Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Horror

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 05 Oct 2009, 08:26   #1
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Drag Me to Hell

Clatto Verata N... Necktie... Neckturn... Nickel...sau ceva de genu'...rostea Ash (Bruce Campbell) prin '92 incercand sa puna mana pe Necronomicon...i-a iesit atat de bine incat s-a trezit pe cap cu o armata de morti...i-a prapadit, desigur, in mod medieval...si asa s-a pus la somn una din cele mai de succes serii horror, Evil Dead, clipocind sub cenusa timpului...insa toata suflarea fanilor care, ranjind, si-au dat majoratul intr-ale lugubrului stiau (sau mai mult au sperat) ca lucrurile au fost lasate neterminate......

si ce legatura are asta cu modernul Drag Me to Hell ?!

punctez cateva chestii:

"blestemata" Christine (Alison Lohman) seamana leit cu Bruce Campbell...acelasi lucru se poate spune si despre Ellen Page, aleasa initial pentru rol

Sylvia Ganush, in apucaturile ei, pare a fi urmasa vrajitoarelor care i-au dat atatea batai de cap lui Ash, chinuit, in acelasi timp, de tot felul de alte fiinte desprinse din Cartea Mortilor

actiunea filmului este un mix de drama si comic...ba e serioasa, punand accent pe drama individului smuls brusc din cotidian, ba e traznita, evidentiind cu umor inclestarea disperata dintre om si demonii care il bantuie (da, cei care au ras la fazele funny din film fara sa le considere penibile sunt 'majori', ceilalti sa puna mana si sa vada seria Evil Dead)

intr-o anumita masura toate asemanarile de mai sus (si altele) pot fi fortate...insa Drag Me to Hell, prin modul de desfasurare al actiunii si constructia tensiunii (inclusiv aspectele tehnice) a fost un exercitiu al naibii de bun si (sper) folositor pentru fratii Raimi, care pregatesc Evil Dead IV
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Oct 2009, 10:29   #2
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Cea ce mi-a placut la filmul asta este faptul ca intreaga sa structura se desprinde de canoanele horrorului modern american plus ca m-a speriat al naibii!!!
Povestea are accente cliseice(intentionate,desigur),partea de sonorizare e lucrata ca la carte plus secventa din casa familiei Ganush pe care o consider cea mai buna din tot filmul.Aveam impresia atunci ca ma uit la un horror european.
Alison Lohman cum am mai spus se achita bine de datorie ca functionarasa tampitica si pupincurista care e dispusa la orice pentru a-si salva viata.
De fapt filmul contine o adunatura de personaje dintre cele pe care societatea moderna le vede cu ochii suspiciosi:magicianul atoatestiutor,socrii cretino-imbecili cu fasoane conservatoare,fiul cel indobitocit,dar cu un nevinovat simt al umorului si in cele din urma baba si nepoata 2 straine care se potrivesc ca nuca in perete cu visul american.

Sam Raimi nu se dezminte nici de aceasta data reusind sa creeze cea ce alti incearca sa faca:HORROR!

MegaRecomandat!
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Oct 2009, 13:15   #3
SS3
Novice
 
SS3
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 19
Un film bun, o comedie horror care iese din tiparele ieftine.
Faze comice alternand cu scene de suspans bine facute, scenariul ok, sfarsitul oarecum imprevizibil (eu ma gandeam ca o va incasa altcineva).
Cu siguranta merita vazut.
SS3 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Oct 2009, 19:16   #4
EgOisM
Guru
 
EgOisM
 
Join Date: Apr 2008
Location: Bucharest
Posts: 849
Ma rog,un horror bun cu suspans intretinut destul de bine si foarte bine conturat de comic,insa nu pot spune ca este genul de horror care ma atrage...prefer ceva serios..
Cu toate astea a iesit bine,pot spune chiar foarte bine,nu s-a depasit limita ce conduce spre kitsch,unde multe filme de genul se impiedica pe drum.
__________________
Haven't you heard ,i'm the crazy bitch around here!
http://p3rf3ctegoism.blogspot.com/
EgOisM is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Oct 2009, 20:50   #5
Gospin
Comfortably numb
 
Gospin
 
Join Date: May 2009
Location: over the rainbow
Posts: 1,289
Send a message via Yahoo to Gospin
Horror bun, are insa unele faze comice care alterneaza si devine interesant pe alocuri.
Finalul se poate spune ca e imprevizibil, desi ma gandeam "cam" la acelasi lucru inainte sa se termine ?
__________________
Ambition is a poor excuse for not having enough sense to be lazy!
Gospin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Oct 2009, 21:08   #6
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
@Egoism ... pe unde ai umblat ca nu ai mai intrat de ceva vreme ?
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Oct 2009, 10:20   #7
EgOisM
Guru
 
EgOisM
 
Join Date: Apr 2008
Location: Bucharest
Posts: 849
Originally Posted by redmen:
@Egoism ... pe unde ai umblat ca nu ai mai intrat de ceva vreme ?
sunt foarte ocupata cu anumite cursuri si diverse activitati...abia mai respir..crede-ma
__________________
Haven't you heard ,i'm the crazy bitch around here!
http://p3rf3ctegoism.blogspot.com/
EgOisM is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Oct 2009, 13:25   #8
rm_cristian
Junior
 
rm_cristian
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 65
superb film, unul dintre cele mai bun din acest an....la genul horror ma refer. si cum ziceti si voi un sfarsit la care nu te astepti!
rm_cristian is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Oct 2009, 00:55   #9
TheNewBlack
Junior
 
TheNewBlack
 
Join Date: May 2009
Posts: 63
filmul acesta l-am recomandat multora, dar am observat ca persoanele care in general nu privesc filme de groaza il considera mai degraba comedie.
are destule faze comice cum ar fi dansul diavolului deasupra focului sau capra care vorbeste)) dar si cateva care m-au cam inghetat. scena din casa batranei in care se impedica si ajunge cu ea in sicriu mi s-a parut geniala. de asemenea si cea din cimitir.
finalul destul de previzibil dar este un film bunicel pe care l-as revedea
TheNewBlack is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Oct 2009, 01:21   #10
TheNewBlack
Junior
 
TheNewBlack
 
Join Date: May 2009
Posts: 63
Am uitat...mi s-a parut destul de infricosatoare imaginea batranei, asa ca am cautat poze sa vad cum arata fara machiajul pentru film. Si m-am speriat mai rau are o privire de batranica satanista cum era tipa din Rosemary's baby, Minnie )

TheNewBlack is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2009, 16:37   #11
cremaxx
Banned
 
cremaxx
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 408
Mie mia placut faza cand musca baba din bord cu gingiile
cremaxx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2009, 12:34   #12
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
L-am bifat si eu aseara.
Prima parte ( aparitia batranei si lupta cu ea in parking-ul din subsol, modul in care cotrobarie spiritul rau prin casa Christinei printre tigai) m-a cam bagat in sperieti insa a doua jumatate a filmului m-a facut sa ma prapadesc de ras.....si ma refer exact la momentele pe care le-ati enumerat si voi mai sus si care v-au amuzat.

As vrea sa inteleg si eu, toate filmele horror folosesc cliseele astea tocite, cu fata blestemata, vrajitoarea razbunatoare, carti de vrajitorie si dezlegare de vraji, fortune-tellers? Nu intreb cu sictir ci pur si simplu pt ca nu cunosc acest gen de film, horror, si nu mi-e clar; sunt astea ingrediente indispensabile?
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2009, 13:30   #13
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by illotempore2002:
L-am bifat si eu aseara.
Prima parte ( aparitia batranei si lupta cu ea in parking-ul din subsol, modul in care cotrobarie spiritul rau prin casa Christinei printre tigai) m-a cam bagat in sperieti insa a doua jumatate a filmului m-a facut sa ma prapadesc de ras.....si ma refer exact la momentele pe care le-ati enumerat si voi mai sus si care v-au amuzat.

As vrea sa inteleg si eu, toate filmele horror folosesc cliseele astea tocite, cu fata blestemata, vrajitoarea razbunatoare, carti de vrajitorie si dezlegare de vraji, fortune-tellers? Nu intreb cu sictir ci pur si simplu pt ca nu cunosc acest gen de film, horror, si nu mi-e clar; sunt astea ingrediente indispensabile?

nu, nu toate se folosesc de asa ceva...si nici nu sunt indispensabile...depinde de fiecare film maker in parte ce foloseste si cat de bine ii iese
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2009, 14:27   #14
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
De mentionat si faptul ca umorul nu este involuntar...Raimi adauga umorul negru cu un asa talent incat nu pericliteaza atmosfera horror a filmului.
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2009, 20:35   #15
Gospin
Comfortably numb
 
Gospin
 
Join Date: May 2009
Location: over the rainbow
Posts: 1,289
Send a message via Yahoo to Gospin
Originally Posted by Disciple:
De mentionat si faptul ca umorul nu este involuntar...Raimi adauga umorul negru cu un asa talent incat nu pericliteaza atmosfera horror a filmului.
Say it! Raimi is good, very good!
__________________
Ambition is a poor excuse for not having enough sense to be lazy!
Gospin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Dec 2009, 20:43   #16
cremaxx
Banned
 
cremaxx
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 408
Mie mi-a parut rau ca a murit "aia" la sfarsit.Voiam sa o haleasca pe babeta.....cine a pus-o sa faca imprumut la banca si sa puna gaj casa? Oricum eu sper si la o a 2-a parte in care capra o sa ia batalie.
cremaxx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Dec 2009, 16:18   #17
coffeemuffin
Novice
 
coffeemuffin
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 6
Singurul lucru ce mi-a placut la film: finalul. (kinda spoiler, ca tipa moare) in rest, mi s-a parut doar scarbos. nici decum horror. sunt filme mult mai bune.
coffeemuffin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Dec 2009, 16:34   #18
cremaxx
Banned
 
cremaxx
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 408
Originally Posted by coffeemuffin:
Singurul lucru ce mi-a placut la film: finalul. (kinda spoiler, ca tipa moare) in rest, mi s-a parut doar scarbos. nici decum horror. sunt filme mult mai bune.

Da si tu niste nume de filme horror mai bune ca asta aparute in 2009......Aia astept sa le vad.
cremaxx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Dec 2009, 17:49   #19
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Dau eu. Paranormal Activity.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Dec 2009, 18:37   #20
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
"Orphan","The Skeptic",dar nu sunt la egalitate fata de DMTH.Si nu ii pot egala savurosul umor.
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:46.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells