Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 02 Jul 2009, 18:35   #1
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Guilty Pleasures

Ce placeri vinovate in materie de filme aveti?

Scria Bre intr-o zi de "Ingerii lui Charlie",mie mi-au placut,nu stiu de ce n-au mai facut partea a treia.Si filmele,serialele cu Miss Marple imi plac,si pe Cartoon Network Chowder si Flap Jack Mai multe.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jul 2009, 20:20   #2
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Am uitat sa zic de filmele cu Harry Potter,si True Blood mi se pare ca intra in categorie
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jul 2009, 20:25   #3
bre
Guru
 
bre
 
Join Date: Aug 2008
Location: dans la rue
Posts: 702
da, m-am distrat la charlie's angels
ar mai fi si unele seriale de pe hallmark
si californication...dar asta totusi nu-i prost, nu?

true blood cica ar fi chiar bun, eu una nu l-am urmarit
__________________
breeee....
bre is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jul 2009, 21:09   #4
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Expira pagina Scriu iar.
Si eu m-am distrat la ingeri! Nu stiu de ce nu fac astia a treia prte,a trecut destul timp,iar in rolul de "rea" sa fie madame president Carla Bruni sau Michelle Yeoh(in doi a fost Demi Moore blindata de operatii estetice).
Imi plac toate trei fetele,sa le exploateze astia cat mai sunt in forma.
Cameron e inalta si slaba ,are picioare perfecte si ochi bleu-cobalt(nu ma deranjeaza ranjetul ),Drew are fata de printesa si barbia ca un mar galben vb lui...Eminescu,iar Lucy Liu are paranteze aiurea,dar e o asiatica sexy,deh.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jul 2009, 21:25   #5
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
orice horror indie, low-budget...guilty as charged
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jul 2009, 09:55   #6
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
eu consider ca ma pot uita la orice film cu dezastre naturale oricat de proaste ar fi. Ma uitam pana si la alea de pe Protv date miercurea sau joia de serii B, C....
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jul 2009, 10:21   #7
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
@ ricutza - LOL, inseamna ca abia astepti '2012'.

placeri vinovate am o tona. as incepe cu vineri 13-urile (TOATE! in afara de ala in spatiu) la care ma uit cu nesat cu toate ca recunosc, la modul obiectiv, ca sunt niste jeguri care calatoresc cu viteza luminii prin kk.

another one is 'speed 2', da, ala cu vaporu care o ia pe uscat si in care willem dafoe ranjeste intr-una. dar nu m-am plictisit o clipa la el.

iar referitor la ce zicea pauline kael (usera noatra, adica ): hmmm... eu n-as baga 'true blood' la capitolul guilty pleasures. e un serial aparent simplu si conventional, dar cine scotoceste adanc va gasi critica sociala acida, pledoarii pt toleranta minoritatilor (god hates fangs, right?), misto autentic la adresa americanilor din sud... ma rog, debutul sezonului al doilea m-a cam pliktisit, pt ca intindea pelteaua din sezonul intai... asta in conditiile in care serialele hbo de regula merg pe intrigi noi, oarecum detasate de precedentele, pe masura ce se succed sezoanele.

anyway, tipul ala, alan ball, has got the smarts.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jul 2009, 10:38   #8
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Notty - welcome back home!
(Te-am mai zärit si zilele trecute p-aici, da' n-am îndräznit sä te abordez, de teamä sä nu fi fost doar o trecere meteoricä, d-aia cum mai ai tu obiceiul.)
I hope you are here to stay!

On-topic:
"Superman" (primu' din alea cu Christopher Reeve)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jul 2009, 11:33   #9
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Nu stiu daca sa le consider guilty pleasures, eu chiar le consider filme foarte misto
Zoolander de exemplu, pot sa-l recit aproape cap-coada. Ben Stiller scrie extrem de inteligent, desi lasa impresia de tampitel.
Imi place Judd Apatow, desi unele din filmele sale mi s-au parut slabute, Forgetting Sarah Marshall si Superbad au fost such a breath of fresh air in randul comediilor americane.
Imi plac o groaza de teenage movies, cu Heathers, Scream si Cruel Intentions in capul listei. Imi place si Mean Girls in general nu ma deranjaza sa ma uit la teenage movies din anii 90, astea mai recente mi se par enervante totusi.
There's Something About Mary, nu l-am mai vazut de cativa ani, as vrea sa-l revad.
Charlie's Angels si Legally Blonde sunt fun, iarasi. Din categoria cu supereroi numai X-Men.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jul 2009, 12:14   #10
bre
Guru
 
bre
 
Join Date: Aug 2008
Location: dans la rue
Posts: 702
ihi...si filmele cu adolescenti tampiti ar merge. am ras si eu la superbad (mai ales de mc lovin )
m-am mai distrat si la van wilder, daor la primu' (cel mai misto cand taj tot gasea "metafore" ptr sex - a parca delfinul, etc...)

in schimb nu prea mi-a placut american pie, unele mi s-au paut chiar trase de par.

ben stiller cred ca e e more than guilty pleasure, adica tipu' poate face chestii chiar misto.

cu supereroi nu prea-mi plac in genere, nici alea bune.

imi mai place orice cu paranormale sau cu virusi (28 days - nu weeks - later, dosarele x - doar serialu'), sau mai bine zis, imi placeau ca acu prea s-au inmultit ca ciupercile dupa ploaie.
__________________
breeee....
bre is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jul 2009, 12:35   #11
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
eh, nici 28 Days Later nu e asa de guilty pleasure, e Cillian, e Danny Boyle
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jul 2009, 13:38   #12
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
@ notorious

da, abia astept sa-l vad. Culmea e ca ma si prostesc trailere.

imi mai plac si filmele facute dupa cartile Agathei Christie.
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jul 2009, 15:53   #13
vicki
Senior
 
vicki
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 93
imi plac SF-urile chiar daca nu se ridica toate la un Terminator 1, 2 sau seria Alien .De ex .Star Trek a fost destul de reusit
vicki is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jul 2009, 16:08   #14
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
am uitat sa va intreb, e Star Wars guilty pleasure?
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jul 2009, 21:43   #15
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
@Vicky:
SF-urile, "guilty pleasure"? C-eşt' copil?

@Miercuri:
SW-urile, "guilty pleasure"? C-eşt' copilă?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jul 2009, 22:58   #16
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
pai nu eram sigura nah, mie imi plac tare mult. The Empire Strikes Back il vad cam o data pe an cel putin
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jul 2009, 22:33   #17
vicki
Senior
 
vicki
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 93
Originally Posted by Pitbull:
@Vicky:
SF-urile, "guilty pleasure"? C-eşt' copil?

@Miercuri:
SW-urile, "guilty pleasure"? C-eşt' copilă?


as vrea eu
vicki is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jul 2009, 23:51   #18
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
american ninja
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jul 2009, 00:45   #19
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
toate filmele kung-fu de pe mgm.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jul 2009, 11:07   #20
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
@ pitbull

mai mult sau mai putin temporar, musiu. chestia e ca la noul servici e frecouch de la menthe (corecteaza-mi anglo-franceza daca e cazul) si imi mai clatesc ochii cu cinemagia, pe care macar e activitate si cativa posteri dotati cu inteligenta din cate vad...


aseara am descoperit alt guilty pleasure - 'the house on sorority row'. in fine, rog fanii horror sa nu judece filmul dupa poster (cu o blonda tatoasa zbierand) si sa-si pastreze parerile proaste pt continutul in sine. e horror de-ala cu 'cine-i acolo ?? raspundeti !!! eileen ?!' dar cine are rabdare pana la sfarsit o sa se delecteze cu un act final cu niste sedative, halucinatii creepy si un suspans chiar hard.

acest surprinzator de non-jalnic slasher din anii '80 (caruia i se va aplica tratamentul cu remake-ul anul acesta) fura fara jena din 'les diaboliques' (cadavru aruncat in piscina murdara care ulterior dispare si reapare), 'halloween' (umbre si siluete indistincte pe fundal), chiar 'vineri 13' - baiatul care omoara fetele care i-au facut felu' mamei sale. da iama prin filmele de groaza mai mult sau mai putin bune cu o verva inimaginabila, comparabila cu verva cu care tarantino citeaza din western-uri si noir-uri clasice. iar cliseele sunt atat de insensibil aruncate in fata (baiatul e diform, desigur, vorba 'ceea - 'psihopatul pana nu este diform, parca nu e psihopat conform'), incat e chiar amuzant. dar, dupa cum ziceam, ochii mari la ultimele 20-30 min.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:19.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells