Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 21 Feb 2009, 11:49   #41
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
cum doi curajosi? si buticut? o asteptam. BU-TU-CUT! BU-TI-CUT! Go, Buti, go! 8)
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2009, 12:19   #42
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Ok,ok! I'll be back 8) !
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2009, 12:28   #43
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Va incurajati una pe alta.Nice.Corinka,n-ai scris si matale mai sus ceva?
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2009, 14:20   #44
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Originally Posted by Gloria:
Ce observ eu este ca pana acum nu avem decat doi curajosi.
Va veni si al treilea, al patrulea, al cincilea, samd. Timp mai e pana la deadline: 28.02. Eu unul astept sa se-'ncinga atmosfera.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2009, 14:49   #45
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Eu deja am scrisa ideea (una din vreo trei la care ma gandeam) asa ca nu va impacientati (Conducerea) caci nu se pune problema participarii mele. Insa mai schimb cate un cuvant-doua pe zi la ea pana pe 28 si mai astept, poate imi vine alta mai interesting.

@ Gloria, pot utiliza o alta prima intalnire decat prima intalnire cu adevarat? Adica, o prima intalnire cu alta fata dupa prima intalnire. E mai reprezentativa pt concurs si acest tip de evenimente. E inspirata din real-life, da. Am numarat caracterele de pe un rand, erau 65, pe alt rand erau 71 de caractere, de aici rezulta cam in jur de maxim 15 randuri de coala A4. Daca scriu 20 de randuri A4 are ceva? Sper sa ma incadrez in 15..Nu, ca nici nu-mi doresc sa depasesc 20 de randuri de coala A4.
Anul trecut sa inteleg ca nu am respectat regulamentul..anul asta il respect, n-am cei face.
Va atentionez ca sunt in forma maxima!
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2009, 15:17   #46
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Originally Posted by Neuptolem:
Am numarat caracterele de pe un rand, erau 65, pe alt rand erau 71 de caractere, de aici rezulta cam in jur de maxim 15 randuri de coala A4. Daca scriu 20 de randuri A4 are ceva?

nu stiu in ce program scrii tu, ca e clar ca ai calculator si nu bati la masina de scris, dar Word are facilitatea "word count" pe care o gasesti in meniu in Tools, care-ti spune si cate caractere ai scris, si cate spatii, si cate cuvinte, ... si cate tigari ai fumat in timp ce ai scris.
nu, asta nu.

nu trebuie sa stai sa numeri rand cu rand.
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2009, 15:34   #47
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Am scris cu pixul cu gel negru pe coala A4, de hartie, HARTIE DE XEROX, remember? se fabricau candva..La calculator bat doar cand trec versiunea finala pe forum, un monitor cretin ma oboseste sa lucrez la pc. Dar imi iau un lcd, cat de curand.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2009, 15:42   #48
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
:shock:

si cand scriai posturile alea interminabile tot asa, iti faceai o ciorna? sau aveai un monitor prietenos? Sau de aia erai asa agitat?

ma rog, nu conteaza, tu scrie acum, cat esti in forma maxima, bagi apoi textul in word si-l numeri dupa cum ti-am zis (sau probabil stiai)

cred ca nu sunt atat de stricte regulile, mai ales daca vii cu o chestie beton.
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2009, 15:46   #49
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Originally Posted by LZP:
Sau de aia erai asa agitat?
Bingo!

No :lol: , sunt si alte cauze, desigur. Dar eu n-o numesc agitatie, e razvratire, nemultumire, dezamagire amestecata cu dorinta de a schimba ceva, nonconformism.

Originally Posted by LZP:
o chestie beton
Nicidecum. E din lemn de brad. E rezistent.

Ne-auzim!
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2009, 16:03   #50
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
:shock: You're really weird!
PS: Word Countul din Word numara cuvintele,nu caracterele .Dar exista alte aplicatii cu care poti determina nr de caractere,fara sa incepi tu sa le numeri ca prostu'...
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2009, 18:14   #51
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Originally Posted by buticut:
PS: Word Countul din Word numara cuvintele,nu caracterele
facem pariu ca de fapt numara pagini, cuvinte, caractere fara spatii, caractere cu spatii, paragrafe si randuri?
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2009, 19:49   #52
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Oh yeah,you're right :lol: .Nu stiam asta fiindca nu am avut niciodata nevoie de numarat altceva in afara de cuvinte.Bugger! Mersi corinka pentru vorbe,sustinerea e reciproca ! Hai cu fetele!!

Done!Am re-scris-o. Are 991 de caractere with space .

A fost o zi ca oricare alta,a unei vieti in alb si negru,din care lipsea pata de culoare.M-am urcat in tramvai si asteptam sa treaca timpul,care se scurgea precum picatura chinezeasca.Intre timp,am desenat pe geamul aburit un peºte cu ambii ochi pe aceeasi parte,la fel ca cel din filmul "Arizona Dream".Un baiat s-a asezat langa mine si s-a amuzat de "creatie",abordandu-ma cu replici din film.Eram socata.I-am facut jocul,avand parca in fata ochiilor secventa de final a filmului.Ambii am sfarsit zambind,eu facand eforturi in a-i evita privirea magnetica,fiind prea timida. Avea un aer misterios,de care ma simteam profund atrasa. Dupa momente de liniste,mi-a daruit un martisor in forma de trandafir,spunand ca nu avea cui sa i-l dea.Am coborat din tramvai intrebandu-l daca ne vom mai vedea,iar el mi-a spus ca e alegerea mea.Nu stiam ce vroia sa zica,pana cand nu am vazut ca era numarul lui de telefon scris pe spatele martisorului.Sa-l sun,sa nu-l sun? Presupun ca...e alegerea mea!
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2009, 18:57   #53
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
haideti, dati-i bataie, sambata este ultima zi in care puteti posta povestile voastre. Nu uitati: prima intalnire - imaginata, vazuta intr-un film sau reala!
Niste filme faine sunt puse in joc.
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2009, 19:27   #54
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
I know, I know, de aia m-am sfortat :lol: .Las' ca le iau corinka si Bogdan pe toate .
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2009, 01:57   #55
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Inclusiv sambata poa`sa fie postate anumite amintiri/idei ?Se amana si concursul asta ca cel de anul trecut ?
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2009, 15:48   #56
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Astazi este ultima zi in care se mai poate posta un text. Grabiti-va! Abia astept sa va citesc 8)
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2009, 17:43   #57
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by Gloria:
Abia astept sa va citesc 8)

Ceva imi spune ca ai facut-o deja...
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2009, 21:29   #58
phoenix8
Guest
 
phoenix8
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2
Iata si povestea mea despre o prima intalnire traita, nu imaginata:

Iti amintesti dupa amiaza aceea mohorata, de sfarsit de toamna?
Cerul era de culoarea mierii topite, umezeala se strecura sub vesminte fara jena, iar frunzele vestede si triste, ingalbenite peste noapte, scrasneau a neputinta sub pasii nostri grabiti.
Atunci a fost sa ne intalnim... Ti-am surprins privirea mirata, emanand o lumina adanca,ce-ti insufletea ca o neasteptata revelatie, chipul obosit. Ce miracol de neinteles a facut dintr-un banal,dar intens schimb de priviri,sa ne regasim pe noi insine,sa ne redescoperim interesul,nevoia de a surade,dorinta de a ne cunoaste,bucuria de a trai?
Iar sufletele noastre,ofilite de cenusiul umed, si-au regasit in acea clipa,toata vioiciunea,speranta si o paradoxala sete de viata,cantand impreuna o melodie divina.
Sub cerul anost, dar inviorat de speranta, ca si cum un curcubeu urias ar fi imbratisat cerul,dupa o ploaie de stele, am gasit secretul magic prin care ziua aceea a devenit unica,sapata,pentru totdeauna,in memoria timpului: descoperirea iubirii.
Pentru toata lumea din jur tu erai doar un trecator. Pentru mine,insa ,ai fost lumea intreaga.
...Din cer incepura sa cada stangaci,razlet,primii fulgi,in toamna tarzie...iar noi pluteam ca intr-un vis,de mana,sub o ploaie de fluturi.
Iti amintesti de ziua aceea, cu cerul ca mierea topita,mohorata,dar atat de dulce...?
__________________
revival
phoenix8 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2009, 21:50   #59
Amidome_1one
Junior
 
Amidome_1one
 
Join Date: Dec 2006
Location: Tulcea
Posts: 29
-te-am simtit ca o adiere, ca o dulce placere, ca un miros de portocala intr-o dimineata de primavara...te-am simtit ca un gand tremurand si in soapte, ma trezeam plangand....te doream si nu stiam ce cautam, nu stiam unde eram ....ascunda adanc in inima ta, ce incet se topea. si ma cuprindea ...intr-o raza, intr-o fraza, intr-o oaza de lumina...esti peste tot, un chip cald, nicidecum intunecat...si te astept undeva, candva...sa imi dai inima ta-
__________________
,,We are outnumbered by machines...we have all lost so very much...The devil,s hands have been busy,,NO FATE
Amidome_1one is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2009, 21:55   #60
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
halebardul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:35.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells