Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 27 Jan 2009, 09:54   #1341
bre
Guru
 
bre
 
Join Date: Aug 2008
Location: dans la rue
Posts: 702
boris vian - smulgatorul de inimi (de la cotidianul). un psiholog colectionar de emotii ajunge intr-un satuc da la malul marii etc etc....
__________________
breeee....
bre is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jan 2009, 12:29   #1342
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
the wondrous life of oscar wao, citita in paralel cu new moon si sorgul rosu
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2009, 12:55   #1343
qazdaz
Novice
 
qazdaz
 
Join Date: Apr 2008
Location: Brasov
Posts: 11
>>Lord of the Flies - William Golding
>>The Black Angel - John Connolly
^_^
__________________
Divide et impera
qazdaz is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2009, 13:18   #1344
EgOisM
Guru
 
EgOisM
 
Join Date: Apr 2008
Location: Bucharest
Posts: 849
am gasit o carte veche pe la tata prin garaj...cred ca este de prin anii '70 nu are coperta si nu pot sa vad cine este autorul...stiu doar ca se numeste ultimele 6 minute..l-am citit dar lipsesc cateva pagini,un roman politist care m-a impresionat mult dar nu stiu unde sa o mai caut si daca se mai gaseste..daca aveti vreo idee...
__________________
Haven't you heard ,i'm the crazy bitch around here!
http://p3rf3ctegoism.blogspot.com/
EgOisM is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2009, 13:22   #1345
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Try the public library
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2009, 13:35   #1346
EgOisM
Guru
 
EgOisM
 
Join Date: Apr 2008
Location: Bucharest
Posts: 849
am incercat peste tot..degeaba...nu a auzit nimeni.incep sa cred ca este singura carte publicata
__________________
Haven't you heard ,i'm the crazy bitch around here!
http://p3rf3ctegoism.blogspot.com/
EgOisM is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2009, 10:25   #1347
norina
Veteran
 
norina
 
Join Date: Aug 2006
Location: wonderland
Posts: 219
Send a message via Yahoo to norina
Samuel Bourne - "Omorati-i pe cei drepti" minunata, n-am putut s-o las din mana, thriller la superlativ

Am citit cate ceva din ce a scris Arturo Perez-Reverte (Maestrul de scrima, Capitanul Alatriste, Harta sferica, Clubul lui Dumas - ecranizarea este muuult sub carte, Tabloul flamand) si mi se pare magnific, multa grija la detalii, e foarte bine documentat si imi place foarte mult cum surprinde sentimentele personajelor.
norina is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2009, 10:58   #1348
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Sunt mai multe, dar, daca ar fi sa ma rezum la una singura, as alege "Un portret al artistului in tinerete" a lui James Joyce.
Iar cartea copilariei mele a fost "Heidi" de Johanna Spyri.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2009, 11:27   #1349
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Top Ten personal

1 Crima Si Pedeapsa 1866 Feodor Dostoievski
2 Anna Karenina 1877 Lev Tolstoi
3 O Mie Noua Sute Optzeci Si Patru 1949 George Orwell
4 Quo Vadis 1895 Henryk Sienkiewicz
5 Don Quijote 1605 Miguel De Cervantes
6 Jane Eyre 1847 Charlotte Bronte
7 Mizerabilii 1862 Victor Hugo
8 Foamea 1890 Knut Hamsun
9 De Veghe In Lanul De Secara 1951 J.D.Salinger
10 Zgomotul Si Furia 1929 William Faulkner
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Apr 2009, 13:59   #1350
hellsteed
Cavaler de Veste Buna
 
hellsteed
 
Join Date: Jan 2007
Location: Nicosia
Posts: 1,251
Jiddu Krishnamurti - Eliberarea de Cunoastere

searching for senses
__________________
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine
hellsteed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Apr 2009, 13:10   #1351
Bogie
Guru
 
Bogie
 
Join Date: Dec 2002
Posts: 630
Mda, tot aud de bine de Lanark.
__________________
My, my, my. Such a lot of guns around town and so few brains!
Bogie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Apr 2009, 13:46   #1352
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
tocmai am dat peste un site de e-books
http://www.globusz.com/
poate va foloseste (e si nenea Caragiale acolo )
halebardul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 May 2009, 23:07   #1353
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Confesiunile unui cafegiu de Gheorghe Florescu este o carte excelenta.O recomand tuturor.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 May 2009, 00:15   #1354
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Am ochit-o si eu, mi s-a tot recomandat.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 May 2009, 09:18   #1355
vicki
Senior
 
vicki
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 93
1.Crima si pedeapsa-Dostoievski
2.Fratii Karamazov-Dostoievski
3.Stapanul inelelor-Tolkien
4.A Song of Ice and Fire-A Game of Thrones,,A Clash of Kings,A Storm of Swords,-G R R Martin
5.Orele astrale ale omenirii-Stefan Zweig
6.De veghe in lanul de secara-J.D. Salinger
7.Fahrenheit 451-Ray Bradbury
8.Cronici martiene-Ray Bradbury
9.Omul ilustrat-Ray Bradbury
10.Shogun-James Clavell
11.Groapa-Eugen Barbu
12.Vin ploile-Bromfield Louis
I13.mparatul zeu al Dunei-Frank Herbert
14.Fundatia-Asimov
vicki is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 May 2009, 11:26   #1356
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
vai câte romane SF! tu ai mai putut citi SF după ce-ai citit Dostoievski?! io una, nu.

nu am nimic cu SFul, poate şi unde am citit asiduu în adolescenţă, însă acum SFul mi se pare subliteratură, mă rog, dacă o exista termenul ăsta. nu o să-mi las copiii să-şi piardă vremea cu aşa ceva.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 May 2009, 15:13   #1357
vicki
Senior
 
vicki
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 93
Originally Posted by Dragomara:
vai câte romane SF! tu ai mai putut citi SF după ce-ai citit Dostoievski?! io una, nu.

nu am nimic cu SFul, poate şi unde am citit asiduu în adolescenţă, însă acum SFul mi se pare subliteratură, mă rog, dacă o exista termenul ăsta. nu o să-mi las copiii să-şi piardă vremea cu aşa ceva.



O sa incep cu o idee a lui Asimov:` genul SF este o aroma care se poate aplica la orice gen literar`.Ca in toate genurile de literatura, si in genul SF gasesti carti bune si carti mai putin bune.crede-ma ca multe dintre cartile SF sunt cu mult mai bune decat unele din scrierile clasice care la vremea lor au fost foarte apreciate,si sunt apreciate in continuare.Ca exemplu , putine carti imbina atat de bine teme filozofice,probleme existentiale de profund caracter etic cu probleme sociale , economice, setea de aventura, de stiinta si de cunoastere ca si Imparatul zeu al Dunei de Herbert- de altfel toata seria Dune.
In plus unele carti SF pe care tu le numesti`subliteratura` sunt pure lectii de poezie si romantism-stiu ca este greu de crezut pt cei care nu citesc acest gen.In acest sens recomand orice carte de Bradbury,cunoscut ca poetul literaturii SF, de ex: Omul ilustrat,Fahrenheit 451,Cronici martiene,la fel nuvela `Cantec pentru Lya` de GRR Martin
La fel daca ai pofta de un roman politist inteligent nu rahaturi de mana a doua, iti recomand cu caldura seria de nuvele` I Robot `de Asimov (s-a facut si filmul cu acelasi nume cu Will Smith ,nici pe departe la nivelul cartii )sau ``Caves of steel ``care il poti pune alaturi de cele mai reusite romane politiste ale lui Agatha Cristie sau Conan Doyle etc
ce sunt de fapt basmele care ne-au incantat tuturor copilaria?? nu tot un fel de SF?-mai mult F decat S
In concluzie sper sa te mai gandesti in legatura cu `subliteratura` SF si daca intr-o zi o sa ai copii , te rog eu LASA-I sa isi piarda vremea cu `asa ceva!!
vicki is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 May 2009, 15:57   #1358
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Wink

Originally Posted by vicki:
In plus unele carti SF pe care tu le numesti`subliteratura` sunt pure lectii de poezie si romantism-stiu ca este greu de crezut pt cei care nu citesc acest gen.In acest sens recomand orice carte de Bradbury,cunoscut ca poetul literaturii SF, de ex: Omul ilustrat,Fahrenheit 451,Cronici martiene,la fel nuvela `Cantec pentru Lya` de GRR Martin
eh, aci chiar nu m-ai nimerit, mă rog, mă refer la poezie - acel gen literar de care nu cred că am să mă vindec vreodată.
strict din punct de vedere al devenirii mele literare, îţi pot spune că cititul şi scrisul literaturii SF nu m-au ajutat cu nimic. nu ştiu ce vârstă ai tu, însă pentru cei din generaţia mea a citi şi scrie SF era în trend. îmi amintesc acum de cenaclul SF, de emisiunile despre SF transmise de Radio 3 (România Tineret) cele pe care le ascultam cu sufletul la gură. din SF mi-a rămas intactă doar pasiunea pentru fantastic, la ora actuală nu mai suport nici măcar filmele SF.
poate că dacă aş avea mai mult timp pentru lectură aş încerca ceva abordări, asta şi unde o mică parte din biblioteca mea e formată din romane şi povestiri SF, cărţi cumpărate-n adolescenţă.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 May 2009, 17:06   #1359
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
"Subliteraturä" e aia scrisä PROST, indiferent unde a vrut autorul s-o înscrie: în vreun gen (SF, romance, horror, whodunit, introspectie psihologicä, fantastic, satirä socialä, suprarelist, etc., etc...), în siajul lui Proust, pe urmele lui Dostoievski, printre epigonii lui Joyce, sau mai stiu eu unde.
Literatura scrisä BINE poate face parte din orice gen, sau din nici unul (ceea ce, evident, nu se aplicä si pärtii a doua: NU se poate sä-i pastiseze pe Proust, Dostoievski, Joyce sau Pirandello.)
Deci, hai sä nu mai încurcäm borcanele. Dupä Gogol si Cehov, savurez färä probleme un Harlan Ellison sau un William Gibson. Iar pe nepotii mei am sä-i cresc la fel ca pe Collins: cu Bulgakov, Asimov, Kazantzakis, Tolkien, Pasternak, Philip K. Dick, Kundera, Heinlein, Tolstoi, Stephen King, si nenumärati alti scriitori la fel de mari.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 May 2009, 17:28   #1360
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Smile scuze

valoarea unei cărţi nu rezidă NUMAI de modul în care ea a fost scrisă, la fel cum valoarea unui film nu e dată NUMAI de modul în care el a fost regizat. atât valoarea cărţii, cât şi valoarea filmului stau mai ales în mesaj. îmi cer scuze că războiul (de apărare, eliberare, cucerire sau cum o mai fi el), eternul lait motiv al cărţilor / filmelor SF, multitudinea (comună) de specii extraterestre, modul lor de viaţă, şi morala lor deloc diferită de cea pământeană m-au plictisit doar. şi bineînţeles ştiu că şi extratereştrii simt, gândesc, creează, fac sex, au idealuri, şi restul bla-bla-bla-urilor, chestii care chiar nu mă interesează, deoarece nu am terminat încă de cunoscut propria-mi specie. însă promit ca imediat ce termin să încep cunoaşterea celorlalte civilizaţii extraterestre. eventual o să încep cu Bucegii mei iubiţi!
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:09.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells