul de greutati decat un barbat care alege sa nu aiba griji.
Bineinteles ca eu generalizez foarte mult acum. Sunt cazuri si cazuri de insi si de feluri de a reactiona.
__________________
--- Cand te uiti in oglinda si vezi o pata, sterge-o de pe tine, nu de pe oglinda. ---
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2010, 15:44   #94
Lucy_Butler
Junior
 
Lucy_Butler
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 27
Originally Posted by abureala:
Lucy, ceea ce ai selectat tu ca fiind spusele mele, nu iti erau adresate tie, vb cu copila_satanista, prin urmare, nu am cum sa`ti raspund la intrebari. Tie ti`am spus doar ca ala cu Mozart era un studiu !
Atata timp cat faci niste afirmatii pe forum, care este public, ele pot sa fie rumegate si interpretate de oricine le citeste. E bine totusi ca ai ocolit cu eleganta intrebarile mele.
Lucy_Butler is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2010, 15:47   #95
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
Era usor sa iti dai seama ca imi erau adresate. Chiar daca este un forum, nu se vorbeste mereu la persoana a treia. Se mai intampla sa gresesti si sa nu te prinzi ca nu cu tine vorbea poate nu ai reusit sa observi firul discutiei.
__________________
--- Cand te uiti in oglinda si vezi o pata, sterge-o de pe tine, nu de pe oglinda. ---
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2010, 15:55   #96
abureala
Guru
 
abureala
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 366
@ copila. mersi ca ai raspuns in locul meu. ( nu o spun cu ironie). Nu gresesti ca generalizezi, asa a fost ideea de baza a topic`ului, nu sa aratam cu degetul
Sunt convins ca mai urmeaza multe pareri interesante si topicul nu e nici pe departe inchis, dar o prima concluzie proprie e ca e binevenita o discutie deschisa, fara idei preconcepute gen "barbatii sunt niste porci". Asta ar trebui schimbata in "barbatii SI niste porci", pt ca mai sunt si exceptii

@ Lucy. da, forum`ul este public dar te mai si adresezi unor anumite persoane, nu bati campii aiurea. Apreciez ca tu crezi ca am dat dovada de eleganta, desi nu aveam la ce raspunde
abureala is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2010, 15:57   #97
Lucy_Butler
Junior
 
Lucy_Butler
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 27
Poate e greseala mea, daca regula e aceea conform careia poate raspunde doar cel caruia i-a fost adresata intrebarea. Era vorba de rezultatele unor studii, de anumite chestii legate de Mozart, lucruri ce nu am considerat ca sunt personale. Unele truisme se pot dezbate la nivel general, nu doar la nivel de individ, chiar daca lansarea respectivului truism s-a facut in cadrul unei conversatii "tete-a-tete".
Lucy_Butler is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2010, 15:58   #98
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Asa e, femeile rabda, muncesc, cresc copiii, si porcii de barbati ce fac? Nimic! Pana cand, dragelor? Eu zic sa-i omorati pe toti! Sa moara toti barbatii care nu va sustin cauza! (Eu v-o sustin.).... Sa nu mai ramana nici un barbat pe Pamant (cu exceptia mea).
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2010, 15:58   #99
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
excelenta pledoarie, copila...
si as mai vrea sa adaug ceva...eu am intalnit cazuri cand barbatii s-au complacut in niste situatii sub limita normalului suportabil, de nu-ti venea sa crezi...
si...asta.ca nu aveau curajul sa se desprinda din cercul vicios in care erau prinsi,sau acceptau umilinta si abuzul fiindca intelegeau ca a rabda este mai bine decat a pune capat situatiei respective...
barbatii sunt ca niste copii mari.in unele cazuri relatiile intre mama si fiu sunt atat de puternice,incat unii barbati nu pot alege intre mama si nevasta...
am vazut o groaza de relatii esuate din cauza asta...mamele respectivilor n-au suportat niciodata sa fie pe locul doi...

daca ai ramane singurul barbat pe pamant,ar fi vai si amar de tine,marius-em
eu,daca as fi in locul tau,nu mi-as dori asta...
vrei sa ajungi pe post de "taur comunal"? sau ti-o place,te pomenesti?

Last edited by rvn : 19 May 2010 at 16:04.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2010, 15:59   #100
abureala
Guru
 
abureala
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 366
Lucy, nu e regula forumului cat e regula conversatiei, iar cand am spus partea selectata de tine, interlocutorul era copila_satanista, atata tot. Bineanteles ca poti interveni oricand dar eu ma refeream strict la partea care a generat confuzia asta
abureala is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:13.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells