Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 07 Dec 2008, 09:06   #41
bre
Guru
 
bre
 
Join Date: Aug 2008
Location: dans la rue
Posts: 702
"ce-i cu intrebarea asta naiva? de vreme ce lucreaza preponderent in nuante de gri nu are cum sa fie, sau prea putin.
coloristi li se spune pictorilor care exceleaza in contrastul de culoare"

The habitual notion of Morandi as a structural master but an indifferent colorist, gleaned from inadequate, flat reproductions and dimly lit museum corners, is wiped away. Breathless shifts of tonality seduce the eye and hold it transfixed. Creamy whites and sherbet peaches illuminate the paintings from within, animating the mars gray brushstrokes swooshing across the negative spaces.


"ce, ai probleme cu engleza? ce o tot dai cu culorile tale putine in sus si-n jos?"

in curand vine si raspunsul...
__________________
breeee....
bre is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Dec 2008, 09:10   #42
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
ce-i cu textul ala si care e scopul lui?
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2008, 07:14   #43
bre
Guru
 
bre
 
Join Date: Aug 2008
Location: dans la rue
Posts: 702
cred ca tu ai probleme cu engleza...textul arata clar ca morandi era si un bun colorist...
__________________
breeee....
bre is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2008, 09:03   #44
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
nu mai spune... iar eu ar trebui sa o iau de buna doar pentru ca e scris in engleza, nu?

Through his simple and repetitive motifs and economical use of color, value and surface, Morandi became a prescient and important forerunner of Minimalism. He died in Bologna in 1964.

el era un colorist, pentru ca folosea culoarea... economic iar la tonurile de gri, lo and behold, mai adauga si portocaliuri...

morandi nu va ramane in istorie ca un colorist, (bineinteles ca toti pictorii sunt si coloristi, cei cunoscuti obligatoriu, nu ar fi fost daca ar fi avut un asemenea handicap dar notiunea este folosita pentru o categorie anume care A EXCELAT in folosirea culorii). orice controversa pe tema asta denota doar diletantism. nu te mai screme atat ca o sa faci pe tine. sau poate tu vb de morandi cantaretzu'?

dupa ce ati facut liste cu cei zece pictori preferati, acum treceti la masini, dupa care propun abtzibilde.
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2008, 11:56   #45
bre
Guru
 
bre
 
Join Date: Aug 2008
Location: dans la rue
Posts: 702
"...orice controversa pe tema asta denota doar diletantism."

din partea cui? a ta cumva...?


"For a long time, a popular line boiled modern art down to a simple, stark alternative—between Picasso's line and Matisse's color. What, though, if an artist had learned about Modernism through reproductions in black and white? In the case of Giorgio Morandi, it made him a colorist, but of a curiously exacting kind."


"nu te mai screme atat ca o sa faci pe tine"

o sa retin, dar te rog, deschide un topic separat pe tema asta, sa mai stie si altii...
__________________
breeee....
bre is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2008, 15:00   #46
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
probabil ti se pare ca ai adaos vreun argument irefutabil, ah, ah. ce face matisse din punct de vedere coloristic e de zece ori mai dificil. or fi amandoi coloristi, dar asa si zugravul e colorist, la fel, oricare alt om. toti suntem coloristi, ce nu ma crezi? sa vezi ce tonuri de ocru stiu sa creez, cu tenta portocalie ca gemul de caise.
dar pune doua tablouri unul langa celalalt , matisse si cu gigi asta morandi si dupa o lunga contemplatie s a r putea sa observi o diferenta. folosind spalaturi de gri cu iz de portocaliu e greu sa faci un dezacord cromatic si din punct de vedere coloristic nu este o treaba glorioasa.

de ex. aici

mie mi se pare cerul prea intunecat, si vad un usor dezechilibru cromatic. morandi sucks.
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2008, 15:21   #47
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
djinjis, te rog nu mai folosi link-uri-carnat, se modifica latimea paginii

ti-am editat eu postul, introducand acel "aici". Pe viitor, pentru link-urile lungi, poti incadra un cuvant (cum este in cazul nostru "aici") cu comenzile html [ url=LINK ] si [ /url ], obtinand un [ url=LINK ]cuvant[ /url ]. Fara spatiile pe care le-am pus eu imediat dupa si inainte de paranteza.

multumesc
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2008, 15:23   #48
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
hm, suna complicat. o sa incerc totusi.
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2008, 17:47   #49
bre
Guru
 
bre
 
Join Date: Aug 2008
Location: dans la rue
Posts: 702
mda...ma faci sa rad...morandi sucks... :o ?!. desi in conditiile astea discutia mi se pare fasaita deja, indraznesc sa te intreb care-s pictorii tai preferati.
__________________
breeee....
bre is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2008, 21:35   #50
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
pictam sticle si borcane si ne facem milioane...

in primul rand maniera ta de abordare a problemei este infantila. un pictor are lucrari mai bune si lucrari mai proaste. sa le apreciezi en gros doar pentru ca iti pleace cantaretul din flaut, denota o flagranta lipsa de gust. (brad pitt iti place?)pictura se apreciaza pe tablouri.
preferatele mele sunt unul dintre tablourile lui Chaïm Soutine, Le Petit Pâtissier, atentie sunt mai multe, asta nu se gaseste pe net si cateva lucrari din ciclul woman de Willem de Kooning. in rest, de la pictura bizantina pana la pop art, e cale lunga, multi pictori si mii de lucrari superbe. expresionismul abstractizat e curentul de care ma simt cel mai aproape.
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2008, 22:28   #51
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687

Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2008, 09:54   #52
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
vad cacasti pauline, cu dublu inteles, inteleg. unu, panzele de paianjen ce se asterne peste viata de cuplu la tara de fiul arendasului zamfirescu, iar al doilea ar fi ca nu tot ce zboara se baga in gura, chiar daca o portie de umilinta te face sa te simti mai femeie si ti-e imperios necesara casa ajungi acolo. ai vrea si tu ceva dar nu-ti bate imaginatia mai departe de doua emoticoane. ghinion. see you in the next life.
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2008, 11:41   #53
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
hopper place la cineva? dar tim eitel?
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2008, 12:03   #54
bre
Guru
 
bre
 
Join Date: Aug 2008
Location: dans la rue
Posts: 702
@cherryblossom

hopper nu ma prea incanta. de la eitel (desi nu stiu mare lucru de el) imi place asta, imi aduce aminte de yves tanguy ca tonuri si ca materialitate
http://www.eigen-art.com/Archiv/ESW_GA/boot.jpg

aaa...si asta ..are niste transparente frumoase

http://www.mart.tn.it/UploadImgs/199...Eitel_Zelt.jpg


@dinjis

poti judeca operele ca valori in sine, facand abstractie de autor, da, de acord. dar, nu e nimic rau in a te raporta la pictori, nu numai la picturi. fiecare artist are un parcurs, o evolutie, uneori spectaculoasa (a se vedea cezanne, van gogh sau mondrian) si mi se pare necesar sa observi de unde a plecat si unde a ajuns. poate nici mie nu-mi plac lucrarile de inceput ale lui van gogh, dar in ansamblu il iubesc....
cat despre de kooning, il respect, ii recunosc valoarea, dar in nici un caz nu pot sa-l pun mai sus de morandi...
__________________
breeee....
bre is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2008, 12:24   #55
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
nu trebuia sa faci abstractie de autor dar cand spui ca iti place picasso poti sa te referi la cubism sau la statui cu aspect pre-columbian. ideea este caca oricare amator folosesti o unealta boanta si pentru tine arta este doar un pretext. un om picteaza toata viata borcane. sa auzi chestia asta la piata un mediu in care te simti mult mai in largul tau, ai lua-o ca pe o dovada de geniu sau ca pe o dovada a lipsei de geniu? nu vreau sa-mi imaginez ce intelegi tu din pictura lui kooning.

"dar in nici un caz nu pot sa-l pun mai sus de morandi..."

ei bine, eu pot. mai ales ca si colorist, pentru ca de asta era vorba.
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2008, 12:43   #56
bre
Guru
 
bre
 
Join Date: Aug 2008
Location: dans la rue
Posts: 702
picasso e un caz aparte...
__________________
breeee....
bre is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2008, 12:49   #57
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
ah, virgula... nu te-ai descurcat fara ea, nu?

"nu face tu speculatii cu privire la amatorismul in necunoastinat de cauza!"

cred ca problemele tale sunt ceva mai grave decat o virgula. si nu sunt speculatii. sunt certitudini.
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2008, 12:52   #58
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
mmm, speculatii, amatorismul, certitudini, virgula, parca de artistii astia n-am auzit. Or fi din secolul XIX?
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2008, 12:55   #59
bre
Guru
 
bre
 
Join Date: Aug 2008
Location: dans la rue
Posts: 702
...
__________________
breeee....
bre is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2008, 12:57   #60
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
critic, autocritic, tot ce vrei. vezi, eu am intotdeauna dreptate.
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:13.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells