Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

View Poll Results: Cu cine votati in turul 2?
Traian Basescu 41 46.59%
Mircea Geoana 25 28.41%
Nu merg la vot 13 14.77%
Imi anulez votul 9 10.23%
Voters: 88. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 04 Dec 2009, 21:36   #721
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
mai raman sa voteze cu geoana:

- frustratii
- inadaptatii
- talambii
- intunecatii mintal
- paiatele


ce-i drept, sunt multi de-astia in tara, din toate categoriile.
Din pacate, Geoana are sanse!
halebardul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2009, 21:39   #722
cremaxx
Banned
 
cremaxx
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 408
Originally Posted by halebardul:
mai raman sa voteze cu geoana:

- frustratii
- inadaptatii
- talambii
- intunecatii mintal
- paiatele


ce-i drept, sunt multi de-astia in tara, din toate categoriile.
Din pacate, Geoana are sanse!

Eu nu stiu dece va complicati voi atat,macar ati facut un pariu? O lada de bere ceva?Cine iese ala e!
cremaxx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2009, 21:47   #723
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Originally Posted by halebardul:
mai raman sa voteze cu geoana:

- frustratii
- inadaptatii
- talambii
- intunecatii mintal
- paiatele


ce-i drept, sunt multi de-astia in tara, din toate categoriile.
Din pacate, Geoana are sanse!

bai, daca ai probleme, du-te si lasa-ne!
dar chiar te apuci iar sa jignesti pe aici??
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2009, 21:55   #724
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
scuza-ma, e o simpla constatare.

vrei sa-ti fac o lista a votantilor basescu si geoana, aici, pe cinemagia?
crede-ma, nu vrei.
O sa intri intr-o gasca greu de acceptat.
halebardul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2009, 22:00   #725
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Talking

eu vreau să fiu
Originally Posted by halebardul:
- frustrată
- inadaptată
- talâmbă
- întunecată mintal
- paiaţă
şi totuşi, sau tocmai de-aia, cetăţean demn, onest şi fericit.

la câtă prostie e-n ţara asta înclin să cred că nu va ieşi Geoană. nu-i bai, eu cu el voi vota oricum.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2009, 22:02   #726
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
Originally Posted by Dragomara:
eu vreau să fiu
Originally Posted by halebardul:
- frustrată
- inadaptată
- talâmbă
- întunecată mintal
- paiaţă
şi totuşi, sau tocmai de-aia, cetăţean demn, onest şi fericit.

la câtă prostie e-n ţara asta înclin să cred că nu va ieşi Geoană. nu-i bai, eu cu el voi vota oricum.

v-a vorbit categoria "intunecata mintal"

are cuvantul urmatoarea serie...
halebardul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2009, 22:02   #727
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Originally Posted by halebardul:
scuza-ma, e o simpla constatare.

vrei sa-ti fac o lista a votantilor basescu si geoana, aici, pe cinemagia?
crede-ma, nu vrei.
O sa intri intr-o gasca greu de acceptat.

eu cred ca sunt oameni onorabili si de o parte, si de alta.

pe mine ma ingrozeste gandul ca Romania ar putea fi in situatia de a-l avea pe basescu presedinte 10 ani consecutivi!
e prea mult de suportat mental spectrul asta, cu tot ce presupune el, nu mai insir aici...
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2009, 22:12   #728
cremaxx
Banned
 
cremaxx
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 408
Te adaptezi la miros,ca la vot nu ai cum,se vede.
cremaxx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2009, 22:27   #729
sinaxis
Junior
 
sinaxis
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 32
Nu votez cu nimeni! Cu comunistii... nice cum si cu atat mai putin cu securistii! Pe liberali is suparat rau iar de restul nu mai zic ca nu conteaza...
Nu ma duc nici sa stric votul, nu-mi sta in caracter! Pe mine situatia actuala m-a depasit, sunt cu totul scarbit de situatie si, desi nu sunt un om pesimist, nu vad curand o solutie. O revolutie? Impotriva cui? Eventual impotriva noastra.
Traiasca Regele!
__________________
Kirie eleison!

Last edited by sinaxis : 05 Dec 2009 at 22:29.
sinaxis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2009, 22:42   #730
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Originally Posted by Mistah J:
De ce moaşă-sa pe gheaţă n-aţi votat un independent? Eeeeiii? Aud?

care independent? oprescu?
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2009, 22:48   #731
cremaxx
Banned
 
cremaxx
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 408
Mai ,ia taceti, exista posibilitatea ca atunci cand nu mai vrei sa votezi sa iti vinzi votul?


Dar atunci cand nu mai esti tratat in spitale asa cum cer legile si esti nevoit sa iti cumperi tot ce iti trebuie pt. a te pregati de operatie,rivanol,antibiotice,seringi,bani pt asistente ca sa ti-o traga mai incet prin perfuzie si sa nu-ti sparga alta vena,exista posibilitatea de ati vinde asigurarea?

Daca da atunci cui? Lu basescu sau lu Geoana? Lu' masa cred ca i-as vindeo eu.
cremaxx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2009, 22:56   #732
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Originally Posted by Ipu:
A-l vota pe Geoană este ruşinos, pentru că, în afară de faptul că "Prostănacul" e, ca şi Obama, o marionetă periculoasă a grupurilor de interese de peste Ocean, în fruntea Statului Român n-ar trebui să ajungă unul care vorbeşte limba română aşa cum o face el - mâncând marca acuzativului, folosindu-l pe "decât" în loc de "numai" sau "doar", ba chiar vorbind uneori româneşte cu gramatica limbii engleze, când spune de pildă despre nu mai ştiu ce că "ori este, ori este nu" (sic!)
Dimpotrivă, a-l vota pe Băsescu este degradant, pentru că a contribui la re-alegerea unui beţiv bătăuş înseamnă să arăţi indiferenţă şi chiar dispreţ pentru suferinţa multor copii ai României care trebuie să îndure, pe lângă sărăcie, şi umilinţa de a fi bătuţi şi terorizaţi zilnic de către părinţi alcoolici şi violenţi.

Ok, de acord. Si eu as fi vrut sa am optiuni mai bune. Dar asta inseamna sa fii om mare, si nu copil. Trebuie sa iei viata asa cum e, sa iei decizii, sa alegi din optiuni care nu sunt tocmai perfecte.
Eu nu cred in obligativitatea votului, si mai cred ca absenteismul poate fi un semnal transmis clasei politice (asta desi e ignorat de aceeasi clasa politica, si avem pedelei si pesedei ce sarbatoresc ca au castigat 30% din 40% prezenta la vot). Dar mai cred ca sa votezi nu e nici rusinos, nici degradant, indiferent de optiunea aleasa. E o decizie, e nevoie de tine sa decizi, nimeni nu ar trebui sa te judece pentru asta.
Ideea e ca apoi sa fii detasat, si nu sa te transformi intr-un fel de fanatic de frica sa recunosti ca cel care a luat votul tau te-a dezamagit. Pentru ca, inevitabil, te va dezamagi. Insa la momentul votului, tu ai ales cum ai crezut mai bine, cu datele pe care le-ai avut atunci, si asta e tot ce ti se poate cere, asta e datoria ta de cetatean.
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2009, 23:59   #733
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
N-aş fi votat nici chiar dacă aş fi avut cu cine. Spre deosebire de voi, pentru mine a vota presupune să mă deplasez cu trenul vreo câteva zeci de kilometri. La primul tur, i-aş fi votat pe Manole, Rotaru, Vadim-Tudor sau chiar pe Antonescu, dar toţi aceştia fiind oricum lipsiţi de orice şansă, privaţi de maşinăriile electorale puse în slujba celor doi "aleşi"...
Iată un text despre confruntarea de joi seară, care pe cei care privesc lupta electorală din prezent cu detaşare îi va amuza, cel puţin, dar care pe cei implicaţi emoţional îi va enerva grozav:
http://ziarultricolorul.ro/?cmd=disp...&story_id=2267
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Dec 2009, 00:00   #734
cremaxx
Banned
 
cremaxx
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 408
http://www.youtube.com/watch?v=Z1ebOVmzZqY



urmasii lui traian....Basescu?
cremaxx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Dec 2009, 00:02   #735
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Asaaa...

Deci:

La 23:00, ies de la Teatrul de Comedie, unde fusesem invitat la premiera spectacolului-coupé "O lume pe dos" (trei piese într-un act), regia Iarina Demian, cu Tudor Chirilä, Iarina Demian, Smaranda Caragea, Simona Stoicescu, Marius Drogeanu si Andrei Runceanu.

Pe la 23:05, ajung în Unirii si väd, peste afisele electorale de pe panoul mare de lângä coborârea la Unirii 1, postere autocolante negre cu litere albe: BASESCU DISTRUGE TOT.
Rup unul, îl arunc, dau sä cobor la metrou - mä ia politia.
Ii urmez cu bratele deschise, le dau ID card-ul, îi felicit pentru promptitudine si, în timp ce-mi notau datele, începem conversatia.

REZUMAT:
EI: - O sä plätiti o amendä.
EU: - Nu, domnilor agenti, n-o voi pläti - o voi ataca în justitie, si voi câstiga. Era afisaj ilegal, încälca legea electoralä, legea afisajului public, si alte legi.
EI: - Dar ne facem dreptate singuri? Dvs. aveati dreptul sä depuneti o plângere, nu sä rupeti bannerul!
EU: - Domnule agent, sä fim seriosi! Stiti la fel de bine ca mine cä n-ar fi folosit la nimic. Uneori, e necesar sä fim rapizi si eficienti, dacä vrem sä remediem o ilegalitate - chiar cu riscul de a comite alta, mai micä. Eu mi-am asumat acest risc - si sunt mândru de asta!
EI: - Vä väd om serios, nu vi se pare cä e o copilärie, sä rupeti asa un banner?
EU: - Sigur cä da, aveti dreptate: în fiecare dintre noi träieste un copil - care e cinstit, curajos si cu constiinta curatä! Vä spun sincer: dacä vä vedeam, si renuntam sä rup afisul, zicându-mi: "Auleo, politia, ce-o sä-mi facä!?", mi-ar fi fost rusine. M-as fi considerat un las!
EI (dupä o convorbire la telefon): - Stati cä vine sefu'. Sä vedem ce zice - poate aveti noroc. Sä stiti, dacä vorbiti la fel cum ati vorbit cu noi, poate scäpati.
EU: - Foarte bine, vä multumesc!
Si vine o masinä neagrä.
Eram convins cä va coborî un inspector sau comisar, sä mä ia la întrebäri.
Când colo, ce väd...?
O GASCA DE HAIDAMACI IN CANADIENE ROSII!
ERA ECHIPA DE CAMPANIE A P.S.D.-ULUI!
ASTIA ERAU "SEFII" POLITISTILOR, DE LA CARE ASTEPTAU AGENTII ORDINE!
Discutia a fost amiabilä, mi-au explicat cä fusese un "räzboi" de uzurä între echipe, cä ei puseserä posterele negre ca reactie pentru cä P.D.L.-ul le rupea afisele mari (incidental, nu erau afise pro-Geoanä ci anti-Bäsescu).
Ne-am despärtit prieteni si am prins ultimul metrou.

CONCLUZIE:
Deja, abuzurile si ilegalitätile totalitariste ale viitorului mandat P.S.D.-ist functioneazä. Politia nu mai e subordonatä legii, ci partidelor politice (la fel ca în toate administratiile fesenist/pesediste).
Am convingerea cä votul de duminicä va fi o mascaradä (ca toate celelalte, de altfel); votäm degeaba, jocurile se fac sus. Bäse i-a deranjat destul de tare ca sä-l lichideze - si o vor face. Rezultatul se stie (la fel cum reiese si din toate textele lingäilor din presä, toti Rosca-Stänestii si Zoaiele Petre si alte curve cu condei care se antepronuntä de säptämâni si luni de zile).
Deci, voi, cei säraci cu duhul care votati cu Geoanä, puteti fi cu constiinta împäcatä (nu cä ati fi avut vreodatä dubii în sensul ästa - vezi opusul lui dubito ergo cogito): nu voi veti aduce din nou la putere coruptia, dictatura, abuzurile, ilegalitätile si continua degradare a României. Altii o vor face. Voi le veti legitima doar.

Somn usor, natiune!
NU vor veni vremuri mai bune.
Mai avem de asteptat.
Mult.

Last edited by Pitbull : 05 Dec 2009 at 00:06.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Dec 2009, 00:07   #736
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Fatalist mai esti, Pitbull.
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Dec 2009, 00:08   #737
cremaxx
Banned
 
cremaxx
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 408
Dar ce crezi , daca ai rupt acel afis ai influentat votul?E o intrebare normala,fara subinteles.
cremaxx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Dec 2009, 00:11   #738
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
@Marius: nu, doar lucid.
Stii ce e un pesimist? Un optimist cu simtul realitätii!

@Cremaxx: nu, dar unul dintre modelele mele e Don Quijotte:
To right the unrightable wrong!
To love, pure and chaste, from afar!
To try, when your arms are too weary,
To reach the unreachable star!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Dec 2009, 00:14   #739
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Cool

Originally Posted by Ipu:
N-aş fi votat nici chiar dacă aş fi avut cu cine. Spre deosebire de voi, pentru mine a vota presupune să mă deplasez cu trenul vreo câteva zeci de kilometri. La primul tur, i-aş fi votat pe Manole, Rotaru, Vadim-Tudor sau chiar pe Antonescu, dar toţi aceştia fiind oricum lipsiţi de orice şansă, privaţi de maşinăriile electorale puse în slujba celor doi "aleşi"...
Iată un text despre confruntarea de joi seară, care pe cei care privesc lupta electorală din prezent cu detaşare îi va amuza, cel puţin, dar care pe cei implicaţi emoţional îi va enerva grozav:
http://ziarultricolorul.ro/?cmd=disp...&story_id=2267
hai că asta e mai tare decât elucubraţiile lui Pitbull!
frate, da'la capitolul raţionament trece bine de Caragiale!
stai să văz dacă pricepui:
- n-aş vota nici dacă aş avea cu cine,
- cu toate că nu votez, mă deplasez totuşi cu trenul vreo câţiva km pentru acest act abominabil,
- încă nu votez, dar la primul tur i-aş fi votat TOTUŞI pe-ăla şi pe-ăla, tot unul şi unul, evident lipsit de orice şană, de maşinile electorale ale altora.
ha?!
.................

ce dracu mai caut totuşi pe acest topic, m-aş întreba io dacă aş posta din contul "Ipu"?!
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Dec 2009, 00:15   #740
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Ma intreb daca nu pot fi dati in judecata, si Base, si Geoana, cu faza cu afisele cu o zi inainte. Adica, am ramas cu sechele, nu m-am putut hotari, si mi-a tremurat mana pe stampila, vreau 1 milion de euro pentru daune morale.
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 07:34.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells