Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 28 Jun 2009, 10:55   #21
freackboy
Veteran
 
freackboy
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 162
Pentru pitbull : Scorponok
__________________
Life stinks if you don't have fun
freackboy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jun 2009, 11:03   #22
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Bänuiam eu, da' n-am vrut sä gresesc.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jun 2009, 20:43   #23
tailgunner
Guru
 
tailgunner
 
Join Date: Jan 2005
Location: lunar park
Posts: 325
Eu l-am vazut in digital si e curat ca lacrima.

@pitbull: Da de ce-au trebuit sa se duca si pe la Petra? Aia trebuia sa ramina intr-un singur film: Indy 3 (oare la episodul paleoastronauticorobotic de la inceput si la scena cu Petra si-a bagat Spielberg coada de producator nostaljic?). Most cringeworthy moment: cand ajung de la Petra (din Iordania) la piramide in 2 pasi si trei miscari. Sooo bad. Ba mai treci in fuga si pe linga valea regilor de la Luxor
2. Batalia finala dintre Optimus, Megatron si The Fallen e foarte anticlimactica (tsak pak, gata, plus ca iar nu-ti dai seama care-i care in invalmaseala), masina de inghitit sori (care e Graalul intregii cautari decepticonice) e distrusa cu un singur foc de arma, etc.

Si mai am de cirtit, pitbull , da ma duc sa ma uit la Indy 3.
__________________
You can't give horse tranquilizer to a midget.

Last edited by tailgunner : 28 Jun 2009 at 20:53.
tailgunner is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jun 2009, 20:48   #24
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
No fret, sunt de acord cu tine.
In timpul proiectiei, si eu mi-am pus exact aceleasi probleme - cu distanta aia geograficä... apoi cu lupta cam simplistä si confuzä din final... Dar, când am scris cronica, nu mi-am mai adus aminte de ele - probabil se dizolvaserä în efervescenta delicioasei limonade...
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jun 2009, 21:03   #25
tailgunner
Guru
 
tailgunner
 
Join Date: Jan 2005
Location: lunar park
Posts: 325
Iti dai seama daca-i facea la final pe astia trei sa se bata de la piramide prin tot Cairo? Aia ar fi fost ceva. Poate li s-a terminat bugetul de CG. Pe de alta parte, bataia din padure e the wowest moment so far this year, pina in decembrie, cind, se zvoneste, Avatar-ul lui Cameron va lua Wow-ul pe multi ani de acu nainte.
__________________
You can't give horse tranquilizer to a midget.
tailgunner is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jun 2009, 21:08   #26
tailgunner
Guru
 
tailgunner
 
Join Date: Jan 2005
Location: lunar park
Posts: 325
Best trashing of the movie goes to ..... the Guardian. A little gem!

E.g.

"I found it at once loud and boring, like watching paint dry while getting hit over the head with a frying pan."

"The cherry on this cake of direness is the performance of Megan Fox, playing LaBeouf's sultry girlfriend - a performer so poutingly wooden she makes Jordan look like Liv Ullmann. You'll get better acting and superior entertainment at a monster truck rally."

http://www.guardian.co.uk/film/2009/...ox-michael-bay
__________________
You can't give horse tranquilizer to a midget.
tailgunner is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jun 2009, 08:25   #27
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
cum stiu astia sa-ti fure privirile urmand aceeasi reteta over and over again...chapeau!

pt vreo 2 ore filmul asta asta a fost my bitch...l-am vazut, m-am distrat...l-am uitat

scenariu are intr-adevar cateva parti bune, dar majoritatea replicilor sunt fortate si aiurea (asta cel mai probabil si din cauza actiunii care de cele mai multe ori plaseaza personajele in tot felul de situatii tembele)

misto luptele intre roboti...ce nu mi-a placut insa e ca uneori (cum spunea cineva mai sus) nu prea distingeai care e care
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jun 2009, 04:54   #28
catalinpetrescu
Junior
 
catalinpetrescu
 
Join Date: Nov 2002
Location: Coruscant
Posts: 67
Send a message via ICQ to catalinpetrescu
Atatia carcotasi n-am vazut demult!
Slabut este sa apreciezi un film numai in functie de clisee deastea... la moda acum, de critic culturnic, intelectual de cafenea, student confuz-Princenton wannabe, care poarta rucsac nonstop, are impresia ca se pricepe la fotografie, si pana sa-si cumpere o electronica sta 10 zile pe forumuri.

Descrierea adecvata este SUPERPRODUCTIE, n-ai cum sa aplauzi un asemnea efort. Release-ul beneficiaza de cel mai mare suport oferit de DoD pana acum unei productii, avem USS Rosevelt in action doar pt acest film , apoi avem un B-1B REAL!!!, imprumutat de la Dyess Air Force Base TX (sint decat 22 in toata USAF) numai vorbim de 6 de tancuri M1A1 originale, Hovercrafturi, Blackhawk-uri si altele.
E clar ca armata americana si britanica isi face reclama, mai ales faza cu railgun-u care e deja in teste si in realitate, pe o platforma BAE Systems, dar aspectul contribuie enorm in economia filmului , cu un efect spectaculos.

Si sa nu aruncam in derizoriu legenda Transformers, cele doua franchise sint prea recente dar Transformers: The Movie (1986) este un clasic , avand un cast de exceptie, spre exemplu, Unicron era insusi Orson Welles.

Asa ca gata cu tot felul de critici semidocte despre scenariu de la indivizi care n-au vazut niciodata un scenariu.
__________________
"Guns blazing"
catalinpetrescu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jun 2009, 08:42   #29
tailgunner
Guru
 
tailgunner
 
Join Date: Jan 2005
Location: lunar park
Posts: 325
cred ca voiai sa scrii "n-ai cum sa NU aplauzi...".
Poa sa fie superproductie cu caps pina in cer, daca uneori scenariul te trateaza ca pe un idiot, production value alone does not a good movie make.
That being said, I enjoyed it.
__________________
You can't give horse tranquilizer to a midget.
tailgunner is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jun 2009, 09:38   #30
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by catalinpetrescu:
Atatia carcotasi n-am vazut demult!
Slabut este sa apreciezi un film numai in functie de clisee deastea... la moda acum, de critic culturnic, intelectual de cafenea, student confuz-Princenton wannabe, care poarta rucsac nonstop, are impresia ca se pricepe la fotografie, si pana sa-si cumpere o electronica sta 10 zile pe forumuri.

si tu esti ceva pui de zmeu, nu ?

Originally Posted by catalinpetrescu:
Release-ul beneficiaza de cel mai mare suport oferit de DoD pana acum unei productii, avem USS Rosevelt in action doar pt acest film , apoi avem un B-1B REAL!!!, imprumutat de la Dyess Air Force Base TX (sint decat 22 in toata USAF) numai vorbim de 6 de tancuri M1A1 originale, Hovercrafturi, Blackhawk-uri si altele.
E clar ca armata americana si britanica isi face reclama, mai ales faza cu railgun-u care e deja in teste si in realitate, pe o platforma BAE Systems, dar aspectul contribuie enorm in economia filmului , cu un efect spectaculos.

si asta ar trebui sa ne sensibilizeze cumva la nivel artistic ?

Sideswipe netransformat trebuia sa fie un Lamborghini...de ce aici e Corvette ? reclama, desigur...ce e de laudat in asta ?

Originally Posted by catalinpetrescu:
Si sa nu aruncam in derizoriu legenda Transformers, cele doua franchise sint prea recente dar Transformers: The Movie (1986) este un clasic , avand un cast de exceptie, spre exemplu, Unicron era insusi Orson Welles.

da...e un clasic...si mai e si animatie pe deasupra

Originally Posted by catalinpetrescu:
Asa ca gata cu tot felul de critici semidocte despre scenariu de la indivizi care n-au vazut niciodata un scenariu.

hai baga tu o critica docta
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jun 2009, 10:31   #31
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
pai tocmai a bagat-o, nu?
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jun 2009, 11:18   #32
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
a, da...chiar asa..am citit printre randuri
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jun 2009, 12:16   #33
freackboy
Veteran
 
freackboy
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 162
Apreciez fatul ca ati gasit anumite greseli ale fimului dar nu pot sa cred ca asa o adunatura de cinefili nu au vorbit de unghiurile de filmare,montaj, coloana sonora, efectele sonore(care sunt geniale) care mie m-i s-au parut o dovada a geniului artistic . Astept pareri.
__________________
Life stinks if you don't have fun
freackboy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jul 2009, 10:50   #34
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
realizatorii filmului au ajuns la adolescenta si viseaza gagici si sex. si ca sa se calmeze baga videogames cu roboti care se caftesc...
mai rar asa film neghiob.
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jul 2009, 15:31   #35
Zian
Novice
 
Zian
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 4
Originally Posted by gionloc:
realizatorii filmului au ajuns la adolescenta si viseaza gagici si sex. si ca sa se calmeze baga videogames cu roboti care se caftesc...
mai rar asa film neghiob.

Hmm, ce te face sa crezi asta?
O intrebare: Daca era un film modest si monoton,cu replici "geniale" la care sunt absolut sigur ca la un asemenea film ai fi fost bucuros sa asisti, ar mai fi avut succes? Te-ar mai fi tinut in scaun relaxat si neplictisit de momentele de monolog pe care un barbat trecut de ADOLESCENTA, le are reflectand asupra tinereteii sale si asupra esecurilor pe care le-a suferit.
Cum spunea si Pitbull:
Quote:
un entertainment care face toţi banii.
Filmul incearca sa te tina captivat dak ma pot exprima asa si sa te relaxeze,este un film lansat vara acesta fuzionand cu starea creata de vara, in care sigur nu vrei sa vezi un film siropos,drama etc. Acest lucru nu este vazut de multi "critici". Se asteapta la un anumit lucru pe care genul filmului si felul in care a fost gandit nu poate sal ofere. E ca si cum teai uita la "Titanic" si te-ai astepta sa razi ca la un Scary movie sau "All About the Bejamins". Astept critici postului.

Filmul este reusit pentru categoria sa, iesi multumit dupa terminarea lui din sala de cinematograf, asta in cazul in care vrei sa vezi un asemenea film, nu ma refer la cei care se duc acolo sa-l vada,asteptanduse total la alceva,specific altor genuri de filme.
Zian is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jul 2009, 16:29   #36
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Zian:
Daca era un film modest si monoton,cu replici "geniale" la care sunt absolut sigur ca la un asemenea film ai fi fost bucuros sa asisti, ar mai fi avut succes?

In caz ca intrebarea nu era doar pentru gionloc ma bag si eu in seama. Mai mult ca sigur te referi la succes ca la a castiga multi bani, a avea multi spectatori in salile de cinema. Mai exista si alt tip de succes, atunci cand majoritatea lumii afirma despre filmul tau ca e unul bun. Cu siguranta majoritatea de pe aici nu e interesata de primul tip de succes, ci de al doilea.

Originally Posted by Zian:
Te-ar mai fi tinut in scaun relaxat si neplictisit de momentele de monolog pe care un barbat trecut de ADOLESCENTA, le are reflectand asupra tinereteii sale si asupra esecurilor pe care le-a suferit.

Un punct de vedere foarte limitat si asta din cauza ca tratezi superficial punctul de vedere al lui gionloc. Filmele la care facea el referire nu se limiteaza la ideea ta de mai sus, ba chiar poate nici nu o incadreaza. Dar am citit printre randuri si ti-am inteles ideea. Te referi la acele filme lungi, drame in general, poate cu stropi din alte genuri, a caror actiune pare a inainta incet. Raspunsul meu, si cu siguranta al multora, este "da". Nu toate filmele din acea categorie ma relaxeaza si nu ma plictisesc, dar majoritatea o fac daca sunt filme de calitate.

Originally Posted by Zian:
Filmul incearca sa te tina captivat dak ma pot exprima asa si sa te relaxeze,este un film lansat vara acesta fuzionand cu starea creata de vara, in care sigur nu vrei sa vezi un film siropos,drama etc.

Nu pe toti ii relaxeaza aceleasi lucruri, iar scopul cinematografiei nu e numai de a relaxa, ci de a prezenta idei, de a face spectatorul sa gandeasca. Cinematografia ar trebui sa fie in primul rand o arta si nu o industrie. Aici punctele noastre de vedere, si probabil ale criticilor, difera. Cred ca ai gresit termenul, nu am vazut filmul asa ca nu pot fi sigur, dar ma gandesc cat de mult "siropos" se potriveste filmului in cauza. Cat despre mine personal, intr-adevar nu prea vreau sa vad un film siropos, dar o drama buna o vad oricand, ba chiar am vazut vreo 10 numai in ultima saptamana. Si e vara!

Originally Posted by Zian:
Se asteapta la un anumit lucru pe care genul filmului si felul in care a fost gandit nu poate sal ofere..

Cu siguranta toti criticii se asteptau sa vada o capodopera in Transformers 2, mai ales dupa ce au vazut prima parte si stiau ca regizor e Michael Bay. Iti dai seama ce dezamagire pe capul lor. Filmul asta a fost facut pentru a castiga bani si asta a facut si tot la asta se asteptau si criticii.

Originally Posted by Zian:
Astept critici postului.

Si le-ai primit. Runda 1 cel putin pentru ca e posibil sa mai urmeze si altele pana la K.O.

Originally Posted by Zian:
Filmul este reusit pentru categoria sa, iesi multumit dupa terminarea lui din sala de cinematograf, asta in cazul in care vrei sa vezi un asemenea film, nu ma refer la cei care se duc acolo sa-l vada,asteptanduse total la alceva,specific altor genuri de filme.

Categoria sa fiind? Filme cu multe efecte speciale? Pentru ca daca vorbim de filme de actiune, filme SF, filme de aventura nu stiu cat de bun e in comparatie cu altele ale genului.

Dupa cum spuneam, eu nu am vazut filmul, si dupa cum poti observa nu am comentat filmul, nu am zis ca e reusit sau nereusit, ci doar mi-am exprimat opinia asupra ideilor tale.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jul 2009, 18:12   #37
Zian
Novice
 
Zian
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 4
OF: Nu este nici o problema, privind criticile sunt primite cu bratele deschise dak ma pot exprima asa, pentru ca te pot invata criticile. De asta am si spus astept critici.

Dar am o nelamurire, nu cred ca ai inteles ideea mea despre film. Dupa cum spui te satisface o drama buna, si sunt total de acord cu tine. Fiecare film este intr-o anumita categorie, ideal pentru o anumita stare,sunt mai multe lucruri care te indeamna sa vezi un film, iar acestea difera de la persoana la persoana. Nu am incercat sa imi impun preferintele nimanui, sa urmareasca un anumit timp de film, ex:"Uitativa la Transf 2 este fenomenal, sunteti praf daca nu il vizionati.." sau mai stiu eu ce replici ambsurde,dar sunt putin confuz cand vine vorba de anumite persoane care posteaza sub influenta unui cinism amar. Parerile lor nu difera mult de la film la film, categorisind orice film cu aceeasi eticheta.
Si privind asa zisul tau K.O. nu mi se pare o probleme si nu o tratez ca p o problema sau ca pe un minus. Ma repet, astept si alte critici pentru ca respect parerile altor persoane si nu le consider ca lucruri negative, ajuta mult o critica,in special cand este pusa in mod bun si cat de real posibil,cu argumente concrete.

Last edited by Zian : 15 Jul 2009 at 21:03.
Zian is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jul 2009, 09:27   #38
Hattifnatt
Junior
 
Hattifnatt
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 55
Am vazut si eu Transformers 2.... stiam la ce ma duc si am primit exact ce am vrut (i.e. mindless fun for 2 hours). Mi-a placut in masura in care imi plac filmele "oneste", adica filmele care isi ating scopul propus, "la obiect" ca sa zic asa. Nu cred ca Transformers 2 are pretentii de a fi mai mult decat un blockbuster de vara cu care sa uiti de probleme printre poc-poc si bum-bum... iar aici se descurca binisor. Singurul meu regret e ca scenele de lupta dintre roboti sunt oarecum neclare, de zici ca te uiti la secvente din Bourne Supremacy cu roboti pe post de combatanti.
Hattifnatt is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:54.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells