Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 19 Jan 2010, 21:09   #61
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Pai depinde de interpretarea fiecaruia - socant din punct de vedere al subiectului sau socant din punct de vedere al imaginii (aici intra si gore si/sau sexul explicit - care pentru unii continua sa fie "socant" )
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jan 2010, 21:09   #62
Gospin
Comfortably numb
 
Gospin
 
Join Date: May 2009
Location: over the rainbow
Posts: 1,289
Send a message via Yahoo to Gospin
Originally Posted by Disciple:
Socantul se releva mult mai interesant prin drama.
Dar si astea enumerate fac parte din categoria drama mai mult sau mai putin, bineinteles ca este si multa cruzime.
Pe mine de exemplu m-a socat Men of Honor, sau Million Dollar Baby, si nu este cine stie ce cruzime 'fizic' vorbind. Doar o realitate dura a vietii
__________________
Ambition is a poor excuse for not having enough sense to be lazy!
Gospin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jan 2010, 21:30   #63
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Freaks (1932)
Deep Throat (1972)
Salò o le 120 giornate di Sodoma (1975)
Peeping Tom (1960)
The Last Temptation of Christ (1988)
The Brown Bunny (2003)
Ginî piggu 2: Chiniku no hana (1985) (si restul filmelor din seria Guinea Pig as adauga)
Kids (1995)
Henry: Portrait of a Serial Killer (1986)
Straw Dogs (1971)
C'est arrivé près de chez vous (1992)
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2010, 13:57   #64
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Salo-ul lui Pasolini a fost un semi-soc, atat prin imagini cat si prin ideea filmului. In rest, nu prea ma mai socheaza nimic, am devenit imun.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2010, 08:00   #65
hokage33
Junior
 
hokage33
 
Join Date: Nov 2008
Location: Arad
Posts: 35
Send a message via Yahoo to hokage33
__________________
The Cosmos Rocks
hokage33 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2010, 09:31   #66
hellsteed
Cavaler de Veste Buna
 
hellsteed
 
Join Date: Jan 2007
Location: Nicosia
Posts: 1,251
am vazut Salo aseara .... cand au venit aia cu tortu cu cacat, parca mi s-a taiat cheful .
__________________
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine
hellsteed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2010, 09:48   #67
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Hell, bine ca te-am prins aici... Auzit-ai de Singapore sling: O anthropos pou agapise ena ptoma (1990)? E de pe ale tale meleaguri imbaiate de Helios si contine o anumita doza de socant...
Daca tot sint aici, sa amintesc si relativ obscurul & claustrofobul Tras el cristal (1987). Numai pentru masochisti...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2010, 11:07   #68
hellsteed
Cavaler de Veste Buna
 
hellsteed
 
Join Date: Jan 2007
Location: Nicosia
Posts: 1,251
Singapore Sling pt mine e doar numele unui cocktail . Nu am auzit de nici unul din filme
__________________
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine
hellsteed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2011, 21:05   #69
jansic
Guru
 
jansic
 
Join Date: Mar 2010
Location: Bright Side of the Moon
Posts: 1,026
A l'interieur a fost ca o lama pt both my eyes and brain, prin imagini, cruzime dar si idee in sine, disperare dusa la extrem. Interpretarea lui Beatrice Dalle face filmul si mai terifiant.

Anatomie de l'enfer mi s-a parut mai mult decat multa nuditate si bizarerii, e un soi de incercare de intelegere a celuilalt prin prisma carnalului. Totusi, am ramas complet uluita la unele scene

Ideea din Kynodontas insa, m-a socat teribil. Cap-coada, filmul asta e pt mine.

Iar Gummo m-a si intristat. Pierdere de sine, de scop, chiar de umanitate; abisul pe care nu-l doresc nimanui, dar care uneori ne pandeste.


Pe alocuri socant, in Oldboy m-a enervat acea interpretare a razbunarii-a te hrani si a trai doar pt asta si cele cateva momente de triumf.

Last edited by jansic : 16 Jan 2011 at 17:53.
jansic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2011, 22:35   #70
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by omudindulap:
Salo-ul lui Pasolini a fost un semi-soc, atat prin imagini cat si prin ideea filmului. In rest, nu prea ma mai socheaza nimic, am devenit imun.

la mine n-a fost semi-soc,a fost soc intreg.
am oscilat intre "cel mai recent film vizionat" si topicul acesta,si pana la urma m-am hotarat sa astern aici umilele mele impresii,fiindca intr-adevar,SALO, este un adevarat festin cinematografic socant.
pana sa vad filmul acesta, foloseam cu destula usurinta cuvintele "sadic(a)".de azi,cred ca voi renunta,fiindca filmul lui Pasolini ne umple vizual de sadism pur,original.nu credeam ca cele 4 fragmentase ale filmului,pot cuprinde atata imaginatie in materie de persecutare fizica,psihica,sexuala extrema, incat la un moment dat,chiar mi se parea ca succesiunea scenelor era direct proportionala cu sadismul lor si de fiecare data credeam ca o vad pe ultima...
si...doamne,pana la ultima,care le-a intrecut pe toate...au fost destule despre care as considera ca ar fi bune ca obiect de studiu pt.psihanalisti.
Anteinfernul,Cercul de manii,Cercul de Rahat si Cercul de Sange-patru parti ale unui film despre degradare umana pe fondul unei perioade tulburi din istoria Italiei:mijlocul anilor 40,cand fascistii erau la putere.putreziciunea si destrabalarea clasei aristocratice italiene din acea perioada,l-au determinat pe cineast sa recurga la protest prin "Salo".
iata ce spunea el:
"Ceea ce caracterizeaza cel mai bine puterea,indiferent de natura ei,este capacitatea sa naturala de a transforma oamenii in lucruri,in obiecte depersonalizate.Este ceea ce au facut fascistii si este ceea ce am vrut eu sa arat prin filmul meu "Salo".
intr-adevar, a reusit!
p.s.exceptionala combinatia intre audio si video.muzica de pian este exact ceea ce potriveste acelor acte de atrocitati greu de inchipuit.(Moriconne nu se dezminte nici de data asta)
si-n alta ordine de idei,cred ca ar fi trebuit sa fim atentionati nu de faptul ca filmul nu este recomandat persoanelor sub18 ani,ci mai degraba sa nu avem stomacul plin inainte de a ne hazarda la vizionare...ar fi fost mult mai util!

Last edited by rvn : 05 Jun 2011 at 22:42.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2011, 22:44   #71
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Si cand te gandesti ca unii (ca sa nu zic majoritatea) vad in Salo doar un film dezgustator facut de un om cu o minte bolnava.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2011, 22:50   #72
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by White1:
Si cand te gandesti ca unii (ca sa nu zic majoritatea) vad in Salo doar un film dezgustator facut de un om cu o minte bolnava.
dezgustator este, nu putem nega..
in schimb,pasolini,poate ca a avut un pic mai mult mintea sarita de pe fix,dar fara asta nu putea sa se nasca arta controversata din filmele lui.
p.s.sa nu spui ca tie ti-a fost pe plac dineul cu caca...
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2011, 22:58   #73
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
M-a facut sa imi intorc fata de la ecran, ceea ce m-a entuziasmat putin Nu multe filme reusesc asta. M-am exprimat eu prost cu dezgustator...nu neaparat in sensul ca are scene dezgustatoare, ci ca are o calitate artistica indoielnica. Eu nu am fost foarte incantat de Salo, mi s-a parut interesant, mi-a placut, dar nu exagerat. In schimb am devenit mai interesat de el cand am vazut cata superficialitate scoate la iveala. E suficient sa te uiti la comentariile despre film de aici, de pe Cinemagia.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2011, 23:04   #74
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
eu zic ca "salo" este o lectie de curaj in cinema.
ma refer si la Pasolini,ca autor,dar si la actorii care s-au incumetat sa interpreteze rolurile:cei patru barbati aristocrati,cele patru doamne de companie ale lor si cei 18 tineri,fete si baieti, care s-au incumetat sa fie victimele.
unii au impresia ca meseria de actor e usoara.salo,le da peste bot...

Last edited by rvn : 05 Jun 2011 at 23:09.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2011, 23:15   #75
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
De acord, si pentru asta il si apreciez. Pe de alta parte parca se chinuie putin cam prea mult sa socheze. Iar despre actori, cam slabuti (stiu ca majoritatea au fost actori amatori), dar dau un oarecare aer de veridicitate filmului.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2011, 01:07   #76
BenPC
Senior
 
BenPC
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 133
Primul loc e ocupat de A Serbian Film (Srpski film) o multime de scene SOC! dar cu 2 din ele ... ala de le-a gandit ... ce sa mai zic ca le-a si pus pe film, nu stiu cum poate fi intreg la minte.
Si pe locul 2 ar fi Antichrist-ul lui Lars von Trier ... care mai e si a damn good film pe deasupra
Cam atat , astea 2 mi se par cele mai memorabile si demne de cele mai socante filme ever, stiu ca mai sunt si altele dar nu am apucat sa le vad, inca
BenPC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2011, 05:51   #77
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by White1:
De acord, si pentru asta il si apreciez. Pe de alta parte parca se chinuie putin cam prea mult sa socheze.

Hm, interesant. Prin se chinuie te referi la o oarecare gratuitate a continutului propus de Pasolini?
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2011, 07:50   #78
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by Cinemania:
Originally Posted by White1:
De acord, si pentru asta il si apreciez. Pe de alta parte parca se chinuie putin cam prea mult sa socheze.

Hm, interesant. Prin se chinuie te referi la o oarecare gratuitate a continutului propus de Pasolini?
cred ca PPP a avut grija sa nu-i scape nimic din intreaga gama a ritualurilor sadice.
daca tot s-a incumetat sa ne invite in aceasta lume depravata,bolnava si terifiant de dezumanizata,barem a facut-o cu tot tacamul.
pe mine m-a impresionat filmul in prima parte,cum a inceput totul.scena aceea cand toti cei 8 erau la balconul palatului,iar viitoarele lor victime aliniate in curte,m-a dus cu gandul la antichitate,cand spectacolul oferit in arena de luptele gladiatorilor cu leii,excitau masele de privitori,de la cersetori pana la regi si regine.si acelea erau ritualuri sadice si cred ca instinctele animalice cu care noi suntem dotati de la natura le asociem uneori cu metode sofisticate de teroare pentru a fi cei mai temuti pradatori,ucigasi..

inca o data repet ce-a zis cineastul:

"Ceea ce caracterizeaza cel mai bine puterea,indiferent de natura ei,este capacitatea sa naturala de a transforma oamenii in lucruri,in obiecte depersonalizate."

asta cred si eu ca este mesajul filmului,esenta lui...

Last edited by rvn : 06 Jun 2011 at 08:01.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2011, 11:47   #79
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Originally Posted by Cinemania:
Originally Posted by White1:
De acord, si pentru asta il si apreciez. Pe de alta parte parca se chinuie putin cam prea mult sa socheze.

Hm, interesant. Prin se chinuie te referi la o oarecare gratuitate a continutului propus de Pasolini?
Poti sa o iei si asa. Adica, presupun ca Pasolini si-a propus in mod expres sa socheze. E doar una din senzatiile pe care mi le-a lasat filmul, dar nu a fost cea mai puternica.
Rvn, clar ala e mesajul filmului. Unul din ele cel putin. Mie mi-a adus aminte imediat de proverbul "Puterea corupe, iar puterea absoluta corupe in mod absolut". Faptul ca puterea le permite sa treaca peste restrictiile impuse pana atunci de societete ii face sa ajunga la acel grad de degradare. Germenii raului existau deja (povestirile "doamnelor"), fascismul doar le-au dat frau liber. Intrebarea care se pune e daca Pasolini crede ca natura umana este diabolica in esenta. Din film asta ar rezulta.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2011, 11:56   #80
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by White1:
fascismul doar le-au dat frau liber. Intrebarea care se pune e daca Pasolini crede ca natura umana este diabolica in esenta. Din film asta ar rezulta.
si eu cred asta.
fascismul,ca orice alta forma de extremism,a fost doar "permisul",cel care le-a garantat libertatea de a dispune cum vor de victime,de a le depersonaliza si a le transforma in simple obiecte ale placerilor sadice.
de cate ori avem ocazia sa detinem un astfel de permis,noi oamenii,ne transformam in neoameni.asa s-a intamplat de-a lungul istoriei si nu cred ca s-a schimbat ceva in sensul asta,nici in ziua de azi.
ideologiile,sunt paravan pentru multe...

Last edited by rvn : 06 Jun 2011 at 12:00.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 23:51.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells