Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Filme la TV

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 04 Sep 2009, 15:59   #361
Avalhon
Veteran
 
Avalhon
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 225
Din "pacate", mie imi place istoria. Si chiar daca subiectele de care discutam fac parte din mitologie, macar aia sa fie respectata cat de cat, ca istoria...stim noi ce bine e reprezentata prin filme si seriale.
Avalhon is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Sep 2009, 19:11   #362
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Lasa ca nici cu Tudors nu mi-e rusine. Au incercat in primul sezon sa faca o telenovela, ceea ce a implicat multe abateri de la adevarul istoric. Apoi inspre sezonul doi pun accent numai pe tensiunile religioase din Anglia si sa uita complet ca ar trebui totusi sa continue ca o telenovela decat sa ajunga ceva care nu e nici cal nici magar si e uber plictisitor.
Ca sa nu mai zic ca Henry VIII nici la 15 ani nu cred ca era asa de tras printr-un inel cum e Jonathan Rhys Meyers
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Sep 2009, 11:28   #363
Avalhon
Veteran
 
Avalhon
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 225
La 15 ani era tras prin inel. Uite-l la 18: S-a buhait mai tarziu. Ce-i drept, la momentul in care s-a ajuns cu serialul, ar trebuie deja sa se vada semnele.
Avalhon is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Sep 2009, 14:26   #364
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
E un portret, n-avem cum sa stim. Eu nu pot sa cred ca HVIII a fost vreodata asa de slab ca JRM. Si asa de finutz
Se zice ca era frumos dupa standardele vremii, dar JRM e frumos dupa standardele vremurilor noastre.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Sep 2009, 14:46   #365
Avalhon
Veteran
 
Avalhon
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 225
E adevarat ca portretele oficiale ale vremii nu respectau adevarul 100%, dar Henry nu a fost un umflat de la inceput. A inceput sa se "mareasca" dupa un accident foarte dur la un turnir. Daca nu am insel, intamplarea a fost aratata in primul sezon.
Avalhon is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Sep 2009, 22:49   #366
Shulina
Novice
 
Shulina
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 11
Originally Posted by miercuri:
E un portret, n-avem cum sa stim. Eu nu pot sa cred ca HVIII a fost vreodata asa de slab ca JRM. Si asa de finutz
Se zice ca era frumos dupa standardele vremii, dar JRM e frumos dupa standardele vremurilor noastre.
ba miercuri ma omori....fa tu un serial mai bun daca poti....nu ca ar fi cel mai cel sau 100% historically accurate, dar totusi e un serail bun...si in plus nici nu conteaza prea mult asta...e viziunea scenaristului, a regizorului asupra vremii...asta il face bun...combinatia dintre istorie si fantezie...
Shulina is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Sep 2009, 23:15   #367
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Mie mi se pare destul de mediocru dupa un anumit numar de episoade. Pentru ca desi au facut atatea compromisuri sa adapteze istoria pentru TV, tot pare o taraganre infinita fara plot.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Sep 2009, 10:58   #368
Shulina
Novice
 
Shulina
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 11
Fiecare serial are si puncte moarte......pe mine una ma duce cu gandu la vremea aceea......dupa cum am spus nu este cel mai bun serial ever, insa nici nu ma simt in stare sa critic ceva ce eu nu sunt capabila sa fac....
Shulina is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Sep 2009, 13:54   #369
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by Shulina:
insa nici nu ma simt in stare sa critic ceva ce eu nu sunt capabila sa fac....
nu suntem cababili sa facem 95% din chestiile pe care le consumam, asta inseamna ca nu trebuie sa avem o parere?
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Sep 2009, 16:47   #370
moltisanti88
Guru
 
moltisanti88
 
Join Date: Nov 2008
Location: Bucuresti
Posts: 360
Zilele astea ochii imi sunt lipiti de monitorul calculatorului din cauza serialului It's Always Sunny in Philadelphia. Comedy at it's best .
moltisanti88 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Sep 2009, 18:12   #371
Shulina
Novice
 
Shulina
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 11
Originally Posted by miercuri:
Originally Posted by Shulina:
insa nici nu ma simt in stare sa critic ceva ce eu nu sunt capabila sa fac....
nu suntem cababili sa facem 95% din chestiile pe care le consumam, asta inseamna ca nu trebuie sa avem o parere?
sa avem pareri e usor..mai greu e cu opiniile..alea trebuie sustinute cu argumente...in fine.....eu ma refeream la faptul ca tot ce pot spune e daca ceva imi place sau nu, mai mult nu ma bag...si oricum suntem mereu subiectivi, altfel e cam greu sa fii si obiectiv si plauzibil in acelasi timp
Shulina is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Sep 2009, 18:06   #372
adhpliz
Novice
 
adhpliz
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 18
un serial foarte fain pe care acum am inceput sa-l vad e Supernatural...... e destul de ok ..... mai este acum o telenovela (_!!!!!!! NU dina SPANIA / AMERICA DE SUD) se numete Dae Janggeum si e din coreea..... foarte interesanta din punct de vedere al culturii prezentate si a personajelor portretizate de actori .........
altele ar mai fi........ Grey's Anatomy, Desperate Housewives, Brothers and sitsters (!!!comedie dar si drama), Smallville.........
adhpliz is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Sep 2009, 18:16   #373
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Supernatural nu e extraordinar, dar a dezvoltatun plot frumusel pe parcursul a 5 sezoane si m-a prins tot mai tare pe parcurs.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Sep 2009, 20:40   #374
Shulina
Novice
 
Shulina
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 11
au reinceput Californication, Dexter si Bones......the future looks pretty nice
Shulina is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2009, 20:10   #375
rm_cristian
Junior
 
rm_cristian
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 65
TRUE BLOOD - omg asta da serial cu vampiri...merita vazut este super tare. Ador si Supernatural si ma mai uit si la desperate housewives...am nevoie de putina drama aaaaaaa si era sa uit de super showul AMERICAN DAD!!!!!!
rm_cristian is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Sep 2009, 16:20   #376
tibzone
Junior
 
tibzone
 
Join Date: Mar 2008
Location: Ploiesti
Posts: 59
Send a message via Yahoo to tibzone
hmmm ]The Vampire Diaries" un show in genul twilight
tibzone is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Sep 2009, 22:44   #377
Dany23
Novice
 
Dany23
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 24
am adaugat un serial nou la lista: Flash Forward on air(S01e01) un serial foarte foarte bun si daca o va tine tot asa va fi un alt serial-fenomen de la cei de la abc.

a strans 14 milioane de vizualizatori la premiera sezonului
__________________
http://twitter.com/daninovac
Professional dreamer. Amateur writer. The influence.
Dany23 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Oct 2009, 15:38   #378
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
vazut Jericho

m-am uitat la el pt Skeet Ulrich si am dat peste un serial bunicel...are cateva scapari si greseli, ceva personaje fara substanta, insa per total e ok
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Oct 2009, 12:21   #379
psyched
Novice
 
psyched
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 3
Bine ca s-a terminat in sfarsit True Blood - tragea de storyline in disperare, Jason era iar downgraded la versiunea precedenta, jocul cu matele (matzele) in chiuveta era mai degraba hilar decat de impact. In fine, s-a sfarsit. Oh, si Evan Rachel Wood? Fail.

Flash Forward se vrea noul Lost, nu? Sau doar mi se pare pt ca scena de inceput mi-a amintit de primul episod din Lost? Deocamdata e promitator, desi Charlie a devenit plot pusher - foarte active 2 minute tre sa fi avut.

Eastwick. Omfg. Charmed Desperate Housewives. That is all (and all is not well).

Glee - singurul serial care ma obliga sa fiu la curent cu spoiler-ele si care e responsabil pentru timpul petrecut pe youtube.

Last edited by psyched : 05 Oct 2009 at 12:32.
psyched is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Oct 2009, 01:54   #380
Deleted
Guru
 
Deleted
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 325
mie

Originally Posted by paul_aramis:
lasă-l chambord, atât poate - atât face, că doar nimeni nui perfect: desparate howseieves

uite, îi recomand şi eu unul: armie ieves.

îmi plăceau OZ - Federal Prison

şi Six feet under


tnx, Dragomara

Last edited by Deleted : 08 Oct 2009 at 21:03.
Deleted is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:55.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells