Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 17 Mar 2010, 13:09   #61
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Neah, tot farmecul filmului consta in faptul ca Teddy isi revine in cele din urma dar alege sa se prefaca nebun, acceptand lobotomia si refuzand to live as a monster.



Originally Posted by catalinpetrescu:
Acuma.. ma intreb spre ce probabilitati ne indreptam dupa final, il " linistesc" in turn prin metoda descrisa de Dr. Solano, care nu exista sau il elibereaza, sau se sinucide?
Eu cred ca il invita la o partida de tenis.

Originally Posted by catalinpetrescu:
-a placut filmul, dar nu pot sa il contrazic pe CTP pt ca nu stiu cum. Asadar aviz celor care il contreaza pe CTP, omu` e un fel de Level 20 Paladin in ale filmului, reuseste o mare putere de abstractizare, simplica rapid rationamente pana la nivel de a+b=c , putini pot sa exprime in cuvinte sentimente, trairi, realitati asa cum face ctp. Asa ca hai sa ne acceptam conditia si sa invatam, nu sa negam din neputinta mintii.

Aviz celor care imi baga pe gat CV--ul lui C. T. Popescu: nu ma intereseaza etichetele pe care i le-au pus unii si altii. O sa-l judec intotdeauna strict dupa ce scrie sau spune despre un film la un moment dat.
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2010, 16:53   #62
E.Floares
Guru
 
E.Floares
 
Join Date: Jan 2008
Location: Ploiesti
Posts: 674
Send a message via Yahoo to E.Floares
Originally Posted by Federico:
Neah, tot farmecul filmului consta in faptul ca Teddy isi revine in cele din urma dar alege sa se prefaca nebun, acceptand lobotomia si refuzand to live as a monster.
Farmec care ar fi fost mult mai fermecator, daca Teddy isi "revenea" dupa 80 de minute din film.
__________________
This is blood for blood and by the gallon. These are the old days, the bad days, the all-or-nothing days. They're back! There's no choice left. And I'm ready for war.
E.Floares is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2010, 20:59   #63
quills
Senior
 
quills
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 80
@pitbull : unde e cronica, ? tocmai ce-am ramas placut impresionat si vroiam sa vad ce crezi despre film, daca ai reusit sa-l vezi....
quills is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Mar 2010, 14:22   #64
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Ne-au confiscat atentia misterul, twistul si tot felul de enigme superficiale si uitam ce e mai important.

"I ask Scorsese about this worldview, and he says that the film made him ask many serious questions of himself. <<What are we, in a sense? Are we our memories? If we take them away do we still have a persona? Is it imperative that everybody has to remember, that everybody has to suffer? >> "


From The Times
March 5, 2010
Martin Scorsese on Shutter Island and the emotional business of film

http://entertainment.timesonline.co....cle7050084.ece
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Mar 2010, 19:27   #65
foxyroxy
Veteran
 
foxyroxy
 
Join Date: Feb 2010
Location: Dreamland
Posts: 199
Filmul per ansamblu a fost ok desi ma asteptam la mai multe faze creepy,din trailer intelesem ca are ceva horror in el dar dupa ce am vazut filmul mi-am dat seama ca a fost o perceptie gresita.Inafara de faptul ca spitalul de pshihiatrie se afla pe o insula ideea nu a fost noua.Adica am vazut filme cu acelasi final si cred ca cu totii am vazut.
foxyroxy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2010, 20:16   #66
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
SPOILERS!!!!!!!!!!

Am vazut si eu filmul in cele din urma. De regula ma scot din minti filmele gen Femme Fatale al lui De Palma, la care te tot uiti si te uiti, asteptand sa-ti dai si tu seama ce naiba se intampla in el si aproape de final iti tranteste o explicatie din aia de lazy screenwriter aflat in pana de inspiratie care a ales the easiest way out. Si totusi, Shutter Island m-a prins, desi personal il consider un rateu al lui Scorsese - insa cum am mai mentionat, Scorsese si cand le rateaza, le rateaza cu clasa, ceea ce inseamna ca raportat la filme in general, Shutter Island este peste nivelul standard, adica FOARTE BUN, insa raportat la filmele lui Scorsese, e doar OK. M-a prins in special datorita atmosferei de film noir, secventele de vis/flashbacks sunt foarte bine realizate (memorabila secventa cu Teddy in uniforma, luand parte la un masacru care m-a dus cu gandul la cel din My Lai), scenografia e impecabila, asa cum de altfel ne-am astepta, avand in vedere de cine vorbim. Avem un Leonardo DiCaprio intens, feroce, vulnerabil si mai ales, convingator, despre care putem spune ca e in his prime, desi e trecut de 30 de ani. Ma bucur sa vad ca a ajuns in sfarsit la acea maturitate actoriceasca pe care mi-o doream de la el - de vreo 5 ani e pe val si spre deosebire de, sa zicem Mark Wahlberg, care de fiecare data cand e pe punctul de a ma convinge, ajunge sa dea cu stangul in dreptul, Leo e constant in interpretari.

In Shutter Island face unul dintre cele mai bune roluri ale sale, daca nu cel mai bun. Nici "pionii" nu se lasa mai prejos - Sir Ben Kingsley eficient ca intotdeauna, la fel precum Max von Sydow - care surprinzator,e pretty much alive.

Din pacate, faptul ca stiam de dinainte ca va fi un "twist" mi-a stricat putin vizionarea, fiindca asteptandu-ma la ceva neasteptat, cautam indicii in fiecare secventa, in loc sa ma fi lasat dusa de film, care totusi se salveaza onorabil, foarte bine chiar, dupa dezvaluirea twist-ului, prin acea ultima intrebare, la care Teddy isi raspunde singur. Poti sa il acuzi pe Marty ca a trisat, dar bluff-ul a fost cu folos, prin faptul ca a reusit sa imi intensifice interesul pentru film dupa ce l-a dezvaluit. Oricum nu ma asteptam la acel deznodamant. Vazusem doar un singur trailer din care dedusem cum ca Teddy ar fi pacientul 67 si m-am oprit din vizionat alte clip-uri, ca sa nu fiu si mai tare spoileruita. M-am bucurat sa constat ca deductia nu a fost in totalitate corecta - eu credeam ca Teddy va innebuni, cand de fapt a fost asa de la bun inceput.

Un minus ar fi coloana sonora cam repetitiva, pe care am regasit-o si in trailer, precum si niste trucuri de a speria publicul pe care niciodata nu le-am agreat - sudden noises. Tensiunea trebuie construita inteligent, frica trebuie injectata strop cu strop. E prea cheap cand filmul te face sa te sperii fiindca tipul se plimba singur pe un hol si isi intoarce capul fiindca a auzit pe cineva tipand out of the blue. La fel si cand hoinareste prin corpul C si se sting brusc luminile sau un nebun incepe sa il strige. C'mon Marty, you can do better than that!

Shutter Island e flawed, dar merita credit pentru faptul ca aici sunt, 24 de ore mai tarziu dupa vizionare si inca ma mai gandesc la el. Ba mai mult, ma gandesc sa il mai vad inca o data in viitorul apropiat.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2010, 00:08   #67
E.Floares
Guru
 
E.Floares
 
Join Date: Jan 2008
Location: Ploiesti
Posts: 674
Send a message via Yahoo to E.Floares
Eu nu inteleg ceva, daca toata cheia filmului consta in faptul ca Teddy este pacientul 67, iar asta poti afla si dintr-un amarat de trailer... ce mai e atat de captivant la filmul asta?
Mie mi s-a parut aproape tot filmul doar un wanna-be thriller si mister.
__________________
This is blood for blood and by the gallon. These are the old days, the bad days, the all-or-nothing days. They're back! There's no choice left. And I'm ready for war.
E.Floares is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2010, 20:16   #68
vlad4s
Guru
 
vlad4s
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 509
Filmul este super!Adik nu se bazeaza pe impuscaturi sau astea,dar misterul si povestea sunt unice!Merita vazut!
vlad4s is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2010, 13:11   #69
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
Nici eu nu m-am prins dupa 15 min iar dupa ce am consumat twistul am mai asteptat unul. Si poate intr-un fel am primit prin ultima replica despre care spuneti ca a fost adaugata.

Nu e o capodopera, dar nici un esec, este un film care merita vazut, ba eu chiar vreau sa il revad. Nu imi pare excesiv de lung, nu m-a plictisit, nu m-a exasperat (I get ! I get it!), ba chiar mi-a placut atmosfera, jocul actorilor - in special DiCaprio, decorurile.

Daca as putea l-as ruga pe Martin Scorsese sa mai faca filme, numai un carcotas poate gandi ca urmatorul film trebuie sa fie macar la nivelul ultimului si nu ar trebui eu sa-i spun ca nu varsta te impiedica sa faci capodopere. Nu sunt adeptul retragerii in plina glorie, iar acest film nu duce in derizoriu munca lui de pana acum.

P.S.

E.Floares : ........si sa spui in gura mare "I get it! I get it!"

Toti am get it ca nu-ti place. Spui ca Scorsese se putea rezuma la 95 min, poate si tu ar trebui sa te rezumi la 2 posturi.
__________________
And in the morning of my time
I'll try to understand
I learn by what I find
And love you if I can
Renaissance

Last edited by victor : 01 Apr 2010 at 13:37.
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2010, 17:43   #70
RomaniaMare
Guru
 
RomaniaMare
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 619
ok,am si eu o intrebare:deci,pina la urma Teddy Daniels este sau nu nebun? Ca nu am inteles...
RomaniaMare is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2010, 20:42   #71
RomaniaMare
Guru
 
RomaniaMare
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 619
Originally Posted by RomaniaMare:
ok,am si eu o intrebare:deci,pina la urma Teddy Daniels este sau nu nebun? Ca nu am inteles...
Ok,m-am prins după ce am revăzut filmul!
RomaniaMare is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2010, 20:57   #72
RomaniaMare
Guru
 
RomaniaMare
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 619
Originally Posted by marius_em:
Taking the bus, $1. Paying for the movie ticket, $6. Snacks and soda, $4. Acting like a pretentious douchebag... priceless.
Trebuie de ținut minte asta!
RomaniaMare is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Apr 2010, 12:25   #73
costyn162
Veteran
 
costyn162
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 151
Eu m-am bucurat sa-l revad pe DiCaprio in acest film. Mi-a placut, a avut cam toate ingredientele care imi plac mie. Desigur, pe povestea asta se putea face atatr un scenariu cat si o regie mai buna dar in mare, mi-a placut filmul de aceea l-am recomnsat pe cinemagia cu nota 9. Am mai auzit pareri si sunt de acord: este cea mai buna interpretare a lui DiCaprio de pana acum.
costyn162 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Apr 2010, 21:41   #74
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
DiCaprio e bun si nebun!
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Apr 2010, 09:52   #75
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
Originally Posted by costyn162:
Am mai auzit pareri si sunt de acord: este cea mai buna interpretare a lui DiCaprio de pana acum.
Eu zic sa vezi "What's Eating Gilbert Grape" si o sa vezi cam cat de bun e ca actor inca de la inceputurile lui in domeniu
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Apr 2010, 18:36   #76
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
In general ii respect prestatia lui DiCaprio in majoritatea ecranizarilor in ciuda chipului de copil pe care il detine si in ziua de astazi si care il impiedica sa interpreteze personaje cu duritate si maturitate intensa, de altfel a fost nevoit sa se lase nebarberit pentru "a intra in pielea" personajelor respective.
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Apr 2010, 17:12   #77
costyn162
Veteran
 
costyn162
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 151
In "Shuter Island" eu unul cred ca am vazut un DiCaprio mai matur atat psihic cat si fizic. Poate machiajul este foarte bun sau interpretarea lui inegalabila dar mie mi-a creat senzatia de maturitate. Sunt de acord de asemenea in ceea ce priveste actiunea filmului cu cine a zis ca este genul de film la care astepti pana la final sa rezolvi misterul si in punctul culminant te intoarce la inceput pentru o explicatie neasteptata si un pic neclara.
costyn162 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Apr 2010, 12:30   #78
RomaniaMare
Guru
 
RomaniaMare
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 619
Originally Posted by costyn162:
In "Shuter Island" eu unul cred ca am vazut un DiCaprio mai matur atat psihic cat si fizic. Poate machiajul este foarte bun sau interpretarea lui inegalabila dar mie mi-a creat senzatia de maturitate. Sunt de acord de asemenea in ceea ce priveste actiunea filmului cu cine a zis ca este genul de film la care astepti pana la final sa rezolvi misterul si in punctul culminant te intoarce la inceput pentru o explicatie neasteptata si un pic neclara.
Eu cred ca DiCaprio a intrat în clubul marilor actori incepind cu filmul Aviatorul.Şi creşte ca valoare de la un film la altul.
Cred şi sper că peste vre-o 15 ani o să fie privit ca şi de Niro,Pacino sau Nickolson-o legenda vie a cinematografiei.
RomaniaMare is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Apr 2010, 13:43   #79
costyn162
Veteran
 
costyn162
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 151
Quote:
Eu cred ca DiCaprio a intrat în clubul marilor actori incepind cu filmul Aviatorul.Şi creşte ca valoare de la un film la altul.
Cred şi sper că peste vre-o 15 ani o să fie privit ca şi de Niro,Pacino sau Nickolson-o legenda vie a cinematografiei.

Sunt de acord. Si mai adaug faptul ca un actor bun, un actor talentat nu este catalogat astfel datorita unui numar mare de filme in care a aparut. Trebuie analizat fiecare personaj interpretat, si ca si DiCaprio, este important sa astepti momentul potrivit pentru a crea un personaj astfel repsectivul rol sa ramana ceva timp in mintea oamenilor.
costyn162 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Apr 2010, 11:56   #80
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by costyn162:
In "Shuter Island" eu unul cred ca am vazut un DiCaprio mai matur atat psihic cat si fizic.

Absolut. Asta e prima trasatura a rolului sau care imi vine in minte cand ma gandecs la el.
DiCaprio insusi a spus ca toata cariera lui a incercat sa se scuture de siropul in care s-a scufundat odata cu "Titanic" - ul, si traiam cu impresia ca a reusit in sfarsit in "The Departed" dar uitasem de "Revolutionary Road" (pe care l-am revazut aseara pe HBO ) - e un copil aici. Chiar impresionanta metamorfoza la care ajunge in "Shutter Island" la numai un an distanta.
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:29.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells