Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 30 Mar 2010, 20:07   #21
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
Stiam de filmul asta si mai este unul facut cam in aceleasi conditii care cred ca e chiar lung metraj , tot in universul Lord of the Rings. O sa pun linkul daca il gasesc maine. The hunt for gollum nu l-am vazut dar celalat era execrabil. E difuzat doar pe youtub. Filmele de epoca sau intr-un univers fantasy arata bine doar facute cu buget mare, restul nu reusesc sa scape de izul de ieftin.
Chiar si traileru de la hunt for gollum se vad manevrele tipice low budget [de ex gollum este aratat de la un km, etc.]
Low budget nu o sa faci niciodata un astfel de film performant. Nu au facut aia si in nici un caz nu o sa se faca in Romania. De ce sa nu-ti canalizezi resursele intr-o directie ce promite mai mult?
Exista subiecte tipice pentru low budget, care nu se axeaza pe decoruri, mai ales de epoca.

Concluzia:

In principiu se poate face cam orice. Rezultatul insa e discutabil. Nu uita ca o capodopera si un esec rasunator pot sa aiba bugetul identic. Nu am inteles exact ce rol vrei sa ai tu in aceasta poveste in afara de producator-finantator, care e cumva de la sine inteles. Probabil ca o sa gasesti oameni interesati dar nu uita ca Romania nu e Anglia si aici exista putini bani pentru hobby-uri.


Hotaraste-te exact ce vrei sa faci, de ce bani poti sa faci rost, si ce vrei sa faci cu filmul respectiv. Alfel vorbim doar sa ne aflam in treaba.

Si in primul rand scenariul trebuie scris pentru low budget.
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw

Last edited by djinjis : 30 Mar 2010 at 20:10.
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2010, 20:20   #22
SaberRider
Junior
 
SaberRider
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 27
O mica interventie: celalalt film se numeste Born of Hope care e la pamant intr-adevar.
SaberRider is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2010, 06:08   #23
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
Da, ala e... born of dope.
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2010, 08:27   #24
dansatorul_polimorf
Veteran
 
dansatorul_polimorf
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 223
Internetul nu reprezinta un target interesant doar festivalele. Eu am un sistem HD {camera+adaptor+lentile 35 mm+monitoare} Restul se poate improviza, inclusiv crane si travel.
Costume cred ca s-ar putea face rost de la teatre, au o gramada, arme de pe Amazon, am vazut citeva care aratau foarte bine. Crew = patru-cinci oameni. Haleala = alimentara. Ceva studenti ar trebui sa se gaseasca care sa vina doar pentru portofoliu. Actorii de teatru lucreaza ieftin si au experienta. Ii recomand pentru lead characters. Proiectul ar fi interesant doar cu un scenariu bun.
Evul mediu nu suna prea bine. Ridica o dificultate in plus si nu una minora.

Inchirieri, nu recomand, e scump si din cauza asta te limiteaza influentind calitatea prin timpul redus de lucru, sa nu mai vorbim de conditiile meteo, mai ales in munti.

http://www.librafilm.net/
http://www.mobrafilms.ro/mServices

Mai sint si altele.

Bafta
dansatorul_polimorf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:50.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells