Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 24 Sep 2009, 16:39   #21
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
gata, ma duc sa-mi cumpar niste crizanteme
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2009, 16:45   #22
Deleted
Guru
 
Deleted
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 325
Originally Posted by StefanDo:
gata, ma duc sa-mi cumpar niste crizanteme

ca sa le daruiesti "EI" , ok?
Deleted is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2009, 16:56   #23
Deleted
Guru
 
Deleted
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 325
Originally Posted by Dragomara:
hmmm... crizanteme, florile toamnei.
din toamna-n care Dumnezeu cocea prăjituri cu aromă de vanilie, crizantemele-mi induc o stare de teamă.

la primăvară, poate că am să scriu despre floarea-de-cireş, sakura no hana

dacă nu mă şterge până atunci
Deleted is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2009, 17:03   #24
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Ma bag si io la discutii despre sakura si cred ca si prietenul meu care si-a tatuat sakura pe gamba (impreuna cu niste sabii de samurai, of course )
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2009, 17:14   #25
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Thumbs down

Originally Posted by StefanDo:
gata, ma duc sa-mi cumpar niste crizanteme
nu cred că vrei să ştii povestea crizantemelor mele, dar o să ţi-o spun oricum pentru că în ciuda faptului că plătesc cel mai scump Internet posibil, pe strada mea etc. mi-au trebuit mai mult de 5 încercări de a deschide CineMagia, în p*** mă-sii de viaţă, deci foarte pe scurt:
- 23 octombrie prin 2000 şi ceva,
- Forin = colegul meu care mi-ar fi putut fi tată,
- accident pe autostradă la întoarcea de la Piteşti, de la înmormântarea fratelui,
- teamă de accidente, stat numai in spate - cei din faţă nu au păţit mai nimic.
- toamnă,
- mai apoi Drumul Taberei,
- Sf. Dumitru,
- un Bucureşti de sute de crizanteme de toate culorile,
- nu am mai răbdat biserica, mulţimea, cimitirul şi m-am dus să mă plimb prin cartier,
- aerul, străzile, copacii miroseau a vanilie, de unde-am dedus că Dumnezeu coace prăjituri
- de atunci toamna nu mă pot împiedica să-i urăsc pe toţi: Florin, crizanteme, anotimp, vanilie, Dumnezeu. pe toţi!
- restul anului mă mint că miercurea aia-n care mi-a promis că ne vom revedea nu a venit încă, şi toate zilele sunt duminică. aproape 300 de duminici.
- no, şi ăsta e motivul pentru care-n viaţa asta mi-e teamă de crizanteme.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2009, 17:14   #26
Deleted
Guru
 
Deleted
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 325
Originally Posted by illotempore2002:
Ma bag si io la discutii despre sakura si cred ca si prietenul meu care si-a tatuat sakura pe gamba (impreuna cu niste sabii de samurai, of course )

If Winter comes, can Spring be far behind?

la Shelley te gandeai?
Deleted is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2009, 17:17   #27
Deleted
Guru
 
Deleted
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 325
Dragomara,

Originally Posted by Dragomara:
Originally Posted by StefanDo:
gata, ma duc sa-mi cumpar niste crizanteme
nu cred că vrei să ştii povestea crizantemelor mele, dar o să ţi-o spun oricum pentru că în ciuda faptului că plătesc cel mai scump Internet posibil, pe strada mea etc. mi-au trebuit mai mult de 5 încercări de a deschide CineMagia, în p*** mă-sii de viaţă, deci foarte pe scurt:
- 23 octombrie prin 2000 şi ceva,
- Forin = colegul meu care mi-ar fi putut fi tată,
- accident pe autostradă la întoarcea de la Piteşti, de la înmormântarea fratelui,
- teamă de accidente, stat numai in spate - cei din faţă nu au păţit mai nimic.
- toamnă,
- mai apoi Drumul Taberei,
- Sf. Dumitru,
- un Bucureşti de sute de crizanteme de toate culorile,
- nu am mai răbdat biserica, mulţimea, cimitirul şi m-am dus să mă plimb prin cartier,
- aerul, străzile, copacii miroseau a vanilie, de unde-am dedus că Dumnezeu coace prăjituri
- de atunci toamna nu mă pot împiedica să-i urăsc pe toţi: Florin, crizanteme, anotimp, vanilie, Dumnezeu. pe toţi!
- restul anului mă mint că miercurea aia-n care mi-a promis că ne vom revedea nu a venit încă, şi toate zilele sunt duminică. aproape 300 de duminici.
- no, şi ăsta e motivul pentru care-n viaţa asta mi-e teamă de crizanteme.

I'm sorry

sper că ştii că nu asta era în gândul meu

iubesc florile. şi muuuuuuuulte alte chestii. asta-i tot
Deleted is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2009, 17:31   #28
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
@Deleted - fii pe pace. sunt ok, şi chiar nu mai vreau să discut despre asta, vreau doar să uit.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2009, 20:11   #29
obsessed
Junior
 
obsessed
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 27
Ma uit si eu p ce aveti voi aici.
Japonia... samurai, sakura, munca, bomba nucleara, manga, letters from Iwo Jima, ryu murakami
Am fost la un festival sakura in Korea, a fost... de neuitat... Vreau sa merg si la unul in Japan, tara contrastelor
obsessed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2009, 20:12   #30
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Io sper s-ajung in China la iarna, one of my best friends s-a mutat acolo pt totdeauna. Azi mi-a povestit ce horror e, si cu atat mai tare ma atrage...
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2009, 20:21   #31
obsessed
Junior
 
obsessed
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 27
Nu e horror... Depinde din ce punct de vedere privesti. Eu am fost la Beijing si mi s-a parut unul dintre cele mai fascinante orase pe care le-am cunoscut! o tara comunista una dintre primele cinci economii din lume, cartiere vechi cu mentalitati de evul mediu la noi, si cladiri de 20 de nivele coexistand bizar dar socant de armonios, China comunista dar in care primeaza proprietatea privata si societatea de consum, mancarea excelenta dar chelnarii nu vorbesc o boaba de engleza, perle s bijuterii la pret derizoriu, masini de 1500 de dolari bucata pe care nu si le permit decat cei cu stare si o istorie mai indelungata decat toata Europa pusa la un loc. WOW
Nu uita ca este vorba de tzara care a civilizat Asia... Cultura japoneza de la ei isi are radacinile..,
obsessed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2009, 20:27   #32
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Pai da, tocmai in ideea asta sunt atrasa incolo. My friend lives in Wuhan, a fost la atatica sa se stabileasca in Beijing.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2009, 20:36   #33
Deleted
Guru
 
Deleted
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 325
Originally Posted by obsessed:
Ma uit si eu p ce aveti voi aici.
Japonia... samurai, sakura, munca, bomba nucleara, manga, letters from Iwo Jima, ryu murakami
Am fost la un festival sakura in Korea, a fost... de neuitat... Vreau sa merg si la unul in Japan, tara contrastelor

Ryū - hmmmmmmmm

Ce ţi-a plăcut mai mult - Albastrul .... sau Ecstasy?
Deleted is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2009, 20:38   #34
Deleted
Guru
 
Deleted
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 325
Originally Posted by obsessed:
Nu e horror... Depinde din ce punct de vedere privesti. Eu am fost la Beijing si mi s-a parut unul dintre cele mai fascinante orase pe care le-am cunoscut! o tara comunista una dintre primele cinci economii din lume, cartiere vechi cu mentalitati de evul mediu la noi, si cladiri de 20 de nivele coexistand bizar dar socant de armonios, China comunista dar in care primeaza proprietatea privata si societatea de consum, mancarea excelenta dar chelnarii nu vorbesc o boaba de engleza, perle s bijuterii la pret derizoriu, masini de 1500 de dolari bucata pe care nu si le permit decat cei cu stare si o istorie mai indelungata decat toata Europa pusa la un loc. WOW
Nu uita ca este vorba de tzara care a civilizat Asia... Cultura japoneza de la ei isi are radacinile..,

I agree - e uluitoare

am de gând să pun nişte poze de acolo, dar nu acum

Welcome! sper că mai stai pe aici ca să poţi revedea câte ceva din locurile acelea
Deleted is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2009, 20:40   #35
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Mie Albastru mi-a placut mai mult.

http://www.imdb.com/title/tt0080357/

Asta ar fi ecranizarea. zice-se ca a fost un esec dar la fel au zis fraierii si despre Particulele elementare, which is so totally wrong.

Last edited by illotempore2002 : 24 Sep 2009 at 20:42.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2009, 20:48   #36
obsessed
Junior
 
obsessed
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 27
Du-te, fara putinta de tagada, daca poti (nici macar nu e prohibitiv billetul de avion). Revin, eu nu am fost decat la Beijing (Pekin), dar sper sa ajung si la Hong Kong si Shanghai pana in martie. Este... minunat... daca ai mintea indeajuns de libertina incat sa accepti toate .... compro misurile si contrastele asa cum sunt, sa nu ii judeci pt ca sunt... diferiti ( nu din pct de vedere occidental, ci din pct de vedere uman) si sa te bucuri de faptul ca strain fiind (a se citi ::out of China: ai anumite avantaje

Last edited by obsessed : 24 Sep 2009 at 21:15.
obsessed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2009, 20:57   #37
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Sub nici o forma nu i-as judeca, tocmai asta e ideea, m-am saturat de europeni, daca ar fi dupa mine as merge sa stau 2 ani in Indonezia (mi-au promis la anu' bursa acolo), 2 ani in Iran 9nu dau burse decat studentilor la limbi persane iar de persana nu ma apuc), si cativa prin toate tzarile arabe. Japonia nu ma atrage in nici un fel, sunt prea mecanicizati, plictisiti de viata, fixisti si etc.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2009, 21:07   #38
obsessed
Junior
 
obsessed
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 27
eu am inceput lectura lui Ryu cu ::Albastru::: care mi s-a parut fascinant de intens si decadent, dar ireal... Pana am auzit istoria unii vechi amic din generala care si-a petrecut o mare parte din adolescenta in Tokyo si mi-a spus, spre socul meu, k o mare parte din viata teenagers-uri ::cool::: japonezi cam asa este. Am citit apoi Ecstasy, poate din alt (un pic mai subiectiv) punct de vedere ... si am inceput sa (sper eu) percutez un pic mi mult alienarea si singuratatea psihica a acestor oameni, descendenti ai unei istorii zbuciumate mereu, dar etern sub semnul muncii si sacrificiului suprem (psihologic vorbind )
obsessed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2009, 21:11   #39
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Pentru Ce In Lume Te-ai Duce In Iran????????
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2009, 21:17   #40
obsessed
Junior
 
obsessed
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 27
Mai bine in Iordania, la Petra, unde s-a filmat Indiana Jones 2 si unde mama mea a fost ceruta in casatorie (nu in ordinea asta)
obsessed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:49.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells