Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Forum > Condica de sugestii si reclamatii

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 19 Oct 2009, 13:36   #1
Pac21
Novice
 
Pac21
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1
Voturi filme.

Nu inteleg de ce se pot vota filmele care inca nu ruleaza prin cinema.

Vad filme care or sa apara peste vreo 2 - 3 luni si au deja voturi la greu, pai ce-i asta ?

Faceti ca imdb de exemplu, nu poti vota filmul decat dupa ce apare pe marile ecrane, mai corect ar fi, cei de la cinemagia sa de-a drumu la voturi dupa ce filmul respectiv ruleaza pe marile ecrane din RO, nu din USA, dar cum la noi cateodata se mai intarzie cu lansarile, ar fi corect macar sa opriti voturile pana apar filmele pe marile ecrane din USA, sau de unde provine filmul respect.

Last edited by Pac21 : 19 Oct 2009 at 13:38.
Pac21 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Oct 2009, 15:48   #2
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
Oamenii ori l-au vazut pe net.Ori au ei o presimtire.
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Oct 2009, 16:31   #3
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Multumim, Pac, pentru sugestie. O sa analizam fezabilitatea propunerii pe site-ul nostru, apoi o vom implementa.
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Nov 2009, 18:25   #4
Aly007
Novice
 
Aly007
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 4
Acesta probabil este cel mai elocvent exemplu...700 de voturi...
Aly007 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2009, 00:32   #5
Radu47hitman
Novice
 
Radu47hitman
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 9
Pac21, +1

De ex. filmul cu Harry Potter este chiar si in top, dar nimeni inca nu l-a privit...

Last edited by Radu47hitman : 19 Jan 2010 at 23:12.
Radu47hitman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Feb 2010, 22:10   #6
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
As vrea si eu sa reiau problema. Cred ca un top cat mai corect realizat, un fel de IMDB top 250, ar fi foarte util userilor. Cand ma gandesc la asta iau in considerare propria mea experienta. Cand eram mai mic vedeam multe filme, dar majoritatea de o calitate indoielnica, chiar daca printre ele se mai strecurau si cateva bune. Mai tarziu insa am dat de acel top IMDB si de atunci cred ca in proportie de minim 75% am vazut filme macar bune. Acel top a fost inceputul, apoi am continuat cu AFI 100, cu 1001 de filme de vazut intr-o viata si TSPDT, iar acum stiu cum sa-mi aleg filmele in asa fel incat sa-mi asigur o vizionare a unui film de calitate.

Ideea e ca un top realizat cat de cat corect e un inceput promitator. Dupa cum arata lucrurile topul va fi de o calitate si mai indoielnica decat cel de pe IMDB, dar ar putea deveni ceva chiar util.

Si ca topul sa fie unul mai bine realizat cred ca ar trebui separate filmele artistice de seriale, pentru ca vad multe seriale printre primele locuri. Un alt criteriu ar fi un numar minim de voturi pentru a intra in top, desi asta nu prea ajuta filmele bune, care sunt mai putin populare si au numar mic de voturi. Presupun ca numarul minim ar trebui sa fie unul destul de mic pentru promovarea filmelor bune.

Si cum ne aflam intr-un topic cu acest subiect, sa nu mai poata fi votate filmele inainte de a avea premiera mondiala.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Feb 2010, 12:02   #7
cristane
Novice
 
cristane
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 6
Eu nu inteleg de ce unele filme nelansate inca nicaieri in lume (cum ar fi Shutter Island) pot fi votate, iar altele deja lansate in SUA (cum ar fi The Edge of Darkness) nu pot fi votate. Care e sistemul dupa care "deblocati" votarea? Ar trebui sa fie data de premiera americana.

Later edit ... si am mai gasit un bug. In profilul de user, ordonarea filmelor dupa calificativ nu functioneaza.

Last edited by cristane : 03 Feb 2010 at 12:04.
cristane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Feb 2010, 12:27   #8
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
cristi, a fost o eroare in baza de date, deschiderea voturilor se face dupa premiera americana, dar cum shutter island si-a amanat la un moment dat premiera... informatia n-a fost updatata si pe site, prin urmare voturl a ramas deschis
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Feb 2010, 16:14   #9
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Poate nu o fi gresit, dar pare prea ciudat: The Lovely Bones - Nota 2,61. Si numarul de voturi e bizar:, 678, pentru un film care nu e tocmai popular.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2010, 21:06   #10
cristane
Novice
 
cristane
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 6
Green Zone e deja pe ecrane, si inca nu se poate vota.
cristane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2010, 21:37   #11
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
rezolvat
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:36.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells